Za bledulemi do Pekla

Za bledulemi do Pekla
Robečský potok. Slavné bledule.
Autor snímku Martin Tok Točík
SDÍLEJ:

Dočasná nezaměstnanost má určité výhody. Umožňuje protáhnout kosti i ve všední den. Zvlášť když máme jaro a je čas opustit vyhřáté místo u kamen. Přemohlo to i mne, proslaveného lenochoda. Vyrazil jsem na místa, na která bych v rámci pečlivě plánované dovolené ani nevzpomněl. O víkendu bych zase zakopával o zástupy výletníků.

Za bledulemi do Pekla
Robečský potok v Pekle.
Autor snímku Martin Tok Točík
Jak na to

Trasa

Cesta ze Zahrádek údolím Pekla do vsi Dubice a dále do České Lípy není delší než 9 kilometrů. Můžete pokračovat dále po modré značce přes vrch Špičák ke skalnímu hradu Sloup a dále do Nového Boru, pokud to myslíte s jarním protahováním kostí a setřásáním zimní únavy opravdu vážně.

Doporučené vybavení

Pevné pohorky, batoh 30 l, nepromokavá bunda, teplé oblečení, lékárnička, mobil, čelovka, svačina a horké pití v termosce, mapa nebo GPS, sportovní hodinky, peníze, doklady. Nezapomeňte na kvalitní fotoaparát! Příjezd usnadní trekingové kolo nebo horské kolo (dres, přilba, rukavičky, pumpičkazámek, cyklistické brýle, cyklobrašny).

Uprostřed týdne mám mnoho zajímavých míst jen pro sebe, případně se o ně podělím s několika důchodci, fotografy a mladými matkami s kočárky.

Nebudu hovořit o extrémních bikerských sjezdech přes kořeny, o náročných triatlonech nebo skalních výstupech, zůstanu tentokrát při původním významu slova outdoor – být venku.

Pískovcové skály

Podívám se na jedno pěkné, ale docela obyčejné místo v severních Čechách. Projdu se Peklem.

Peklo je název pro část malebného údolí Robečského potoka. Většinu svého toku líně protéká krajinou jihozápadně od České Lípy a vlévá se do Ploučnice. Jenom v Pekle protéká mezi pískovcovými skálami.

Oblast má charakter lužního lesa, na okrajích ohraničeného strmými svahy s četnými pískovcovými věžemi. Na březích meandrujícího potoka právě v těchto dnech rozkvétají tisíce bledulí jarních, podle některých údajů je to místo s nejvyšší koncentrací těchto rostlin v Čechách. Od roku 1967 je Peklo národní přírodní památkou.

Horydoly.czKAM JINAM: Za bledulemi a sněženkami do Palohlav

Robečský potok. Slavné bledule.

Pořád po červené

Výchozím bodem červené značky údolím Pekla je obec Zahrádky na hlavní silnici z Prahy na Českou Lípu, nedaleko odbočky na Úštěk a Litoměřice. Zahrádky a okolní obce zaujmou původní lidovou architekturou známou ze severního Kokořínska nebo stejnojmenným barokně-empírovým zámkem, který před třemi lety vyhořel a byl obnoven.

Není bez zajímavosti, že romantické procházky tímto krajem byly oblíbené už v 19. století. Na nátlak místního vlastivědného spolku byladokonce v roce 1898 přeložena trasa plánované železnice, která měla zasáhnout do tohoto údolí. Místo toho byl postaven vysoký viadukt, který se klene přes údolí u vesničky Karby.

Zahrádky.

Část Robečského potoka byla dříve splavná na lodičkách, což prý bývala oblíbená kratochvíle místní šlechty. Zkrátka a dobře, přesvědčte se sami.

