Čeští slalomáři vybojovali v Augsburgu zlato

Čeští slalomáři vybojovali v Augsburgu zlato
Schwarzer Regen.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Slalomářská reprezentace na divoké vodě veze domů zlatou a stříbrnou medaili z Mistrovství Evropy. Divoká voda německého vodáckého kanálu Eiskanal Augsburg přinesla štěstí českým deblkanoistům Jaroslavu Volfovi a Ondřeji Štěpánkovi a také celému deblkanoistickému družstvu.

13. května
Zlatí a stříbrní deblkanoisté Volf-Štěpánek

Deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek jsou po sedmi letech znovu mistry Evropy ve vodním slalomu. Závěrečný den evropského šampionátu v německém Augsburgu přinesl české kanoistice dvě medaile. O oba úspěchy se přičinili deblíři Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek. Nejzkušenější česká, deblová posádka na startu nejprve zvítězila v individuálním závodě a o dvě hodiny později si spolu s Ondřejem Karlovským, Jakubem Jáněm, Markem Šindlerem a Jonášem Kašparem dopádlovali pro evropské stříbro v hlídkách.

Titul mistrů Evropy Volfíkům rozhodčí přiřkli až dvacet minut po skončení závodu, když po přezkoumání videa odmazali nesprávně připsaný šťouch na osmičce. Už v průběhu protestu se však naši borci radovali, protože i s dvousekundovou penalizací by brali bronz. Ve chvílích, kdy jury o protestu rozhodovala, se oba usmívali: "Každá medaile je úspěch. Zajeli jsme výbornou jízdu, o ťuku nikde nevíme, ale i bronz je výborný," svěřoval se Ondřej Štěpánek.

Za patnáct minut už spolu s Jaroslavem Volfem přebírali na stupních vítězů zlatou medaili a potřetí v kariéře oslavovali titul evropských šampionů. "Samozřejmě, kdybychom ten ťuk rovnou nedostali, tak ta radost by byla asi větší. Takhle je to takový divný, ale i s bronzem bychom byli spokojení, protože jak jsme už říkali, ta jízda byla dobrá," dodal po vyhlášení háček zlaté deblovky Jaroslav Volf.

Finálová jízda našim borcům skutečně vyšla výborně. V plné evropské, a tedy i světové, konkurenci naši borci zajeli nejrychlejší čas a porazili všechny favority na londýnské zlato včetně trojnásobných olympijských vítězů bratrů Hochschornerů. Právě slovenská dvojčata Pavol a Peter nejprve slavila vítězství a po uznaném protestu české výpravy klesla na druhou příčku. Stříbro Hochschornerů se stalo vůbec jedinou individuální medailí našich východních sousedů, což je jedním z největších překvapení skončeného mistrovství.

Velmi nečekanou premiéru v národním týmu má za sebou kajakářka Eva Ornstová. Skvělá forma, kterou naše kanoistka naznačila v páteční kvalifikaci, ji neopustila ani v neděli. Ornstová v semifinále nechybovala a ještě vylepšila čtvrté místo z pátku a, k velkému překvapení všech i sebe samé, skončila třetí.

Také ve finále jela bílá loď s červenými pruhy vedená Ornstovou výborně a to až do povodné devatenáctky, kde kajakářka promeškala správný okamžik a musela se otáčet o 360°. Časová ztrátu, kterou tu nabrala, zřejmě zhatila reálné šance na další českou medaili. Přes dílčí nezdar je osmé místo Evy Ornstové výborným výsledkem a největším pozitivním překvapením české výpravy. "Já jsem před mistrovstvím vůbec nečekala, že bych mohla postoupit do finále. V kvalifikaci mi to ale šlo a tak jsem si říkala, že třeba by mohl vyjít i postup ze semifinále. Taky finálová jízda byla dobrá. Dole jsem tomu chtěla ještě přiložit, abych zrychlila... a pak jsem to zkazila," hodnotila s úsměvem své vystoupení Ornstová.

O kvalitě jejího výkonu na velmi těžké trati svědčí, že porazila excelentní Slovenky Dukátovou s Kaliskou nebo naší olympioničku Štěpánku Hilgertovou, která jako první nepostoupila z kvalifikace.

Na poslední den mistrovství Evropy ve vodním slalomu v německém Augsburgu se k Eiskanalu vrátilo sluníčko, teplé počasí však nikoliv. Přeci jen přívětivější divácké počasí přilákalo do vodáckého areálu v Augsburgu suverénně nejpočetnější návštěvu šampionátu a domácí fanoušci určitě nelitovali cesty, protože viděli další medailové úspěchy svých reprezentantů. O něco delší cesty do Bavorska ale nelitovalo ani několik českých fandů. Do semifinálových jízd nastoupilo celkem pět českých lodí, dvě kajakářky a tři deblkanoisté. Postupová úspěšnost našich barev ale byla nižší než v sobotu. Do finálové desítky se vešly jen dvě české lodě.

