Výlet do socialistického Berlína

Výlet do socialistického Berlína
Berlín, Alexanderplatz: Weltzeituhr a Fernsehturm.
Autor snímku Milan Sýkora
SDÍLEJ:

Před sedmnácti lety padla Berlínská zeď, symbol rozděleného Německa. Jak se od doby komunistické nesvobody změnil Alexanderplatz, Berlíňany přezdívaný krátce Alex? Jak dnes vypadá centrum bývalého východního Berlína? Zajeli jsme se podívat do hlavního města sjednoceného Německa.

Výlet do socialistického Berlína
Berlín, Alexanderplatz: Brunner der Völkerfreundschaft a U-Bahn.
Autor snímku Milan Sýkora

Všude okolo nás je mlha, drobně poprchává.

Není ještě ani osm hodin ráno a my vystupujeme z podzemního U-Bahnu na stanici Alexanderplatz. Sychravé počasí a sobotní ranní hodina způsobují, že na celém náměstí není vidět jediného člověka.

Dobytčí trh

Místní budou ještě dospávat ve svých bytech a turisté nervózně přešlapují před obnovenou budovou Reichstagu (Říšského sněmu).

Jedno z největších berlínských náměstí se původně jmenovalo Oschenmarkt (Dobytčí trh), ale v roce 1805 bylo přejmenováno na Alexanderplatz u příležitosti návštěvy ruského cara Alexandra I. Právě tato událost předznamenala politickou orientaci východního Berlína ve druhé polovině 20. století.

Televizní věž

Jdeme směrem, kterým by podle mapy měla stát berlínská radnice. Najednou před námi z mlhy vyroste tak zvaný Telespargel (Chřest), totiž Fernsehenturm. Celá tato oblast byla za druhé světové války následky spojeneckého bombardování a sovětské ofenzívy srovnána se zemí. Obnova v šedesátých letech nebyla příliš citlivá a socialistická architektura je zde na každém kroku.

Velkou roli sehrál Alex v roce 1989, kdy se zde 4. listopadu sešlo tři čtvrtě milionu lidí protestujících proti režimu. O pět dní později konečně padla Berlínská zeď a Berlín po třiceti letech konečně přestal být rozděleným městem.

Mezitím přicházíme k Fernsehenturm. Jedná se o 368 m vysokou televizní věž, které ční vysoko nad ostatní zástavbou. Byla postavena v roce 1969 jako ukázka vyspělosti tehdejší Německé demokratické republiky. Bohužel je otevřena až od deseti hodin dopoledne, a tak musíme její návštěvu oželet. Jediné, co nás uklidňuje, je hustá mlha, která bude o dvě stě metrů výše na vyhlídkové plošině určitě stejná jako tady dole.

Mají krev na rukách a ulici v metropoli

Severní část Alexanderplatzu je od jižní oddělena velkou stanicí podzemní dráhy U-Bahn a pozemní S-Bahn. Za ní ale není moc zajímavého, a proto vyrážíme do okolních ulic. Jejich názvy nám napovídají, ve které historické části Berlína se nacházíme. Procházíme Karl-Marx-Alee, Rosa-Luxemburg-Strasse a Rosa-Luxemburg-Platz.

Vracíme se ke stanici U-Bahnu, zvedá se mlha, a proto si jdeme prohlédnout divy jižní části Alexu. Nejjednodušeji by snad šlo toto místo charakterizovat slovy "ve výstavbě" stejně jako skoro celý Berlín. Přístupná je přibližně polovina náměstí, ve zbytku probíhají různé stavební práce.

V dálce vidíme Haus des Lehrers (Učitelský dům). Je to sice výrazný, ale ošklivý panelák ozdobený mozaikou zobrazující pracující lid. Dnes už nejsou budova ani námět uměleckého díla zrovna nejmodernější.

Booking.com

Socialistické centrum světového střihu

Pomalu přicházíme k Weltzeituhr (Světové hodiny). Šestnáct tun těžký kolos byl vztyčen roku 1969. Kromě 24 časových pásem zobrazuje také model naší sluneční soustavy. Dnes je i přes rekonstrukci jaksi omšelý, ale chápu, že v roce 1969 udělal Berlín druhým nejsvětovějším městem východního bloku.

