Železniční slevy II: Evropa

Železniční slevy II: Evropa
Praha hlavní nádraží.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Cestujete po Evropě? Nejlevnější je samozřejmě autostop, potom autobusy či letadla a nejdražší jsou vlaky. Jenže pokud využijete některou mezinárodní železniční slevu, rozpočet na cestování se může rapidně změnit k lepšímu.

Minulý týden jsme přinesli přehled slev na vnitrostátních vlacích v Česku. Dnes zveřejňujeme celoevropské železniční slevy.

Poslední třetí díl seriálu, který připravujeme na nejbližší dobu, se bude zabývat regionálními slevami ve vybraných zemích Evropy.

Euro Domino

Je určena pro všechny věkové kategorie cestujících. Je to nabídka většiny evropských železnic, Maroka a některých námořních společností, která umožní po zakoupení pro některou zúčastněnou zemi nebo několik zemí libovolně cestovat během 3 až 8 volně vybraných dní v průběhu jednoho měsíce na síti každé zvolené železnice.

Jízdenka platí ve zvolený den vždy od půlnoci do půlnoci téhož dne. V případě, že cestujete nočním vlakem nebo vlakem, ze kterého budete na noční vlak přestupovat, platí jízdenka už od 19 hodin předcházejícího dne. Pro zemi, kde má cestující bydliště, nemohou být síťové jízdenky vystaveny. Nárok na slevu musí cestující prokázat při nákupu síťové jízdenky datem narození, místem trvalého bydliště a cestovním pasem nebo občanským průkazem. Rozlišují se jízdenky pro cestující ve věku 4-12 let, 12-26 let, 26-60 let a více než 60 let.

Ke zlevněné síťové jízdence Euro Domino máte nárok i na mezinárodní jízdenky TCV s 50% slevou (za tratě ČD je možno zaplatit snížené jízdné, na které prokážete nárok) až do pohraničního bodu železnice zakoupené síťové jízdenky pro cestu tam, nebo tam a zpět, tedy za stejnou cenu jako pro děti. Tyto jízdenky je nutno koupit současně se základní síťovou jízdenkou, neboť s ní tvoří jeden celek. Platí pro ně jediná omezující podmínka - nelze s nimi přerušit jízdu.

City Star

Je velmi podobná české vnitrozemské SONE+. Stejně jako ona platí pro nejvýše 5 osob. Platí i pro 1. vozovou třídu. Majitelé Karty Z, Junior pasu a Senior pasu jsou při cestách do Rakouska a Švýcarska ještě navíc zvýhodněni. Děti do 15 let v doprovodu rodičů nebo prarodičů, kteří cestují na jízdenku City Star, jedou po tratích v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Dánsku a Nizozemsku bezplatně. V ostatních zemích a na tratích Českých drah platí děti polovinu jízdného pro dospělé cestující.

Za tratě Českých drah se vybírá obyčejné nebo zákaznické jízdné. Doba platnosti jízdenky City Star je 1 měsíc od prvního dne platnosti. Co je nutné dodržet při cestách na jízdenku City Star? Zakoupit ji nejpozději 3 dny před odjezdem (kromě City Star Slovensko), mezi cestou tam a cestou zpět musí být minimálně jedna noc ze soboty nebo neděli strávená v cílové stanici (zase kromě City Star Slovensko), při cestách na jízdenku City Star do Německa je nutné kromě rezervace na povinně místenkové vlaky zakoupit rezervace na vlaky EC, IC, ICE (počet míst s touto nabídkou může být omezen).

S City Star je možno navštívit Slovensko, Rakousko, Německo, Dánsko, Nizozemsko, Švýcarsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Makedonii, Jugoslávii, Bulharsko a Řecko.

Inter Rail

Vydává se osobě s bydlištěm v některé ze členských zemí Společenství Inter Rail nebo ze zemí Evropy (včetně Kypru), evropských zemí bývalého Sovětského svazu, Alžírska a Tuniska. Má-li žadatel trvalé bydliště v některé z uvedených zemí, může být průkaz zakoupen pro kteroukoliv zónu u výdejny na území některé z železnic zúčastněných na tarifu. Nemá-li žadatel trvalé bydliště v některé ze shora uvedených zemí, může obdržet průkaz Inter Rail v některé ze zemí Společenství Inter Rail, prokáže-li, že přijel do Evropy nebo severní Afriky před více než 6 měsíci.

