Zlikvidujeme naše vinaře i vinařskou turistiku?

Zlikvidujeme naše vinaře i vinařskou turistiku?
Soutok Labe a Vltavy lemují mělnické vinice.
Autor snímku Jana Bečková
SDÍLEJ:

ANALÝZA Vinařství a vinohradnictví na Moravě i v Čechách zažívá nebývalý rozkvět. Díky tomu se rozvíjí i na ní napojená turistika. Díky velkým vinařům a stovkám malých vinařství se stala po Praze jižní Morava turistickým cílem číslo jedna.

Ovšem, jak známe z historie, když se něčemu daří, najdou se šibalové, kteří to rádi zničí.

Jako vždy nejde o nic menšího než o peníze. Jak se proslechlo, aktuálně probíhají přípravy vládních úsporných opatření s cílem snížit výdaje a navýšit příjmy státního rozpočtu. Sdružení vybraných ekonomů pod zkratkou NERV (Národní ekonomická rada vlády) se prý rozhodlo navrhnout ministru financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) zrušit nulovou spotřební daň na tichá vína, tedy na neperlivá.

Vinařské země neplatí spotřební daň

"Nulová spotřební daň není nesystémová výjimka, ale standard ve všech vinařských zemích, tedy zemích, kde pěstování révy a výroba vína představuje významnou složku národního hospodářství," tvrdí prezident Svazu vinařů Martin Chlad.

Ve vinařství a vinohradnictví dnes pracuje zhruba 20 % všech zaměstnanců českého zemědělství!

VIDEO Vinohrad U Cihelny Valtice 

Ze sousedních zemí zavedli spotřební daň na tichá vína pouze v Polsku ve výši 10,20 Kč na litr. Polsko s pouhými 300 hektary vinic nebere Evropská unie jako vinařskou zemi.

Vinaři se bojí

Doporučení NERV a možnou kladnou reakci ministra Zdenka Stanjury zavést ve vinařské zemi nevídanou spotřební daň v drastické výši 23,40 Kč na litr tichého vína, vyvolává u vinařů, vinařských firem, vinařských spolků, sdružených ve Svazu vinařů, doslova existenciální obavy. Když započítáme i turistická restaurační a ubytovací zařízení, vinárny a vinotéky, počet postižených ještě stoupne.

Tuzemské vinařství je bez ohledu na spotřební daň v náročné situaci a těžko si lze představit, že by bylo schopné tuto daň absorbovat ve svých maržích. Je jasné, že by vinaři museli celou její výši promítnout do konečných cen. Po započtení DPH a dalších s daní spojených nákladů (povinné zavedení daňových skladů, administrativa atp.) by výsledná cena nejběžnějšího moravského či českého tichého vína dosud v cenové hladině kolem 100 Kč vzrostla o třetinu, tedy o 35 Kč na cca 135 Kč, a cena přívlastkových vín dosud za 150 Kč by vzrostla o 45 Kč na 195 Kč.

Horydoly.czVINICE VALTICE: Příroda určila podmínky před 16 miliony let

Vinice pod Dívčím hradem.

Kultura? Odkaz? Folklor?

Nárůst ceny vína o spotřební daň by v první řadě dopadl na spotřebitele. Ten má ovšem na výběr. Buď zaplatí, nebo také nezaplatí, protože nekoupí. Pokud stále hodlá pít víno, možná se spokojí se s nabídkou šedé ekonomiky nebo s více či méně zdařilými náhražkami. To už tu všechno v historii bylo. Výsledkem je jednoznačný, negativní efekt.

"Zavedením spotřební daně tak musíme zákonitě hovořit o drastickém snížení konkurenceschopnosti moravských a českých vinařů. Důsledkem by byl výrazný propad výroby vína a vinohradnictví jako zemědělského oboru," vysvětluje Martin Chlad. "Logicky by tak kromě nevratného poškození 30 let budovaného oboru byl i nižší než předpokládaný výběr spotřební daně, nižší výběr ostatních daní a odvodů než dosud (DPH, DPPO a DPFO). Následoval by pokles zaměstnanosti ve vinařství, vinohradnictví a navázaných oborech, a to obzvláště v oblastech, kde má stát s problematikou zaměstnanosti a sociálních dopadů problémy, jako například na Znojemskou či Hodonínskou."

Horydoly.czHLAVNÍ MĚSTO: Pražské vinice

Vinice Kobylí.

Vláda a parlament České republiky si musí jasně odpovědět na otázku, zda víno a vinařství patří k oborům, na kterých mu záleží a které přinášejí a uchovávají hodnoty, za něž má smysl se postavit. Zda vinařská turistika, podílející se na tom, že Jihomoravský kraj je po Praze nejnavštěvovanějším regionem republiky, stojí za námahu, nebo zda turisty ochotně přenecháme například Rakousku. Jsou kultura, folklór a odkazy předků položky, které můžeme snadno vyčíslit a nahradit? Je vůbec pětina pracovníků českého zemědělství spolu se zaměstnanci značné části turistického průmyslu a služeb relevantní skupina obyvatel, nad jejíž budoucností se má smysl zamýšlet? A poslední otázka, bude ona zavedená daň skutečně pro státní rozpočet tak lukrativní, pokud se tedy vůbec vybere, že nahradí vzniklé a neodstranitelné ztráty?

Celkem rázně proti zdanění tichých vín protestoval ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Ovšem bude to stačit?

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů... celý článek

Pražský hrad je nám drahý?

Jaro začíná dnes nad ránem

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

SLEDUJEME SOUDNÍ PROCES Urban a Linhart stojí před okresním soudem v Českých Budějovicích. Viní je ze smrti dvou mladých žen, které se pod jejich vedením zřítily na ferátách v Rakousku. Hlavní líčení skončí nejdříve
Jaro začíná dnes nad ránem

Jaro začíná dnes nad ránem

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

Dravce a šelmy, které zřejmě někdo otrávil, našli ornitologové u Jesenice na Příbramsku koncem února. Případ vyšetřují kriminalisté. Policie se zabývá nálezem dvou uhynulých orlů mořských, lišky a dalších šelem. Policisté žádají o pomoc
Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Pořídit výbavu na hory, s sebou obnáší značnou vstupní investici. Když přidáme ještě cenu ubytování, skipasů a vůbec cest za lyžováním, jsme na vyšších desítkách tisíc, které se v osobním rozpočtu nemusí podařit
Exstarosta Pece vrací peníze z lanovky na Sněžku

Exstarosta Pece vrací peníze z lanovky na Sněžku

Bývalý starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek konečně vrací peníze, které pobíral z lanovky na Sněžku a které měl jako volený zastupitel ze zákona zakázáno inkasovat. Udělala to až na druhou výzvu

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 17.4.
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Černobylské deníky - diashow Brno, základní škola Svážná 26.4. 16:00
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Špindlerův Mlýn - zahájení letního provozu lanovek Špindlerův Mlýn 1.5.
Parníkem na Slapy Praha 4.5.-29.9. 4.5.

Diskuse

Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 5 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 5 příspěvků
INU IP, 15.4.2024 17:11, 5 příspěvků
z prde.. klika PK, 15.4.2024 10:05, 5 příspěvků
INU Honza, 15.4.2024 9:24, 5 příspěvků
není to blbost? Skiák, 12.4.2024 23:31, 1 příspěvek
INU Honza, 11.4.2024 15:09, 1 příspěvek
Jednoduchá matematika . . . Honza, 11.4.2024 15:06, 15 příspěvků
Jednoduchá matematika . . . michael Beranek, 11.4.2024 10:38, 15 příspěvků
INU Honza, 9.4.2024 8:51, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21