V ženském kajaku znovu šokovala Eva Ornstová, která kvalifikační čtvrté místo ještě vylepšila a postoupila jako třetí nejlepší. Do finále prošli také deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem. Naši borci v semifinále skončili šestí a postupu do odpoledního finále nezabránil ani šťouch na bráně číslo dvě.

Dvojka byla pro Čechy vůbec nejproblematičtější brankou ze všech. Kromě ťuku Volfíků, tu fatálně chybovala deblovka Ondřej Karlovský - Jakub Jáně a umístění v nejlepší desítce tu ztratila i kajakářka Štěpánka Hilgertová. Česká veteránka se do těžké, přesazené povodky vešla jen s problémy a ťukem. Důsledkem úzkého nájezdu musela točit hodiny, aby stihla další branku a výsledkem byla ztráta, kvůli níž přišla o finále. Hilgertová nakonec v semifinále, v němž se dost kazilo, skončila jedenáctá. Finálová desítka naší kajakářce unikla o 1,24 s. "Vůbec nevím co se tam v tom nájezdu do dvojky stalo. I když jsme si pouštěli video, tak nebyl poznat rozdíl proti jiným závodníkům, kterým to stačilo, mně to bohužel nestačilo," klidně hodnotila Hilgertová svou semifinálovou jízdu a dodala zhodnocení celého mistrovství. "Je to poprvé, co jsem se na takový závod nějak speciálně nepřipravovala, protože za sebou máme dlouhé soustředění v Londýně. Ani jsem nevěděla, jestli tady mám víc jezdit, abych si to najela, nebo odpočívat. Přesto jsem nakonec docela spokojená, protože moje výkony tady šly nahoru," prohlásila po skončení šampionátu Hilgertová.

Branka číslo dvě byla rozhodující i pro deblíře Ondřej Karlovský - Jakub Jáně. Muži v bílém (kromě lodě a vodáckého oblečení mají i bílá pádla) najeli dvojku ještě těsněji než Hilgertová a výsledkem byla padesátivteřinová penalizace, která naše mladíky sesadila na dvacáté místo. Šestnáctou dvojici závodu, Marka Šindlera s Jonášem Kašparem, o finále připravily tři ťuky, ačkoliv čistý čas českých benjamínků patřil k nejrychlejším.

Pro Čechy černá branka číslo dvě v individuálních závodech neřekla své poslední slovo. Smůlu si na ní vybrala deblová posádka Kašpar - Šindlerem. Nejmladší naše deblovka jela jako třetí a dvojku úplně minula, takže časová ztráta týmu byla bohužel maximální. Ve zbytku tratě dělali Kašpar se Šindlerem co mohli a náskok svých kolegů pořádně stáhli. Český tým bohužel zaznamenal i čtyři doteky a o 3,43 s zaostal za vítěznými Brity.

Zlato bylo v závodě deblových hlídek hodně nízko a česká šestice po něm mohutně natahovala ruku. Bohužel nedosáhla. "Stříbro je výborný. My se zatím moc neradujeme, protože v sobě ještě máme to zklamání z nepovedeného semifinále. Ke zlatu sice bylo blízko, ale i stříbro je určitě úspěch," prohlašoval i za svého parťáka Ondřeje Karlovského v cíli Jakub Jáně.

K medaili neměly daleko ani kajakářky avšak ani ony se nevyvarovaly větších chyb. Na předposlední brance číslo devatenáct, kde včera v závodě kajakových hlídek dostal padesátku Ital Molmenti se srazila Hilgertová s Kudějovou a následně protivodku podjela Eva Ornstová. Vteřiny, které v této pasáži Češky ztratily, chyběly v cíli na medailistky. Našemu triu patří páté místo. Mistrovský titul vybojoval domácí tým. 

12. května
Individuální finále a zpackané hlídky

První finálový den na mistrovství Evropy České republice medaili bohužel nepřinesl. Nejblíže k cennému kovu byl Vavřinec Hradilek, který v mužském kajaku dojel čtvrtý a na bronz mu chybělo pouhých 0,21 s.

Hodně blízko k medaili byli také singlíři. Janu Maškovi k bronzu chyběly tři desetiny sekundy a Standovi Ježkovi jen o 0,25 s více. V neuvěřitelně vyrovnaném finále, v němž se šest lodí vešlo do jedné sekundy, obsadili naši borci šesté a sedmé místo.

Bramborový den české kanoistiky završila čtvrtá singlkanoistka Monika Jančová a také hlídka kajakářů.

