Spisovatelka Johanna Schopenhauer, rozená Trosiener (1766-1838) popsala Svatošské skály, jak je viděli návštěvníci před dvěma stoletími. Německá autorka a matka spisovatele Artura Schopenhauera byla několikrát jako cestovatelka v Karlsbadu (Karlových Varech) a o tom, co prožila coby poutník, napsala krásné vyprávění. Zážitky z přírody okolo Ohře se zase až tak neliší od těch, které si odnášejí dnešní turisté.
Přelom 18. a 19. století byl časem kočárů, dostavníků a vandrování. Spisovatelka Johanna Schopenhauerová nadšeně ukazuje krásu karlovarské přírody. Vzletnými a krásnými slovy vypráví, jak žili místní lidé a lázeňští hosté před dvěma sty lety.
V okolí Karlsbadu je hodně zajímavostí. Patří k nim i to, že u venkovsky zařízeného hostince je vesnický hamr, jako je například Pirkenhammer - Březová.
Také zde se shromažďuje denně větší i menší společnost a mají tady znamenitou obsluhu. Pěšky je to tak dobrá hodinka za Poštovním dvorem, stále ještě v krásném úzkém údolí říčky Teplé; také tam vede výborná dobře provedená cesta, a tak chci každému doporučit, aby tuhle cestu alespoň jednou udělal pěšky, a tak uviděl celkovou velkolepost této divoké a půvabné krajiny.
Ta je ve věčně měnící se formě, skvostně skalnaté, v bujné a husté vegetaci stromů a užitých křovin. Těsně před hamrem cesta zahýbá a pak vede báječným nádherným, divokým a majestátním krajem do údolí řeky Ohře a asi tak dvě hodiny od hamru, je vzdálená vesnička Aich (Doubí).
Odtud putuje člověk jednu hodinu pěšky ke slavným Heilings (Svatošské skály).
Cesta tam je občas drsná, obtížná a bahnitá, kožené silné boty dovedou dámy touto promenádou, pro ně ne dost doporučenou, ale pohled na překrásné, divoké a osamělé údolí stojí za každou námahu, zajímavý je také pohled na skálu, které dal Hans Heiling své jméno.
Ve zvláštní ostré a zubaté obří formě upřeně hledí tyto skály z břehu široké řeky Ohře vysoko k nebi a zrcadlí se ve stříbrojasných vlnách v osamělém tichém majestátu. Podél vysokých stromů a lesní trávy.
Zdejší lid vidí v těchto divokých kamenech - obrysy snoubenců, kněze, kostel a celé příbuzenstvo na svatbě Jana Heilingse. Celá tato svatba byla podle pověsti kdysi dávno proměněna v kámen, protože ženich podvedl před svatbou své děvče a byl za to proklet. Stále zde ještě obchází pověst budící hrůzu o těchto místech mezi venkovany a za noci sem žádný z nich jen tak lehce nezabloudí.
Pak je tu také místní sousedská lhostejnost, která nemá o tajemstvích tohoto průvodu soch ani potuchy.
Skály a jejich okolí patří k takové nádheře, jakou jsem ještě nikdy nespatřila.
Ke Svatošským skalám se dnes chodí podél Ohře po modré turistické značce z Doubí, kam zajíždí městský autobus z Karlových Var.
Johanna Schopenhauerová popisuje starší cestu, která je dnes spíše lázeňskou promenádou, než turistickým výletem. Od kolonády v Karlových Varech jdeme proti proudu říčky Teplé, raději po levém břehu (ve směru naší chůze tedy vpravo) lázeňskými parky až k přehradě Březová. Po silnici sejdeme do Doubí a pokračujeme podél Ohře ke Svatošským skalám.
Pěší nebo automobilový výlet?
Jiná verze pověsti praví, že Hans Heiling (Jan Svatoš) byl knížetem duchů loketského kraje. Jeho matka byla víla z řeky Ohře. Poté co se kvůli lásce k pozemské dívce vzdal své nesmrtelnosti, byl rozsápán medvědem. Jeho příběh literárně zpracovali bratři Grimmové a operu s názvem Hans Heiling napsal Heinrich Marschner.
Tehdy před skoro dvěma sty lety, se prakticky nepoužívaly žádné povozy, jen sem tam postillion a lázeňští hosté museli dělat své naučné a ozdravné túry pěšky. Bylo to velice romantické a hlavně zdravé, na rozdíl od dnešních majitelů luxusních aut, která svými plyny zamořují už takhle zničené ovzduší.
Svatošské skály však dodnes patří k místnímu koloritu.
V Krkonoších nebo třeba na Orlíku bude v létě každý! Hledáte místo, kde si v létě odpočinout a zároveň se nebudete muset probojovávat davy? Jindřichův Hradec vás překvapí!
AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Sníš o cestování po Evropě nebo světě, ale ceny letenek ti způsobují závrať? Neměj obavy, levné lety jsou na dosah ruky, pokud víš, kde a jak hledat. V tomto článku prozradíme osvědčené způsoby,
Právě teď: Stav sněhu v údolí (1740 m) 90 cm, na kopci (2313 m) 140 cm. Otevřeno všech 26 lanovek a vleků. Cena denní permanentky (dospělý/junior 17-19/dítě 6-16): 65/49/32,50 EUR.