Výlet do socialistického Berlína

Výlet do socialistického Berlína
Berlín, Alexanderplatz: Weltzeituhr a Fernsehturm.
Autor snímku Milan Sýkora
SDÍLEJ:

Před sedmnácti lety padla Berlínská zeď, symbol rozděleného Německa. Jak se od doby komunistické nesvobody změnil Alexanderplatz, Berlíňany přezdívaný krátce Alex? Jak dnes vypadá centrum bývalého východního Berlína? Zajeli jsme se podívat do hlavního města sjednoceného Německa.

Výlet do socialistického Berlína
Berlín, Alexanderplatz: Brunner der Völkerfreundschaft a U-Bahn.
Autor snímku Milan Sýkora

Všude okolo nás je mlha, drobně poprchává.

Není ještě ani osm hodin ráno a my vystupujeme z podzemního U-Bahnu na stanici Alexanderplatz. Sychravé počasí a sobotní ranní hodina způsobují, že na celém náměstí není vidět jediného člověka.

Dobytčí trh

Místní budou ještě dospávat ve svých bytech a turisté nervózně přešlapují před obnovenou budovou Reichstagu (Říšského sněmu).

Jedno z největších berlínských náměstí se původně jmenovalo Oschenmarkt (Dobytčí trh), ale v roce 1805 bylo přejmenováno na Alexanderplatz u příležitosti návštěvy ruského cara Alexandra I. Právě tato událost předznamenala politickou orientaci východního Berlína ve druhé polovině 20. století.

Televizní věž

Jdeme směrem, kterým by podle mapy měla stát berlínská radnice. Najednou před námi z mlhy vyroste tak zvaný Telespargel (Chřest), totiž Fernsehenturm. Celá tato oblast byla za druhé světové války následky spojeneckého bombardování a sovětské ofenzívy srovnána se zemí. Obnova v šedesátých letech nebyla příliš citlivá a socialistická architektura je zde na každém kroku.

Velkou roli sehrál Alex v roce 1989, kdy se zde 4. listopadu sešlo tři čtvrtě milionu lidí protestujících proti režimu. O pět dní později konečně padla Berlínská zeď a Berlín po třiceti letech konečně přestal být rozděleným městem.

Mezitím přicházíme k Fernsehenturm. Jedná se o 368 m vysokou televizní věž, které ční vysoko nad ostatní zástavbou. Byla postavena v roce 1969 jako ukázka vyspělosti tehdejší Německé demokratické republiky. Bohužel je otevřena až od deseti hodin dopoledne, a tak musíme její návštěvu oželet. Jediné, co nás uklidňuje, je hustá mlha, která bude o dvě stě metrů výše na vyhlídkové plošině určitě stejná jako tady dole.

Mají krev na rukách a ulici v metropoli

Severní část Alexanderplatzu je od jižní oddělena velkou stanicí podzemní dráhy U-Bahn a pozemní S-Bahn. Za ní ale není moc zajímavého, a proto vyrážíme do okolních ulic. Jejich názvy nám napovídají, ve které historické části Berlína se nacházíme. Procházíme Karl-Marx-Alee, Rosa-Luxemburg-Strasse a Rosa-Luxemburg-Platz.

Vracíme se ke stanici U-Bahnu, zvedá se mlha, a proto si jdeme prohlédnout divy jižní části Alexu. Nejjednodušeji by snad šlo toto místo charakterizovat slovy "ve výstavbě" stejně jako skoro celý Berlín. Přístupná je přibližně polovina náměstí, ve zbytku probíhají různé stavební práce.

V dálce vidíme Haus des Lehrers (Učitelský dům). Je to sice výrazný, ale ošklivý panelák ozdobený mozaikou zobrazující pracující lid. Dnes už nejsou budova ani námět uměleckého díla zrovna nejmodernější.

