Axel Naglich a Peter Ressmann odpočívají během sjezdu z Mount St. Elias.
Günther Güberl/Red Bull Photofiles
SDÍLEJ:
AKTUALIZACE Nejdůležitější výbavou do zasněžených hor je Svatá trojice, která může zachránit lyžaře, snowboardistu i vyznavače sněžnic, když už na něj spadne lavina. Masy sněhu totiž v terénu zabíjejí desítky lyžařů ročně. Proto všichni skialpinisté nosí tyto tři pomůcky s sebou v batohu. Lavinový vyhledávač je jednoduchý vysílač a přijímač v podobě krabičky na mezinárodní frekvenci 457 kHz.
Lavinovému vyhledávači se říká pípák nebo pieps. Všichni členové družstva ho mají zapnutý na vysílání a v případě zásahu laviny si nepostihnutí členové přepnou na příjem a podle síly signálu, která se zobrazuje zvukově, světelně či digitálně, hledají zasypané.
Práci s tímto přístrojem je nutné si předem dobře procvičit! Dá se to i bez sněhu.
Lavinová sonda je lehká skládací tyčka, která se nosí v batohu či je připevněna na něm. Používá se při dohledávání zasypaného tak zvaným sondování, neboli propícháváním sněhu v místě, které ukáže pípák.
Skládací sněhová lopata je vyrobená z lehkého kovu, nebo z pevného plastu. Při zásahu lavinou a napíchnutí zasypaného pomocí sondy, je nezbytné rychle odházet až několik metrů sněhu. Holýma rukama z upěchované bílé hmoty nikomu nepomůžeme.
Výstroj a výzbroj na lyžování obsahuje pochopitelně lyže s vázáním, které sice připomíná sjezdové modely, ale lze u něho vypnout patu a přepnout ho tak na chůzi jako běžky.
Na stoupání slouží tak zvané tulení pásy, což jsou chlupaté pruhy, které se samolepícím způsobem nalepí na skluznici a místo běžkařských vosků dovolují jít i do velmi strmých svahů. Nahoře je lyžař strhne, uloží do batohu k dalšímu použití a frčí dolů.
Vhodné jsou třídílné teleskopické hůlky, které lze podle potřeby zkrátit či prodloužit. Do prudkého kopce jsou potřeba kratší, po rovině co nejdelší a v dlouhém traverzu se vyplatí horní krátká a dolní dlouhá.
Ve skalnatém terénu je potřeba horolezecká přilba, do rychlých sjezdů se hodí lyžařský model.
Na ledovci jsou nutné záchranné pomůcky jako ledovcové šrouby, lana, šňůry, karabiny a kladky. Do skal se mohou hodit skoby, vklíněnce a smyčky. Běžné je použití lana ke spouštění přes strmé úseky a stoupacích želez (maček) a cepínů na prudké výstupy do sedel či na vrcholy.
Nikdy nezapomeňte lékárničku, mobil, náhradní oblečení, čelovku, bivakovací pytel a navigační pomůcky (průvodce, mapu, GPS nebo busolu)
Xabbitours patří mezi přední marocké cestovní kanceláře, které nabízejí autentické zážitky, soukromé i skupinové zájezdy a nezapomenutelné dobrodružství napříč saharskou pouští, císařskými městy a pohořím Atlas.... celý článek
CLIMBING GUIDE Jestli je nějaký důvod trénovat na těžší cesty, jedním z nich může být tento: na alpském vápenci začínají pěkné cesty často pětkou nebo šestkou.
Gaspi není jen ten splašený kůň, který sjíždí šílené traily a činné sopky. Je to taky táta od rodiny. Už mnoho let se vrací do rakouské oblasti Salzkammergut, kde si od
AKTUALIZACE Pražáci hledají skály, po kterých se dá lézt. Zdá se, že se jim to stále daří. Jedna z nejnovějších lezeckých oblastí vznikla hned za hranicemi metropole v Davli.
FOOTBIKE GUIDE Míříme na koloběžkách do míst, kde se odehrávaly podstatné události českých dějin. Kde Sázava ústí do Vltavy, soupeřili Přemyslovci o vliv, benediktini postavili významný klášter, těžilo se zlato, stavěla
Hluboko v italských Alpách, obklopené horským tichem a dechberoucí přírodou, leží Livigno. Známé také jako Malý Tibet nabízí více než 1500 km značených turistických tras, které vedou od poklidných pastvin přes lesní