Vysoké Tatry: Na výlety ze Štrby
Vyjeli jsme v sobotu ráno rychlíkem Košičan z Prahy. Jízdenku včetně místenky jsme měli zakoupenou předem přes internet. Rezervace místenky byl rozumný počin, protože vlak plný a někteří cestující dokonce museli stát na chodbičkách. Po mnoha hodinách jsme dorazili do nejvýše položené rychlíkové stanice na Slovensku. Štrba leží je ve výšce 895 metrů.
Mylně jsme se domnívali, že když máme ubytování v obci Štrba, budeme vyrážet na výlety ozubnicovou železnicí.
Štrba není Tatranská Štrba
Z omylu nás vyvedl cestující, který vysvětlil, že zastávka, která je v jízdních řádech pojmenována jako Štrba, je ve skutečnosti Tatranská Štrba, odkud jezdí každou hodinu ozubnicová železnice na Štrbské pleso.
Obec Štrba je však jízdních řádech označená jako Štrba-zastávka a do Tatranské Štrby je tedy nutné dojíždět osobním vlakem.
Tato skutečnost nám trochu zkomplikovala spojení, protože ne vždy ozubnice navazovala na osobní vlak.
Týdenní jízdenka na tatranskou električku
Obec Štrba má dva kostely, restaurace, dva obchody, kavárnu s cukrárnou a pizzerii Stella kde si host může objednat pizzu, polévku, nebo těstovinový salát k doručení do domu. Jelikož jsme nedokázali odhadnout, kdy se z túry vrátíme, objednávali jsme si občas jídlo až na místě a během čtvrt hodiny nám ho připravili.
První den jsme vyrazili ozubnicovou železnicí na Štrbské pleso.
Nejvýhodnější pro naše cestování se nám zdála časová jízdenka na sedm dní za 14 eur pro dospělého, zlevněná jízdenka stojí polovic. Časová jízdenka na tři dny stojí osm eur. Platí na ozubnicovou železnici z Tatranské Štrby na Štrbské pleso, na Tatranskou ozubnicovou železnici do Tatranské Lomnice i část tratě provozované Železnicemi Slovenskej republiky z Tatranské Lomnice přes Studený Potok do stanice Poprad-Tatry.
Klasika ze Štrbského na Popradské pleso
Po vystoupení ze zubačky se před námi rozprostřelo letovisko s hotely, restauracemi a parkovištěm. Na tomto místě chvilku hledáte, kde se nachází pleso, ale turistické značení vás tam po půl kilometru dovede.
Štrbské pleso je položené v krásné přírodě Vysokých Tater pod vrcholy Patria a Solisko. Okolo plesa vede okružní cesta. Je zde možné absolvovat fitness program, nebo si půjčit loďku.
Ze Štrbského plesa jsme se vydali po červené značce na Popradské pleso. Šli jsme po dobře schůdném horském chodníku s krásnými výhledy na vrcholky hor.
Cestou jsme viděli skokanské můstky, jejichž historie obsahuje mistrovství světa i světové poháry v klasickém lyžování. Když jsme dorazili na Popradské pleso (1500 m) a občerstvili se v nové Majláthově chatě,
Začal silně foukat vítr a slyšeli jsme hřmění. Protože z bouřky v horách jsme měli trochu strach, rozhodli jsme se vrátit na Štrbské pleso. Šli jsme po zelené značce, která vede lesem až k rozcestí Trigan, kde opět navazuje na červenou značku sestupující na Štrbské pleso. Bylo by také možné sejít po asfaltové cestě po modré značce na zastávku Tatranské elektrické železnice Popradské pleso.
Během týdenního pobytu ve Vysokých Tatrách jsme ze Štrby pohodlně dojeli na další túry ke Slezskému domu v dolině, na Hrebienok a po Magistrále k Bilíkově a Rainerově chatě.
Speciality pod Vysokými Tatrami
Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
Ajajaj
"Kristovanožko", a toto psal kdo? O čem to vlastně je?
- Autor Petr
- Datum a čas 6.9.2012 21:25
Štrba
Nazdar tak vy jedete do Tater a nezjistíte si nic ani o tom kam dojedete ? to všechny jen potom ujištujete čech na horách poloviční mrtvola
Štrba
Problém Tatranská Štrba a Štrba jsme také řešili. Naštěstí jsme byli motorizovaní, tak to tolik nebolelo.
- Autor druzstevnik
- Datum a čas 4.9.2012 15:22
Berdorf, pískovcové lezení v Lucembursku
Hřebenovka Českým Švýcarskem
Nejčtenější články
Shořalý mlýn a obrovský jez na Jizeře v Turnově
Jezero kmotrů Tegernsee
Souboj čepic: Rafiki Maray x Columbia Creek
Pod Orlickými horami na kole: malé, krásné, strmé
Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Trnava Xrace | Želiv | 29.-31.5. Vodácké závody | 29.5. | |
| Noc kostelů | Česko | 29.5. | ||
| Moravia Divide | Javorník, Račí údolí | 29.5.-4.6. Bikepacking | 29.5. | |
| Trnava X Race | Trnávka, vodácký kanál | 39.-31.5. | 29.5. | |
| Pohádkový les na loděnici | Hradec Králové, loděnice na Orlici | 29.5. | ||
| Kaktusy a sukulenty - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 29.5.-13.6. | 29.5. | |
| Budějovický půlmaraton | České Budějovice | 30.5. | ||
| Bystřička - splutí | Bystřička | 30.5. | 09:15 | |
| Dračí lodě | Třeboň, Svět | 30.5. | ||
| Král Šumavy - cyklomaraton | Klatovy | Horská kola | 30.5. |
Diskuse
| Dichaelrerce | OLanebal, 26.5.2026 22:04, 8 příspěvků |
| amoxacillian without a pe... | Frankuteli, 26.5.2026 21:39, 47 příspěvků |
| трип скан | JerryRam, 26.5.2026 21:36, 13 příspěvků |
| Co chtějí: | Kladivo, 26.5.2026 10:34, 15 příspěvků |
| Málo vina | Skiák, 25.5.2026 23:06, 15 příspěvků |
| Žofie | Honza, 23.5.2026 7:18, 2 příspěvky |
| Žofie | Honza, 23.5.2026 7:15, 2 příspěvky |
| Cena listku | Honza, 23.5.2026 7:10, 35 příspěvků |
| Inu odvoláme Okamuru? | Pišišvor, 21.5.2026 22:12, 7 příspěvků |
| Inu odvoláme Okamuru? | Honza, 21.5.2026 21:11, 7 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Prokletije | febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:01 |
| Albánie | febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:00 |
| Re: SheMoves Race | Horydoly , 22.5.2026 13:47 |
| SheMoves Race | Horydoly , 22.5.2026 13:20 |
| Plány na příští zimu | Sansa Ferrr, 21.5.2026 7:55 |
| Re: Bikesraz na Vysočině | Horydoly , 20.5.2026 1:14 |
| THE MARCHE REGION AT ITW ... | Horydoly , 16.5.2026 23:19 |
| Aparthotel Svatý Vavřinec... | Horydoly , 14.5.2026 22:16 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH