Posázavské linky na Posázavském Pacifiku

Posázavské linky na Posázavském Pacifiku
Starcova hospoda a Pikovická jehla.
Autor snímku Pavel Pávek a Petr Drexler
SDÍLEJ:

Posázavský Pacifik je železniční trať z Prahy přes Vrané nad Vltavou a Čerčany do Světlé nad Sázavou, která měří 157 km. Kolejovou úvratí v Čerčanech je rozdělena na dva úseky, dolní a horní. Využít ho mohou nejen pěší výletníci, ale také cyklisté, vodáci a samozřejmě chataři i místní lidé.

Celá železniční trať byla budována postupně po několika úsecích a v dobách svého vzniku se jednalo o důležitou dopravní tepnu v Posázaví směrem na Dobříš a Čerčany.

Trempové na střeše

Největší slávu však Posázavský Pacifik pamatuje z doby po vzniku první samostatné Československé republiky ve 20. a 30. letech minulého století.

Pacifikem vyráželo za dobrodružstvím takové množství cestujících, že až 12-ti vozové soupravy dřevěných vozů 3. třídy vlaků jezdících v přepravní špičce jeden za druhým nestačily. Někteří trempové odmítali cestovat v přeplněných vozech a cestovali na střechách a náraznících železničních vozů.

Ti co chtěli vystoupit na zastávce v Libčici u Davle, museli nastupovat do prostředních vozů, protože dlouhé soupravy vlaků stály přední a zadní částí při zastavení na této zastávce v přilehlých tunelech. Právě v těchto dobách dostala železniční trať i své jméno Posázavský Pacifik.

Náročná, ale krásná trať

Dolní úsek z Prahy z Prahy do Davle sleduje pravý břeh řeky Vltavy. Z Davle je pak trať vedena proti proudu řeky Sázavy. Za Davlí také začíná nejkrásnější úsek Posázavského Pacifiku do Jílového u Prahy, který byl zprovozněn 1. května 1900. Území, kterým je trať v tomto úseku vedena, bylo pro stavbu dráhy velmi nepříznivé.

Bylo zde nutno vybudovat velmi mnoho nákladných stavebních děl, jako jsou vysoké náspy, hluboké skalní zářezy, opěrné zdi, tunely a nespočet vodních propustí. Mezi dvěma tunely byl u Jílového u Prahy vybudován v letech 1898-1899 jeden z našich nejvyšších kamenných železničních mostů dlouhý 109,33 m a vysoký 41,5 m. Nazýváme ho dnes Žampach.

V okolí tratě se nachází mnoho kulturních památek, včetně několika hradů (Zbořený Kostelec, Český Šternberk) a mnoho turistických tras jak pro pěší turistiku, tak pro výlety na kolech. Nejznámější z nich je Posázavská stezka z Petrova u Prahy do Kamenného Přívozu.

VIDEO Dolní Sázava za povodně a vodáci ve vlaku

Nostalgické jízdy

V letním období pořádají České dráhy na této trati pravidelné nostalgické jízdy. V čele soupravy historických vozů jede parní lokomotiva 434.2186 vyrobená v roce 1917, které železničáři říkají Vršovický čtyřkolák. Ve vlaku je zařazen vůz pro přepravu kol a vůz bufetový, kde bude možno kromě občerstvení zakoupit překrásné pohledy Posázavského Pacifiku s příležitostným razítkem.

Památky v Posázaví

Kromě vyjmenovaných konkrétních programů lze v okolí železniční tratě navštívit i mnoho kulturních a historických památek.

