Skanzen ve Svidníku pod Duklou
Svidník na východním Slovensku je město, kudy se v moderní hitorii valila jedna armáda za druhou. Tudy se utíkalo z Evropy do ruských rovin, ale také útočilo odtamtud k nám. Svidník i okolí jsou poseté vojenskými hřbitovy a památníky. Vedle těchto památek na drsné doby působí jako pohlazení skanzen lidových staveb.
Národopisná expozícia v prírode, skanzen Svidník, Múzea ukrajinskej kultúry predstavuje životné podmienok Rusínov - Huculov - Ukrajincov.
Drevená cirkev
Sú tu sústredné pamiatky ľudovej architektúry dedinského obyvateľstva v Nízkych Beskydoch Slovenska. Popri hlavných typoch obydlí sú v expozícií zastúpené aj všetky druhy tradičných hospodárskych budov: stodoly, chlievy, sýpky, senníky, pivnice, studne a ďalšie menšie stavby. Technické a hospodárske budovy sú zastúpené vodným mlynom, veterným mlynom, vodnou pílou.
Zo sakrálnych stavieb bola do skanzenu nainštalovaná drevená cirkev z r. 1766 z Novej Polianky - Mergeška s bohatou interiérovou výzdobou s ikonami. Cerkev z Novej Polianky je zasvätená svätej Paraskieve.
UBYTOVÁNÍ: Chaty, apartmány, drevenice, penziony na Šariši
Pamätník Červenej armáde
Vo Svidníku je postavený monumentálny mramorový pamätník Červenej armáde. Pomník má výšku 37 m. Päťramenná hviezda na jeho vrchole meria 3,5 m. Čelne steny ohrady pamätníka výtvarne symbolizujú Slovenské národné povstanie a príchod Červenej armády.
Na ľavej strane pamätníka je súsošie Útok Sovietskej armády a na pravej strane reliéf Partizánska hliadkaí. Pred širokým schodišťom pamätníkom je bronzová socha sovietskeho seržanta, vzdáva hold nad mohylou padlých. Jej výška je 4 m.
Architektonický komplex pamätníka dotvárajú dve pieskovcové súsošia Stretnutie a Smelý pohľad do budúcnosti. Pri pamätníku pri stene sú vytvorené symbolické mramorové hrobky padlých príslušníkov sovietskej pechoty, tankistov, delostrelcov a letcov. V štyroch spoločných hroboch je pochovaných vyše 9 000 sovietskych vojakov. V blízkosti vojenského múzea je Park bojovej družby, v ktorom je rozmiestnená vojenská bojová technika používaná v čase Karpatsko-duklianskej operácie.
V jeho blízkosti pri grécko-katolickej cerkvi je vojenský cintorín pochovaných ruských vojakov z prvej svetovej vojny. Na ľavej strane Ladomirky je ďalší vojenský cintorín, kde sú pochovani vojaci Rakusko-Uhroskej armády. Vo Svidníku je pochopaných asi 750 vojakov z tohto obdobia. Vo Svidníku na budove Obvodného úradu je pamätná tabuľa M. I. Kutuzovovi, ktorý týmto mestom prechádzal, po bitke troch cisárov, pri Slavkove, v januári 1806.
Na hlavnej ulici stojí bronzová socha, v majestátnej póze zobrazuje veliteľa 1. československého armádneho zboru armádneho generála Ludvíka Svobodu s kyticou kvetov.
Cestou na Duklu na križovatke ciest Svidník-Ladomírova a Svidník-Kapišova sú na kamennom podstavci sovietsky tank T-34 vytvára dojem, že svojimi pásmi niči fašisticky nemecky tank PZ-4 Panther.
INFO: Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
Východní Slovensko na HORYDOLY
MĚSTO Bardejov - perla východu
KOUPÁNÍ Bardejivské kúpele v horúčavách
CYKLISTIKA Karpatská cyklistická cesta
CYKLISTIKA Švejkova cyklotrasa
SKIALPINISMUS Zaplaťpámbů za slovenské perlustrace!
BĚŽKY Bukovské vrchy přes Kremenec
PAMÁTKY Dřevěný kostelíček stojí pět set let
PAMÁTKY Hrad Makovica neboli Zborov
PAMÁTKY Raslavické dřevěné sochy
BUSINESS Ranč Slnečný majer
Diskuse
Diskuze k článku
Marrakech Desert Tours: A Practical Guide to Morocco's Sahara
Suomi 42 - ultramaratonec Kujan se znovu vydal na sever
Nejčtenější články
Z Litoměřic do Roudnice přes Středohoří na koloběžce
TEST Vložka do spacáku Boll Rectangular
Tanvaldská Kamenice pro začínající jezdce divokých vod
Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu
Cesta zlatou stezkou - místa, která stojí za návštěvu
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Afrikou z Austrálie do Evropy - diashow | Jihlava, Dukla | Přednáší Tony Ruzek | 13.5. | 19:30 |
| Indonéský večer | Praha, Městská knihovna | 13.5. | 19:00 | |
| Hobby - veletrh | České Budějovice, výstaviště | 14.-17.5. | 14.5. | |
| The Dirtbag Past - přednáška | Praha, Rock Point Havlíčkova | Přednáší Alexander Megos (anglicky) | 14.5. | 18:00 |
| Japonský čajový obřad | Praha, Trmalova vila | Přednáší Lukáš Adam | 14.5. | 13:00 |
| 24 hodin na koloběžce | Praha, Divoká Šárka | 15.-16.5. | 15.5. | 17:00 |
| Mladá Boleslav Tour - cyklomaraton | Mladá Boleslav | Horská kola | 16.5. | |
| Mezi jezy | Lužnice, Sezimovo Ústí | Paddleboard | 16.5. | |
| Night Ride | Itálie, Bergamo | Noční cyklistika | 16.5. | |
| Třeboňská šlapka | Třeboň | Zahájení cyklistické sezony | 16.5. |
Diskuse
| Новая мета в гембле | PokerPhantom, 13.5.2026 22:50, 13 příspěvků |
| Inu | Honza, 13.5.2026 21:07, 1 příspěvek |
| Asociace vodní turistiky ... | Lukas B., 13.5.2026 12:34, 8 příspěvků |
| Asociace vodní turistiky ... | Franta, 13.5.2026 10:02, 8 příspěvků |
| Významy slov | PK, 12.5.2026 21:53, 6 příspěvků |
| Jizera není Vaše | Kuba Turek, 12.5.2026 21:47, 8 příspěvků |
| Významy slov | Honza, 12.5.2026 20:44, 6 příspěvků |
| Asociace vodní turistiky ... | Michal, 12.5.2026 18:55, 8 příspěvků |
| Rybáři, vodáci? Úřady! | Franta, 12.5.2026 14:26, 8 příspěvků |
| Rybáři, vodáci? Úřady! | Novinář, 12.5.2026 14:05, 8 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Re: Fjällräven | Horydoly , 6.5.2026 1:48 |
| Stubai - lyžování do května | Horydoly , 6.5.2026 1:43 |
| Zimní outdoor | sokarovskiy sokarovskiy, 5.5.2026 11:03 |
| Zimní dovolená se psem | nesteroid nesteroid, 5.5.2026 11:03 |
| SkialpujFEST | kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48 |
| Re: Skialpy | kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47 |
| Brýle na jaře | Alex Brido, 24.4.2026 8:42 |
| Jarní lyžování v Korutane... | Horydoly , 23.4.2026 11:03 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH