Výlet do socialistického Berlína

Výlet do socialistického Berlína
Berlín, Alexanderplatz: Weltzeituhr a Fernsehturm.
Autor snímku Milan Sýkora
SDÍLEJ:

Před sedmnácti lety padla Berlínská zeď, symbol rozděleného Německa. Jak se od doby komunistické nesvobody změnil Alexanderplatz, Berlíňany přezdívaný krátce Alex? Jak dnes vypadá centrum bývalého východního Berlína? Zajeli jsme se podívat do hlavního města sjednoceného Německa.

Výlet do socialistického Berlína
Berlín, Alexanderplatz: Brunner der Völkerfreundschaft a U-Bahn.
Autor snímku Milan Sýkora

Všude okolo nás je mlha, drobně poprchává.

Není ještě ani osm hodin ráno a my vystupujeme z podzemního U-Bahnu na stanici Alexanderplatz. Sychravé počasí a sobotní ranní hodina způsobují, že na celém náměstí není vidět jediného člověka.

Dobytčí trh

Místní budou ještě dospávat ve svých bytech a turisté nervózně přešlapují před obnovenou budovou Reichstagu (Říšského sněmu).

Jedno z největších berlínských náměstí se původně jmenovalo Oschenmarkt (Dobytčí trh), ale v roce 1805 bylo přejmenováno na Alexanderplatz u příležitosti návštěvy ruského cara Alexandra I. Právě tato událost předznamenala politickou orientaci východního Berlína ve druhé polovině 20. století.

Televizní věž

Jdeme směrem, kterým by podle mapy měla stát berlínská radnice. Najednou před námi z mlhy vyroste tak zvaný Telespargel (Chřest), totiž Fernsehenturm. Celá tato oblast byla za druhé světové války následky spojeneckého bombardování a sovětské ofenzívy srovnána se zemí. Obnova v šedesátých letech nebyla příliš citlivá a socialistická architektura je zde na každém kroku.

Velkou roli sehrál Alex v roce 1989, kdy se zde 4. listopadu sešlo tři čtvrtě milionu lidí protestujících proti režimu. O pět dní později konečně padla Berlínská zeď a Berlín po třiceti letech konečně přestal být rozděleným městem.

Mezitím přicházíme k Fernsehenturm. Jedná se o 368 m vysokou televizní věž, které ční vysoko nad ostatní zástavbou. Byla postavena v roce 1969 jako ukázka vyspělosti tehdejší Německé demokratické republiky. Bohužel je otevřena až od deseti hodin dopoledne, a tak musíme její návštěvu oželet. Jediné, co nás uklidňuje, je hustá mlha, která bude o dvě stě metrů výše na vyhlídkové plošině určitě stejná jako tady dole.

Mají krev na rukách a ulici v metropoli

Severní část Alexanderplatzu je od jižní oddělena velkou stanicí podzemní dráhy U-Bahn a pozemní S-Bahn. Za ní ale není moc zajímavého, a proto vyrážíme do okolních ulic. Jejich názvy nám napovídají, ve které historické části Berlína se nacházíme. Procházíme Karl-Marx-Alee, Rosa-Luxemburg-Strasse a Rosa-Luxemburg-Platz.

Vracíme se ke stanici U-Bahnu, zvedá se mlha, a proto si jdeme prohlédnout divy jižní části Alexu. Nejjednodušeji by snad šlo toto místo charakterizovat slovy "ve výstavbě" stejně jako skoro celý Berlín. Přístupná je přibližně polovina náměstí, ve zbytku probíhají různé stavební práce.

V dálce vidíme Haus des Lehrers (Učitelský dům). Je to sice výrazný, ale ošklivý panelák ozdobený mozaikou zobrazující pracující lid. Dnes už nejsou budova ani námět uměleckého díla zrovna nejmodernější.

Booking.com

Socialistické centrum světového střihu

Pomalu přicházíme k Weltzeituhr (Světové hodiny). Šestnáct tun těžký kolos byl vztyčen roku 1969. Kromě 24 časových pásem zobrazuje také model naší sluneční soustavy. Dnes je i přes rekonstrukci jaksi omšelý, ale chápu, že v roce 1969 udělal Berlín druhým nejsvětovějším městem východního bloku.

O kousek dále je vidět další div východoněmeckého socialismu Brunner der Völkerfreundschaft (Kašna přátelství mezi národy). Připadá mi hrozně zmatená a nejsem schopný se vyznat v její symbolice. A navíc, něco mi chybí... Není v ní žádná voda.

Výlet časem do východního Berlína končíme v kavárně na stanici Alexanderplatz. Pijeme kafe v kelímku a jíme americké donuty. Odpoledne vyrazíme do západního Berlína, tak aby to pro nás nebyl moc velký šok.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz Berlín na HORYDOLY

Průvodce Berlínem z ptačí perspektivy

Kolos z nacistické říše (Haus der Ministerien)

Potsdamer Platz (Postupimské náměstí)

Bourali jsme vesele, zeď betonu, z ocele

Berlínská zeď už 30 let není

Výlet do socialistického Berlína

Kupole nad Berlínem

Retro je v kursu

Jeden okamžik v Německu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Krev na rukách

"Komunisté pokládají za nedůstojné, aby tajili své názory a úmysly. Prohlašují otevřeně, že jejich cílů lze dosáhnout jen násilným svržením celého dosavadního společenského řádu. Nechť se panující třídy třesou před komunistickou revolucí! Proletáři v ní nemají co ztratit, leda své okovy. Dobýt mohou celý svět."

Kdo má více krve na rukách? Ten, kdo k násilné revoluci a občanské válce vyzývá, nebo ten, kdo vnucený boj přijme?

 • Autor Joe
 • Datum a čas 13.6.2012 12:48
Reaguj
Krev na rukách

Nojo. Když je někdo odkojenenj Havlem tak to bejvá horší než kocovina.

 • Autor 5p
 • Datum a čas 12.6.2012 14:02
Reaguj
Re: Revize připomínky
Můžete být konkrétnější? Netuším, kam přesně míříte.
Reaguj
Revize připomínky
Editor by se měl držet místopisu, který na horydoly patří a nesnažit se fušovat do řemesla historikům, tím spíš je-li jeho povědomí tak chatrné. To "chatrné" podtrhuji a doplňuji "diletantské". Bez pardonu pane Turku.
 • Autor tiburon
 • Datum a čas 12.4.2007 16:56
Reaguj
Re: Re: Berlín by si zasloužil kvalitnější text
Ach so - das-ist-etwas-anderes. Tak von není autorem krvavých rukou autór, ale editór. Omlouvám se autorovi. Bez těch mezititulků to není úplně špatný článek, byť z něj čiší menší znalost místa. Ale to bych odpustil.
A editorovi - jímž je nejspíše J.T. - vzkazuji, že mne tentokrát už definitivně nasr...
Mějte se tu pěkně přátelé. Já tu končím.
 • Autor husky
 • Datum a čas 10.4.2007 08:11
Reaguj
Re: Berlín by si zasloužil kvalitnější text
Historické vsuvky jsou vždy velmi zajímavé. Vidět jakékoliv město či krajinu bez znalosti jejich minulosti by bylo ochuzující. Ohledně editace: článek prošel rukama editora, který původní text trochu zjednodušil, strukturoval a v případě "velikých postav" minulosti Karla a Rózy dodal mezititulek: "Mají krev na rukách a ulici v metropoli". Celkový duch textu se však snažil udržet.
Reaguj
Re: Krev na rukách
Sorry, ale o "krvavém Marxovi" tam nic není... No a tvé připomínky o R. Lux. mi také připadají trochu vedle. Ten článek není o politice nebo Marxovi, ale o Alexanderplatzu a jeho okolí. A jestli tam je snad přece jenom nějaká zmínka o politice, tak jen pro dokreslení atmosféry... A co se týče přejmenování náměstí, tak je to myšleno spíše ironicky, příště si dám pozor, aby to bylo všem jasné.
 • Autor MS
 • Datum a čas 8.4.2007 14:11
Reaguj
Berlín by si zasloužil kvalitnější text
"v roce 1805 bylo přejmenováno na Alexanderplatz u příležitosti návštěvy ruského cara Alexandra I. Právě tato událost předznamenala politickou orientaci východního Berlína v druhé polovině 20. století."Trochu divoký kontext; tehdejší Freundschaft a následky II. svět. války. Souhlas s Huskym. Autor by se měl držet místopisu, který na horydoly patří a nesnažit se fušovat do řemesla historikům, tím spíš je-li jeho povědomí tak chatrné. No nic, alespoň špetka editorské činnosti by neuškodila a vrácení k přepracování by bylo službou autorovi, aby se podobných úletů napříště vyvaroval.
 • Autor tiburon
 • Datum a čas 7.4.2007 20:03
Reaguj
Re: Krev na rukách
To jsou věci... Marx z jehož pseudofilozofie vzešel komunizmus není krvavý....
Reaguj
Berlín 2005
S výše uvedeným článkem to přímo nesouvisí, ale před dvěma lety jsme z Berlína byli celkem nadšení viz http://roveri.wulf.cz/kronika/berlin-2005/?page=1
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

