Mistrovství Evropy na divoké vodě Tacen

Mistrovství Evropy na divoké vodě Tacen
Antonie Galušková bude závodit na olympiádě v Paříži.
Autor snímku Kanoe.cz
SDÍLEJ:

Galušková se dostala na Olympiádu a Přindiš vyhrát kayak cross sprint. To jsou dvě nejdůležitější české výsledky Mistrovství evropy ve slalomu na divoké vodě, který se konal v Tacenu na řece Sávě.

Mistrovství Evropy na divoké vodě Tacen
Kajakářská hlídka v Tacenu. Jiří Prskavec, Jakub Krejčí a Vít Přindiš.
Autor snímku Kanoe.cz

Kajak ženy: Galušková míří do Paříže

Antonie Galušková svou vítěznou kvalifikační jízdou potvrdila roli favoritky a zajistila si místo na olympijských hrách v Paříži. Jízdu, která jí zajistila postup, ovšem nedokázala zopakovat a z Evropy bere sedmou příčku. Pátá skončila Tereza Fišerová, stejně jako Vít Přindiš. Po dobře rozjeté kvalifikaci se chyby nevyvaroval ani Jiří Prskavec a dojel devátý.

V poslední možnosti získat olympijskou vstupenku dominovala Antonie Galušková, která tak zažije premiéru na nejvyšší světové soutěži. O postupu se dozvěděla hned po dojetí kvalifikační jízdy, kterou s přehledem vyhrála. "Snažím se své emoce udržet na uzdě. Ještě mě čeká finále a nerada bych ho zkazila kvůli tomu, že z toho mám strašnou radost. Samozřejmě mám obrovskou radost a nechci to v sobě skrývat, ale ještě musím zvládnout finále," po dojetí kvalifikace komentuje Antonie Galušková. "Je strašně příjemný, být poslední na startu a vědět, že všichni ostatní čekají jenom na vás. To je prostě takové vzrůšo."

Sáva, Tacen, slalom na divoké vodě.

Po vyhrané kvalifikaci dojela novopečená olympijská účastnice Antonie Galušková sedmá. S nejrychlejším časem dne (95.77) zvítězila polská kajakářka Klaudia Zwolinska. Z Češek nejlépe dojela Tereza Fišerová, která uzavřela pětici nejrychlejších kajakářek. "Stres jsem cítila v takové rozumné míře. Jsem ráda, že jsem finále dokázala ustát hlavou, ale nikde mi nevycházela voda a více jsem se s tím prala. I tak jsem si dnešní den užila úplně parádně. Včera jsem měla narozeniny a mám tady na Tacen krásnou vzpomínku," přiznává Galušková. "Po kvalifikaci jsme měli všichni nesmírnou radost. Jako lusknutím prstu jsem přepla na finále. Start z posledního místa jsem si strašně užila. Myslím si, že na finále byla trochu jiná voda obecně se mi jelo daleko hůř. Každou jízdou je to jiné a mně to teďka bohužel nevyšlo. Je to sport a to k tomu patří," pokorně dodává Antonie Galušková.

Pro titul mistra Evropy si v mužské kategorii dojel Ital Giovanni De Gennaro. Pátou příčku, s časem 90.87 a čtyřvteřinovou ztrátou na vítěze, obsadil Vít Přindiš. Z druhého kvalifikačního místa postoupil do finále Jiří Prskavec. Do druhé třetiny finálové jízdy jel Prskavec na hranici prvního místa. Kombinace bran sedmnáct - osmnáct se mu stala osudnou. Prskavec dostal padesátivteřinovou penalizaci, která ho odsunula na celkové deváté místo. "Myslím, že od shora až do té chybné kombinace jsem z toho vytěžil maximum. Věděl jsem, že rozdíly v tom, jestli člověk proklouzne tím válcem, nebo v něm zaškobrtne jsou velké. Risknul jsem to. Válec jsem krásně naskočil, akorát mi do zádi natekl proud, který mě odhodil a rázem jsem byl mimo branku," komentuje Prskavec v cíli.

Sáva, Tacen, slalom na divoké vodě.

"Bylo to riskantní, ale myslím, že jsem to vyhodnotil správně. Právě tyto riskantní situace rozhodují o výsledku. Člověk nemůže každý den v Tacenu ovlivnit tu vodu na 100%, ale abych řekl zcela upřímně - já jsem dnes spokojený. Čeká mě další závod a já doufám, že se na něj dokážu zkoncentrovat, aby to jezdilo třeba ještě o trochu lépe," dodává Prskavec, kterého zítra čeká start kanoi a boj o světový unikát - start na olympijských hrách ve dvou kategoriích.

