Přesné jako hodinky a pohodlné jako vlaky

Přesné jako hodinky a pohodlné jako vlaky
Matterhorn.
Autor snímku Michal Fanta
SDÍLEJ:

Symbolem Švýcarska je vedle bankovnictví, hodinek a Matterhornu také železnice. Pohodlné vypulírované vlaky projíždějí alpskými údolími s příznačnou přesností švýcarských hodinek. Po kolejích se zde jezdí nejen do práce a do školy, ale také na výlety. Exkluzivní zážitky poskytuje dvanáct panoramatických linek.

Švýcaři rozumí pod pojmem "panoramatický vlak" železniční linku, která slouží především k projížďce horskou krajinou. Někdy se kombinuje vlak s autobusem nebo parníkem.

Pohodlné vagony jsou vybaveny velkými okny, ve vlaku jsou řazené pojízdné restaurace a průvodní slovo zní v několika světových jazycích.

Panoramatické vlaky jezdí po celý rok. Jejich letní a zimní jízdní řády se však mění a s nimi i ceny jídného a případně menu. U většiny spojů se doporučuje předchozí rezervace.

Většinou lze využít některou z mnoha slev, které poskytuje švýcarský dopravní systém. Pokud si nejste jisti, co je pro vás nejvýhodnější, nestyďte se po telefonu, e-mailu nebo i osobně v nádražní pokladně zeptat. Zaměstnanci švýcarských celostátních i regionálních drah jsou vám k službám a rádi poradí.

Jediný zádrhel může spočívat ve švýcarské němčině, neboť spisovnou hochdojč nahrazuje v lepším případě nesrozumitelná švicrdič a v horším některý z horských dialektů, u něhož si nemůžete být jisti, zda má blíž k němčině, italštině nebo francouzštině a zbývá jediná jistota, že určitě neporozumíte ani slovu. Jednodušší je tedy mluvit anglicky.

MAPA ŠVÝCARSKA
Stáhněte PANORAMATICKÉ a VÝLETNÍ TRASY (vlaky, autobusy, lodě)

Glacier Express
Zermatt – Brig – Andermatt – Chur – St. Moritz

Glacier express je nejpomalejší expres na světě s pozoruhodnou cestou trvající sedm a půl hodiny, vedoucí přes 291 mostů, skrze 91 tunelů a přes průsmyk Oberalpass ve výšce 2033 m n.m. Povezete se v komfortních vagónech a přitom uvidíte to nejkrásnější ze švýcarské alpské přírody - horské lesy, tiché louky, divoké alpské potoky a krásná horská údolí s mnoha historickými vesnicemi, městy a kláštery. Během jízdy je podáván výklad v několika jazycích. Na tak dlouhé cestě asi vyhládne. Najíst se můžete ve stylovém jídelním voze.

VIDEO SwissPanorama Express

Bernina Express + Heidi Express
Chur – St. Moritz – Berninapass – Poschiavo – Tirano (– Lugano)
Davos – Berninapass – Tirano

Severojižní alpská magistrála je dlouhá 145 km a protíná horský kanton Graubünden. Nabízí okouzlující výhled z panoramatických vozů. Vlak jede přes klenuté viadukty a horské terasy, skrze točité tunely, kolem horských vodopádů a ledovců a také kvetoucích alpských luk. To je krajina, ve které žila Heidi, hrdinka stále oblíbené dětské knížky. Cestou přes průsmyk Berninapass se bez pomoci ozubeného mechanismu vlak vyšplhá až do výšky 2253 m n.m. a překoná ohromující stoupání. Z Tirana pak můžete pokračovat (ovšem pouze v létě) moderním autobusem, který projíždí italským údolím Veltlin, až do švýcarského Lugana. K překročení hranic do Itálie je nutno mít u sebe platný cestovní doklad. Pro některá spojení je vyžadována rezervace. Během cesty je zajištěný výklad v několika jazycích.

Golden Pass Line
(Zürich –) Luzern – Brünigpass – Interlaken – Zweisimmen – Montreux (– Genf)

Atraktivní a při tom tradiční železniční trasa vede skrze centrální Švýcarsko k Ženevskému jezeru. Projedete kolem historických míst oblasti Luzern přes průsmyk Brünigpass a kolem jezera Brienzersee do Interlakenu. Dále údolím Simmental až do Zweisimmenu, vlak projíždí také světoznámým rekreačním horským střediskem Gstaad. Nakonec se vám za horskými štíty otevře výhled na Ženevské jezero a vinohrady na stráních kolem jeho břehů. Pro jednotlivce se rezervace doporučuje, pro skupiny je povinná. Mezi Montreux a Zweisimmen jezdí vlak Golden Pass Classic s vagóny ve stylu Orient-Expressu.

