Elblag se připravuje na přežití, kvůli přístavu se prokopala Viselská kosa

Elblag se připravuje na přežití, kvůli přístavu se prokopala Viselská kosa
Baltské moře. Viselská kosa poblíž přístavu Elblag.
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Významný polský přístal Elblag je v ohrožení od rozpínavého Ruska. Lodě z Elblagu totiž musely proplouvat ruskými pobřežními vodami okolo Viselské kosy úžinou u ruského válečného přístavu Baltijsk. Nejzápadnější ruské území okolo Kaliningradu, které nemá pozemní spojení s Ruskou federací, je teď strategicky zapíchnutým kopím do Evropy.

Elblag (německy Elbing, česky Elbínek) se obával, že zůstane odříznutý od moře. Důvodem obav je zhoršující se vztah Západu a Ruska, válka na Ukrajině a oboustranné obchodní sankce.

Rusové mají prst na spoušti

Pro Rusy by uzavření Elblagu nebylo nic těžkého. Baltský přístav je totiž v podstatě vnitrozemským překladištěm. Leží na soutoku několika řek a umělého Elblonského kanálu, kterým se velké lodě dostávají na moře do Wislanského (Viselského) zálivu.

Jejich posádky ovšem stále neměly vyhráno, protože musely proplout ruskými vodami Kaliningradského zálivu okolo Wislanské (Viselské) kosy do úžiny, nebo spíš úzkého průplavu u ruského přístavu Baltijsk. Mimochodem: nachází se u stejnojmenného nejzápadnějšího města Ruské federace. Teprve za ním vyplují na svobodné mezinárodní vody Baltského moře. 

Poláci se vrátli do středověku

Poláci tedy vážně uvažovali o urychleném proražení Viselské kosy vlastním průplavem, aby se zbavili závislosti na ruské libovůli. Dosud brali ohledy na ochranu přírody, protože Viselská i nedaleká Baltijská kosa jsou velmi cennými přírodními oblastmi. Jedná se o dlouhé a poměrně úzké písčité duny, které časem zatarasily celé velké zálivy. Při tom ještě v raném středověku to byl pás jednotlivých ostůvků, mezi kterými proplouvaly obchodní i vojenské lodě. 

Horydoly.czTudy šla česká historie: Vojtěchova poslední cesta

Poláci prorazili průplav v místech, kde je dnešní Viselská kosa nejužší a kde se předpokládal jen písek z moře a bahno z vnitrozemských řek. Dosud kromě ochrany přírody jim v tom bránilo také čekáni na peníze z Evropské unie. Pak ale přestali váhat a vydali na prokopání šíje v přepočtu okolo deseti miliard korun.

Viselská kosa je zde půl kilometru široká a kopat se musel kanál dlouhý 1,3 kilometru. Kanál umožňuje průjezd lodí do délky 100 metrů, šířky 20 metrů a s ponorem do 5 metrů. Celá kosa měří na délku sto kilometrů. Její nadmořská výška dosahuje jen několika metrů, nejvyšší duna má 55 metrů.

Polský prezident Andrzej Duda průplav slavnostně otevřel a prohlásil: "Myšlenka byla otevřít tuto vodní cestu a už nemuset žádat o povolení zemi, která není přátelská a jejíž úřady neváhají napadat a podrobovat si druhé."

 

Ruští vojáci nacvičili, jak dobýt Evropu

Výstavbu kanálu urychlovalo také pomyšlení na mohutná cvičení ruské armády v tomto prostoru. Do zdánlivě mírového součinnostního cvičení Rusové nasazovali nejen lodě a pěší jednotky, ale také obrovská bojová vznášedla. Dnes se ukazuje, že šlo o reálný nácvik, jak z moře obsadit severní Evropu.

Přístav Elblag byl bez přístupu k moři 2006 - 2011 kvůli obchodním sporům mezi Polskem a Ruskem. Oceánský provoz byl obnoven až roku 2011, kdy se Donaldu Tuskovi podařilo podepsat s Vladimirem Putinem speciální smlouvu o provozu lodí z polského přístavu okolo Baltijsku. Putovalo tudy milion tun nákladu. Přístavu však neustále hrozilo uzavření a přechod na vnitrozemskou říční plavbu.

Horydoly.czTuristická atrakce: Kde parníky jedou po louce? V Elblonském kanále

Booking.com

Stará pruská, německá a česká země

Abychom si rozuměli: Elblag až do konce 2. světové války nepatřil Polákům a Kaliningrad nebyl ruský. V raném středověku zde žili pohanští Prusové. Nejdéle ze všech evropských národů odolávali křesťanství a to je stálo pozdější okupaci táhnoucí se po staletí a také zpomalení hospodářského rozvoje. Byla to chudá země až do Bismarckova sjednocení Německa v 19. století.