Za branami finále dnes skončila Kateřina Beková, stejně tak i Jakub Krejčí a Ondřej Tunka.

Výsledky české reprezentace

K1 ženy:
Tereza Fišerová: 5. místo
Antonie Galušková: 7. místo (nominovaná na OH)
Kateřina Beková: 27. místo
K1 muži
Vít Přindiš: 5. místo
Jiří Prskavec: 9. místo (nominován na OH)
Ondřej Tunka: 17. místo
Jakub Krejčí: 24. místo

Sáva, Tacen, slalom na divoké vodě.

Hlidky: Kajakáři slaví evropský titul, kajakářky berou bronz

Odpolední program evropského šampionátu ve slovinském Tacenu přinesl českému týmu dva cenné kovy. Nejcennější, tedy zlatý, vybojovala hlídka kajakářů - Jiří Prskavec, Jakub Krejčí a Vít Přindiš. Bronz na slovinské trati slaví kajakářky Antonie Galušková, Kateřina Beková a Tereza Fišerová.

Kajakářská hlídka v loňském roce vybojovala titul mistrů světa. Trojice českých závodníku dnes potvrdila, že jim trůn opravdu patří. "Na to, jak byla těžká voda, která na hlídky ještě stoupla a na to, kolik jsme v jízdě měli komplikací, tak jsme všechno dokázali vyřešit tak, že jsme nakonec vše projeli čistě. To vypovídá o tom, že jsme se to jako tým naučili a snad to bude pokračovat!" komentuje vítěznou jízdu Jiří Prskavec.

"Když jsme dojeli do cíle a zjistili jsme, že ani jeden z nás neudělal žádný šťouch nebo další větší chybu, tak jsme byli dost spokojení. Podívali jsme se na sebe a řekli jsme si, že je to vlastně Tacen a ten pocit bude vždycky, s prominutím na hovno. Takže už v cíli jsme cítili, že by to mohlo skončit dobrým umístěním," říká Vít Přindiš, který si z Tacenu odváží druhé evropské zlato.

Další velkou seniorskou medaili připsal na své konto i Jakub Krejčí. "Mám to tady rád a věřil jsem, že to tady s klukama nějak sjedem, ačkoliv jsem jel o jednu, tu finálovou, jízdu míň. To se povedlo," radoval se nejmladší z českého tria. "Nervózní jsem nebyl. Chtěl jsem si to užít a doufal jsem v medaili," dodává Krejčí.

Sáva, Tacen, slalom na divoké vodě.

Kajakářky si po svých individuálních jízdách zlepšily chuť. Už tak náročná trať dala trojici žen zabrat. "Z pravé vyjížděčky na konci trati jsem vyjela výš, což byla chyba. Spadla jsem do válce, ze kterého jsem vybublala a říkala jsem si, že jedinou záchranou je vůle boží. Ta nepřišla a já jsem při výjezdu z válce netrefila branku. Jsme velké bojovnice, zabojovaly jsme a i po tomto jsme dokázaly získat bronz," řekla členka týmu Antonie Galušková.

První velkou seniorskou medaili slaví Kateřina Beková. "Já jsem se hrozně bála, že skončíme jako na špízu a že se tak nějak propíchneme navzájem. Věděla jsem, že holky za sebou mají pěkné finálové jízdy, které jsem jim trochu záviděla, a to mě drželo v klidu," popisuje své pocity před jízdou Kateřina Beková. "V té prekérní situaci, o které holky mluví, jsem Toničku nechat samotnou a udělala jsem totožnou chybu. Obě jsme se do branky musely vracely." Trojice žen si během jízdy třikrát vyměnila pozice. "Na začátku jsme jeli krásně a pod kontrolou. Zákeřná brána číslo jedenáct mě mrzí. Na druhou stranu na ni budu mít krásnou vzpomínku. Kdybychom byly jen o kousíček pomalejší, tak nám to na to třetí místo nevyjde a naše nálada by byla znatelně horší," říká s úsměvem Tereza Fišerová.

Výsledky české reprezentace hlídek

K1 ženy
1. místo - Slovinsko
2. místo - Francie
3. místo - Česká republika
K1 muži
1. místo - Česká republika
2. místo - Rakousko
3. místo - Francie

Sáva, Tacen, slalom na divoké vodě.

