Nádraží Krnsko prokouklo do krásy

Nádraží Krnsko prokouklo do krásy
Železniční zastávka Krnsko je opravená 2024.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Nádražíčko Krnsko je bezvýznamná železniční stanice u Jizery na trati z Prahy do Turnova. Po desetiletích chátrání ho Správa železnic uvedla do pořádku. Je to dobrá zpráva pro turisty, vodáky, cyklisty i koloběžkáře.

Nádraží Krnsko prokouklo do krásy
Jizera. Stránovský viadukt u Jizerního Vtelna.
Autor snímku Kuba Turek

Krnsko je sice díra za kousek za Mladou Boleslaví (místní občané prominou), ale pro vyznavače outdoorových aktivit slouží jako uzlový bod. Ze zdejší vlakové stanice lze vyrazit pěšky pod Stránovský viadukt a na zámek Stránov. Na horském kole se jede podél Strenického potoka na Kokořínsko. Pod nádražím vede významná cyklotrasa Greenway Jizera z Jizerských hor do Prahy. Vodáci tudy pádlují po řece z Železného Brodu do Brandýsa nad Labem.

My využíváme Krnsko jako záchytný nouzový bod, když se vracíme k večeru z našich výprav. Končili jsme tady celodenní plavbu po Jizeře z Bakova skrze Mladou Boleslav do Krnska. Také jsme odtud odjeli vlakem po dvoudenním koloběžkářském výletu Českým rájem a Ralskem koncem zimy. Často tudy projíždíme při cestě na kole či koloběžce z Prahy do Mnichova Hradiště nebo nazpátek, někdy cestu protáhneme až do Liberce. Krátkou rovinatou trasu jsme projeli na kole z Bakova přes Mladou Boleslav.

Krnsko.

Krnsko a Stránov

Krnsko je obec s pouhými 589 obyvateli. Na Jizeře stojí vysoký jez s malou vodní elektrárnou a pod ním překonává řeku silniční most. Bývalé Krnské mlýny a malé továrny jsou mimo provoz, některé v minulosti vyhořely.

Na pravém břehu vysoko nad údolím Strenického potoka stojí romantický zámek Stránov. Na levém břehu lze navštívit nepatrnou zříceninu jeho předchůdce hrad Starý Stránov.

Nádraží Krnsko, dříve Stranow, také Stranow-Krnsko, Stránov-Krnsko, Krensko- Krnsko bývalo dvoukolejné. V současné době má jen jednu kolej a jedno hranové nástupiště. V budově se již neprodávají jízdenky, čekárna je nepřístupná a nejsou provozovány ani jiné služby spojené s dopravou.

Krnsko.

Pozvolný úpadek železniční stanice

Železniční zastávka Krnsko stojí na trati Praha - Turnov. Byla postavena podle typizovaného předpisu společnosti Turnovsko-kralupsko-pražská dráha. Původní se zde plánoval jen strážní domek, ale předsedou správní rady byl hrabě Arnošt z Valdštejna a jeho manželka kněžna Marie, vlastnila nedaleký zámek Stránov, na který pravidelně dojížděla vlakem. Proto byla postavena klasická výpravní budova, ve které byla zřízena knížecí čekárna se samostatným vchodem. Později byl dům rozšířen a zvýšen o patro a čekárna pro kněžnu přebudována na veřejnou čekárnu. Provoz byl zahájen 1865 na úseku Neratovice - Turnov. 

Krnsko.

1869 se stala stanice důležitým nákladištěm cukrové řepy pro nový cukrovar v Dolním Cetně. Jelikož cukrovar rostl, bylo nádraží plně vytíženo a nákladiště se muselo několikrát rozšiřovat včetně krytého skladu.

1881 byla zprovozněna vlečka údolím Strenického potoka z Chotětova k cukrovaru v Dolním Cetně. Vlečka byla později prodloužena až do Skalska a přeměněna na místní dráhu. Tím skončila nakládka cukrové řepy v Krnsku.

Od roku 1872 se jezdilo až do Prahy.

Krnsko.

Roku 1882 Turnovsko-kralupsko-pražská dráha spojila s Českou severní drahou. Ta byla 1908 zestátněna pod názvem Císařsko-královské státní dráhy. 1918 ji přebraly Československé státní dráhy. Ačkoliv v okolí pracovaly továrny a mlýny, objem dopravy se neustále snižoval. Proto se 1933 rozhodlo, že Krnsko už nebude nádraží, ale pouhá zastávka. To vysvětluje, proč stojí na zastávce s malým provozem honosná nádražní budova. Zároveň byla zrušena zvláštní čekárna II. třídy a zůstala jen jedna čekárna pro všechny cestující.