Jeden Čech se však z medaile přeci jen raduje. Kajakář Etienne Daille, mladý slalomář vlastnící francouzské i české občanství, si spolu s Borisem Neveuem a Bastienem Bamiensem dojel v barvách Francie pro zlato v hlídce.

Ochlazení o dvacet stupňů a déšť, takové bylo procitnutí do třetího dne Mistrovství Evropy v Augsburgu. Čechům se výborně dařilo v semifinálových jízdách, z nichž postoupilo hned sedm lodí do odpoledních jízd finálových. V odpoledních bojích o medaile české lodě útočily ve všech kategoriích na cenné kovy, medailový zásah z toho však nebyl.

Nejblíže bronzu byl Vavřinec Hradilek, kajakář, který už má ve sbírce evropskou i světovou individuální medaili.  "Mrzí to, ale z mostu kvůli čtvrtému místu neskočím. Já jsem si ten závod užil a to je ve sportu důležitý," glosoval Hradilek čtvrté místo. "Dojel jsem úplně vyřízenej. Horní polovina byla super, ale dole už jsem vůbec nemohl a z toho plynuly chybičky."

Druhý Čech ve finále Luboš Hilgert dojel s ťukem osmý. Vít Přindiš skončil v semifinále, kde obsadil 16. místo. Titul mistra Evropy obhájil mistr světa z roku 2010 Ital Molmenti s téměř dvousekundovým náskokem. Zbylé dvě kajakové medaile zůstaly v Německu.

Singl mužů nabídl neuvěřitelně vyrovnanou podívanou. Šest lodí od druhého do sedmého místa se na náročné trati vměstnalo do jedné vteřiny. Jediný, kdo unikl ostatním, byl domácí Sideris Tasiadis, který vyhrál o 1,30 s. Švagři Jan Mašek a Stanislav Ježek, se seřadili těsně za sebou. Bohužel oba Češi uzavřeli nabitou vteřinu na šestém respektive sedmém místě.

"Je dobré, že jsem se po delší době znovu dostal mezi nejlepší, ale samozřejmě, že ten minimální odstup na medaili trochu zamrzí," hodnotil Mašek a Standa Ježek dodal: "Je už neuvěřitelné jak malé rozdíly nakonec v cíli rozhodly na tak náročné trati byly. Takhle vyrovnaný závod snad ještě nepamatuji," kroutil hlavou nejstarší singlkanoista startovního pole.

Třetí Čech Vítězslav Gebas chyboval na obtížné povodné brance šest, kde se vracel a uzavřel semifinálovou dvacítku.

Bez medaile tentokrát zůstali i Slováci. Nejlepší z nich, Alexander Slafkovský skončil čtvrtý. V olympijské kvalifikaci porazil Michal Martikán Matěje Beňuše a má blíže na londýnskou olympiádu.

V semifinále ženského singlu zopakovala vítězství z kvalifikace Kateřina Hošková. Světová šampionka ve finále úspěch nezopakovala, stejně jako v semifinále chybovala na osudové brance číslo šest, ovšem tentokrát inkasovala hodně přísnou padesátku a bylo po nadějích.

Nejlepší z našich děvčat se po zvrhnutí Anny Kašparové stala ta, od které by to čekal málokdo, Monika Jančová. Mladá Češká skončila čtvrtá a byla hodně spokojená. Vítězkou je Němka Mira Louenová.

Závod hlídek přinesl skvělou zábavu pro diváky, kteří k Eiskanalu v Augsburgu dorazili. Bohužel velkou radost z pohledu na vodu neměli čeští fanoušci. Naši singlíři i singlkanoistky inkasovali padesátku a skončili ve finále poslední.

Neuvěřitelně dramatické byl medailový souboj kajakářských hlídek, protože kajakový závod s tolika chybami se snad ještě nikdy nejel. Češi byli k medaili velmi blízko, ale chyby ve spodní pasáži a hlavně tři ťuky je o cenný kov připravili. Naše trio však dopadlo lépe než to Italské, když mistr Evropy Molmenti zavibroval ve válci v předposlední brance, dostal padesátku a připravil Italy o medaili. Mistry Evropy se málem stali Němci, kteří se museli vracet už do branky číslo dvě. Titul domácím sebrala až poslední hlídka na startu. O necelou vteřinu rychlejší než domácí byli Francouzi v čele s polovičním Čechem Etiennem Daillem. Mladý Čechofrancouz ve finále kajakářů skončil pátý a chystá se také na olympiádu do Londýna. 

10. května
Kvalifikace dopadla pro české barvy dobře

Kateřina Hošková vyhrála a Vavřinec Hradilek dojel třetí v kvalifikaci Mistrovství Evropy ve slalomu na divoké vodě. Přísným kvalifikačním sítem prošli všichni naši reprezentanti.

