Nazdar Sokol!

Nazdar Sokol!
Sokolové.
Autor snímku archiv Horydoly
SDÍLEJ:

Sestra starostka Hana Moučková odhaduje, že na právě započatém sokolském sletu se zúčastní 10 000 cvičenců. Je to zase o něco méně než dříve. Sokol je stále menší a menší, ale stále si drží důležitost společenskou i tělocvičnou. Je totiž součástí státní legendy vedle Legií, Skauta a Masaryka. Letos slaví 150 let založení.

Sokolové se zdají poněkud zaostalí, národovečtí, nostalgičtí a seniorští. Snad i směšní.

Prapory, uniformy, průvody, kroje, hromadná cvičení, sokolovny, prostná... To je to, co drží tento spolek při životě. 

Česká obec sokolská

Tělocvičný spolek Sokol byl založený v roce 1862 na antických ideálech souzvuku těla a duše. Během několika málo let do něj vstoupila česká národní elita, nebo ho aspoň výrazně podporovala. V jeho řadách byli politici, umělci i další osobnosti veřejného života.

Tyrš a Fügner

Oba zakladatelé výsostně českého Sokola byli Němci jako polena.

Miroslav Tyrš byl ve skutečnosti Friedrich Emmanuel Tiersch z Tetschen (Děčín). V době založení Sokola to již byl známý kritik, historik umění, estetik a profesor dějin na Univerzitě Karlově a Českého vysokého učení technického. Později se stal porotcem soutěže na sochařskou výzdobu Národního divadla.

Otec, matka i obě sestry mu postupně zemřeli na tuberkulozu. Jako sirotek se dostal do české vlastenecké rodiny svého strýce a na radu lékařů začal cvičit v soukromých ústavech.

Sokolu napsal zásady, podle kterých se řídí dodnes: Síla a mužnost, činnost a vytrvalost, láska k volnosti a vlasti, dobrovolná práce a kázeň, bratrský vztah členů. Dnes jsou nazývány Tyršovou soustavou a cvičí se podle nich sletová cvičení.

Miroslav Tyrš si po smrti svého přítele a spoluzakladatele Sokola Jindřicha Fügnera vzal do opatrování jeho dceru a když dospěla, tak si ji vzal za ženu. Krátce po svatbě se u něj projevila nervová choroba a na ozdravném pobytu v rakouském Ötztalu spáchal sebevraždu skokem do divoké říčky Ötzaler Aache. Důvodem zřejmě byla syfilis. Je tam jeho pomníček. Řeka je považována vodáky za klasickou extrémní divokou vodu, jezdí se zde světové závody Sick Line a teprve před pár lety byla sjetá na kajaku úplně celá. Čeští vodáci tomuto úseku říkají Tyršovka. 

Jindřich Fügner se narodl jako Heinrich Fügner v Prag (Praha).

Věnoval se obchodu, později pojišťovnictví. Ač bylo jeho podnikání úspěšné, měl vyšší cíle. Vzdělával se, věnoval se hudbě, společenským zájmům a sportu. Soukromým a dlouholetým studiem doma i v cizině získal všestranné vzdělání, široký rozhled a ovládal několik jazyků.

Zdědil vinice a lodě, věnoval se obchodu a pojišťovnictví, byl proto zámožným mužem. Spolu s Tyršem založil tělocvičný spolek Sokol Pražský a stal se jeho prvním starostou.

Sokol

Všeobecné označení spolku se vžilo teprve před rokem 1870. Navazuje na označení pro hrdiny, jak jim říkají jihoslovanské národy.

Češi tehdy romanticky vzhlíželi k Balkánu, se kterým chtěli postavit hráz proti domnělé germanizaci. Výborné vztahy tehdy neměli ke Slovincům, Chorvatům a Srbům jen Sokolové, ale také třeba Klub alpistů českých, Klub českých turistů a výtvarní umělci, jejichž Slované na obrazech mají často jižní rysy. Důvodem byla rozvíjející se idea panslavismu, která jako mor zachvátila střední a východní Evropu a nepřímo vedla ke komunistické okupaci po 2. světové válce.

Sokolská župa

Sokolové se organizují už od založení do jednotlivých žup podle regionů. Župa bylo staré přemyslovské a slavníkovské označení pro samosprávné celky přibližně odpovídající dnešním okresům. Zatímco v Čechách zanikly župy během středověku, na Slovensku se udržely díky uherské nadvládě a existenci Československa do 2. světové války.  

Dnes je největší východočeská župa Pippichova, která čítá téměř deset tisíc členů. Nejmenší je Karlovarská župa s pětistovkou členů.

Sokolovny

Hned od začátku se Sokol soustředil na vybudování cvičišť. Nejprve to byla hřiště pod širým nebem, poté tělocvičny, které se rychle strávaly centrem spolkového i společenského života v obcích. 

Posvátným místem pro sokoly je  Sokolovna v Tyršově domě na Újezdě v Praze. Dodnes tady sídlí ústředí Sokola. Dvakrát o ni sice Sokol za nacismu a komunismu přišel, ale vždy se do ní zase vrátil.

Úplně první sokolovnu nechal postavit Jindřich Fügner v dnešní Sokolské ulici, dříve Hradební na Novém Městě Pražském.

Věrná garda

Každá župa si váží svých nejstarších členů, kteří se označují jako Věrná garda. Běžně cvičí osmdesátníci. Na letošním sokolském sletu bude cvičit v hromadné podiové skladbě jedenadevadesátiletý borec.