Elblag odvozuje svoji historii od legendárního pruského velkoměsta Truso. Bylo to jedno z nejdůležitějších míst na Jantarové stezce mezi Baltem a Černým mořem. Obchodovalo se tu s otroky, jantarem a kožešinami. Největší slávu zažilo po roce 800. Kolem roku 890 ho navštívila delegace Alfréda Velikého, od které máme jeho popis. Už dříve ho znali Vikingové ze svých válečných výprav. Okolo roku 1000 lehlo Truso popelem a jeho význam převzal nedaleký pruský Gdaňsk (Dantzig). 

Nedaleko Trusa postavili pevnost němečtí křižáci roku 1237 a pojmenovali ji Elbing. Řád německých rytířů byl poražen v bitvě u Grunwaldu roku 1410 a důsledkem bylo, že Elblag se roku 1569 dostal pod správu polsko-litevské koalice. Během Třicetileté války se ho zmocnili Švédové a udělali si z něj předsunutou základnu. Postupné sjednocení Pruska bylo ukončeno až za nacistického režimu. Během bojů s Rudou armádou bylo historické centrum zcela zničeno a zbylé cihly byly použity na obnovu Graňsku a Varšavy.

Staré prusko-německé město Elblag připadlo v rámci poválečného dělení Evropy Polsku a nedaleký Královec se stal sovětským Kaliningradem.

Kaliningrad byl osídlen jako osada Pregnora již kolem roku 300 před naším letopočtem. Křižáci na jejím místě založili město Königsberg (Královec) roku 1255 na pokyn českého krále Přemysla Otakara II., který vedl a financoval jedno polní tažení proti pohanským Prusům. Původní přesné jméno hradu znělo Královská hora v Sambii (Castrum de Coningsberg in Sambia), latinsky Mons Regius (Regiomontium). Kolem roku 1290 získalo město městská práva a vstoupilo do spolku přístavních měst Hanza. Roku 1312 se hrad stal sídlem velmistra řádu německých rytířů a začala stavba katedrály zasvěcené českému světci svatému Vojtěchovi. Je v ní pohřben německý filosof Immanuel Kant. Roku 1701 město připadlo Prusku a téhož roku zde byl Fridrich I. korunován pruským králem. Během Sedmileté války ho nakrátko získali Rusové, ale roku 1871 se stalo součástí Německého císařství. Po Postupimské konferenci město připadlo spolu s částí Východního Pruska Sovětskému svazu. V roce 1946 bylo přejmenováno podle sovětského politika Michaila Ivanoviče Kalinina. Jako nejzápadnější samostatná enkláva Sovětského svazu nabyla Kaliningradská oblast velkého významu v průběhu studené války jako sídlo vyzvědačů a také Baltské flotily. Ukazuje se, že v tomto ohledu nebyla pro Kaliningrad studená válka zatím dobojována.

Baltijsk, původně německá osada Pillau (Pilava) získalo strategický význam, když silné bouře v letech 1479 a 1510 prorazily Viselskou kosu a umožnili plout velkým lodím z Elblagu a Kaliningradu na moře. Do té doby se proplouvala Viselská kosa na jiných místech, které časem příroda uzavřela.


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Divnej dnešní svět.

...Už dříve ho znali Vikingové ze svých válečných výprav. Okolo roku 1000 lehlo Truso popelem a jeho význam převzal nedaleký pruský Gdaňsk (Dantzig). Nedaleko Trusa postavili pevnost němečtí křižáci roku 1237 a pojmenovali ji Elbing.A Spolek přístavních měst Hanza. Řád německých rytířů byl poražen v bitvě u Grunwaldu roku 1410 a důsledkem bylo, že Elblag se roku 1569 dostal pod správu polsko-litevské koalice. Během Třicetileté války se ho zmocnili Švédové a udělali si z něj předsunutou základnu. Postupné sjednocení Pruska bylo ukončeno až za nacistického režimu. Po Postupimské konferenci město připadlo spolu s částí Východního Pruska Sovětskému svazu. Tehdy Poláci asi problém s průjezdy neměli. Inu pohnutá historie. ....A dnes? Poláci tedy vážně uvažovali o urychleném proražení Viselské kosy vlastním průplavem, aby se zbavili závislosti na ruské libovůli. A Ruští vojáci nacvičili, jak dobýt Evropu...Čemu se divit. Kdysi skoro vše ovládali Rusové. A dnes vlastně NATO, ergo 4000 km vzdálené USA, které jistě problémy na Baltu na rozdíl od Rusů nemá. (Ti musej objíždět přes Severní ocean. (Proto asi také ona invaze ruských ledoborců.) A Rus se pochopitelně cítí vyšachován jako velmoc. A proto asi celé to dnešní dění a nejen na Viselské kose. Divnej dnešní svět...