* Petrov u Prahy: Posázavská stezka

* Jílové u Prahy: Zlatá štola a Regionální muzeum těžby zlata

* Krhanice: Vojenské technické muzeum Lešany

* Týnec nad Sázavou: zřícenina Zbořený Kostelec

* Čerčany: středověká tvrz Mrač

* Český Šternberk: hrad Český Šternberk

* Kácov: pivovar Kácov

Autor je dozorčí železniční stanice Praha Braník

Horydoly.czRIVER GUIDE: Vodácký průvodce a kilometráž Sázava


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě 

Horydoly.cz Další zajímavosti z regionu: SÁZAVA a Posázaví 

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

link na pacifik
Dobrý link na vše o Posázavském pacifiku včetně akcí je na http://pacifikem.cz
  • Autor ash
  • Datum a čas 4.6.2005 13:41
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Chorvatskem na kole

Chorvatskem na kole

TIP HORYDOLY 20 oblastí a 50 cyklistických tras v Chorvatsku popisují Slávka Chrpová, Zdeněk Kukal a Stanislav Rauch. Chorvatskem na kole míří na ostrovy, pobřeží i do vnitrozemí.... celý článek

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2025

Blinduro 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

PodcasT - inspirace pro dětské oddíly

PodcasT - inspirace pro dětské oddíly

Inspiraci pro vedoucí dětských oddílů přináší nenápadný ale vytrvalý podcast na Spotify pod názvem PodcasT - jednohubky pro činnost. 
Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

ITÁLIE Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Rekordní triumf! Tománek kraloval na nejtěžší trati v historii světových šampionátů

Rekordní triumf! Tománek kraloval na nejtěžší trati v historii světových šampionátů

Paratriatlonista Jan Tománek se popáté v kariéře stal mistrem světa na poloviční ironmanské distanci v kategorii handcycle. Rekordní titul získal na IRONMAN 70.3 World Championship ve španělské Marbelle. Na trati, kterou závodníci
Trek svolává z trhu více než 75 000 kol kvůli problematickým brzdám

Trek svolává z trhu více než 75 000 kol kvůli problematickým brzdám

RECALL Trek oznámil svolávací akci a ukončení provozu pro více než 75 000 kol prodaných v Severní Americe kvůli problému s protiběžnou brzdou. V Československu je známá spíš pod názvem torpedo.
První podzimní cyklostezka?

První podzimní cyklostezka?

AKTUALIZACE Začal nám začal podzim. Teploty jsou ale ještě docela ucházející, tak vás možná nebudeme muset zdlouhavě přesvědčovat, abyste si udělali do konce roku ještě nějaký ten výlet na kole. Tentokrát

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní slunovrat Česko 21.12.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 8.-11.1. 8.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-13.1. Horské technologie 11.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 16.-18.1. Cestovní ruch 16.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 17.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 17.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 21.-25.1. 21.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 29.1.-1.2. 29.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 29.-31.1. 29.1.

Diskuse

Hezká vzpomínka. Climber 2, 17.12.2025 9:07, 2 příspěvky
děláte to dobře Kouďalo, 16.12.2025 10:47, 2 příspěvky
Hmm turecké hospodářství Honza, 15.12.2025 14:16, 3 příspěvky
WC Novinář, 15.12.2025 9:46, 2 příspěvky
Inu Honza, 15.12.2025 8:41, 2 příspěvky
Karwendel Gut Pišišvor, 14.12.2025 22:03, 2 příspěvky
Kontakt na farmu Horydoly, 11.12.2025 0:06, 10 příspěvků
Kontakt na farmu Bára Zemanová, 10.12.2025 22:12, 10 příspěvků
hrozný Paulse, 10.12.2025 14:37, 1 příspěvek
Hmm turecké hospodářství Horydoly, 9.12.2025 16:04, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Má někdo zkušenos kiheto6821 kiheto6821, 17.12.2025 0:36
Re: Má někdo zkušenos BAZAKS mitiy82567, 17.12.2025 0:36
Má někdo zkušenos kawiye2339 kawiye2339, 17.12.2025 0:35
Re: Má někdo zkušenost kawiye2339 kawiye2339, 17.12.2025 0:35
Re: Má někdo zkušenost BAZAKS mitiy82567, 17.12.2025 0:34
Má někdo zkušenost kiheto6821 kiheto6821, 17.12.2025 0:32
S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21
Jižní Čechy nabízí origin... Horydoly , 15.12.2025 12:49