Supersvítilny Fenix L2D a L0D

Supersvítilny Fenix L2D a L0D
SDÍLEJ:
Když jsem ty dvě lampičky dostal do ruky, uvažoval jsem, zda si ze mně děláš legraci. Ale protože moje zkušenosti i představivost mají omezené hranice, mlčel jsem a ponechal nějaký čas pro rozvinutí inspirace. Bohužel se nic nerozvinulo. A to ani poté, co jsem se s lampičkami podrobněji seznámil. Jednoduše jsem neodhalil, kde se pod pojmem outdoor skrývá činnost, trochu související s tím o čem na svém webu píšeš, a při které by se takováto světýlka dala použít.
Jak na to

Fenix L2D

délka: 15 cm

zdroj: 2x tužková baterie

příslušenství: pevné pouzdro

orientační cena: 1400 Kč

Fenix L0D

délka: 7 cm

zdroj: 1x tužková baterie

příslušenství: kroužek na přichycení šňůry

orientační cena: 1100 Kč 

Na českém trhu se objevila série svítilen Fenix, které jsou vybaveny špičkovou technologií Cree XR-E LED. Jedná se o novou generaci LED se svítivostí až 135 lumenů.

Jako zdroj se používají tužkové baterie. Ceny jsou závratné. Střední svítilna Fenix L2D přijde na čtrnáct set korun

Požádali jsme proto experta na mobilní svícení Dušana Němečka a vyznavačku všech možných outdoorových aktivit Hanu Suchou, aby se podívali na zoubek malinkatému modelu Fenix L0D a univerzálnímu Fenix L2D.

Němeček: Manažerská lampička

Je mi líto, že jsem outdoorovou recenzi nenapsal, ale kromě myslivců nebo kluků s flintama na kuličky, se mi před oči vrací jenom hrdinové seriálu Kriminálka Las Vegas. Ti se nepodívají směrem, kam si nejdříve neposvítí podobnou lampičkou.

Musím lampičkám v tomto směru přiznat zásluhu, že jsem si mohl alespoň vyzkoušet, jak takové ohledání vlastního bytu vypadá. Na něco podobného jsou jistě super a nezbývá než doufat, že podobně kvalitní svítivé čipy i optika budou co nejdříve standardem.

Jako firemní prezent popřípadě manažerský vánoční dárek rozhodně neudělají ostudu a kvalitou několikanásobně převyšují dnešní průměr v této oblasti. Bohužel provedení jako klasická hliníková svítilna a navíc masivně provedená, přináší určité neduhy.

Je zbytečně těžká na každodenní nošení, chytit ji do zubů za účelem uvolnění rukou je velmi nebezpečné, stejně jako svítit si kovovou baterkou do elektrického zařízení.

Druhá svítilna byla malinkatá, udělaná jako rozkošný přívěšek na klíče, napájená jen jednou AA baterií. Je velmi pěkná, ale nic víc k ní nemůžu napsat. Její použití je úplně mimo oblast outdooru.

Pro ohledávání místa činu je větší svítilna Fenix L2D ideálně provedena. Lze ji uchopit do vztyčené pěsti a palcem zapnout mechanický nearetovaný spínač na zadním konci svítilny.

Světlo má pěknou bílou barvu a také věrně barvy podává. Svítivý čip má vrchlíkovou optiku, podobnou běžné LED, a na svítilně je protáhlejší parabola bez možnosti ostření.

Uživatele potěší, že při stále plném svitu jsou baterie využity až do dna. U podobných svítilen, kde se energie z baterií odebírá měničem, je to možné. Bohužel také v té samé chvíli svítilna zhasne a už se nerozsvítí. Konstrukčním východiskem bývá indikace stavu baterií, která zde ovšem chybí.

Také mikroprocesor, který zajišťuje komunikaci s uživatelem, lze prakticky libovolně naprogramovat. U této svítilny jsou další funkce přidané hodnoty umístěné na dotyk na zapínací tlačítko. První je jakýsi stroboskop se zhruba deseti intenzivními záblesky za sekundu. Bohužel tato funkce se aktivuje i nežádaně, když lehce zavadíte o zapínací tlačítko. Následně nezbývá, než se promačkat ostatními funkcemi zpět k obyčejnému svitu.

Nakonec jsem si nechal ještě zajímavost mechanického provedení, které vás zaujme, jakmile lampa poprvé "uteče do pryč." Lampa je relativně těžká a tvrdý materiál je kvalitně opracovaný do hladkého válcovitého tvaru. Určitě potěší každého strojaře, ale výhoda to vždy není. Musí se tudíž pozorně odkládat, jinak se odkutálí. Je to rozdíl například proti staré žárovkové Megalite, která byla vroubkovaná a měla kuželovitý tvar, díky kterému maximálně oběhla kolečko.

Suchá: Užitečné ale drahé

V obou lampičkách je umístěná výborná technologie. Nevyznám se v ledkových nuancích, ale tyhle svítilny dávají opravdu šajn. S tak daleko svítící baterkou jsem se v tak malém provedení ještě nesetkala.