Horydoly.cz Peklo na Robečském potoce

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: jedna z posledních příležitostí
Dluzno poznamenat, ze Bledule se jmenoval i ten vodnik z hajneho Robatka.
  • Autor Syk
  • Datum a čas 12.4.2007 13:00
Reaguj
Re: Re: jedna z posledních příležitostí
myslím oboje a ještě to třetí navrch!
  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 28.3.2007 11:32
Reaguj
Re: jedna z posledních příležitostí
Pravda pravdoucí... Jinak, Lukasi B, myslíš fakt rostliny, nebo je "bledule" zas nějaká tvoje metafora pro ženy a dívky zatím nepostižené jarní/ letní pigmentací pokožky? :-)
  • Autor Tok
  • Datum a čas 28.3.2007 11:26
Reaguj
jedna z posledních příležitostí
koukat se po bledulích!
  • Autor Lukas b.
  • Datum a čas 28.3.2007 08:22
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Za svařákem na kraj světa nebo do Botanické zahrady

Za svařákem na kraj světa nebo do Botanické zahrady

K adventu a Vánocům patří hřejivé chvíle provoněné setkáváním s nadějí světla, láskou a obdarováváním tím nejlepším, co člověk má. A s tím i zahřátí v zimě a polaskání chuťových pohárků. Svařák i vánoční cukroví voní z trhů i po domácnostech.
Bruslení v Praze 2025/2026

Bruslení v Praze 2025/2026

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě.
Survivor Nova: Nejdrsnější soutěž České a Slovenské reality show se vrací

Survivor Nova: Nejdrsnější soutěž České a Slovenské reality show se vrací

Realitní soutěž Survivor, která již několik let patří k nejsledovanějším formátům televizní zábavy v Česku a na Slovensku, se připravuje na další velkou sezónu v roce 2026.
Jak výběr brčka ovlivňuje vnímání nápoje a hodnocení podniku?

Jak výběr brčka ovlivňuje vnímání nápoje a hodnocení podniku?

Představte si tuto situaci: Váš barman připraví dokonalý koktejl. Vyvážené chutě, prémiový alkohol, čerstvé ovoce a bezchybná prezentace s ledem. Zákazník se napije, usměje se, ale po deseti minutách jeho úsměv mizí.
Vzpomínka na barevný Botič

Vzpomínka na barevný Botič

Letošní splutí Botiče bylo reklamou na krásný podzim. Ranní mrazík, dopolední opar, polední slunce. Studená voda, teplé sluneční paprsky a jiskřivý vzduch. A barvy, ach překrásné barvy...

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 22.1.
Winter Survival Jeseníky 25.-30.1. Armádní závod 25.1.
Cyklojízda Praha, Rudolfinum Manifestace za práva cyklistů 28.1. 19:00
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 29.1.-1.2. 29.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 29.-31.1. 29.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 29.-31.1. 29.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 30.1.-1.2. 30.1.
Moonlight - běžky Itálie, Seiser Alm   30.1.
Vtáčnik - konec lezení
  Povolení lezení 1.7.-31.1. 31.1.
Benátský karneval Benátky, Itálie 31.1.-17.2. 31.1.

Diskuse

??? Honza, 26.1.2026 19:25, 1 příspěvek
svatá prostoto Kladivo, 26.1.2026 11:22, 1 příspěvek
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 15:24, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 13:59, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 13:08, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 12:17, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 10:58, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 9:39, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 22.1.2026 21:20, 52 příspěvků
Kuba Turek Tom, 22.1.2026 20:47, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

FITUR Madrid Horydoly , 27.1.2026 23:33
Re: Po dlouhém pracovním ... freide freide, 23.1.2026 15:57
Po dlouhém pracovním dni ... jonas williams, 23.1.2026 15:56
Slušný ředitel Lesů ČR Ša... Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30
Re: Nordic Scating brusle kiheto6821 kiheto6821, 13.1.2026 20:26
Re: Důvěra ve odborníka jonas williams, 12.1.2026 21:57
Důvěra ve odborníka freide freide, 12.1.2026 21:55
Proč většina lidí nepozná... milan šupa, 9.1.2026 19:49