Úhlava skoro bez vodáků

Úhlava skoro bez vodáků
SDÍLEJ:

"Tak prázdnou řeku jsem nezažila," huláká na mě blaženě kajakářka pod jezem v Nýrsku. Přehrada vypouští vodu, koryto je plné vody, Úhlava hučí na jezech, a přesto potkáváme jenom dvě vodácké party a pár osamělých lodí.

Jak na to

Doba splutí: 4-5 hodin (přehrada Nýrsko - Janovice)

Vodácká obtížnost: WW 1 (jezy a stupně jsou těžší!)

Charakter: říčka teče v úzkém kamenitém rychlém korytě, od Úborska říčka meandruje a je místy zarostlá, jezy jsou na uzavřeném plavidle sjízdné, ale je potřeba zajištění ze břehu

Riziko: je nutno přistávat výše nad stupni, které vytvářejí silné vývary

Znalosti: posádka musí dobře ovládat své lodě, aspoň vedoucí skupiny by měl být zkušený vodák, pokud možno se znalostí Úhlavy

Sjízdnost: pouze pokud vypouští vodu přehrada Nýrsko

Průvodce: Raft.cz

Tábořiště: Nýrsko

Půjčovny: H2O Plzeň a Plaw Plzeň

Doprava: jedna železnice se k řece přibližuje v Janovicích, Nýrsku a Milencích (stanice Dešenice), druhá trať vede z Janovic přes Dubovou Lhotu a Úborsko. Silnice vede podél vody od přehrady Nýrsko do Úborska, dál se lze dostat k autu až v Janovicích.

Doporučené vybavení

kajak

pádlo

plovací vesta

přilba

neoprenové oblečení

boty do vody

vodácká bunda

malý lodní pytel na drobnosti

kilometráž

vodovzdorné hodinky

lékárnička

mobil

jídlo a pití na cestu

V sobotu 2. září se jel na Úhlavě vodácký turistický závod a v neděli 3. září byla puštěná voda pro volné splutí.

Turisté děkují za vodu

Díky organizátorům z plzeňského oddílku Čádíci se tak Úhlava zařadila mezi několik málo říček, kde se zájemci o pouhé svezení nepletou závodníkům pod lodě.

Kvůli dopravě vlakem na start, vynecháváme první kilometr pod přehradou a také první jez v Milencích. Druhý jez zvaný Jehlany (v nejnovější kilometráži od Shocartu je označený jako zához) se normálně nedá splout, ale Čádíci do něho umístili jednoduchou šupnu, po které se dá sklouznout.

Užijeme si kilometr vln v rychlém úzkém řečišti a už na nás čeká jez na začátku Nýrska u koupaliště. Během závodů se otevírá šlajsna na levé straně, ale my už musíme pádlovat přes korunu jezu. Dvoumetrový sešup s nepříjemným vývarem je výživný, ale bezpečný.

Železňák na náměstí

To se nedá říci o nenápadném stupni s mohutným válcem o dvě stě metrů dál. Dá se jet levou částí, ale nezbytné je postavit záchranu s házečkou. Není ostudou stupeň přenést po levém břehu.

Další stupínek a váleček nás přivádějí k největší atrakci Úhlavy. Na náměstí nás čeká jez Železňák. Podle rady zkušenějších vjedeme pomaličku do jezového pole druhého zprava, tam si nás vezme proud, hodí na první stupeň, který nás katapultuje do napěněné hladiny pod ním. Dvouapůlmetrový skok vypadá impozantně, ale pro kajakáře to není nic těžkého.

"Je v bezvědomí," vzrušeně komentuje desetiletý Matěj jízdu svého staršího bratra na Železňáku. Ten sice dobře vjíždí na korunu jezu, ale zapomene pádlo mezi železnými tyčemi, praští bradou o žerď a bezvládně letí v záklonu do vody. Pádlo však nepustí, a proto hned jak mu dojde, že je pod jezem, s bolestnou grimasou pádluje pryč. Naštěstí se ukazuje, že se nezranil.

Bokem se již nejezdí

Dál se říčka příjemně kroutí a houpe, aby se zpomalila až u mlýna v Bystřici. Jez Bokovka je dlouhá skluzavka, která nás na konci přehodí přes váleček. Jeho vodácké jméno upomíná na časy dlouhých laminátových lodí, které ho museli sjíždět bokem. Dnešní krátké plastové kajaky i kanoe mohou jez střihnout podélně.

Po půl kilometru pádlování v rychlém rovném korytě přichází šikmý jízek sjízdný středem. Po dalších tři sta metrech se do cesty staví nenápadný stupeň s poměrně dlouhým vývarem. Špatně se před ním zastavuje, u levého břehu je několik malých vracáků. Stupeň je nanejvýš vhodné zajistit házečkou, protože válec je z rodu těch, které zvrhlé vodáky nerady pouštějí.

