Trampové na skialpech sjeli Sněžku, podívali se do Soví doliny a na Dlouhý hřeben

Trampové na skialpech sjeli Sněžku, podívali se do Soví doliny a na Dlouhý hřeben
Sněžka. Severní svahy protéká říčka Lomniczka a lyžaři se probíjejí zarostlými svahy..
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Na poslední chvíli se zjevil volný víkend. Páteční půlnoc má patnáct minut a za tu dobu se dá stihnout koupit jízdenky do Pece, naplánovat výlet na Sněžku a zabalit lyže, spacák, karimatku, vařič a ešus. V sobotu před polednem sedí mezi hranolem Poštovny a létacími talíři UFO neprůhledný mrak.

Na sjezd jižních žlabů do Obřího dolu není ani pomyšlení. Chybí v nich to nedůležitější - sníh. Na severu to vypadá lépe, ale vidět je jen první převěj pod futuristickou hospodou. 

Sněžka.

Severní stěna Sněžky přímo dolů

Prvních pár oblouků ze Sněžky (1602 m) vypadá slibně, ale pak následuje kamenitý suťák. Sakra! Mělký sněhový žlábek je vlevo. Takže lyže na ramena a hajdy pěšky ke sněhu.

Tam už je to lepší. Úzký a strmý sněhový pruh vede až dolů do Kotle Lomniczky. Situace se komplikuje až na soutoku několika potůčků, kde se do cesty chaoticky staví kosodřevina a horské smrčky. 

Proto je lepší se natlačit doleva k říčce Lomniczka a nakonec nad její levý břeh na úvozovou červeně značenou cestu. Vypadá, že se po ní dá svištět s větrem ve vlasech, ale zdání klame. Občas skrývá kamení těsně pod sněhem. Skluznice dostávají zabrat.

Dolní část severní strany Sněžka (Kociol Lomniczki).

Turistická chata Schronisko Nad Lomniczka (1002 m), dříve Melzergrundbaude vypadá jako v době, kdy byla postavena před sto lety. Dokonce i venkovní posezení u ohniště se stoly a lavicemi je takové, jako na starých pohlednicích. Trampové samozřejmě pohrdnou hospodou, posvačí venku a jedou po žluté značce úzkou kamenitou stezkou Dolinou Lomniczki až k Betonovému mostu.

Betonowy most je oficiálně uzavřený kvůli celkové zchátralosti, ale většina turistů si z toho nic nedělá. Kdo by se bál, může po žluté značce překonat říčku o něco níže po proudu. Kousek za mostem se opouští značka a lesní průsek jako když střelí, navádí na zelenou značku k Širokému mostu.

Poláci mají jasno. Nápis v turistické boudě u Širokého mostu.

Sowia dolina a Soví sedlo

Rozcestí Szeroki most otevírá cestu po černé značce do Soví doliny. Stojí zde turistický přístřešek krytý ze tří stran, s lavicemi a stolem uvnitř. Nouzově se v něm dá přespat. Sowia dolina, dříve zvaná Eulengrund je nejlepším nalezištěm zlata a drahých kamenů v Krkonoších. Ústí dole v Karpaczi, dříve Krummhübel (Křivá hora) a stoupá okolo zlatonosného revíru Krucze Skaly (Havraní skály), kde se dříve kutalo ve štolách a dnes se leze. Odtud pochází nejen německé zlato, ale také turmalíny, ametysty a safíry. Nezapomínejme, že jsme v německém  Slezsku, které teprve po 2. světové válce zabral Sovětský svaz pro Polsko, kterému zase sebral velkou část Ukrajiny.

U skal stojí hornická obec Wilcza Poreba, dříve Wolfshau (Vlčí mýtina). Po mírném stoupání lesnickou silnicí rozcestí Szeroki most a cesta se zužuje, zvedá se a scenérie v údolí říčky Plomnica je divočejší.  Na rozcestí Pod Bulawou stojí druhý turistický přístřešek a u mostku přes říčku o kilometr dál třetí přístřešek. Všechny jsou stejné a dají se využít k bivakování. Ačkoliv stojí v národním parku, žádná škoda jedním přespáním ve spacáku na lavici přírodě nevznikne.

