Cestovní doklady dnes a kdysi

Cestovní doklady dnes a kdysi
Český cestovní pas.
Autor snímku Krokodyl - Wikimedia
SDÍLEJ:

RETRO Dnešní mladá generace se jistě podivuje za jakých podmínek jejich předci kdysi po Evropě cestovali. Dnes je to jednoduchá věc, člověk si vezme ruksak nebo kufr a jede za svým cílem. Často stačí si vzít sebou osobní průkaz - občanku, v určitých případech je potřeba mít cestovní pas.

Cestovní doklady dnes a kdysi
Polská letenka aerolinek LOT z Varšavy do Gdaňsku v roce 1964.
Autor snímku REPRO Michael Beránek
Jak na to

Každému je dnes absolutně jasné, že cestování před 50 lety a dnes jsou dva rozdílné pojmy. Ovšem uvědomme si, co říká staré perské přísloví: "Ať přijdeš kamkoliv, všude má nebe stejnou barvu."

Při cestách do určitých států musel člověk dříve ve většině případů požádat o vízum. To platí při mnoha cestách i v dnešní době. Vstupní kontrola toho kterého státu někdy dá razítko do pasu, i když vízum nebylo potřeba.

Japonci mají cestování nejjednodušší

Pro občany některých států je cestování po světě jednodušší než pro druhé, např. Japonec může cestovat bez víza do 190 států. Občan České republiky může navštívit bez víza 183 států. Polák o 10 států méně. Nejhůře na tom jsou občané Syrské arabské republiky, ti jedou bez víza jenom do 30 států.

Cestovní pas ztratí po určité době platnost a musí se nechat obnovit. Tak se jednomu za celý život v šuplíku nastřádá sbírka neplatných cestovních dokladů.

Za posledních 100 let se cestovní doklady diametrálně změnily. Můj děda měl v roce 1920 tzv. dvojpas. Byl to pas pro dva lidi, pro něj i pro babičku. Zajímavá je v něm poznámka o platnosti: do všech evropských států vyjma S.S.S.R.

Uprchlík, azylant, exulant a později uznaný imigrant dostane dnes cestovní doklad modré barvy, který mu usnadní cestování, i když většina států požaduje, aby v něm měl vízum. Na tento doklad se může vratit bez problému do státu, od kterého tento doklad obdržel.

Velká část dnešních cestovních dokladů má barvu červenou. Černou barvu pasu zvolil Nový Zéland, ale i africké státy Botswana, Burundi, Angola, Kongo a Malawi. Také existují pasy barvy zelené (velká část muslimských zemí) a modré (USA).

Cestování ze socialistického ráje

Cestování před 50 lety pro občany států, patřících k socialistické hemisféře, bylo obtížné. Málokdo měl platný cestovní doklad, který byl pro cesty do západních států bezpodmínečně potřeba. V České socialistické republice musel občan nejdříve o vydání pasu požádat. Mimo otázku, proč žádá,  musel zodpovědět další zvídavé otázky. Ne každá žádost měla úspěch.

Jako další krok následovala žádost o povolení výjezdu. Pro běžné cesty na západ potřeboval žadatel pozvání, ve kterém musel ten, ktery pozvání podepsal, potvrdit, že přejímá za pozvaného veškerou zodpovědnost v případě nemoci, nehody a pod.

Žádost musela být schválena zaměstnavatelem. V každé firmě existovalo osobní oddělení nebo tzv. oddělení zvláštních úkolů, které mělo veškeré informace o každém zaměstnanci k dispozici. U studentů to byla škola, která musela potvrdit že s výletem študáka souhlasí. Každá žádost prošla rukama domovního důvěrníka, který sledoval běh života v bydlišti žadatele. Také důvěrník musel připojit pod žádost svůj podpis.

Dalším krokem byla žádost u banky o přidělení kapitalistických deviz. Tato žádost byla často zamítnuta. Dodnes mi je záhadou, podle kterého klíče banka tenkrát jednala – nedostatek západních deviz – špatná nálada odpovědného úředníka – zamítnutí iniciované Státní bezpečností.

Dnes se tomu člověk může jenom smát. Pro moji pětitýdenní cestu do Francie v roce 1963 jsem dostal pouhých 15 $. Na
odpověď  z banky se čekalo dlouho a byla to ruleta. Někdy to vyšlo a většinou ne.

Cesta do bratrských socialistických států byla jednodušší. Často stačil občanský průkaz a papírová příloha zvaná výjezdní doložka. Na té ovšem byla kupa razítek a podpisů.

I při takovýchto cestách musel žadatel požádat o devizy a vyplnit celní prohlášení. Pro moji cestu do Polska v roce 1964 jsem obdržel jen 80 Złotych.