Booking.com

Socialistické centrum světového střihu

Pomalu přicházíme k Weltzeituhr (Světové hodiny). Šestnáct tun těžký kolos byl vztyčen roku 1969. Kromě 24 časových pásem zobrazuje také model naší sluneční soustavy. Dnes je i přes rekonstrukci jaksi omšelý, ale chápu, že v roce 1969 udělal Berlín druhým nejsvětovějším městem východního bloku.

O kousek dále je vidět další div východoněmeckého socialismu Brunner der Völkerfreundschaft (Kašna přátelství mezi národy). Připadá mi hrozně zmatená a nejsem schopný se vyznat v její symbolice. A navíc, něco mi chybí... Není v ní žádná voda.

Výlet časem do východního Berlína končíme v kavárně na stanici Alexanderplatz. Pijeme kafe v kelímku a jíme americké donuty. Odpoledne vyrazíme do západního Berlína, tak aby to pro nás nebyl moc velký šok.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz Berlín na HORYDOLY

Průvodce Berlínem z ptačí perspektivy

Kolos z nacistické říše (Haus der Ministerien)

Potsdamer Platz (Postupimské náměstí)

Bourali jsme vesele, zeď betonu, z ocele

Berlínská zeď už 30 let není

Výlet do socialistického Berlína

Kupole nad Berlínem

Retro je v kursu

Jeden okamžik v Německu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Krev na rukách

"Komunisté pokládají za nedůstojné, aby tajili své názory a úmysly. Prohlašují otevřeně, že jejich cílů lze dosáhnout jen násilným svržením celého dosavadního společenského řádu. Nechť se panující třídy třesou před komunistickou revolucí! Proletáři v ní nemají co ztratit, leda své okovy. Dobýt mohou celý svět."

Kdo má více krve na rukách? Ten, kdo k násilné revoluci a občanské válce vyzývá, nebo ten, kdo vnucený boj přijme?

 • Autor Joe
 • Datum a čas 13.6.2012 12:48
Reaguj
Krev na rukách

Nojo. Když je někdo odkojenenj Havlem tak to bejvá horší než kocovina.

 • Autor 5p
 • Datum a čas 12.6.2012 14:02
Reaguj
Re: Revize připomínky
Můžete být konkrétnější? Netuším, kam přesně míříte.
Reaguj
Revize připomínky
Editor by se měl držet místopisu, který na horydoly patří a nesnažit se fušovat do řemesla historikům, tím spíš je-li jeho povědomí tak chatrné. To "chatrné" podtrhuji a doplňuji "diletantské". Bez pardonu pane Turku.
 • Autor tiburon
 • Datum a čas 12.4.2007 16:56
Reaguj
Re: Re: Berlín by si zasloužil kvalitnější text
Ach so - das-ist-etwas-anderes. Tak von není autorem krvavých rukou autór, ale editór. Omlouvám se autorovi. Bez těch mezititulků to není úplně špatný článek, byť z něj čiší menší znalost místa. Ale to bych odpustil.
A editorovi - jímž je nejspíše J.T. - vzkazuji, že mne tentokrát už definitivně nasr...
Mějte se tu pěkně přátelé. Já tu končím.
 • Autor husky
 • Datum a čas 10.4.2007 08:11
Reaguj
Re: Berlín by si zasloužil kvalitnější text
Historické vsuvky jsou vždy velmi zajímavé. Vidět jakékoliv město či krajinu bez znalosti jejich minulosti by bylo ochuzující. Ohledně editace: článek prošel rukama editora, který původní text trochu zjednodušil, strukturoval a v případě "velikých postav" minulosti Karla a Rózy dodal mezititulek: "Mají krev na rukách a ulici v metropoli". Celkový duch textu se však snažil udržet.
Reaguj
Re: Krev na rukách
Sorry, ale o "krvavém Marxovi" tam nic není... No a tvé připomínky o R. Lux. mi také připadají trochu vedle. Ten článek není o politice nebo Marxovi, ale o Alexanderplatzu a jeho okolí. A jestli tam je snad přece jenom nějaká zmínka o politice, tak jen pro dokreslení atmosféry... A co se týče přejmenování náměstí, tak je to myšleno spíše ironicky, příště si dám pozor, aby to bylo všem jasné.
 • Autor MS
 • Datum a čas 8.4.2007 14:11
Reaguj
Berlín by si zasloužil kvalitnější text
"v roce 1805 bylo přejmenováno na Alexanderplatz u příležitosti návštěvy ruského cara Alexandra I. Právě tato událost předznamenala politickou orientaci východního Berlína v druhé polovině 20. století."Trochu divoký kontext; tehdejší Freundschaft a následky II. svět. války. Souhlas s Huskym. Autor by se měl držet místopisu, který na horydoly patří a nesnažit se fušovat do řemesla historikům, tím spíš je-li jeho povědomí tak chatrné. No nic, alespoň špetka editorské činnosti by neuškodila a vrácení k přepracování by bylo službou autorovi, aby se podobných úletů napříště vyvaroval.
 • Autor tiburon
 • Datum a čas 7.4.2007 20:03
Reaguj
Re: Krev na rukách
To jsou věci... Marx z jehož pseudofilozofie vzešel komunizmus není krvavý....
Reaguj
Berlín 2005
S výše uvedeným článkem to přímo nesouvisí, ale před dvěma lety jsme z Berlína byli celkem nadšení viz http://roveri.wulf.cz/kronika/berlin-2005/?page=1
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