Nad mostkem se cesta zúží jen pro pěší. Je ovšem vzorně upravená. I v zimě lze očekávat, že bude prošlapaná, protože polským národním sportem je pěší turistika a Poláci chodí kdykoliv, kamkoliv a za jakéhokoliv počasí. Prochází se nejprve březovými háji, výše hustým lesem z horských smrků a nahoře už jen pláněmi s uhynulými smrky po emisní katastrofě ze 70.-80. let minulého století.

Střední část Soví doliny v Krkonoších je porostlá břízami.

Na Sovím sedle (1165) už turistický přístřešek, který tu dlouho stával, není. Přes třemi lety se zbortil a byl posléze odstraněn. Na polských svazích okolo Sovího sedla se nacházelo ve skalních výchozech množství drahého kamení. Proslulé jsou skály Staré a Nové Granáty, kde se našlo opravdu hodně granátů. Už legendární Vlaši, čili italští a rakouští prospektoři, se o tomto nalezišti nenápadně a útržkovitě zmiňovali již od 16. století. Geologický výklad je jednoduchý - Svorová hora (Schwarze Koppe, Czarna Kopa) na západě je doopravdy ze svoru, Skalní stůl (Tafelstein, Skalny Stol, Tabule, Klepý) na východě z žuly, a kde se tyto dvě horniny setkaly, zařízla se mezi ně Soví dolina a zároveň se na styku hornin objevily minerály a zlato.

Krkonoše, Soví sedlo.

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

V Sovím sedle se napojuje červená značka Česko-polského přátelství. Párkrát se zhoupne v průseku na úbočí Lesního hřebene a objeví se paseka. Na ní stojí trojúhelníková boudička, venku vedle ní lavice a stůl, uvnitř také a navíc pod střechou na povalu je místo pro dva nocležníky.

Krkonoše, Svorová hora.

Kdo boudu stavěl, myslel na pocestné. Díky mu!

V osm hodin večer usíná trojice pocestných ze Sněžky. V deset hodin přichází další muž od Pomezek, klepe na dveře a uléhá na stůl. Před půlnocí dorazí tři Poláci a najdou místo už jenom na zemi. Po ránu opouštějí boudu v opačném pořadí.

Krkonoše. Turistická bouda pod Lesním hřebenem.

Dlouhý hřeben a Červený kříž

Rychlý sjezd přivádí trampy na lyžích na Pomezní boudy, dříve Grenzbauden (1050). Křižují sjezdovku v Malé Úpě, česko-polský hraniční přechod a stoupají na Pomezní hřeben. Koryto vydřené v úvozové cestě se na křižovatce se zelenou značkou zmení na zafoukanou hřebenovku s množstvím návějí. Tady se skialpové lyže opravdu hodí.

Lyžařský výstup na Pomezní hřeben v Krkonoších.

Ještě horší je sjezd z Lysečiny (1188) po neoznačené lesní svážnici na Cestník (1003). Zmrzlý rozježděný a rozšlapaný úvoz strmě klesá vysokým lesem. Uprostřed překvapuje nově postavený myslivecký posed. Na rozcestí Cestník stojí stejná bouda jako nad Pomezními boudami. Pouze nemá poval. Na uvaření poledního čaje je to příjemné. Na přežití noci by to případně také stačilo.

Cesta z Lysečinského hřebene na Cestník je pro lyžaře nepříjemná.

Příjemné stoupání řídkým lesem dlouhatánským průsekem dovádí lyžaře na Dlouhý hřeben (Langerberg 1085). Průsek potom napřed mírně klesá k Novému Červenému kříži (1022) a potom se cesta rychle sklopí ke starému Červenému kříži (925) a dál po lesních komunikacích až do Horního Maršova (590).

Zpočátku se jede po hřebeni až ke Staré hoře. Před ní se odbočí doleva a podle směrovek se kličkuje po cestách a silničkách. Na závěr se trefí na zelenou turistickou značku, a pak na silničku z obce Stará Hora na Lysečinskou silnici nad Horním Maršovem. 

Sjezd z Dlouhého hřebene na lyžích.

Autobus z Horního Maršova, dříve Marschendorf, odjíždí do Prahy tři minuty po příchodu na zastávku. Víkend trampů na lyžích skončil. Mají v nohách dvacet kilometrů.