Pro cestu do Polska existovala ještě jednodušší varianta. Tenkrát se smělo do úzkého pohraničního pásma v Polsku jen s občankou. A tak jsme si my nedisciplinovaní celkem slušně polsky hovořící studenti někde za hranicí na polském nádraží koupili třeba vlakovou jízdenku až do Varšavy, anebo z Varšavy dokonce letenku. Člověka nesměla chytnout polská policie, jinak ho čekaly 3 týdny manuální práce na budování Varšavy a pak eskorta do Čech.

Schengen a Evropská unie cestování zkrátily a zjednodušily

Od těch dob se toho hodně změnilo. V Evropě máme dnes Schengenskou dohodu, takže cestující někdy ani nezaregistruje, že přejel přes hranice do jiného státu.

Švýcarsko, které nepatří do Evropské unie, podepsalo Schengen 26. října 2004 a tento akt byl potvrzen lidovými volbami 5. června 2005. 54,6 % Švýcarů bylo pro. Nejvíce jich bylo v kantonech Neuchatel a Waadt. Nejvyšší procento voličů proti bylo v kantonech Tessin a Schwyz.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kontrola na hranicích

Když jsem se před 14 dny vracel z Podkarpatské Rusi, tak na ukrajinsko-polské hranici nechali Ukrajinci všechny vystoupit z autobusu a i s věcmi nás hnali na pás s rentgenem. Brblali jsme, protože v Evropě už kontroly na hranicích vlastně neznáme.
Dřív by nás ještě "prohmatali" i Poláci na příjezdu i odjezdu a pak i naši.
Důstojnost člověka nebyla před Listopadem nic. Klidně celníci nechali člověka svléknout do spodního prádla a všechno prošacovali.
Naschvál jsem si okopávali nové boty zakoupené v NDR, aby vypadaly, že už je máme déle.
Byla to strašná doba a dobře, že už je pryč.

Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Tibet - více než 60 let okupovaná země

Tibet - více než 60 let okupovaná země

Číňané tvrdí, že přivezli technický pokrok a zbavili zemi vlády teokracie. A co říkají Tibeťané? Autentické záběry a zpovědi Tibeťanů nabídne jedinečný filmový dokument Kauza Tibet, který přináší kontrast mezi řáděním čínských vojáků a tibetskou... celý článek

Rakouské dálniční známky a mýto

Cestovní doklady dnes a kdysi

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Tibet - více než 60 let okupovaná země

Tibet - více než 60 let okupovaná země

Číňané tvrdí, že přivezli technický pokrok a zbavili zemi vlády teokracie. A co říkají Tibeťané? Autentické záběry a zpovědi Tibeťanů nabídne jedinečný filmový dokument Kauza Tibet, který přináší kontrast mezi řáděním čínských vojáků a tibetskou
Cestovní doklady dnes a kdysi

Cestovní doklady dnes a kdysi

RETRO Dnešní mladá generace se jistě podivuje za jakých podmínek jejich předci kdysi po Evropě cestovali. Dnes je to jednoduchá věc, člověk si vezme ruksak nebo kufr a jede za svým cílem. Často
Evropský soud určil, že za zpožděný let platí pasažérům aerolinky, kde si let koupili

Evropský soud určil, že za zpožděný let platí pasažérům aerolinky, kde si let koupili

Soud Evropské unie se přiklonil na stranu leteckých pasažérů a připomněl, že pokud je více navazujících letů zakoupeno v rámci jedné rezervace, jsou považovány za jeden let. Kompenzaci za zpožděný let tak
Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Češi v Senegalu staví multikulturní prostor z PET lahví

Češi v Senegalu staví multikulturní prostor z PET lahví

Senegal je považován za jednu z politicky nejstabilnějších zemí Afriky. Lucie Masopustová společně s Bacarym, místním Senegalcem, koupili pozemek v městečku Abene ležící v regionu Casamance, označovaném za sýpku Senegalu, 20 km jižně od

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Den tygrů Jihlava, ZOO 27.7.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Americana - veletrh Německo, Augsburg 4.-8.9. Westernový styl 4.9.
Eurobike - veletrh Německo, Friedrichshafen 4.-7.9. Cyklistika 4.9.
Afrika Fest
Choceň, zámek 6.9.
Nože - prodejní výstava Příbram, Kulturní dům 7.-8.9. 7.9.
Water Rescue
Pastviny Mistrovství záchranných týmů 7.9.
Voda,moře,oceány - filmový festival Hluboká nad Vltavou 12.-15.9. 12.9.

Diskuse

Pojištění domácnosi Karel, 20.7.2019 16:58, 2 příspěvky
TDF Petr Š., 19.7.2019 20:32, 1 příspěvek
Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 11 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 11 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48