Na karavany je letos pozdě

Na karavany je letos pozdě
Karavany v prodejně Hykro Praha.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Pokud vás zajímají karavany, obytná auta a přívěsy, je čas připravit se na sezonu. Aby nebylo mýlky - jde o léto roku 2012! Půjčovny jsou na letošek zahlcené rezervacemi nejlepších termínů a nové auto koupíte stěží.

Na karavany je letos pozdě
Karavany v prodejně Hykro Praha.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Hykro je jedna z větších českých firem, která se zabývá prodejem nových obytných aut a přívěsů, dodává na český trh doplňkové příslušenství do karavanů, vybavení na kemping a pobyt v přírodě.

"Výrobci karavanů nejsou nijak velké firmy. V podstatě nevyrábějí na sklad a jejich kapacity se orientují velmi opatrně pouze na objednané vozy," míní jednatel karavanistické půjčovny a prodejny Hykro Vladimír Horký.

První díl obsáhlého rozhovoru popisuje, kdy je správný čas na výběr a koupi nového obytného vozu nebo přívěsu.

Druhý díl se zabývá prodejem a cenami karavanů.

Třetí díl řeší dilema, zda je vhodnější obytné auto nebo přívěs.

ROZHOVOR: Vladimír Horký - majitel firmy Hykro

Co mám udělat, než si koupím karavan?

Abyste dostal kvalitu za dobrou cenu, začnete už teď prohlížet papírové i elektronické katalogy na příští rok. V létě zajedete na největší evropské veletrhy, kde karavany - ať už auta nebo přívěsy - uvidíte naživo. Nějaký si vyberete, ale pořád ještě máte čas na zvažování, zda jste zvolili správně.

Největší evropský veletrh Caravan-Salon se koná v Düsseldorfu od 27. srpna do 4. září.

Na podzim už ale musíte být rozhodnuti. Konají se regionální veletrhy, kde už bude pravděpodobně vystavovat i váš obchodník. U něj je dobré si v klidu auto objednat.

Největší tuzemský veletrh Caravaning se koná v rámci Sport Life v Brně od 11. do 13. listopadu.

Proč tak brzy? Vždyť do příštích prázdnin je ještě daleko. Čeká nás mezi tím ještě jedno léto.

Modelový rok začíná pro karavany v červenci. Od té doby se v továrnách vyrábí modely roku 2012. Březen, duben a květen - to jsou měsíce, kdy běží výprodeje roku 2011.

V Evropě to funguje tak, že novinky jsou hlavně velkým odběratelům, to znamená do Německa a Holandska. Vloni jsme jako česká firma objednali novinku tak brzy, že jsme nevěděli cenu a v podstatě ani specifikaci, jenom jsme měli povědomí, jak to auto má vypadat, a stejně jsme ho nedostali.

Není pro zákazníka v podstatě jedno, jestli koupí letošní nebo loňský model? Vždyť jsou skoro stejné.

Je a není... U osobáků se dělají každý rok facelifty, někde se změní světýlko, proběhne lehká kosmetická úprava. To samé je také u obytných aut. Přobližně jednou za tři roky se ale dělá výměna generačně, to znamená větší technologické změny, ale také zásahy do konstrukce a atraktivnější půdorysy.

Němci byli donedávna takoví hnidopiši, že skor všichni chtěli nejnovější model, a tak ho měli. Už je to ale s ekonomickou krizí trochu přešlo. Díky tomu také prodejci více argumentují cenami než novinkami. Nicméně fabriky se chtějí zbavit starých modelů.

Jak je to v Česku?

Povaha českého zákazníka je mít všechny peníze pořád u sebe ve štrozoku nebo v bance a čekat na zázrak. Při tom objíždí celou republiku, nechá si udělat nabídky od deseti prodejců, pak jede na podzimní výstavu v Brně, na jarní v Praze, pořád ještě nekupuje, šouní v Německu, ale tam nedostane takové garance a neumí tolik jazyk. Ve finále má odjet na dovolenou, už mu hoří koudel a tak jede a musí něco koupit. Třeba u nás v prodejně to znamná, že od podzimu se obchody nehýbaly a pak jsme v květnu najednou prodali dvacet aut.

S tím přece musejí být tuzemští obchodnící smířeni.

Myslím, že je takový neuvážený postup ke škodě zákazníka stejně jako prodejce. Zákaznící tedy přijdou na poslední chvíli, známe se, udělali jsme před tím každému několik nabídek na různé verze a vybavení vozu, a myslí si, že jsou jediní. Dorazí v úterý a chtějí auto v pátek. Nadiktují si, co tam chtějí mít navíc za vybavení. Jenže do toho máme naobjednaná auta z dlouhodobých kontraktů, prodáváme přívěsy, děláme drobné úpravy, jako třeba montáže satelitů, kamer a podobně. Potom není dost času věnovat se náhlé zakázce v klidu a dokonale.

Dělají čeští zákaznící ještě něco špatně?

Zákazníci nás vydírají na ceně. Jsou naučení ze slev z hypermarketech, že to je normální. Jenže v naší branži to není dobré. Je jasné, že cena je důležitá, ale když nás tlačí zákazníci moc, není to výhodné ani pro ně.

Prodejna karavanů pak má jen dvě možnosti. Všechno udělá, jak má, prodá auto s velmi nízkou marží, ale to je také všechno. Neposkytne další garance, neudělá bezplatný servis, jsou problémy se zárukou a podobně.

Nebo zkrátí technologické lhůty na montáž volitelného vybavení a případné úpravy celého vozu. Když se montuje satelit, je potřeba počkat dva dny, až hmota vytvrdne. Pokud chcete něco do interiéru, potřebuje technik čas, aby to všechno udělal. A tak dále. Pokud však zákazník požaduje smrtelnou kombinaci velmi krátkého termínu dodání a hodně nízké ceny, může počítat s tím, že něco nebude úplně v pořádku.

AUDIO
Poslechněte si pracovní verzi rozhovoru
KARAVANY 2011 (31 MB, MP3, 33:19 min). S Vladimírem Horkým (Hykro) mluví Kuba Turek (Horydoly).

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Orel, liška a káně uhynuli na nervový jed karbofuran

Orel, liška a káně uhynuli na nervový jed karbofuran

Orel mořský, liška a káně byli otráveni karbofuranem v Klučenicích nedaleko Příbrami. Tento jed je už drahná léta zakázaný.
Směnárna kryptoměn: Jak vybrat tu pravou?

Směnárna kryptoměn: Jak vybrat tu pravou?

Svět kryptoměn se neustále rozrůstá a stává se stále dostupnějším pro širokou veřejnost. Od Bitcoinu po Ethereum a tisíce dalších altcoinů, digitální měny lákají svou decentralizovanou povahou a potenciálem pro rychlý růst. Pokud
Digitální motor pokroku: Proč technologie skutečně mění svět

Digitální motor pokroku: Proč technologie skutečně mění svět

Technologie už není jen věc z laboratoře nebo sci-fi filmu. Stala se součástí každodenního života. Ráno si odemykáme telefonem byt, přes den pracujeme s cloudovými aplikacemi a večer zkoušíme nové gadgety.
Ako zarobiť peniaze z domu: Najlepšie možnosti pre Slovákov

Ako zarobiť peniaze z domu: Najlepšie možnosti pre Slovákov

Zarábanie z domu už dávno nie je len o vypĺňaní dotazníkov. Vďaka digitálnym nástrojom a dostupným platformám dnes môžeš vytvoriť vedľajší alebo dokonca plnohodnotný príjem bez toho, aby si opustil svoj domov. V tomto
Turismus si konečně všiml: dámské jízdy, víkendy s dcerou i ženské sólo výlety

Turismus si konečně všiml: dámské jízdy, víkendy s dcerou i ženské sólo výlety

Ať už samy, s dcerou nebo v partě kamarádek, ženy dnes patří mezi tahounky cestovního ruchu. Tvoří více než 64 % světových cestovatelů a stojí za 82 % všech cestovatelských rozhodnutí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Germanenfest Rakousko, Elsarn 8.-9.6. Festival Germánů 8.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 10.-12.6. 10.6.
Folklorní festival CIOFF Plzeň 11.-15.6. 11.6.
ITE - veletrh Hong Kong 12.-15.6. Cestovní ruch 12.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 13.-17.6. 13.6.
Letem světem Nečtiny 13.-15.6. Cestovatelský festival 13.6.
Polský den v zahradách Praha, polské velvyslanectví 14.6.
Bezobratlí - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 6.-15.6. 15.6.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 30.5.-15.6. 15.6.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 18.-20.6. Železnice 18.6.

Diskuse

sabrvcvfswww yiwef32002 yiwef32002, 9.6.2025 19:39, 1 příspěvek
lemacemjjffffaaa yiwef32002 yiwef32002, 9.6.2025 19:39, 1 příspěvek
kicvmkdffff yiwef32002 yiwef32002, 9.6.2025 19:38, 1 příspěvek
Štěstí Bambulezizib, 9.6.2025 15:53, 2 příspěvky
Štěstí climber, 9.6.2025 12:50, 2 příspěvky
hrdý vlastenci Emil, 7.6.2025 17:09, 5 příspěvků
HledačZvířat.cz https://www.horydoly.cz/, 7.6.2025 11:54, 1 příspěvek
hrdý vlastenci Honza, 7.6.2025 11:04, 5 příspěvků
Inu Honza, 6.6.2025 13:21, 1 příspěvek
Gočár Šlojíř, 5.6.2025 22:04, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

VERTICAL PRO Horydoly , 8.6.2025 22:05
Planetárium Praha znovu o... Horydoly , 6.6.2025 18:33
Treska Protein Exklusiv p... Horydoly , 4.6.2025 9:50
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 31.5.2025 23:04
Re: Krkonoše / Karkonosze ooo pppp, 21.5.2025 1:12
Krajem vína 2025 Horydoly , 18.5.2025 15:11
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 14.5.2025 1:30
Už tuto sobotu dorazí do ... Horydoly , 14.5.2025 1:26