Nazdar Sokol!

Nazdar Sokol!
Sokolové.
Autor snímku archiv Horydoly
SDÍLEJ:

Sestra starostka Hana Moučková odhaduje, že na právě započatém sokolském sletu se zúčastní 10 000 cvičenců. Je to zase o něco méně než dříve. Sokol je stále menší a menší, ale stále si drží důležitost společenskou i tělocvičnou. Je totiž součástí státní legendy vedle Legií, Skauta a Masaryka. Letos slaví 150 let založení.

Sokolové se zdají poněkud zaostalí, národovečtí, nostalgičtí a seniorští. Snad i směšní.

Prapory, uniformy, průvody, kroje, hromadná cvičení, sokolovny, prostná... To je to, co drží tento spolek při životě. 

Česká obec sokolská

Tělocvičný spolek Sokol byl založený v roce 1862 na antických ideálech souzvuku těla a duše. Během několika málo let do něj vstoupila česká národní elita, nebo ho aspoň výrazně podporovala. V jeho řadách byli politici, umělci i další osobnosti veřejného života.

Tyrš a Fügner

Oba zakladatelé výsostně českého Sokola byli Němci jako polena.

Miroslav Tyrš byl ve skutečnosti Friedrich Emmanuel Tiersch z Tetschen (Děčín). V době založení Sokola to již byl známý kritik, historik umění, estetik a profesor dějin na Univerzitě Karlově a Českého vysokého učení technického. Později se stal porotcem soutěže na sochařskou výzdobu Národního divadla.

Otec, matka i obě sestry mu postupně zemřeli na tuberkulozu. Jako sirotek se dostal do české vlastenecké rodiny svého strýce a na radu lékařů začal cvičit v soukromých ústavech.

Sokolu napsal zásady, podle kterých se řídí dodnes: Síla a mužnost, činnost a vytrvalost, láska k volnosti a vlasti, dobrovolná práce a kázeň, bratrský vztah členů. Dnes jsou nazývány Tyršovou soustavou a cvičí se podle nich sletová cvičení.

Miroslav Tyrš si po smrti svého přítele a spoluzakladatele Sokola Jindřicha Fügnera vzal do opatrování jeho dceru a když dospěla, tak si ji vzal za ženu. Krátce po svatbě se u něj projevila nervová choroba a na ozdravném pobytu v rakouském Ötztalu spáchal sebevraždu skokem do divoké říčky Ötzaler Aache. Důvodem zřejmě byla syfilis. Je tam jeho pomníček. Řeka je považována vodáky za klasickou extrémní divokou vodu, jezdí se zde světové závody Sick Line a teprve před pár lety byla sjetá na kajaku úplně celá. Čeští vodáci tomuto úseku říkají Tyršovka. 

Jindřich Fügner se narodl jako Heinrich Fügner v Prag (Praha).

Věnoval se obchodu, později pojišťovnictví. Ač bylo jeho podnikání úspěšné, měl vyšší cíle. Vzdělával se, věnoval se hudbě, společenským zájmům a sportu. Soukromým a dlouholetým studiem doma i v cizině získal všestranné vzdělání, široký rozhled a ovládal několik jazyků.

Zdědil vinice a lodě, věnoval se obchodu a pojišťovnictví, byl proto zámožným mužem. Spolu s Tyršem založil tělocvičný spolek Sokol Pražský a stal se jeho prvním starostou.

Sokol

Všeobecné označení spolku se vžilo teprve před rokem 1870. Navazuje na označení pro hrdiny, jak jim říkají jihoslovanské národy.

Češi tehdy romanticky vzhlíželi k Balkánu, se kterým chtěli postavit hráz proti domnělé germanizaci. Výborné vztahy tehdy neměli ke Slovincům, Chorvatům a Srbům jen Sokolové, ale také třeba Klub alpistů českých, Klub českých turistů a výtvarní umělci, jejichž Slované na obrazech mají často jižní rysy. Důvodem byla rozvíjející se idea panslavismu, která jako mor zachvátila střední a východní Evropu a nepřímo vedla ke komunistické okupaci po 2. světové válce.

Sokolská župa

Sokolové se organizují už od založení do jednotlivých žup podle regionů. Župa bylo staré přemyslovské a slavníkovské označení pro samosprávné celky přibližně odpovídající dnešním okresům. Zatímco v Čechách zanikly župy během středověku, na Slovensku se udržely díky uherské nadvládě a existenci Československa do 2. světové války.  

Dnes je největší východočeská župa Pippichova, která čítá téměř deset tisíc členů. Nejmenší je Karlovarská župa s pětistovkou členů.

Sokolovny

Hned od začátku se Sokol soustředil na vybudování cvičišť. Nejprve to byla hřiště pod širým nebem, poté tělocvičny, které se rychle strávaly centrem spolkového i společenského života v obcích. 

Posvátným místem pro sokoly je  Sokolovna v Tyršově domě na Újezdě v Praze. Dodnes tady sídlí ústředí Sokola. Dvakrát o ni sice Sokol za nacismu a komunismu přišel, ale vždy se do ní zase vrátil.

Úplně první sokolovnu nechal postavit Jindřich Fügner v dnešní Sokolské ulici, dříve Hradební na Novém Městě Pražském.