Kayak Cross: nikdo se nedostal do finále

Evropský šampionát vodních slalomářů pokračoval závodem v Kayak Crossu. Do  rozjížděk se dokázalo probojovat celkem pět českých lodí. Českému týmu se nepodařilo navázat na včerejší medailové úspěchy Vítka Přindiše. Všichni zástupci národního družstva skončili před branami finále a nemohli tak bojovat o medailové příčky.

Nejlépe z českých závodníku dopádloval Vít Přindiš, který se jako jediný probojoval do semifinále. "Bylo to divoké, ale o tom Kayak Cross je. Někdy to má člověk jednoduché, někdy naopak strašně těžké. Jednou to vyjde a podruhé zase ne. Já jsem rád za ty jízdy. Mohl jsem poměřit síly s nejlepšími závodníky a ten hlavní závod teprve přijde," okomentoval Přindiš, který podlehl nátlaku zahraniční konkurence a nejproboval se do finálové čtveřice.

"Člověk skončí za branami finále, což je smutné, ale pořád je to kontaktní sport a výsledek mezi osmi nejlepšími závodníky. V dnešní jízdě bylo hodně chyb na kterých musím do příštího týdne zapracovat. Přepínám do slalomového módu, protože se musím připravit na sobotní závod v jiné disciplíně. Odložím těžkou loď a budu zase aspoň dva dny slalomářem," velmi kladně a s pokorou hodnotí svou jízdu Vít Přindiš, kterého za necelý měsíc čeká olympijská nominace v pražské Troji. "Už loni jsem říkal, že všichni, kteří nemají šanci ve slalomu, tak v této disciplíně zamakají. Myslím si, že je to vidět. Po včerejší jízdě jsem si na zádech udělal takový terčík do té olympijské nominace a konkurence si bude dávat větší pozor a všechno bude najednou těžší. Závody jsou čím dál tím těžší. Je to o drobnostech, ale i o štěstí, které k tomuhle patří víc, než ke klasickému slalomu."

Ondřej Tunka startoval ve stejné rozjížďce jako Vít Přindiš. Dojel třetí, těsně za reprezentačním kolegou. To mu na postup do semifinále nestačilo a jeho účast na evropském šampionátu tímto končí. Středečním individuálním závodem se mezi šestnáct nejlepších závodníků dokázal probojovat i debutant seniorského týmu v Kayak Crossu, 19letý Matyáš Novák. Ani ten nedokázal obhájit výsledek z předchozího dne a dveře do semifinále se mu uzavřely.

Sáva, Tacen, slalom na divoké vodě.

Semifinále žen proběhlo bez českého zastoupení. Jízda Terezy Fišerové, ani Veroniky Vojtové se neobešla bez chyb a českým reprezentantkám unikl boj o medaile už ve čtvrtfinále. "Nic zásadního se nestalo. V první protivodě nastal velký kontakt a po zkušenostech s rozseknutým obličejem v Paříži mě to trochu rozhodilo," říká Tereza Fišerová. "Závod pokračoval dobře, rozhodla jsem se, že oproti soupeřkám pojedu nejprve do pravé protivody. Zřejmě jsem v kvůli kontaktu na startu nebyla koncentrovaná, ač se tam vlastně nic nestalo, a doháněla jsem něco, co už vlastně nešlo zachránit," vysvětluje Fišerová.

Zapeklitá brána číslo dvě dnes dala zabrat jak Tereze Fišerové, tak i Vítku Přindišovi. "Vtipné je, že ta branka tam takhle při tréninku nestála. Tu bránu jsem jel v podstatě poprvé v životě. Byla postavena na rozhraní proudu, kam neustále chodí impulzy každou vteřinu a někdy je těžké na okolní vlivy reagovat. Terce se to povedlo o něco lépe, ale pak ten výjezd měla špatný," hodnotí Přindiš. "Já jsem věděl, že ta brána je těžká a musím jít do risku, abych měl šanci bojovat dál. Dneska se to nepovedlo, ale příště se to takhle povést může." 

Sáva, Tacen, slalom na divoké vodě.

Kayak Cross sprint: Přindiš vybojoval titul

Valící se voda změnila průběh celého evropského šampionátu, ale Češi ukázali, že s převratem umějí pracovat a vytěžili ze slovinského kanálu mistrovské zlato. Vít Přindiš dominoval v kategorii kajakářů a stal se tak historicky prvním vítězem kategorie Kayak Cross sprint. Nejúspěšnější Češkou se stala Tereza Fišerová, která vybojovala šesté místo.

Fenomenálním výsledkem potvrdil svou formu Vít Přindiš, který nečekal a v úvodním závodě obsadil první místo. "V hlavě jsem si říkal, že z mistrovství chci odjíždět s minimálně jednou individuální medailí. To se povedlo a další dny tak budou rozhodně příjemnější," komentuje vítěz dnešního závodu Vít Přindiš.