Tři malé stupínky nás zhoupnou, zleva přitéká Chodská Úhlava a podjíždíme most v Úborsku. Tady končí závodní trať a vystupují všichni vodáci. My jedeme dál.

Romantická plavba

Úhlava odtud meandruje, občas je zarostlá, ale dá se projet a proud nás stále veze. Široký jez v pravotočivé zatáčce je nízký a šikmý, dá se jet bez velkého prohlížení.

Následuje několik velmi romantických míst, kde řeku dělí ostrovy na více proudů. Pobořený jez u Dubové Lhoty potvrzuje atmosféru odloučení od civilizace.

Ještě podjedeme železniční most, přeneseme jediný padlý strom na celé trase a poklidně doplujeme do Janovic nad Úhlavou.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Chodská Úhlava

Chodská Úhlava se jezdí od 1. SPA - letos se už 2x dala ale voda odteče behem 1 dne. Dá se to vylsedovat třeba tady: http://hydra2.dusanrysavy.cz/Graf 

Reaguj
Re: Re: tak ještě ten odkaz
jen jsem jel jez v Milencích naváděcí brankou a dle instrukcí jsem se držel spíše vlevo .... pak už jen následovala rána, bolest nohy a pocity nepříjemného množství vody v lodi.Dost komentářů je k tomu naStránkách organizátorů.
  • Autor PetrZ.
  • Datum a čas 5.9.2006 10:19
Reaguj
Chodská Úhlava
Víte někdo něco bližšího o Chodské Úhlavě?Nechá se to jet, jak potok vypadá a za jakého stavu? Jel to někdo?
  • Autor Jirka
  • Datum a čas 4.9.2006 17:02
Reaguj
Re: tak ještě ten odkaz
Jak se to stalo?
Reaguj
prázdná řeka
Možná že v neděli řeka prázdná byla, v sobotu to vypadalo skoro jako vždycky. Jen ten první jez v Milencích byl pro některé lodě dosti selektivní, a to i přes průjezd naváděcí brankou. Já tam zničil loď úplně, další oddílovou máme poškozenou. A zničených či poškozených lodí tam bylo více než dost.http://kaceri-chrudim.info/temp/0901_Uhlava/PetrZ/img124.jpeg.html
  • Autor PetrZ.
  • Datum a čas 4.9.2006 08:29
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Dülferův sed - slaňování bez úvazku

Dülferův sed - slaňování bez úvazku

NOVÉ FOTKY Slavný horolezec Hans Dülfer nám jako odkaz nechal nejen spoustu překrásných výstupů ve spárách, komínech a sokolících, ale také techniku, jak slanit ze skály pouze s pomocí lana. Tak zvaný... celý článek

Cyklonovinky 2021

Nadoblačná hřebenovka Watzmann

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE Skalnaté Kokořínsko sousedí s placatým Polabím. To umožnuje dlouhé koloběžkové jízdy z Dubského Švýcarska, skrze Kokořínské doly až k Labi. Svezli jsme se z prvotřídního rozhledového vrcholku Nedvězí do Neratovic na vlak
Bivak na beskydském Smrku

Bivak na beskydském Smrku

AKTUALIZACE Namlsán nádherným východem slunce, který jsem pozoroval před týdnem z Lysé hory, vystupuji v Ostravici z vlaku a bez dlouhého rozmýšlení se dávám do prvních metrů výstupu na Smrk.
Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

AKTUALIZACE Andrejcová je oblíbená chata na hřebenové túře přes Nízké Tatry. Přespí v ní pod střechou nebo venku ve vlastním stanu téměř každý, kdo chce zdolat nejkrásnější slovenskou hřebenovku. Nečekejte komfort
Tácky – proč to stojí za to?

Tácky – proč to stojí za to?

Internetový obchod Emako je místem, kde si zákazníci mohou sami vybrat mnoho užitečných položek, které najdou využití každý den. Přístup k příslušenství, které usnadňuje organizaci doma nebo v práci, se promítá do
Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Zavěsil jsem další pytel. Chtěl jsem vylézt na odlehlou Věž u Nedvězí na Kokořínsku. Klasickou dvojkovou cestou z roku 1969 se mi to nepodařilo. Kterému horolezci se taková věc občas nepřihodí, ať

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
KLDR - diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Karel Starý 20.9. 18:30
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.
Nalehko - festival Liberec, Lidové sady 25.-26.9. 25.9.
Ostravice - zamykání Šance 25.9.
Svatováclavské slavnosti
Stará Boleslav 27.-28.9. 27.9.
Běh na Milešovku Teplice, Beethoven 28.9. 10:00

Diskuse

Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 11 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 11 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30