Polovina sokolů je ovšem mladších než 25 let. Celkem sdružuje Sokol sto osmdesát tisíc lidí. Část z nich jsou cizinci. Tradičně silné zahraniční župy jsou v Srbsku a USA.

Tužme se lví silou a letem sokolím!

Heslo na rubové straně legendárního prvního praporu Sokola Pražského zní: "Tužme se!"  Pod ním cvičí lidé v celém Československu už 150 let, ať jsou sokolové nebo ne.

"Lví silou a letem sokolím," tak zní oficiální heslo Sokola. Nejznámější podobu dravého ptáka ve znaku vytvořil malíř Josef Mánes.

Dalším symbolem Sokola je romantizující stejnokroj odkazující na lidový oděv a zároveň vojenské tradice české historie i tehdy vrcholící národní obrození. Základem kroje je červená blůza, ve které přišel Jindřich Fügner na jednu z prvních schůzí. Autorem stejnokroje je také Josef Mánes.

Fügnerovým vynálezem je také vzájemné oslovování bratře a sestro. Vedoucím funkcionářům se říká starosto nebo starostko.

Ze začátku byl používán pozdrav Zdař Bůh, který dnes známe jako hornický. Velmi rychle se ale vžilo kratší Nazdar! Jeho původ je jednoduchý. Výběrčí peněz do kasiček na výstavbu Národního divadla se ohlašovali formulací: "Na zdar Národního divadla."

Lví silou vzletem Sokolím kupředu kráčejme
a drahé vlasti v oběti své síly snášejme, 
a byť i cesta daleká, ta Sokolíka neleká.
Jen mužně, statně ku předu, vždyť drahá vlast čeká.

Vlast máti až nás zavolá co věrné dítky své, 
tu mocné paže Sokola zlé škůdce v souboj zve! 
Tož blahá bude naše slast za oběť svůj i život klást, 
to svaté heslo Sokola: "Za národ, drahou vlast!"

Jen, bratři silou hrdinnou svou hajme vlast i řeč, 
to chloubou buď nám jedinou a pro ni spějme v seč! 
A potom teprv v spásný den nám vzejde krásný, zlatý sen. 
Pak sluncem jasným bude plát nám navždy volnost jen.

Horydoly.cz Historie sportu na HORYDOLY

První sjezdovka by Václavák

Bohatý Klub českých turistů

Ambice-tragédie-mýtus

Hrobka na Slavíně pro 55 velikánů

Mountaineering podle Němců

Telesná výchova je nedeliteľnou súčasťou komunistické výchovy

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Friedrich Emanuel Tiersch

Děkujeme za pozorné čtení. Máte samozřejmě pravdu, že se tehdy jednalo o Tetschen - Bodenbach. Opravila jsem to.

Reaguj
Friedrich Emanuel Tiersch
Němec Friedrich Emanuel Tiersch, který s dalším Němcem, Heinrichem Fügnerem založil Sokol, inspirován F.L.Jahnem, se narodil ve městě TETSCHEN (dnes Děčín), nikoli Tetschin, jak uvádíte v textu.
  • Autor Bidlo
  • Datum a čas 25.8.2019 21:38
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Batohy: kolik jich potřebujete?

Batohy: kolik jich potřebujete?

Každý z nás potřebuje několik batohů. Nejméně jeden městský batůžek, druhý sportovní batoh podle svého zaměření a třetí velký batoh na cestování.... celý článek

Na změněné trati nezměněný vítěz: Trail Praha vyhrál Fejfar

Triatlonistka Kuříková si na Mistrovství světa v Leedsu připsala životní maximum

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Triatlonistka Kuříková si na Mistrovství světa v Leedsu připsala životní maximum

Triatlonistka Kuříková si na Mistrovství světa v Leedsu připsala životní maximum

Na svůj nejlepší výsledek na mistrovství světa dosáhla česká triatlonistka Petra Kuříková. Obsadila v anglickém Leedsu 17. místo. 
Brdský půlmaraton objevil krásy lesa a odměnil výhledy

Brdský půlmaraton objevil krásy lesa a odměnil výhledy

Každá změna je k horšímu, tvrdí klasik Woody Allen. Pro běžecké tratě Trail Running Cupu to však platí opačně. Potvrdil to i druhý Brdský půlmaraton z Kytína. Právě nové pasáže v okolí Knížecích Studánek
Kočař byl na mistrovství světa v terénním triatlonu šestý

Kočař byl na mistrovství světa v terénním triatlonu šestý

Opět v elitní desítce! Lukáš Kočař si na světovém šampionátu v terénním triatlonu připsal další výborný výsledek. Vybojoval v rumunském Targu Mures 6. místo. Mezi ženami byla čtrnáctá Štěpánka Bisová.
Na změněné trati nezměněný vítěz: Trail Praha vyhrál Fejfar

Na změněné trati nezměněný vítěz: Trail Praha vyhrál Fejfar

Nikdy nevěřte Martinu Dvořákovi, řediteli seriálu Trail Running Cupu, když mění trať. Hrozivé seběhy dáte, to on jen tak straší. Anebo při rovnání profilů vrátí do mapy starý prudký kopec.
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zugspitz Extremberglauf Německo, Garmisch-Partenkirchen 15.-17.7. Horský běh 15.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 30.7.
Hradecký terénní triatlon Hradec Králové Plavání, běh, kolo 31.7.
Valachy Man Nový Hrozenkov 5.-6.8. Triatlon 5.8.
Krkonošská 50 - běh Špindlerův Mlýn 6.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Vasaloppet - běh Švédsko, Mora 20.8.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48