Libor Uher zdolal K2

Libor Uher zdolal K2
SDÍLEJ:

Libor \"Taliban\" Uher vylezl na K2. Stal se tak po dlouhých jednadvaceti letech dalším Čechem, který zdolal nejobtížnější osmitisícovku. Hora nazvaná anglickými zeměměřiči pouze evidenčním znakem K2 se vypíná do výšky 8611 metrů a je tedy druhá nejvyšší na naší planetě hned po Mount Everestu.

Jak na to

Libor Uher známý pod přezdívkou Taliban v roce 2006 vyhrál náročný adrenalinový závod Jesenický Tvrďák a stal se mistrem republiky v extrémním závodění jednotlivců. Je vyučený jako automechanik, pracuje v autoservisu ve Frýdku-Místku, ženatý s dvěma dětmi. Od roku 1999 je členem Horolezeckého oddílu Frýdek-Místek.

Libor Uher je autorem mnoha článků a fotografií na portálu i v časopisu Horydoly. Také čtenářům před odjezdem prozradil heslo letošní výpravy: "Když jsi v prdeli, tak drž hubu a dělej to, co ostatní." Jeho expedici vede lezecký matador Leopold Sulovský a oba se již o K2 pokoušeli v roce 2005.

Horydoly.cz Přečtěte si články o pestrých aktivitách Libora Talibana Uhra:

Kurva, mami, já jsem doma!
Bojím se, že Polda zase sežene peníze
Kilometr ledu, skály a sněhu
Odemykání ledů pod Fatrou
Zrozen pro Adventure
Sulovský: Omrzliny vznikají z blbosti

Unikátní výkon předvedl další člen výpravy Josef "Chossé" Lukáš, když z výšky 6.200 metrů sjel na lyžích. Stačil při tom filmovat. "Všichni říkali, že jsem se zbláznil, ale jsem živý," komentoval svůj kousek Lukáš.

Na K2 letos kromě této výpravy byl ještě Radek Jaroš, který se musel kvůli zranění předčasně vrátit do Česka, dále expedice vedené kontroverzním Miroslavem Cabanem a mladým slovenským horolezcem Dodo Kopoldem. Jaroš a Caban se stejně jako Sulovský s Uhrem o K2 již pokoušeli, ale dosud na ní neuspěli a na vrchol se nedostali. Vždy jim jejich snažení překazilo počasí. Slovenský mladík na K2 zatím nebyl.

Místní lidé z jihu říkají K2 Chogori, Číňané na severu ji označují za Qogir. Horolezci ji mají za nejtěžší osmitisícovku kvůli převážně špatnému počasí i technickým obtížnostem výstupu.

Na vrchol K2 se dostalo jen velmi málo lezců. Poprvé ji zdolali Italové roku 1954 a byla to tehdy prvotřídní senzace. Dodnes italské horolezectví z této slávy žije. Další výstup se podařil až roku 1977.

Jediný Čech, který dosud stanul na vrcholu, byl Josef Rakoncaj. Byl tam dokonce dvakrát v letech 1983 a 1986. Jednou nechtěně bivakoval těsně pod vrcholem.

Miroslav Caban

Miroslav Caban a spol. zahrnul K2 do projektu Four Four Eight. Chce vystoupit během čtyř měsíců na čtyři osmitisícovky. Vše tak zvanými Normálními, neboli nejlehčími cestami.

Sisha Pangma se mu již nepodařila, teď stoupá na Cho Oyu a následovat má právě K2 a Broad Peak.

Navazuje tak na 7 Summits, což byly výstupy na nejvyšší hory všech kontinentů.

Leopold Sulovský

Druhou výpravu nazvanou Ostrava expedition, která na K2 právě odjíždí, vede Leopold Sulovský. Je to jeho druhý pokus po dvou letech, když se horolezci pod jeho vedením museli vrátit kvůli špatnému počasí.

Heslo letošní expedice prozrazuje člen výpravy Libor Taliban Uher: "Když jsi v prdeli, tak drž hubu a dělej to, co ostatní."

Zajímavé na Sulovského expedici je, že ji dotuje město Ostrava čtyřmi sty tisíci korunami, čímž se stalo hlavním sponzorem. Za tyto peníze si radnice koupila vyvěšení městské vlajky na vrcholu K2.