Na řece Sjoa zahynul při raftingu mladý muž

Na řece Sjoa zahynul při raftingu mladý muž

ČERNÁ VDOVA Na oblíbené raftingové řece Sjoa v Norsku zemřel 20letý Čech. Při společné plavbě se převrátily dva rafty s celkem osmi českými vodáky. Jeden z nich nehodu nepřežil.... celý článek

Vyplatí se firemní jazykové kurzy?

Mnich na hrotu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

AKTUALIZACE Když v Čechách neprší, tak je největší sucho pod Krušnými horami a ve Středohoří. Přesto tudy protéká Ohře, která má dost vody po celý rok. Její střední tok zná každý vodák,
KTM Macina Race - elektrický trailbike

KTM Macina Race - elektrický trailbike

TEST Elektrokolo KTM Macina Race je příjemný stroj na projížďky krajinou bez ohledu, zda jedete po rozbité asfaltce, vesnické polňačce, nebo jste si vybrali strmou lesní pěšinu do kopce či
Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Zdokonalit se v cizím jazyce, procestovat kus světa a ještě si při tom vydělat slušné peníze je snem mnoha studentů. I proto se vedle pracovních pobytů v zahraničí drží na předních příčkách v oblíbenosti také
Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

CLIMBING GUIDE Vltava je lemována většími či menšími skálami, po kterých lezou horolezci. Na svém toku se totiž zařezává do skalnatých údolí. Jedna z malých lezeckých oblastí je Kotek pod zříceninou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Procházka po městě s kocourkem Švarcíkem Mělník, Regionální muzeum 10.8. 09:30
Kozí mejdan Milkovice 11.-14.8. Kulturně společenský festival 11.8.
Chodské slavnosti Domažlice 12.-14.8. 12.8.
Pojizerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 13.-14.8. 13.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 13.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 13.8.
Sraz packrafterů
České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.

Diskuse

INU re Kuba Turek učitelka češtiny, 9.8.2022 23:00, 7 příspěvků
INU re Kuba Turek Kuba Turek, 9.8.2022 22:55, 7 příspěvků
INU re Kuba Turek Honza, 9.8.2022 22:03, 7 příspěvků
INU Kuba Turek, 9.8.2022 12:44, 7 příspěvků
INU Jirka, 9.8.2022 11:59, 7 příspěvků
INU Kuba Turek, 9.8.2022 11:27, 7 příspěvků
INU Pišišvor, 9.8.2022 11:24, 2 příspěvky
INU Honza, 9.8.2022 10:25, 2 příspěvky
INU Honza, 9.8.2022 10:20, 7 příspěvků
propast Pišišvor, 8.8.2022 21:52, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41