Kayak Cross - sprint se dnes historicky poprvé představil jako oficiální mistrovský závod. Dříve byl pouhou součástí kvalifikačních kol v Kayak Crossu. Dobrou jízdu si dnes závodníci zajistili, nejen postup do zítřejšího závodu, ale také cenné evropské kovy. "V hlavě mi už před závodem šrotovalo, že se jede o historicky první medaili na mistrovství Evropy v Kayak Cross sprintu. Říkal jsem si, že vyhrát by bylo hrozně hezké, jelikož mám prvenství z Ivrei, na kterém se poprvé jelo mistrovství Evropy v Kayak Crossu a já jsem ho vyhrál. V hlavě ale převažovala myšlenka toho, zajet dobrou jízdu a to se splnilo," dodává Přindiš.

Přindiš závodil v polovině startovního pole a na potvrzení svého výsledku si musel počkat. "Startovalo za mnou ještě hodně závodníků, ale nervózní jsem nebyl, protože se nikdo nepřibližoval tomu mému času a to byl krásný pocit. Dnešní výsledek mi zlepšil celý den (směje se)," říká novopečený mistr Evropy, kterého v zítřejších rozjížďkách doplní Matyáš Novák, který dnes skončil desátý a Ondřej Tunka, který získal poslední, tedy šestnáctou postupovou příčku.

Sáva, Tacen, slalom na divoké vodě.

"Už v pondělí jsem s nadsázkou říkal, že bych tady všechny tréninky zrušil a šel bych závodit. Nevím, jestli jsem to přivolal, ale vyplnilo se mi to. Program se nám hezky rozjel, tak uvidíme, jak dokážeme navázat na dnešní úspěch," dodává Vít Přindiš.

Mezi ženami skončila nejlépe Tereza Fišerová, která dojela pro solidní šesté místo. „S tím, že jsme dnes vůbec závodit neměli, jsem byla v pohodě. Jsem ráda, že jsme se to dozvěděli trochu více dopředu (jeden den) a mohla jsem jít dříve spát. Ráno jsem neabsolvovala trénink, který jsem měla, ale to mi nedávalo smysl a radši jsem si odpočinula. Jsem ráda, že to klaplo na šesté místo a zítra si v závodě opět zabojuju,“ říká Fišerová.

Českým závodnícím se na úvod šampionátu nevedlo nejlépe. Šestnácté místo a zároveň poslední postupovou příčku obsadila Veronika Vojtová. Tereza Kneblová se nevyvarovala chyby při seskoku z rampy a dojela dvacátá pátá. Fišerová dodala, že nemá disciplínu, kterou by upřednostňovala. "Je to tak půl na půl. Kayak Cross se od slalomu liší. Každý něco dává, každý něco bere," hodnotí na závěr Fišerová. "V protivodách ani povodách stále nejsem tak jistá, jako třeba na slalomce, ale stále se ta jízda piluje k lepšímu, tak uvidíme, jak to dopadne zítra."

Sáva, Tacen, slalom na divoké vodě.

Nečekaný příval mění program mistrovství Evropy vodních slalomářů

Budou vodní slalomáři závodit na trati evropského šampionátu? Nepříznivé podmínky ve slovinském Tacenu zamíchaly programem celého závodu. Kvůli silnému dešti a rychlému nárůstu vody v korytě řeky Sávy došlo v noci ke změně časového harmonogramu. Šampionát startuje již dnes a to závodem v Kayak Crossu, takzvaným time trialem.

V noci informoval o změnách programu šéftrenér reprezentačního družstva Jiří Prskavec. "Zatím toho nevíme mnoho, ale vypadá to tak, že ve středu, kdy mělo být zahájení, budeme už závodit o medaile v Kayak Crossu." Program závodu se posunul o jeden den dopředu. Ve středu a ve čtvrtek proběhnou závody v disciplíně Kayak Cross. "V pátek by se nemělo závodit vůbec. Vodní průtok se zvedne asi na pětinásobek. V tomto případě se jedná o povodňový stav, při kterém je zakázáno závodit." Kvalifikační a finálové jízdy vodního slalomu se tak kompletně odehrají až o víkendu. Sobota bude patřit kajakářům a kajakářkám, neděle pak kanoistům a kanoistkám.

"V sobotu i v neděli bude v kanále stále více vody. Plán je zatím takový, že startovat by se mělo pod úvodním skokem na trati," říká trenér a bývalý reprezentační závodník, Ondřej Cvikl. "Všechny asi mrzí, že se bude startovat pod skokem. Vlny v kanále budou paradoxně menší, protože celé koryto zalije voda."