Zkoušela jsem použít také tužkové baterie, které na normální zkoušečce skomíraly. Na svitu z Fenixů se to nijak neprojevilo a šajnily pořád stejně až do úplného konce. Kdyby byly Fenixy v provedení jako čelovky, neváhala bych je komukoliv doporučit. Takhle s tím mám problém.

Na jednu stranu oceňuji výbornou svítivost, na druhou stranu musím svítilnu držet pořád v ruce. V puse ji neudržím, protože se celá během svícení velmi ohřívá. Navíc je celá kovová, a tak bych se ní bála nakukovat k jističům, nebo kamkoliv, kde je elektřina.

Objevila jsem také velkou nectnost ve spínači na druhé straně válečku, než je reflektor. V batohu se sám zapíná a baterie se zbytečně vybíjejí.

Sama bych si ani jeden Fenix nekoupila kvůli vysoké ceně, ale kdybych některý z nich dostala jako prezent, určitě bych věděla, co s nimi. Malý L0D bych dala tátovi - důchodci, který se pravidelně v noci vrací z vesnické hospody a občas si potřebuje přisvítit na cestu a před domem na klíče. Lampičku bych mu připnula na bundu nebo na klíče, kde by byla pořád připravená. Větší L2D by se v pevném pouzdře hodil do auta.

Bohužel nemám zaměstnavatele, který by mi něco takového koupil, a moji kamarádi používají zásadně čelovky. Tak se s fenixy asi natrvalo rozloučím po tomto testu.

Přečtěte si testy svítilen Fenix odjinud: Svět outdooru, Amazon, Fotonmag, Outdoorseiten.

TESTY NA HORYDOLY

Turistika a horolezectví
Pytlíkové polévky, Sněžnice TSL 225 a 328, Hygienická taška Hannah, Pohorky Planika Lhotse, Trekové boty Northland a Hi-tec, Zapalovač Silva Helios, GPS Garmin eTrex Legend Cx, Fotoaparát mju 720SW, Digitální fotoparát a mobil s foťákem, Svítilna Silva Luxeon, Batoh Husky Gambol, Batoh Evora Explorer 25, Batoh Loop Lunana 40, Batoh Doldy Mazlíček, Batohy 40 l, Mačky Austria Alpin Trekking SB, Nesmeky Get A Grip Advanced, Termosky 1 l, Vařič Dřívkáč, Levné stany, Rukavice Hannah Blizzard, Samonafukovací karimatky, Nákup horolezeckých lan dvojčat, Nákup trekkingových hůlek, Technické cepíny 2005, Tekuté magnezium Easy Stick.
Cyklistika
Horské kolo Author Traction, Odrážedlo Trotter, Triko Craft Pro Cool, Skládačka Brompton L3, Motorová koloběžka Cyclestar Emaxi, Trekkingová kola 2003.
Lyžování
Nepromokavé mapy Žaket, Vlněné prádlo Devold Multisport a Active, Sjezdové lyže Zag Freeride 75, Nákup bund v Hudy a Rock Point, Skialpové lyže 2005, Skialpové lyže 2004, Skialpové lyže 2003, Splitboard Burton S-serie, Snowboardy do prašanu 2004.
Vodáctví
Vodácké cestovky a internet, Kajaky Železný na divokou turistickou vodu, Půjčení dvojkajaku.
Právě testujeme
Pohorky Outdoor Adventure Kilimanjaro, stan Pinguin Vega Extreme, spacák Husky Enjoy, lopata Delfi Snow Permon, dětské horské kolo Leader Fox Buffalo, vysokohorské boty Trezeta Alpinist MX, vysoušecí pomůcky Dryzone a Teplo Uš, vodácké půjčovny. Pokud máte zkušenosti s uvedeným vybavením, můžete nám je poslat na adresu redakce@horydoly.cz a my je zapracujeme do testu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

zdar čundráci/outdooráci
Vtipná recenze, příště zkuste cestovní toaletu jako cool outdoor náčiní. Nevím jestli jsem manažerem, když mám v kapse tu vaši lampičku, ale při rozmrazování auta na parkovišti po ránu se docela hodí (nerozmrazuje-jen svítí) O nahánění blbečků (utlačovaná menšina) zase na tom parkovišti se docela hodí. V kombinaci s "železem" (na parkovišti) přímo vynikající. A to nejsem manažerem :o)Jinak ešus mám doma taky, z roku 70. Vynikající! Poměr výkon/cena=nepřekonatelný! Snad ještě jedna něčundrácká rada, nekupujte doma a hoďte opčko do jůůů es ej :o) Cena pak nebude tak manažersky ďábelská :o)))
 • Autor hyb
 • Datum a čas 9.1.2009 17:30
Reaguj
Spokojnost
No ja mám Fenixa L2D už dlho (ešte verziu CE nie vykonnejšiu Q5) a som s touto baterkou naprosto spokojný! Ešte sa mi nestalo aby ma sklamala! Vydáva naozaj pekné, biele a silné svetlo! Už zažila aj nejaké pády z toho jeden asi z 5 metrovej výšky a stále svieti! Recenzentou nchápem! Myslím že L2D určite nepatrí do auta aby ste si s ňou posvietily raz za rok na dáku mapu! To určite nie! Výborne sa mi osvedčila aj ako osvetlenie bycikla! Raz sa mi stalo že som isiel večer po chodníku a v skupinke ľudí predomnou niekdo zvolal: pozor motorka! :)
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 13.8.2008 18:00
Reaguj
Fenix je skvělý
koupil jsem Fenix a jsem s tím výrobkem nadmíru spokojen. Fíčury, které má, testeři zjevně neodhalili (nečetli návod :) ). Za pár dní se o tom rozepíšu.Recenzenti mě fakt dostali tím, že jsou ochotní strkat ruku do živé (=pod napětím) elektroskříně. V takovém případě je úplně jedno jestli drží v ruce kovovou baterku, nebo izolovaný šroubovák :D
 • Autor Hrabosh
 • Datum a čas 4.1.2008 09:31
Reaguj
Re: Nebzuci to?
a co tak taketo nieco http://www.elcon.sk/?action=Obchod&sub=show_id&sid=260
 • Autor Seal
 • Datum a čas 2.8.2007 19:54
Reaguj
Chvála Fenixu
Měnič nebzučí a dioda nebliká jako u Tikky Plus. Každému se může líbit něco jiného, taky záleží na situaci. Ad preference čelovek: Mám-li volné ruce, pak si stejně raději vezmu čelovku do ruky, neboť je pak cesta vidět neskonale plastičtěji, například na běžkách je daleko lepší si dát čelovku na břicho než na hlavu. Fenix (L2D) se gumou lehce připevni na boku k pásku, takže pak svítí kus před nohy. Nemám-li volné ruce, tak se dá Fenix trivialně gumou připevnit na přilbu, například na Ecrinu jsou na to ideální díry. Na drtivou většinu situací asi stačí svítit na nejslabší svit, kdy běžné NiMh vystačí na několik nocí. Je-li potřeba si posvítit více (a většinou to stačí na chvilku), svítí Fenix opravdu dost. Fenix je asi moc drahý, když člověk neví, proč by si ho koupil. Když to ví, pak je cena snesitelná, ale to je stejně relativní.
 • Autor Jirka
 • Datum a čas 25.4.2007 22:55
Reaguj
Re: Nebzuci to?
Nevsiml jsem si, ze by to vydavalo jakykoliv zvuk.
 • Autor peta
 • Datum a čas 12.4.2007 22:00
Reaguj
Nebzuci to?
Menice to delaji. Zvuk muze by slaby, ale pokud by to mel clovek na hlave, tak to bude hodne neprijemne.

Taky davam prednost celovce. Docela bych ocenil takovou, ktera by byla lehka, jako Petzl Tikka (co mam) nebo XP a zaroven svitila porad stejne, jako tyhle. Jen by nesmel bzucet menic :)

 • Autor mike
 • Datum a čas 3.4.2007 22:55
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Borkovická blata u Soběslavi

Borkovická blata u Soběslavi

Kde najdeme domov vzácného bělopáska tavolníkového, masožravky bublinatky jižní, kuňky obecné, jeřába popelavého či vážky jasnoskvrnné? Na Borkovických blatech, které dostaly druhou šanci. Vytěžené rašeliniště se dočkalo komplexní obnovy, která... celý článek

Bílé Karpaty AKTUÁLNĚ 2023

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jízdní řády na internetu

Jízdní řády na internetu

Kudy kam? Přinášíme výběr jízdních řádů hromadné dopravy mezinárodní, vnitrostátní i městské.
Prague City Tourism slaví 65. narozeniny

Prague City Tourism slaví 65. narozeniny

Prague City Tourism, dříve fungující pod názvem Pražská informační služba, slaví 65. výročí své existence. K oslavě je připravena řada zajímavých akcí a tematických programů, zvýhodněné vstupné na pražské věže, mimořádné projížďky
Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu

Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu

Ve Švýcarsku vyjel na trať zbrusu nový vlak GoldenPass Express v barvách železniční společnosti MOB. Po 150 letech se podařilo přivést k životu plán železničního propojení tří známých a turisty vyhledávaných údolí Montreux,
Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

Zapadlí vlastenci žijí v díle Karla Václava Raise v jakémsi Pozdětíně, což je fiktivní vesnice někde v Podkrkonoší. Spisovatel využil podrobné zápisky Věnceslava Metelky z Pasek nad Jizerou. Památník zapadlých vlastenců poskytuje vhled do
Malá dachsteinská dobrodružství

Malá dachsteinská dobrodružství

AKTUALIZACE Jeden z nejbližších impozantních alpských velikánů se vypíná nějakých tři sta kilometrů od českých hranic. Téměř třítisícový Dachstein vévodí dalekému širokému okolí. Jeho bílá ledovcová čepice září stovky kilometrů daleko.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00

Diskuse

Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19