Inter Rail opravňuje k libovolnému počtu jízd ve 2. vozové třídě po tratích železnic zvolené zóny nebo zón s výjimkou vnitrostátních tratí železnice země trvalého bydliště cestujícího. Výběr zón není limitován. Zvolené zóny mohou, ale nemusejí spolu sousedit. Železnice zúčastněné na této nabídce jsou seskupené do 8 geografických zón.

Nárok na slevu se prokáže při nákupu průkazu datem narození, místem bydliště a cestovním pasem nebo občanským průkazem. Co se týče věku, jízdenka se rozděluje na kategorie do 12 let, 12-26 let a více než 26 let. Držitel průkazu má nárok na zakoupení mezinárodní jízdenky TCV s 50% slevou (s tím, že za tratě Českých drah je možno zaplatit snížené jízdné, na které prokáže nárok) až do pohraničního bodu železnice zakoupené zóny pro cestu tam, nebo tam a zpět. Zlevněné jízdenky mají stejnou platnost jako průkaz Inter Rail.

Předložením průkazu Inter Rail pro příslušnou zónu rovněž jeho vlastníkovi umožní nákup zlevněných jízdenek některých dalších dopravců, bezplatnou návštěvu nebo zlevněné vstupné ve vyjmenovaných muzeích, případně slevu na ubytování. Průkaz se vydává na jméno a je nepřenosný. Je neplatný bez průkazu totožnosti.

Railplus

Po předložení tohoto průkazu získá cestující 25% slevu z obyčejného jízdného TCV (mezinárodní železniční tarif) při pořizování jízdenek do většiny zemí Evropy. 25 % sleva je poskytována z jízdného v 1. a 2. vozové třídě. Průkaz se vystavuje na jméno a je nepřenosný. Na požádání jej cestující předloží kontrolnímu personálu vlaku. Navíc může být požadován identifikační doklad (např. cestovní pas). Průkaz platí 1 rok.

První a poslední den platnosti jsou na průkazu vyznačeny. Jízdenky vydané na základě tohoto průkazu mají stejnou dobu platnosti, jako jízdenky mezinárodní (2 měsíce). Doba platnosti však nesmí jít za dobu platnosti průkazu.

Horydoly.cz Slevy na železnici

I. - Česko

II. - Evropa

III. - Rakousko, Slovensko, Polsko

IV. - Bavorsko

V. - Švýcarsko s rodinou

VI. - Švýcarsko pro studenty

VII. - Slovensko pro skupiny

VIII. - Německo (Labe-Elbe)

IX.- Rakousko do 26 let

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Smažte to už to neni akt.
Eurodomino bylo částečně nahrazeno nabídkou zvanou Interrail.Taky můžete zkusit stránku http://vlakem.net , ta aktuální je.
  • Autor oto
  • Datum a čas 26.2.2011 18:02
Reaguj
Smažte to už to neni akt.
Euro domino už není, članek je nektualni a muže mast.
  • Autor Petr
  • Datum a čas 22.7.2007 18:46
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Top 5 tibetské cestovní kanceláře

Top 5 tibetské cestovní kanceláře

Co poskytují cestovní kanceláře v Tibetu?
Prohlídka tibetského chrámu

Prohlídka tibetského chrámu

Náš každodenní život je plný shonu a světskosti. K útěku před otravným životem v moderních městech je Tibet vaší svatyní. S tibetskou dovolenou můžete obnovit, osvěžit a očistit své tělo i mysl obdivováním zasněžených hor, tyrkysových

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Memorial Air Show
Roudnice nad Labem 22.-23.6. 22.6.
Oživené židovské město Třebíč 12.-14.7. 12.7.
Vladislav Jagellonský na hradě Kunětická hora 14.7.
Den tygrů Jihlava, ZOO 27.7.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Americana - veletrh Německo, Augsburg 4.-8.9. Westernový styl 4.9.
Eurobike - veletrh Německo, Friedrichshafen 4.-7.9. Cyklistika 4.9.

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08