Cesta k bezpečí a pohodlí: automatizovaná jízda

Cesta k bezpečí a pohodlí: automatizovaná jízda
Nicolai Martin, Senior Vice President Development Automated Driving BMW Group.
Autor snímku BMW
SDÍLEJ:

ROZHOVOR Nikolai Martin má u BMW na starosti mimořádně komplexní oblast vývoje automatizovaných jízdních systémů. Jeho prací je zabývat se otázkami, jako například: jaký stupeň automatizace má praktický význam? Co skutečně přinese budoucnost automatizované jízdy zákazníkům? A to nejdůležitější: jakým směrem se v otázkách automatizované jízdy udává BMW? Tento rozhovor přináší zajímavé postřehy nejnovějšího vývoje a nastiňuje myšlenky pro budoucnost.

Cesta k bezpečí a pohodlí: automatizovaná jízda
Nicolai Martin.
Autor snímku BMW

Rozhovor s Nikolaiem Martinem přináší zajímavé postřehy, ukazuje nejvýznamnější pokroky nejnovějšího vývoje a nastiňuje myšlenky pro budoucnost ohledně automatizované jízdy v automobilech.

Jste inženýr tělem i duší. Co vás motivuje?

Rád se dostávám k jádru věcí, abych jim porozuměl. Jedním z mých cílů byl profesionální sport, konkrétně windsurfing, a to až na olympijské úrovni, nakonec u mě ale zvítězilo průmyslové inženýrství a konkrétně v automobilovém sektoru.

Nejraději mám ty výzvy a problémy, do nichž se musíte opravdu ponořit, jsou komplexní a současně mají smysl pro společnost. Protože chci skutečně nacházet dlouhodobá řešení pro problémy každodenního života a celkový pokrok. Mám to štěstí, že pracuji se skvělým týmem na jednom z nejdůležitějších úkolů pro budoucnost automobilové dopravy, na automatizovaném řízení.

Na jedné straně aktivně podporujeme vývoj inovativních technologií a provádíme výzkum se standardy na akademické úrovni. Pečlivě však také zvažujeme, které z potenciálních řešení skutečně implementujeme, abychom zákazníkům po celém světě nabídli skutečnou přidanou hodnotu. Nakonec je naším hlavním cílem dělat radost našim zákazníkům. Je to fascinující rovnováha, kterou není vždy snadné nalézt.

Jakou přidanou hodnotu nabídne automobil se schopností automatizované jízdy?

Automatizace v zásadě zvyšuje komfort a bezpečnost, protože systém řídí vozidlo důsledně, což se nám lidem ne vždy daří. Naši zákazníci tuto pomoc, jež jim v některých situacích usnadňuje řízení, oceňují. Například jsme zaznamenali, že řidiči v Evropě, kteří mají ve svém voze náš systém Driving Assistant Professional, již mají přibližně 50 procent času jízdy aktivovanou funkci automatické regulace rychlosti. Údaj pro příčné vedení je nižší, ale stále se v současnosti tato funkce používá pro 30 procent doby jízdy (počítáno na základě výzkumu 120 milionů kilometrů ujetých našimi zákazníky). A to je hodně. Z toho vyvozujeme závěr, že jsme vytvořili funkci, která skutečně nabízí přidanou hodnotu. Obecně jsou naše systémy celosvětově velmi dobře přijímány a bylo také prokázáno, že již dnes zvyšují bezpečnost jízdy.

Jaký význam bude mít v budoucnu automatizované řízení pro individuální mobilitu?

Inteligence vozidla bude v budoucnu stále důležitější. Automatizace řízení v tom hraje důležitou roli. To, co začalo spíše jednoduššími funkcemi, jako je automatické ovládání světel, dnes již pokročilo v asistované podélné a příčné vedení vozidla. Když například jedete na dovolenou z Mnichova do Toskánska, systém se postará nejen o zapnutí a vypnutí světlometů při průjezdu mnoha tunely na cestě, ale také udržuje vozidlo v rychlostních limitech a v bezpečné vzdálenosti od vozidel jedoucích vpředu. Pokud půjdeme dále a přidáme všechny možnosti, které nabízí konektivita a schopnost vnímat osobnost řidiče, stane se z vozu stále inteligentnější společník nebo dokonce přítel, který řidiči pomáhá a zaujme jej. Krok za krokem tento aspekt rozšiřujeme.

Nicolai Martin.

Jak je v současnosti BMW daleko se systémy pro automatizovanou jízdu?

