Odpočívat jako císař v Dolním Rakousku

Odpočívat jako císař v Dolním Rakousku
Vídeň, jachetní přístav na Starém Dunaji.
Autor snímku Heinz Angermayr - WienTourismus
SDÍLEJ:

Vídeňský les, malebná krajina podél Dunaje či lázně jižně od hlavního města mocnářství byly na přelomu 19. a 20. století inspirací pro umělce a místem oddechu vyšší společnosti. Nezapomenutelnou dovolenou jako za starých dobrých časů lze zažít i dnes díky bohaté nabídce kultury, sportovního vyžití a zážitků všeho druhu.

I jeho apoštolská výsost si potřebovala oddechnout od státních záležitostí, léto císař proto trávil daleko od ruchu hlavního města na Sommerfrische. Výraz doslovně přeložitelný jako letní svěžest označoval dovolenou nejen panovníka, ale také vídeňské smetánky, která se mu snažila zůstat vždy nablízku. Za tichem a inspirací do malebné krajiny západně a jižně od Vídně ovšem vyráželi také umělci včetně Gustava Klimta, Oskara Kokoschky, Franze Werfela a Almy Mahler-Werfel či snad všech významných literátů přelomu století od Roberta Musila po Stefana Zweiga.

Letní byt Sommerfrische

Ti stejně jako císařský dvůr se na Sommerfrische přepravovali především po železnici, Jižní dráze vybudované kolem poloviny 19. století. Její nejpůsobivější část vede po vysokých viaduktech dramatickou krajinou průsmyku Semmering a je součástí Světového dědictví UNESCO.

Právě horské letovisko Semmering patřilo a stále patří mezi nejoblíbenější destinace Vídeňanů, ostatně svého času trávil letní měsíce v nedalekém zámku Wartholz také císař Karel I. se svojí rodinou. Městečko dodnes dýchá atmosférou jeho doby zachycené v secesních vilách, hotelech a lázních, ve kterých se konají nesčetné kulturní a společenské akce.

Okolí Semmeringu je protkáno turistickými cestami, které vedou například po stopách brněnského rodáka, světoznámého architekta Adolfa Loose, či ještě známějšího Moravana Sigmunda Freuda, který prý právě zde vyvinul svoji metodu psychoanalýzy.

Leckterý dovolenkář ovšem až do Semmeringu nedojel, protože z vlaku vystoupil už v Bad Vöslau či Baden, malebných lázeňských městech, z nichž posledně jmenované bylo před několika dny zapsáno mezi Světové kulturní dědictví UNESCO spolu s trojicí českých lázní. Právem, v městečku si lze prohlédnout římské zřídlo stejně jako například ranně klasicistní Kaiserhaus, letní sídlo Františka I., anebo dům, ve kterém trávil letní měsíce a složil svoji 9. symfonii Ludwig van Beethoven, jemuž je v domku zasvěcena interaktivní expozice.

Z Baden i Bad Vöslau se rozbíhají turistické stezky krajinou vinohradů do míst jako jsou téměř tisíc let stará vinařství Freigut Thallern či opatství Heiligenkreuz. Anebo do hvozdů Vídeňského lesa, kterým vede bezmála 1400 kilometrů cyklostezek různé obtížnosti spojujících romantické zříceniny hradů, zámky a kláštery, i řadu veřejnosti přístupných jeskynních systémů.

 

Za časů císařpána stejně jako dnes se ovšem z Vídně vyráží také severozápadním směrem do údolí Kamptal s jeho kouzelnými zákoutími, chladivými lesy a malebnými vinicemi. I tento region doslova přetéká historií, kulturou a dobrým vínem. Naučné stezky pro pěší i kola vedou přírodní rezervací Kamptal-Schönberg s dechberoucími výhledy do interaktivního světa zážitků s vínem Loisium ve vinařské obci Langenlois nebo do Kremže, malebného města na Dunaji plného středověkých památek i moderního umění.

Loisium Dolní Rakousko.

Kremže je také bránou do Wachau, jedinečné kulturní krajiny, která je mimochodem také součástí Světového dědictví UNESCO. Vodní tepna střední Evropy se jí vine v dlouhých meandrech mezi vysokými skálami posetými starobylými hrady a kláštery. Patří mezi ně zříceniny Aggstein či Dürnstein nebo barokní perly Melk a Göttweig, obrovské klášterní komplexy plné vzácných artefaktů z dob minulých i současné živé kultury, například v klášteře Melk se v září opět bude konat festival Mezinárodní dny baroka.

Krásy Wachau si lze užít z paluby výletních lodí stejně jako z cyklostezek podél Dunaje. Anebo je možné se vydat do lesů lemujících řeku, ve kterých žijí mloci alpští, rysy či orly skalní.

Dunajský ostrov ve Vídni: Bruslaři, běžci, cyklisté - všichni jsou tady schopni bezproblémové symbiózy.

INFO: Dolní Rakousko 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Nadoblačná hřebenovka Watzmann

Nadoblačná hřebenovka Watzmann

VIA FERRATA GUIDE Na přechod hlavního hřebene Watzmannu je potřeba si vyhradit tři dny. Během prvního dne dorazíme na chatu Watzmannhaus, druhý den uděláme samotnou hřebenovku k chatě Wimbachgries a třetí den... celý článek

Emericyho nářek na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Pokud cestujete s dětmi do rakouského Zillertalu, určitě se zastavte v městečku Fügen jen pár kilometrů od sjezdu z Inntalské dálnice a vydejte se na průzkum adventure hřiště Spieljoch.
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

MŠENO Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Bivak na beskydském Smrku

Bivak na beskydském Smrku

AKTUALIZACE Namlsán nádherným východem slunce, který jsem pozoroval před týdnem z Lysé hory, vystupuji v Ostravici z vlaku a bez dlouhého rozmýšlení se dávám do prvních metrů výstupu na Smrk.
Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

AKTUALIZACE Andrejcová je oblíbená chata na hřebenové túře přes Nízké Tatry. Přespí v ní pod střechou nebo venku ve vlastním stanu téměř každý, kdo chce zdolat nejkrásnější slovenskou hřebenovku. Nečekejte komfort
Brdy AKTUÁLNĚ 2021

Brdy AKTUÁLNĚ 2021

TURISTICKÉ SLEVOVÉ KARTY Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd a Podbrdí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
KLDR - diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Karel Starý 20.9. 18:30
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Nalehko - festival Liberec, Lidové sady 25.-26.9. 25.9.
Svatováclavské slavnosti
Stará Boleslav 27.-28.9. 27.9.
Svatováclavské slavnosti Budeč 28.9.
Svatováclavské slavnosti Stekník, zámek 28.9.
Zde jsou lvi Osoblaha 30.9.-3.10. Dogtrekking 30.9.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.

Diskuse

Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 11 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 11 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30