O kousek dále je vidět další div východoněmeckého socialismu Brunner der Völkerfreundschaft (Kašna přátelství mezi národy). Připadá mi hrozně zmatená a nejsem schopný se vyznat v její symbolice. A navíc, něco mi chybí... Není v ní žádná voda.

Výlet časem do východního Berlína končíme v kavárně na stanici Alexanderplatz. Pijeme kafe v kelímku a jíme americké donuty. Odpoledne vyrazíme do západního Berlína, tak aby to pro nás nebyl moc velký šok.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz Berlín na HORYDOLY

Průvodce Berlínem z ptačí perspektivy

Kolos z nacistické říše (Haus der Ministerien)

Potsdamer Platz (Postupimské náměstí)

Bourali jsme vesele, zeď betonu, z ocele

Berlínská zeď už 30 let není

Výlet do socialistického Berlína

Kupole nad Berlínem

Retro je v kursu

Jeden okamžik v Německu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Krev na rukách

"Komunisté pokládají za nedůstojné, aby tajili své názory a úmysly. Prohlašují otevřeně, že jejich cílů lze dosáhnout jen násilným svržením celého dosavadního společenského řádu. Nechť se panující třídy třesou před komunistickou revolucí! Proletáři v ní nemají co ztratit, leda své okovy. Dobýt mohou celý svět."

Kdo má více krve na rukách? Ten, kdo k násilné revoluci a občanské válce vyzývá, nebo ten, kdo vnucený boj přijme?

 • Autor Joe
 • Datum a čas 13.6.2012 12:48
Reaguj
Krev na rukách

Nojo. Když je někdo odkojenenj Havlem tak to bejvá horší než kocovina.

 • Autor 5p
 • Datum a čas 12.6.2012 14:02
Reaguj
Re: Revize připomínky
Můžete být konkrétnější? Netuším, kam přesně míříte.
Reaguj
Revize připomínky
Editor by se měl držet místopisu, který na horydoly patří a nesnažit se fušovat do řemesla historikům, tím spíš je-li jeho povědomí tak chatrné. To "chatrné" podtrhuji a doplňuji "diletantské". Bez pardonu pane Turku.
 • Autor tiburon
 • Datum a čas 12.4.2007 16:56
Reaguj
Re: Re: Berlín by si zasloužil kvalitnější text
Ach so - das-ist-etwas-anderes. Tak von není autorem krvavých rukou autór, ale editór. Omlouvám se autorovi. Bez těch mezititulků to není úplně špatný článek, byť z něj čiší menší znalost místa. Ale to bych odpustil.
A editorovi - jímž je nejspíše J.T. - vzkazuji, že mne tentokrát už definitivně nasr...
Mějte se tu pěkně přátelé. Já tu končím.
 • Autor husky
 • Datum a čas 10.4.2007 08:11
Reaguj
Re: Berlín by si zasloužil kvalitnější text
Historické vsuvky jsou vždy velmi zajímavé. Vidět jakékoliv město či krajinu bez znalosti jejich minulosti by bylo ochuzující. Ohledně editace: článek prošel rukama editora, který původní text trochu zjednodušil, strukturoval a v případě "velikých postav" minulosti Karla a Rózy dodal mezititulek: "Mají krev na rukách a ulici v metropoli". Celkový duch textu se však snažil udržet.
Reaguj
Re: Krev na rukách
Sorry, ale o "krvavém Marxovi" tam nic není... No a tvé připomínky o R. Lux. mi také připadají trochu vedle. Ten článek není o politice nebo Marxovi, ale o Alexanderplatzu a jeho okolí. A jestli tam je snad přece jenom nějaká zmínka o politice, tak jen pro dokreslení atmosféry... A co se týče přejmenování náměstí, tak je to myšleno spíše ironicky, příště si dám pozor, aby to bylo všem jasné.
 • Autor MS
 • Datum a čas 8.4.2007 14:11
Reaguj
Berlín by si zasloužil kvalitnější text
"v roce 1805 bylo přejmenováno na Alexanderplatz u příležitosti návštěvy ruského cara Alexandra I. Právě tato událost předznamenala politickou orientaci východního Berlína v druhé polovině 20. století."Trochu divoký kontext; tehdejší Freundschaft a následky II. svět. války. Souhlas s Huskym. Autor by se měl držet místopisu, který na horydoly patří a nesnažit se fušovat do řemesla historikům, tím spíš je-li jeho povědomí tak chatrné. No nic, alespoň špetka editorské činnosti by neuškodila a vrácení k přepracování by bylo službou autorovi, aby se podobných úletů napříště vyvaroval.
 • Autor tiburon
 • Datum a čas 7.4.2007 20:03
Reaguj
Re: Krev na rukách
To jsou věci... Marx z jehož pseudofilozofie vzešel komunizmus není krvavý....
Reaguj
Berlín 2005
S výše uvedeným článkem to přímo nesouvisí, ale před dvěma lety jsme z Berlína byli celkem nadšení viz http://roveri.wulf.cz/kronika/berlin-2005/?page=1
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