Wilhelm Tell Express
Luzern – Vierwaldstättersee – Flüelen – St. Gotthard – Bellinzona – Locarno/Lugano

Expres Viléma Tella spojuje atraktivní centrální Švýcarsko s italsky hovořícím regionem Ticino a jeho středomořskou atmosférou. Během nostalgické cesty starobylým kolesovým parníkem po hladině jezera Vierwaldstättersee projedete kolem jedinečných a stále se měnících scenérií. Na palubě vám bude servírován oběd o třech chodech. Ve Flüelen, jen několik kroků od nábřeží, nastoupíte do panoramatického, komfortního a klimatizovaného vagonu první třídy, který vás pohodlně dopraví známou Gotthardskou trasou do Ticina. Tahle oblíbená nabídka zahrnuje mimo rezervace míst na lodi i ve vlaku také atraktivní suvenýr a podrobnou dokumentaci k trase.
Wilhelm Tell Express jezdí pouze od jara do podzimu a rezervace jízdenekk je povinná.

Palm Express
St. Moritz – Lugano

Poštovním autobusem jedete od ledovců k palmám. Na cestě plné kontrastů ze Svatého Mořice přes průsmyk Maloja až do Lugana okusíte osvěžující šampaňské klima, uvidíte světoznámé lázeňská a prázdninová střediska horního Engadinu, ale i jižní šarm vesnic a městeček a kouzelně se třpytící Lago di Como v Itálii. Cestovní doklady pro přechod hranice do Itálie jsou nutné. Palm Express jezdí přes léto denně a mimo sezónu o víkendech. Rezervace míst je povinná a zajistí ji každá železniční přepážka nebo cestovní kancelář.

Napoleon Route Express
Domodossola – Simplonpass – Brig – Saas Fee

Zažijte nezapomenutelnou cestu poštovním autobusem z jižní Domodossoly k ledovci Allalin ve Wallisu. Po průjezdu údolím Centovalli pokračujete divokou romantickou horskou silnicí. Cestou uvidíte v Gabi (Simplon) hotel, ve kterém prý v roce 1806 přenocoval Napoleon. Na Simplon Kulmu (2005 m n.m.) jste zároveň na nejvyšším místě cesty. V Brigu začíná fascinující jízda kolem propastí a skrz walliské vesnice do ledovcové vesnice Saas Fee, kde můžete pozdravit početné čtyřtisícovky. Cestovní doklady pro přechod hranice do Itálie jsou nutné. Napoleon Route Express jezdí třikrát denně od června do října. Rezervace na části trasy Saas Fee – Brig je povinná. Provedou ji pro vás na poště v Saas Fee.

Mont Blanc Express
Martigny – Châtelard – Chamonix

Jedinečný Mont Blanc Express zahajuje svou cestu v Martigny v kantonu Wallis. Na romantické trase projede vlak divokou soutěskou Trientschlucht a podél hučících vod a hlubokých horských rozsedlin se vyšplhá do ohromujících výšek. Strhující cesta vede skrze nedotčenou vysokohorskou krajinu, husté lesy a malebné vesničky. Vychutnáte si také nádherný pohled na rozsáhlé ledovce Mont Blancu, nejvyšší hory Evropy. Jízdenky a průkazky švýcarského dopravního systému platí až do Chamonix. Cesta trvá jednu a půl hodiny, jezdí několik spojení denně a rezervace míst není možná. Na francouzské straně je jízdenka součástí lyžařské permanentky.

St. Bernard Express
Martigny – Orsieres – Grand St. Bernard

Stejně jako Mont Blanc Express zahajuje i St. Bernard Express svou jízdu v Martigny. Tento vlak vás však proveze údolím Val de Dranse do Orsieres, odkud budete pokračovat autobusem. Ten jede do Champex-Lac, La Fouly nebo - od poloviny června do konce září - do průsmyku Grand St. Bernard, kde dodnes mniši provozují hospic. Tady je to záchranný hotel pro zbloudilé či unavené. Může tu ale přenocovat každý turista, který sedla dosáhl vlastními silami, tedy na kole, na lyžích nebo pěšky. Pro motorizované slouží hotel v sousedství. Okouzlující horskou krajinu můžete poznávat po stopách bernardýna Barryho, legendárního psího záchranáře, jehož plemeno se zrodilo právě tady. Jízda trvá jednu a půl hodiny, denně se vypravují dvě až tři spojení, rezervace míst není možná.