V současnosti v našich vozech již máme přibližně 40 asistenčních funkcí, které patří k nejlepším na trhu. Zahrnují vše od asistenta dálkových světel a couvací kamery až po inteligentní tempomat s podélným a příčným vedením, doplněný rozpoznáváním světel na semaforu. Na straně aktivní bezpečnosti nám naše asistenční systémy pomáhají dosahovat nejvyššího pětihvězdičkového hodnocení v testech NCAP, přičemž nejvyspělejší verze systému Driving Assistant Professional již získala různá ocenění. Stručně řečeno, nadále zdokonalujeme naše funkce úrovně 2. Ty jsou dostupné prakticky v celém našem výrobním programu a již dnes pomáhají zákazníkům při řízení a parkování. Jejich vlastnosti nebo dostupnost se samozřejmě liší v závislosti na místní legislativě. Například v USA a Číně nabízíme možnost hands-off, která umožňuje řidiči do rychlosti 60 km/h sundat ruce z volantu za podmínky, že nadále sleduje situaci před vozem. Zůstává přitom stále odpovědný za řízení vozu. Tato funkce se po několika varovných signálech vypne, pokud řidič přestal dávat pozor. 

 

Kdy BMW nabídne úroveň 3 automatizované jízdy svým zákazníkům?

Kromě zdokonalování našich asistenčních systémů (úroveň 2) také intenzivně pracujeme na tom, abychom zajistili, že naše vozidla dosahují značného pokroku na cestě k vysoce automatizované jízdě, tedy úrovni 3. Naše automatizované asistenční funkce již nyní v mnoha situacích plní významnou část úkolů při řízení a parkování. Řidič však musí stále sledovat okolí vozidla a je vždy plně odpovědný za to, jak vozidlo jede. Již jsme představili funkci parkování bez řidiče, při němž je vůz ovládán na dálku pomocí chytrého telefonu nebo klíče od vozidla. I zde však musí řidič sledovat své vozidlo a oblast kolem něj a zůstává za jeho pohyb odpovědný. To znamená, že pokud jde o parkování, je funkčnost úrovně 4 na dosah. Vozidlo tedy dokáže na parkovištích vyhledat parkovací místo a samo zaparkovat. Dokud to nebude zcela bezpečné a nepřinese to potřebnou přidanou hodnotu, nebudeme v našich vozech nabízet funkce úrovně 3, v nichž odpovědnost přechází ze člověka na stroj. Systém musí bezpečně reagovat i v extrémních a nestandardních situacích. Toho se snažíme dosáhnout.

Liší se váš přístup od přístupu konkurence? Jinými slovy, existuje "BMW cesta" směrem k automatizované jízdě?

Systémy pro automatizovanou jízdu vyvíjíme s jasným cílem: nabídnout našim zákazníkům větší bezpečnost a pohodlí. BMW Group považuje technologii především za prostředek umožňující využívat funkce automatického řízení a parkování k vytvoření pozitivního a emocionálně poutavého zážitku pro naše zákazníky. To je pro nás jednoznačná priorita. Současně technologie nikdy nesmí za řidiče převzít veškeré rozhodovací pravomoci. Je pro nás důležité najít správnou rovnováhu mezi bezpečností pro každého a přidanou hodnotou pro jednotlivce.

Podle mého názoru bude BMW v budoucnu ztělesňovat ideální kombinaci mezi světem automatizované jízdy, my ji nazýváme Ease, a radostí z jízdy, kdy vozidlo si řídí řidič sám – tomuto režimu říkáme Boost. Každý zákazník by měl mít možnost sám se rozhodnout, zda si chce vzít volant do rukou a užít si radost z dynamické jízdy, nebo raději v určitých stresujících nebo monotónních jízdních situacích, jako jsou dopravní kolony, popojíždění či parkování, předá řízení automobilu a tím získaný čas využije jinak. BMW přitom svým řidičům vždy poskytne potřebnou asistenci a jistotu. Obě strany mince jsem si velmi dobře osvojil během jednoho ze svých prvních úkolů v rámci BMW Group, kdy jsem jako aktivní vývojář jízdní dynamiky měl příležitost prozkoumat a vyzkoušet příslušné limity. Je mi tedy jasné, že BMW v sobě bude i v budoucnu mít něco z obou těchto přístupů. 

Jaké automatizované funkce bude možné využívat v elektrickém BMW iX?

BMW iX je prvním vozem BMW Group, který nabízí automatizované funkce řízení a parkování postavené na nové generaci technologií. Tato sada nástrojů umožní neustálé zlepšování a rozšiřování asistenčních funkcí a ve střednědobém horizontu také vysoce automatizovanou jízdu (úroveň 3). Budeme pokračovat v zavádění této nové sady nástrojů a použijeme ji například v nových generacích BMW řady 7 a BMW řady 5.