Mistrovská trať zažívá během posledního roku samá překvapení. V loňském srpnu sledovala slovinská kanoistická komunita, jak je jejich centrum Tacen smetli devastující povodně, které postihly Slovinsko. Nyní, pouhých devět měsíců později, místo očekává jedno z vrcholů mezinárodní sezóny v kanoistickém slalomu. Věříme, že závod proběhne i přes nepříznivé vlivy počasí. Trénink na trati je od dnešního dne omezen a kanoisté, kteří startují v neděli mohou ode dneška trénovat jen na klidné vodě nad kanálem.

Mistrovské medaile a tři česká olympijská místa visí na vlásku. S komplikacemi se závodníci musejí vyrovnat. „Český tým z toho dokáže vytěžit výhodu. Všichni jsou to zkoušení závodníci a jsou připraveni na všechno, takže tohle je nerozhodí,“ dodává Ondřej Cvikl.

Kompletní složení reprezentačního družstva
K1 muži: Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Jakub Krejčí
K1 ženy: Antonie Galušková, Kateřina Beková, Tereza Fišerová
C1 muži: Jiří Prskavec, Lukáš Rohan, Václav Chaloupka
C1 ženy: Gabriela Satková, Tereza Kneblová, Martina Satková

Horydoly.cz Vodácký kanál Tacen na Sávě

2017 Matyáš Lhota - vycházející hvězda vodního slalomu?

2014 Tacen, světový pohár ve vodním slalomu

2013 Čeští vodní slalomáři vyhořeli v Tacenu

2008 Kubričan a Šnekové znovu na bedně


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Středomoří AKTUÁLNĚ 2024

Středomoří AKTUÁLNĚ 2024

BANKOMATY Zprávy od modrého moře, bílých pláží a žhavého slunce. Z Chorvatska, Řecka, Itálie a Francie. Z Egypta, Turecka a Izraele.... celý článek

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Plujeme Prahou po Vltavě

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Český les AKTUÁLNĚ 2024

Český les AKTUÁLNĚ 2024

OHŘE Turistické novinky z Chebska, Domažlicka, Tachovska a Karlovarska. Hory na západě, známé lázně a výlety daleko od lidí.
Středomoří AKTUÁLNĚ 2024

Středomoří AKTUÁLNĚ 2024

BANKOMATY Zprávy od modrého moře, bílých pláží a žhavého slunce. Z Chorvatska, Řecka, Itálie a Francie. Z Egypta, Turecka a Izraele.
Plujeme Prahou po Vltavě

Plujeme Prahou po Vltavě

AKTUALIZACE Proplout hlavní město Prahu po Vltavě na kanoi nebo kajaku je zážitek, na který se nezapomíná. Historická metropole poskytuje nespočet pohledů na skvosty románské, gotické, renesanční, barokní i moderní, které
Řeky AKTUÁLNĚ 2024

Řeky AKTUÁLNĚ 2024

VLTAVA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yukon River Quest USA, Whitehorse 26.-29.6. Vodácký maraton 26.6.
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 28.-30.6. 28.6.
Vltava - kuriozní plavidla Vyšší Brod   29.6.
12 miles SUP Turnov 29.-30.6. Paddleboarding 29.6.
Muzejní potlach Jílové u Prahy, muzeum 29.6. 13:00
ILTM Asia - veletrh Singapur 1.-4.7. Luxusní cestování 1.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 3.-7.7. Cyklistika 3.7.
Dračí lodě Račice 4.-7.7. 4.7.
Lužnice - Benátská noc Suchdol 6.-7.7. 6.7.
Vajgarská saň - dračí lodě Jindřichův Hradec, Vajgar 13.7.

Diskuse

CBD exceeded my expectati... full spectrum cbd gummies, 24.6.2024 10:45, 1 příspěvek
The does, major adolescen... ueqonimewujuy, 24.6.2024 10:41, 10 příspěvků
INU - 100% vina řidičů - ... Kuba Turek, 24.6.2024 10:22, 10 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Lukas B., 24.6.2024 9:18, 10 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Kuba Turek, 23.6.2024 18:49, 10 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Honza, 23.6.2024 18:03, 10 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Horydoly, 23.6.2024 11:56, 10 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Honza, 23.6.2024 11:32, 10 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Horydoly, 22.6.2024 19:51, 10 příspěvků
INU - 100% vina řidičů Honza, 22.6.2024 19:46, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22