Horydoly.czMimochodem: Celá anabáze měla vlastně jediný účel. Projít v zimě keš Krkonoše Crossing. Geocaching nekompromisně určil směr pochodu od západu na východ Krkonoš. Z Harrachova do Maršova. První část na západ od Sněžky byla zdolána před dvěma lety: Vítr, sníh, mlha a dřina


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Trasy mimo cesty v Polsku

Na polské straně je oblast Sněžky soucast "obszaru ochrony sczysle", tedy oblast nejpřísnější ochrany Karkonoskiego parku narodovego. Je zcela srovnatelná s první zónou na naši straně. I podmínkami vstupu. tedy skutečně cesta lokalitou se zákazem vstupu mimo trasy. 

A pristresky, ve kterých jste nocovali, postavil a udržuje KRNAP, jeho strážci se o ne starají, aby měli turisté kam zalezt při špatném počasí. 

Tot pouze konstatovani.

Pustik

  • Autor Pustik
  • Datum a čas 25.3.2015 10:28
Reaguj
Takytrampove

Já věděl, že z toho někomu prdne v kouli. Ale že zrovna Rübezahlovi, kterého by mělo potěšit, že ubozí lidští červíčci zavítali do jeho Schlesischen Bergen, to jsem netušil...

Vůbec nechápu Tvoji implikaci Praha - skialpy. Svoje první skialpy jsem kupoval jako bývalý občan Chebu, Pomezí a Mariánských Lázní a současný obyvatel Karlových Var s dočasným bydlištem v Březové u Sokolova. Tehdy jsem koupil za hříšné peníze (aspoň mi to tak přišlo) jetou Silvrettu 400 a Marker M-Tour a nechal je přimontovat na staré práskačky Sulov Fiberglass. Jestli Tě to zajímá, podrobnosti jsou zde: http://www.horydoly.cz/business/skialpove-lyze-v-mem-zivote.html Co s tím má co dělat Praha?

Pokud jde o tramping, tak popsaný víkend měl k trampingu daleko blíž než ke skialpinismu, proto jsem článku dal takový lehce ironický a snad i úsměvný titulek. Holt jsem neodhadl, že to někdo nepochopí, za což se Ti omlouvám, milý zlý duchu hor.

Jestli jsme porušili závazná pravidla (podle dikce polského zákona spíš ne), tak to bylo na přibližně kilometr jízdy na polském území. Jinak jsme se chovali přesně, jak nám polské i české zákony přikazují. Možná bys měl v tomto ohledu napřed nastudovat, co nám vlastně vyčítáš.

Reaguj
Takytrampove

No to jsem se pobavil... Oni uz jsou dokonce "trampove". Podle fotek, jako temer vzdy na tomto serveru  - rodina Turku na vylete - pred par lety tzv. skialpinisti a outdoorari a ted pro zmenu takytrampove.

A opet porusuji pravidla. Protoze jsou z Prahyy, nakoupili si kdysi skialpyy, tak se musi projet mimo cestyy. Tak proc se tim nepochlubit, kdyz existuje internet, ze?

  • Autor Krakonos
  • Datum a čas 10.3.2015 14:30
Reaguj
Sudeťáci II

Poslyště Skiják, nemaj Voni nějaký německý méno?

Reaguj
Sudeťáci II

Vy jim pochlebujete pořád, víte kdo nás okupoval a kdo popravoval naše předky?

Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Policie varuje geokačery před výbušninami

Policie varuje geokačery před výbušninami

V obci Vraňany byl oznámen nález nástražného výbušného systému, následným prověřením Pyrotechnické služby Policie ČR bylo zjištěno, že se jedná o geocache.... celý článek

Poslední lyžařskou keš jsme ulovili v Aussois

Siebengebirge pěšky přes pět kopců

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Policie varuje geokačery před výbušninami

Policie varuje geokačery před výbušninami

V obci Vraňany byl oznámen nález nástražného výbušného systému, následným prověřením Pyrotechnické služby Policie ČR bylo zjištěno, že se jedná o geocache.
Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vladislav Jagellonský na hradě Kunětická hora 14.7.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Americana - veletrh Německo, Augsburg 4.-8.9. Westernový styl 4.9.
Eurobike - veletrh Německo, Friedrichshafen 4.-7.9. Cyklistika 4.9.
Nože - prodejní výstava Příbram, Kulturní dům 7.-8.9. 7.9.
Water Rescue
Pastviny Mistrovství záchranných týmů 7.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 13.-21.9. 13.9.
Oslavy Ještědu Ještěd Úklidová brigáda 14.9.
100 let Českého Červeného kříže
Brno, Moravské náměstí 14.9.

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08