V BMW iX vytváříme pro zákazníky skutečnou přidanou hodnotu prostřednictvím inteligentního seskupování jednotlivých automatizovaných asistenčních funkcí podle relevantních jízdních situací. Díky novému BMW Operačnímu systému 8 jsou naše asistenční systémy uživatelsky ještě přívětivější. Zároveň jsme omezili ovládání pouze na to podstatné a zajistili jsme, že řidič může rychle aktivovat optimální stupeň asistence. Zaměřujeme se na celkovou inteligentní automatizaci, zjednodušení činnosti systému a intuitivní ovládání. Toto zjednodušení lze jasně vidět například na zmenšeném počtu tlačítek na multifunkčním volantu.

Nicolai Martin.

Pravdou je, že realita, nebo řekněme komplexnost, v některých případech zabraňuje zavádění vyšších úrovní automatizace, respektive jejich připravenosti a dostupnosti na trhu. Skutečnost, že vozidlo je schopné úrovně 3, totiž rozhodně neznamená, že automatizovaná jízda úrovně 3 je všude povolena. Ve skutečnosti je to umožněno pouze za velmi specifických podmínek na velmi malém počtu silnic. Aktivně proto uvažujeme, kdy bude ten správný čas, protože chceme nabízet pouze smysluplné, a především zcela bezpečné funkce. To znamená, že jsme naše cíle podrobili kritickému pohledu a nyní intenzivně pokračujeme v naší práci podle revidovaného plánu.

Jedním z kritických problémů ovlivňujících automatizovanou jízdu je ochota řidičů tyto funkce používat.

Přijetí se v jednotlivých regionech velmi liší. Snažíme se získat důvěru zákazníků přizpůsobením chování vozidla tak, aby se v něm cítili bezpečně. Bezpečnost má i v tomto případě naši nejvyšší prioritu, proto systém ladíme spíše defenzivněji, což znamená, že zákazníci nebudou nikdy zaskočeni příliš agresivním projevem. Dalším důležitým faktorem je v této oblasti sladění koncepce zobrazování a ovládání, tedy například způsob, jak můžeme zákazníkovi zřetelným způsobem sdělit, že senzor detekoval vozidlo jedoucí vpředu a funkce je aktivní. V budoucnu by dokonce mohly zůstat jeden nebo dva senzory jednoznačně viditelné, namísto toho, aby se ukrývaly, jako je tomu nyní. Ale to je jen jedna z mnoha různých možností. Jak jsem řekl na začátku, pracujeme na jedné z nejzajímavějších oblastí v automobilovém průmyslu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vlakem a busem do Kitzbühelu

Vlakem a busem do Kitzbühelu

Lyžovat do Kitzbühelu lze jet nejen autem, ale také pohodlně a ekologicky vlakem. Po celé lyžařské aréně KitzSki je k dispozici síť bezplatných skibusů.... celý článek

Život v dodávce

Zimní pneumatiky ve Francii a Švýcarsku

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Zimní pneumatiky ve Francii a Švýcarsku

Zimní pneumatiky ve Francii a Švýcarsku

Ve francouzských horských oblastech jsou zimní pneumatiky povinné od 1. listopadu. Ve švýcarských horách to povinné není, ale vyplývá to z obecného zákona o bezpečnosti silničního provozu.
Alpy AKTUÁLNĚ 2021

Alpy AKTUÁLNĚ 2021

LIVIGNO Co je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Vlakem a busem do Kitzbühelu

Vlakem a busem do Kitzbühelu

Lyžovat do Kitzbühelu lze jet nejen autem, ale také pohodlně a ekologicky vlakem. Po celé lyžařské aréně KitzSki je k dispozici síť bezplatných skibusů.
Život v dodávce

Život v dodávce

RECENZE Po absolvování roku bydlení na cestách v Dodynce s přítelkyní Barborou a psem Samuelem autor zasedl a sepsal tuto knihu. Je to cestopis hlavně po evropských zemích, i když zavítá i do Maroka. Především ukazuje, že

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sport Life - veletrh Brno, Výstaviště 26.-28.11. 26.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům ZRUŠENO! 26.-28.11. 26.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Mikulášska jazda Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 4.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 18.-20.3. 18.3.

Diskuse

Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 21:01, 6 příspěvků
Fňuky fňuk ... Kuba Turek, 28.11.2021 12:16, 6 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 10:36, 6 příspěvků
Fňuky fňuk ... Barča, 28.11.2021 10:19, 6 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Kuba Turek, 28.11.2021 0:45, 6 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Barča, 27.11.2021 23:02, 6 příspěvků
Brezina To je síla, 26.11.2021 11:27, 8 příspěvků
Brezina Martin Brož, 26.11.2021 10:26, 8 příspěvků
Kolem světa - upozornění Piký, 24.11.2021 17:54, 1 příspěvek
Chybí hlavní zásada Martin, 22.11.2021 17:54, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23
Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36