Dodo Kopold

Trojice Dodo Kopold, Peter Hámor (oba Slovensko) a Piotr Morawski (Polsko) se pokusí o vylezení západní stěny K2 v rámci výpravy Himalaya 2007. Panenskou stěnu chtějí zdolat v malém družstvu alpským stylem, a tedy bez pomoci nosičů a dalších horolezců.

Pokud se jim to podaří, čeká je zřejmě Zlatý cepín za nejlepší světový horolezecký výkon. Mladík Kopold již jeden má. Zkušenější Hámor ziskal vloni zlatou karabinu za nejlepší slovenský výkon.

Těžko ovšem zapomenout, že při výpravě na Everest rozvinul Hámor na vrcholu vlajku politické strany HZDS Vladimíra Mečiara.

Radek Jaroš

Jeden z nejvyšších státních úředníků Zdeněk Hrubý a profesionální horolezec Radek Jaroš jsou na cestě ke K2.

Jarošovy expedice se pokoušely o vylezení na vrchol již v letech 2001, 2003 a 2005. Vždy je zastavily špatné podmínky na hoře.

Na přilepšenou jim dal kraj Vysočina padesát tisíc korun. Odhadujeme, že to může být přibližně čtvrtina měsíčního platu Zdeňka Hrubého.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Co to tam v Cechach vyvadite?
Tak mi to pripada ze ty cesti horolezci, jezdej do hor jen aby si mohli honit ocasky pred tiskem a po tech letech se nic nemeni..., snad radej neotvirat ceske stranky o horolezectvi.. Hanka Jelinkova
Reaguj
Re: piolet d´or?
Toho si nevšímej, to zase autor žvaní aniž by si oveřil fakta.
  • Autor Jirka
  • Datum a čas 24.7.2007 09:24
Reaguj
zvu na jedno do moravy,za odmenu!
Reaguj
a ještě
Reaguj
krok za krokem na idnes
krok za krokem: cestovani.idnes.cz/k2.asp
Reaguj
piolet d´or?
Prosím o info kedy dostal Kopold Zlatý cepín? Viem len o dvoch nomináciách, aj to len do širšieho výberu.
  • Autor mf
  • Datum a čas 14.6.2007 10:38
Reaguj
tretina platu
co je me po tom jestli je to smankote tretina polovina petin osm desetin nebo trinact patnactin platu Zdenka Hrubeho........ to je zase krasna informace za kterou by se nemusel stydet ani Blesk. Jeste by me zajimalo jestli treba batoh ktery nesou nahoru vazi aspon 30krat tolik co treba ranni stolice Honzy z Horni Dolni
  • Autor Tom Vidlak
  • Datum a čas 24.5.2007 15:22
Reaguj
Re: Re: Hruby???
:)) At zije bulvar. Vy fakt nedokazete napsat normalne ani odstavec textu. Co vam Zdenek Hruby provedl? Pokusim se napsat "1+1=2" stylem HD: "Polozili jsme panu XYZ otazku \'Kolik je 1+1?\'. Pan XYZ po nasich urgencich odpovedel, ze \'dve\', viz prilozena emailova komunikace. Nicmene, vzhledem k tomu, ze se muze jednat i o vypocet ve dvojkove soustave (v takovem pripade je vysledek \'10\'), o logicky soucet (s vysledkem \'1\'), pripadne o cokoliv jineho v zavislosti na tom, jak si nadefinujete symboly \'1\' a \'+\', byla odpoved pana XYZ pravdiva maximalne z 33.3%. Kvalitni seriozni zpravodajsky server HD si Vas, vazeni ctenari, proto dovoluje upozornit, ze pan XYZ ze je minimalne ze 67% (po zaokrouhleni, kterym se HD dopousti chyby nepresahujici nez 1%) lhar. O vyvoji teto kauzy Vas budeme nadale informovat." :))
  • Autor jx null
  • Datum a čas 24.5.2007 14:54
Reaguj
Re: Jaroš???
Tuto výpravu jsme přidali do přehledu. Děkujeme za upozornění.
Reaguj
Jaroš???
Proč jste nepřidali taky duo Jaroš - Hrubý????
  • Autor Pavel
  • Datum a čas 23.5.2007 21:47
Reaguj
Celkem 18 příspěvků v diskuzi