Věrná garda

Každá župa si váží svých nejstarších členů, kteří se označují jako Věrná garda. Běžně cvičí osmdesátníci. Na letošním sokolském sletu bude cvičit v hromadné podiové skladbě jedenadevadesátiletý borec.

Polovina sokolů je ovšem mladších než 25 let. Celkem sdružuje Sokol sto osmdesát tisíc lidí. Část z nich jsou cizinci. Tradičně silné zahraniční župy jsou v Srbsku a USA.

Tužme se lví silou a letem sokolím!

Heslo na rubové straně legendárního prvního praporu Sokola Pražského zní: "Tužme se!"  Pod ním cvičí lidé v celém Československu už 150 let, ať jsou sokolové nebo ne.

"Lví silou a letem sokolím," tak zní oficiální heslo Sokola. Nejznámější podobu dravého ptáka ve znaku vytvořil malíř Josef Mánes.

Dalším symbolem Sokola je romantizující stejnokroj odkazující na lidový oděv a zároveň vojenské tradice české historie i tehdy vrcholící národní obrození. Základem kroje je červená blůza, ve které přišel Jindřich Fügner na jednu z prvních schůzí. Autorem stejnokroje je také Josef Mánes.

Fügnerovým vynálezem je také vzájemné oslovování bratře a sestro. Vedoucím funkcionářům se říká starosto nebo starostko.

Ze začátku byl používán pozdrav Zdař Bůh, který dnes známe jako hornický. Velmi rychle se ale vžilo kratší Nazdar! Jeho původ je jednoduchý. Výběrčí peněz do kasiček na výstavbu Národního divadla se ohlašovali formulací: "Na zdar Národního divadla."

Lví silou vzletem Sokolím kupředu kráčejme
a drahé vlasti v oběti své síly snášejme, 
a byť i cesta daleká, ta Sokolíka neleká.
Jen mužně, statně ku předu, vždyť drahá vlast čeká.

Vlast máti až nás zavolá co věrné dítky své, 
tu mocné paže Sokola zlé škůdce v souboj zve! 
Tož blahá bude naše slast za oběť svůj i život klást, 
to svaté heslo Sokola: "Za národ, drahou vlast!"

Jen, bratři silou hrdinnou svou hajme vlast i řeč, 
to chloubou buď nám jedinou a pro ni spějme v seč! 
A potom teprv v spásný den nám vzejde krásný, zlatý sen. 
Pak sluncem jasným bude plát nám navždy volnost jen.

Horydoly.cz Historie sportu na HORYDOLY

První sjezdovka by Václavák

Bohatý Klub českých turistů

Ambice-tragédie-mýtus

Hrobka na Slavíně pro 55 velikánů

Mountaineering podle Němců

Telesná výchova je nedeliteľnou súčasťou komunistické výchovy

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Friedrich Emanuel Tiersch

Děkujeme za pozorné čtení. Máte samozřejmě pravdu, že se tehdy jednalo o Tetschen - Bodenbach. Opravila jsem to.

Reaguj
Friedrich Emanuel Tiersch
Němec Friedrich Emanuel Tiersch, který s dalším Němcem, Heinrichem Fügnerem založil Sokol, inspirován F.L.Jahnem, se narodil ve městě TETSCHEN (dnes Děčín), nikoli Tetschin, jak uvádíte v textu.
  • Autor Bidlo
  • Datum a čas 25.8.2019 21:38
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Šťastný a veselý, přírodní maraton Praha-Dobříš

Šťastný a veselý, přírodní maraton Praha-Dobříš

Vydat se na maraton v tomhle nečase, přímém venkovním i nepřímém covidovém, vyžaduje větší stupeň odhodlání i vášně než jindy. Odměna v podobě pocitu báječně stráveného času se však v cíli překonanými protivenstvími násobí. Tak... celý článek

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Inov-8 - špičková běžecká obuv do každého terénu

Inov-8 - špičková běžecká obuv do každého terénu

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Běh je životní styl a je jedno, pro jaký terén se rozhodnete. Pokud nemáte jasně definovaný povrch a rádi terén střídáte, jistě oceníte běžeckou obuv, která nabízí něco pro každý typ

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krušnohorská 30 - běžky Nové Město v Krušných horách 22.-23.1. 22.1.
Karlovská 50 Velké Karlovice 28.-29.1. Běžky 28.1.
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 29.1.
24 hodin na Lysé hoře Lysá hora 29.-30.1. Zimní horský maraton 29.1.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Epic Skitour- skialpinismus Itálie, Monte Bondone 4.-5.2. 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 5.-7.2. 5.2.
Orlický maraton Deštné 5.-6.2. Běžky 5.2.
Noční stopa Valachy Velké Karlovice Běžky 5.2.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.

Diskuse

Jakýsi zádrhel.... Michael Beranek, 22.1.2022 20:05, 26 příspěvků
Abys na svou bohorovnost ... PK, 20.1.2022 11:09, 2 příspěvky
to je jasný sekera a kladivo, 20.1.2022 9:33, 2 příspěvky
Horský vůdce a ochrana ... Michael Beranek, 19.1.2022 20:22, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Lukas B., 19.1.2022 16:29, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Michael Beranek, 18.1.2022 21:00, 6 příspěvků
Výborné reportážní fotky Novinář, 17.1.2022 22:04, 1 příspěvek
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03
Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11