Na Evropě postupuje do semifinále pouze deset singlířek, dvacet singlkanoistů a třicet kajakářů. Na nepříliš náročné trati s jedenadvaceti povodnými a protivodnými brankami nebyly příliš velké rozdíly, ale české lodě nakonec všechny prošly dál.

V ženském singlu potvrdila nejvyšší nasazení mistryně světa Kateřina Hošková. Malá Češka v první jízdě skončila čtvrtá, v druhém kole pak výrazně zrychlila a ani dva ťuky ji o vítězství nepřipravily. V cíli však výhru nepřeceňovala: "Je to dobrý vyhrát, ale nic to neznamená, protože v sobotu se pojede od nuly. Jsem docela překvapená, protože s dvěma ťukama jsem si moc na vítězství nevěřila," svěřovala se Hošková.

Naši jedničku potěšil i postup Anny Kašparové a Moniky Jančové. "Já jsem to ani nevěděla, že Monika postoupila, ale jsem ráda že jdeme dál všechny tři," divila se v cíli Hošková.

Mužský kajak, který individuální kvalifikace dnes uzavíral, potvrdil výborné kvality našich borců v posledních letech. Vavřinec Hradilek skončil třetí, Luboš Hilgert pátý a Vít Přindiš devatenáctý. Vavřinec Hradilek byl se svým výkonem spokojený. "Obě jízdy jsem zajel výborně. Samozřejmě nějaké chybičky tam byly, ale na to, že za sebou máme dlouhé dvoutýdenní soustředění v Londýně, to bylo hodně dobré." Na otázku jestli je raději, když do semifinále vstupuje z předních pozic nebo zezadu, odpověděl Vávra typicky: "Skončil jsem až třetí, takže žádné zepředu to není a budu útočit ze zadních pozic," smál se Hradilek. S téměř dvousekundovým náskokem vyhrál domácí Paul Boeckelmann a celá třicítka se vešla do 6,27 s. Do semifinále v kajaku nepostoupili někteří favorité. Slovinec Meglič nebo Brit Hounslow skončili už v kvalifikaci.

V kategorie singlkanoistů dělilo prvních dvacet borců přesně šest a půl vteřiny. Zvítězil Francouz Tony Estanguet. Nejlepší z našich byl Jan Mašek, který dojel devátý a stejně jako sedmnáctý Vítězslav Gebas postoupil až díky lepšímu druhému kolu. Stanislav Ježek by jako jediný Čech postoupil oběma jízdami, ta první, v níž se vyvaroval doteků branek, ho řadí na dvanácté místo. Příliš kvalifikace nesedla vedoucímu muži světového žebříčku ICF Francouzi Gargaudovi, který postoupil až jako poslední, dvacátý.

V odpoledních hlídkách skončily singlířky třetí, singlkanoisti čtvrtí a kajakáři pátí. Všechny týmy tak postoupily do sobotních finálových bojů o medaile.  

Info: Eiskanal Augsburg

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Packraft z Ruska? Proč ne

Packraft z Ruska? Proč ne

Zajímá vás packrafting? Chcete si pořídit nové plavidlo? Zajímavou alternativou k americké, čínské, nebo německé produkci mohou být packrafty z Ruska.... celý článek

30 druhů sněhu

Vodáctví je národní dědictví jen v Praze, středních Čechách a Polabí

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Packraft z Ruska? Proč ne

Packraft z Ruska? Proč ne

Zajímá vás packrafting? Chcete si pořídit nové plavidlo? Zajímavou alternativou k americké, čínské, nebo německé produkci mohou být packrafty z Ruska.
Řeky AKTUÁLNĚ 2022

Řeky AKTUÁLNĚ 2022

LABE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
30 druhů sněhu

30 druhů sněhu

Eskymácký slovník.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 29.1.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Tourfilm - uzávěrka přihlášek Praha 22.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.
Vltava - povolené splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 15.3.
Otava - povolené splutí
  Povolené splutí do 31.10. 15.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 18.-20.3. 18.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 25.-27.3. 25.3.

Diskuse

Jakýsi zádrhel.... Michael Beranek, 22.1.2022 20:05, 26 příspěvků
Abys na svou bohorovnost ... PK, 20.1.2022 11:09, 2 příspěvky
to je jasný sekera a kladivo, 20.1.2022 9:33, 2 příspěvky
Horský vůdce a ochrana ... Michael Beranek, 19.1.2022 20:22, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Lukas B., 19.1.2022 16:29, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Michael Beranek, 18.1.2022 21:00, 6 příspěvků
Výborné reportážní fotky Novinář, 17.1.2022 22:04, 1 příspěvek
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03
Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11