Menej známe pohoria v okolí Svidníka: Stavok, Rohuľa, Čierna hora, Roztoky

Menej známe pohoria v okolí Svidníka: Stavok, Rohuľa, Čierna hora, Roztoky

Obyvatelia severovýchodu Slovenska znovuobjavujú krásu hôr a lesov v okolí Svidníka. Táto lokalita poskytuje dostatok nádherných prírodných scenérií, kopcov a lesov vhodných na aktívne trávenie voľného času. Na rozdiel od iných lokalít vyniká... celý článek

Pohoria v okolí Bardejova: Busov, Stebnícka Magura, Kráľova studňa, Cigeľka

Velká Británie AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Obludné pokuty v Krkonoších

Obludné pokuty v Krkonoších

Strážci KRNAP za loňský rok uložili 65 pokut v celkové výši 80 600 Kč a právníci odboru státní správy vyřešili 58 správních řízení a uložili pokuty ve výši 1 298 500 Kč.
Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

CYKLISTIKA Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?
Kaštan jedlý se nastěhoval do Čech

Kaštan jedlý se nastěhoval do Čech

Jak se v Evropě ohřívá a zase ochlazuje klima, tak se v Čechách pěstuje jedlý kaštan. V chladných stoletích mizí, aby se v teplých dobách zase vrátil. Právě teď zažívá renesanci a mohutné kaštanovníky lze vidět
Víte, jak správně vrstvit outdoorové oblečení na túru, na výlet nebo do práce?

Víte, jak správně vrstvit outdoorové oblečení na túru, na výlet nebo do práce?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Dobře se obléct je základem komfortního pohybu venku. Pokud chcete vyrazit do přírody nebo se chcete chránit před nepohodou při práci, sáhněte po funkčních outdoorových oděvech. Mějte ale
Tři senioři smrtelně bourali na bicyklu

Tři senioři smrtelně bourali na bicyklu

ČERNÁ VDOVA Tři smrtelné nehody se staly cyklistům - seniorům na přelomu února a března. Na Trutnovsku, Turnovsku a Frýdecko-Místecku.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Jizera - odemykání Malá Skála 17.4.
Běhej lesy Lednice Lednice, zámek 17.4.
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 24.4.
Ziitauer Gebirgslauf - běh Německo, Olbersdorf 25.4.
Etapák - koloběžky Louňovice 6.-9.5. 6.5.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Noční běh Valachy Velké Karlovice 8.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.

Diskuse

Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky
A to jako fakt Kvido? Karel, 3.4.2021 16:53, 3 příspěvky
Levice Vector, 1.4.2021 13:33, 10 příspěvků
Hurghada Novinář, 31.3.2021 23:48, 2 příspěvky
Saychely Pišišvor, 31.3.2021 22:44, 2 příspěvky
Díky zorg, 30.3.2021 22:37, 1 příspěvek
sdačka na kolo LenkaS, 30.3.2021 21:34, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pin Up Casino gamepinupcasino gamepinupcasino, 12.4.2021 5:54
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27