Krnsko.

1970 se z Krnska už nevozilo téměř žádné zboží, pročež byla zrušena manipulační kolej a nákladiště.

Stránovský viadukt

Vlaky od Prahy přijíždějí do Krnska přes Stránovský viadukt. Je krásný, vysoký a patří mezi kulturní památky. Železobetonový viadukt je dlouhý 152 m, vysoký 27 m a široký 5 m. Vede po něm jednokolejná železniční trať. Překlenuje hluboké údolí tvořené Strenickým potokem, který zde ústí do Jizery.

Krnsko.

První železniční most byl zde postaven 1865 jako příhradová železná konstrukce z kladenské Vojtěšské huti. Protože nestačil na provoz těžkých vlaků, byla vypsána soutěž na nový most, kterou vyhrál architekt Stanislav Bechyně. Firma Hlava-Kratochvíl ho postavila roku 1924 za 120 dní a přerušení provozu vlaků trvalo jen 40 dní.

Krnsko.

Arkádový železobetonový most má tři železobetonové oblouky, které spočívají částečně na opěrách a kamenných pilířích původního mostu, z části na vlastních základech.

INFO: Železniční stanice Krnsko a Aktuální odjezdy a příjezdy Krnsko


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Trek svolává z trhu více než 75 000 kol kvůli problematickým brzdám

Trek svolává z trhu více než 75 000 kol kvůli problematickým brzdám

RECALL Trek oznámil svolávací akci a ukončení provozu pro více než 75 000 kol prodaných v Severní Americe kvůli problému s protiběžnou brzdou. V Československu je známá spíš pod názvem torpedo.... celý článek

První podzimní cyklostezka?

Tipy, jak si užít podzim a zimu naplno, i když je venku chladno

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Ralsko AKTUÁLNĚ 2025

Ralsko AKTUÁLNĚ 2025

HORNÍ ROKYTÁ Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?
Cyklomaratony pro každé kolo 2026

Cyklomaratony pro každé kolo 2026

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

OSTRAVA Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Cyklonovinky 2025

Cyklonovinky 2025

KARLOVY VARY Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Eurobike opustil německý cyklistický průmysl

Eurobike opustil německý cyklistický průmysl

ZIV - Die Fahrrad Industrie a Zukunft Fahrrad ukončují spolupráci s Eurobike. Dvě nejvýznamnější sdružení výrobců a prodejců kol v Německu dávají ruce pryč od největšího evropského cyklistického veletrhu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Berlín 27.-30.11. Lodě 27.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 28.-30.11. 28.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, International 28.-30.11. 28.11.
Kolem světa Praha, Clarion 29.-30.11. Cestovatelský festival 29.11.
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 30.11.-2.12. 30.11.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 1.-4.12. 1.12.
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-7.12. Cyklo a moto 4.12.
Přílet anděla České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II. 5.12. 17:45
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 30.10.-5.12. 5.12.
Mezinárodní den hor OSN 11.12.

Diskuse

Inu Honza, 25.11.2025 15:24, 1 příspěvek
zima na obrázku Jana Bokšová, 24.11.2025 15:06, 1 příspěvek
Inu Honza, 23.11.2025 17:10, 5 příspěvků
Labe do Neratovic Krkoška, 21.11.2025 10:19, 1 příspěvek
Politická píseň Kuba Turek, 18.11.2025 15:51, 4 příspěvky
Horší než za komunistů Honza, 18.11.2025 13:39, 4 příspěvky
Horší než za komunistů Hlavonožka, 18.11.2025 10:43, 4 příspěvky
Horší než za komunistů Krkoška, 17.11.2025 23:30, 4 příspěvky
parkování Lukas B., 14.11.2025 11:35, 1 příspěvek
smutné ale očekávatelné TS Charlie, 13.11.2025 17:38, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Movero Barefoot Horydoly Open, 21.11.2025 10:31
PVA Letňany Horydoly Open, 21.11.2025 10:26
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly Open, 21.11.2025 10:23
Sportovní klub vozíčkářů ... Horydoly , 20.11.2025 12:00
21. ročník benefičního dn... Horydoly , 20.11.2025 11:56
Maraton Praha - Dobříš Horydoly , 19.11.2025 18:14
Bikesraz na Vysočině 2026 Horydoly , 19.11.2025 17:53
přednášky o lavinové prev... Horydoly , 13.11.2025 1:33