  • Autor Honza
  • Datum a čas 21.9.2022 12:55
Reaguj
Pozycjonowanie stron
Skvěle.  Váš web je solidní dávka znalostí pro milovníky cestování a především pro milovníky cestování a internetu. Bravo.
  • Autor Seo
  • Datum a čas 16.1.2020 21:57
Reaguj
Rejs kanałem elbląskim

Doporučuji plavbu po kanálu Elbląg od dubna do října. Další informace na zefir.ostroda.pl

  • Autor Rejs
  • Datum a čas 3.1.2020 12:51
Reaguj
Kanál

To si fandíš s půlrokem :-) Uvažoval jsme o seakayaku od Štětína přes Gdaňsk okolo Kaliningradu (jak pouštějí Rusové?) až na Klapeidu tak na 14 dní. Asi to bude muset naše skupina odložit když bysme museli kličkovat mezi vznášedlama s naloženýma tankama.

Reaguj
Kanál

Jestli to mají připravené, tak před zámrzem už provizorně můžou proplouvat menší námořní lodě. Celou infrastrukturu je ale potřeba budovat celé roky a udržovat potřebnou hloubku tady na písečných dunách bude asi nutné pořád. Jestli teda nepřijde nějaká pořádná bouřka jako tehdy u Baltiisk.

Reaguj
Kanál

To už aby začali kopat určitě to má smyl oproti Labe-Odra-Dunaj. Nevíte někdo jak dlouho by to trvalo?

Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Elblag se připravuje na přežití, kvůli přístavu se prokopala Viselská kosa

Elblag se připravuje na přežití, kvůli přístavu se prokopala Viselská kosa

AKTUALIZACE Významný polský přístal Elblag je v ohrožení od rozpínavého Ruska. Lodě z Elblagu totiž musely proplouvat ruskými pobřežními vodami okolo Viselské kosy úžinou u ruského válečného přístavu Baltijsk. Nejzápadnější ruské území okolo
Hameráček - závod na spodním úseku pro děti i pro dospělé

Hameráček - závod na spodním úseku pro děti i pro dospělé

Taky už se těšíte jako já? Koncem týdne zase budeme hoblovat legendární kaskády na Hameráku pod Ratmírovským rybníkem.
Vávra vylovil stříbro z Tyršovky

Vávra vylovil stříbro z Tyršovky

Mistrovství světa v extrémním kayakingu se konalo jako obvykle na alpské řece Ötz. Vavřinec Hradilek dojel na druhém místě.
Řeky AKTUÁLNĚ 2022

Řeky AKTUÁLNĚ 2022

MŽE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Belá: vodácký průvodce a kilometráž

Belá: vodácký průvodce a kilometráž

RIVER GUIDE Po slovenské divoké říčce Belá s obtížností WW 2-3 plují vodáci už mnohá desetiletí. Kvůli ochraně přírody mohli splouvat jen z Podbanského. Od letoška si přidali tři a půl kilometru od

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 1.-4.10. 1.10.
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Mže - adventure vodácký závod dětí Plzeň 8.-9.10. 8.10.
Krumlovský vodácký maraton Vyšší Brod   8.10.
Otava - zamykání Sušice 8.10.
Transexpo - veletrh Polsko, Kielce 12.-14.10. Veřejná doprava 12.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 14.-15.10. 14.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Tour Salon - veletrh Polsko, Poznaň 21.-23.10. Cestování 21.10.
Opatovický kanál - splutí Lázně Bohdaneč   22.10.

Diskuse

proti pervitinu laciné a ... Seeker, 3.10.2022 16:37, 5 příspěvků
Cena? Horydoly, 3.10.2022 13:52, 5 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Lukas B., 3.10.2022 12:15, 5 příspěvků
JEN DOBŘE Honza, 3.10.2022 11:53, 1 příspěvek
Cena? Honza, 3.10.2022 11:43, 5 příspěvků
Cena? Lesní zákon, 3.10.2022 10:15, 5 příspěvků
Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky
INU Honza, 30.9.2022 12:14, 2 příspěvky
tatry Horydoly, 29.9.2022 9:29, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07