Vodácké tábořiště U močálu na Ploučnici

Vodácké tábořiště U močálu na Ploučnici

AKTUALIZACE Na střední Ploučnici ve Stružnici pod Českou Lípou funguje tábořiště a občerstvení zvané U močálu.... celý článek

Chlapec se zabil na sjezdovce ve Feuerkogel

Masakr v Kľakovské dolině: Ostrý Grúň a Kľak

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Za svařákem na kraj světa nebo do Botanické zahrady

Za svařákem na kraj světa nebo do Botanické zahrady

K adventu a Vánocům patří hřejivé chvíle provoněné setkáváním s nadějí světla, láskou a obdarováváním tím nejlepším, co člověk má. A s tím i zahřátí v zimě a polaskání chuťových pohárků. Svařák i vánoční cukroví voní z trhů i po domácnostech.
Survivor Nova: Nejdrsnější soutěž České a Slovenské reality show se vrací

Survivor Nova: Nejdrsnější soutěž České a Slovenské reality show se vrací

Realitní soutěž Survivor, která již několik let patří k nejsledovanějším formátům televizní zábavy v Česku a na Slovensku, se připravuje na další velkou sezónu v roce 2026.
Jak výběr brčka ovlivňuje vnímání nápoje a hodnocení podniku?

Jak výběr brčka ovlivňuje vnímání nápoje a hodnocení podniku?

Představte si tuto situaci: Váš barman připraví dokonalý koktejl. Vyvážené chutě, prémiový alkohol, čerstvé ovoce a bezchybná prezentace s ledem. Zákazník se napije, usměje se, ale po deseti minutách jeho úsměv mizí.
Velkolepá výstava Vltava slavná & splavná

Velkolepá výstava Vltava slavná & splavná

Poslední dva dny máte na prohlídku výstavy Vltava slavná & splavná. Je to velkolepá přehlídka historických obrazů, fotografií, uměleckých děl, technických modelů a předmětů denní potřeby. Koná se do 4. ledna v Jízdárně Pražského
Vzpomínka na barevný Botič

Vzpomínka na barevný Botič

Letošní splutí Botiče bylo reklamou na krásný podzim. Ranní mrazík, dopolední opar, polední slunce. Studená voda, teplé sluneční paprsky a jiskřivý vzduch. A barvy, ach překrásné barvy...

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 22.1.
Winter Survival Jeseníky 25.-30.1. Armádní závod 25.1.
Cyklojízda Praha, Rudolfinum Manifestace za práva cyklistů 28.1. 19:00
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 29.1.-1.2. 29.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 29.-31.1. 29.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 29.-31.1. 29.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 30.1.-1.2. 30.1.
Moonlight - běžky Itálie, Seiser Alm   30.1.
Vtáčnik - konec lezení
  Povolení lezení 1.7.-31.1. 31.1.
Benátský karneval Benátky, Itálie 31.1.-17.2. 31.1.

Diskuse

франшиза службы мойки фас... Briansip, 28.1.2026 22:03, 121 příspěvků
замена аккумулятора Hiltonbiazy, 28.1.2026 21:48, 121 příspěvků
Lavinovy airbag Michael Beranek, 28.1.2026 17:47, 53 příspěvků
Sjezdovka Gruber-Familie Šlojíř, 28.1.2026 8:36, 1 příspěvek
??? Honza, 26.1.2026 19:25, 1 příspěvek
svatá prostoto Kladivo, 26.1.2026 11:22, 1 příspěvek
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 15:24, 53 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 13:59, 53 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 13:08, 53 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 12:17, 53 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Nordic Scating brusle Michał Kamiński, 28.1.2026 13:42
FITUR Madrid Horydoly , 27.1.2026 23:33
Re: Po dlouhém pracovním ... freide freide, 23.1.2026 15:57
Po dlouhém pracovním dni ... jonas williams, 23.1.2026 15:56
Slušný ředitel Lesů ČR Ša... Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30
Re: Nordic Scating brusle kiheto6821 kiheto6821, 13.1.2026 20:26
Re: Důvěra ve odborníka jonas williams, 12.1.2026 21:57
Důvěra ve odborníka freide freide, 12.1.2026 21:55