BEČVA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Praha vyřazuje tramvaje T6A5, naposledy pojedou v sobotu

Medvěd zabil člověka na Slovensku

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Radiožurnál Sport začíná vysílat právě dnes

Radiožurnál Sport začíná vysílat právě dnes

Nová stanice Radiožurnál Sport začne vysílat na Českém rozhlasu dnes 21. května v 11 hodin. Naladíte ji na digitálních rádiích, v televizu a také na internetu. Reportéři a moderátoři připravují sportovní rozhovory, reportáže a přímé
Katastrofální propad hotelů v Praze

Katastrofální propad hotelů v Praze

Pouhých 7 % hostů přijelo do hotelů v Praze oproti loňskému roku. Propad počtu osob i počtu přenocování byl přesně 92,9 %. To je ekonomická katastrofa v cestovním ruchu.
A pure-electric motorhome concept and a caravan that drives itself

A pure-electric motorhome concept and a caravan that drives itself

German company is developing solutions for the mobile holiday of the future – Focus on electromobility and sustainability – From visions and concepts to prototypes or even production-ready vehicles, the
Air France-KLM letí na biopalivo

Air France-KLM letí na biopalivo

Aerolinky Air France-KLM, čerpadlářská firma Total, provozovatel pařížských letišť Groupe ADP a výrobce letadel Airbus spojily síly, aby dálkové lety poháněly biopalivem. Letoun Airbus A350 byl naplněn udržitelným palivem a odstartoval 18.
Messner se potřetí ožení

Messner se potřetí ožení

Zazvoní kostelní zvony. Na veřejné vývěsce obce Kastelbell - Tschars visí svatební oznámení se jmény Reinhold Messner a Diane Schumacher.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Po stopách Rudolfa II. Lhota 17.-20.6. Dogtrekking 17.6.
Staré odrůdy třešní - výstava Praha, Dům ochránců přírody 17.-19.6. 17.6.
Budějovice - Praha České Budějovice 18.-20.6. Vodácký maraton 18.6.
Lezecký kemp pro ženy Tisá 18.-20.6. Vedou Edita Vopatová a Lucie Hrozová 18.6.
Jihlava - splutí Mohelno 19.6.
Krakonošův cyklomaraton Lomnice nad Popelkou Horská kola 19.6.
Stelvio Marathon Itálie, Passo Stelvio Běh 19.6.
Slavnost královny Johanky Rožmitál pod Třemšínem 19.-20.6. 19.6.

Diskuse

Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:35, 3 příspěvky
Nesmysly Motor, 14.6.2021 8:34, 3 příspěvky
Termíny? Prkoš, 14.6.2021 0:03, 3 příspěvky
Tak naštěstí jinde elektr... Andrea Černá - editorka, 7.6.2021 15:15, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31
zveme za Světovou cyklojí... Horydoly Open, 3.6.2021 1:28