Voralpen Express
Romanshorn – St. Gallen – Rapperswil – Arth-Goldau – Luzern

Předalpský rychlík představuje nejatraktivnější a nejpohodlnější spojení mezi Bodamským jezerem a jezerem Vierwaldstättersee. Vlaky jezdí každou hodinu z Romanshornu do Luzernu a zpět. Klimatizované vagony, panoramatická okna v první třídě a jídelní vůz činí cestu ještě příjemnější. Výletní cíle jsou mnohé: klášter a staré měso v St. Gallen, Säntis, oblast Appenzellu, Toggenburg, dětská zoologická zahrada v Rapperswilu, Alpamare Pfäffikon, klášter Einsiedeln, zoologická zahrada Goldau, Rigi, Dopravní muzeum v Luzernu nebo výlety lodí na pěti jezerech Bodensee, Zürichsee, Ägerisee a Vierwaldstättersee. Cesta trvá tři hodiny, rezervace míst není možná.

Lötschberg + Centovalli-Bahn
Bern – Lötschberg – Brig – Domodossola – Centovalli – Locarno

Jedinečná příroda a horská krajina se strmými loukami a svislými skalními stěnami se vám bude prezentovat při jízdě od jezera Thunersee přes průsmyk Lötschberg až do kantonu Wallis. Trasa spojuje město Bern patřící k městským památkám UNESCO s první alpskou přírodní památkou UNESCO Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn s nejdelším alpským ledovcem. Příjezd do města Brig přes jižní rampu vám otevře nádherný pohled na údolí řeky Rhony. Z Brigu bude vlak pokračovat skrze Simplonský tunel do italského městečka Domodossola. Odtud vás poveze železnice Centovalli-Bahn až do Locarna. Bohatá vegetace se mění v různých ročních obdobích, divoká příroda, hluboké soutěsky a prudké vodopády se střídají s vinicemi, kaštanovými háji a zasněnými vesničkami. To všechno činí z cesty nezapomenutelný zážitek. Jezdí několik spojů denně. Cesta trvá čtyři hodiny. Rezervace míst není možná. Na cestu je nutno mít platný cestovní doklad.

Train du chocolat
Montreux – Gruyeres – Broc a zpět

Čokoládový vlak je společným projektem železniční společnosti Golden Pass Services a potravinářské firmy Cailler-Nestlé. Pojedete pouze první třídou v secesním vagónu Pullman z roku 1915 nebo moderním panoramatickým vagonem. Výchozím bodem trasy je Montreux ležící na Švýcarské riviéře, odtud se jede do Gruyeres, domova proslulých švýcarských sýrů, a odtud do Broc za švýcarskou mléčnou čokoládou. Čokoládový vlak jezdí každé pondělí a středu od června do října. Jízdné zahrnuje rezervaci místa, kávu a croissant ve vlaku, autobusem z nádraží Gruyeres do městečka, vstup do zámku Gruyeres, prohlídku sýrárny v Gruyeres, film a degustaci v čokoládovně Cailler-Nestlé.

Železnice regionu Jungfrau

Interlaken Ost – Lauterbrunnen/Grindelwald – Kleine Scheidegg – Jungfraujoch
Jungfraujoch je nejvýše položená železniční stanice v Evropě (3454 m n.m.) Tady je sníh a led garantován na sto procent.

Wilderswil – Schynige Platte
Schynige Platte je místo s nejkrásnějším výhledem na trojici alpských velikánů Eiger, Mönch a Jungfrau.

Grindelwald – First
Gondola vás vyveze za dvacet minut jedinečnou alpskou krajinou z Grindelwaldu na First.

Mürren-Schilthorn
Z Mürrenu dojedete za dvacet minut lanovkou na Schilthorn do výšky 3000 metrů. Odtud se vám naskytne jedinečný výhled na grandiózní svět hor.

Pokud použijete Swiss Pass, Swiss Flexi Pass nebo Swiss Youth Pass, dojedete vlakemzdarma do Grindelwaldu, Wengenu a Mürrenu. Na návazné jízdenky na Jungfraujoch, Schynige Platte, Schilthorn a First obdržíte slevu 25 %. Swiss Card opravňuje ke slevě 50 % na celou síť železnice oblasti Jungfrau.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Světový luxus: TOP 5 hotelů s kasinem

Světový luxus: TOP 5 hotelů s kasinem

Kasina jsou obklopena aurou luxusu a půvabu. Provozovatelé po celém světě zvyšojí úroveň resortů a mnozí z nich našli způsob, jak spojit nejlepší luxusní dovolenou s elegantní zábavou hazardních her. Vybíráme pět nejluxusnějších kasinových resortů... celý článek

Best Spring Season Treks in Nepal

Jízdní řády na internetu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jízdní řády na internetu

Jízdní řády na internetu

Kudy kam? Přinášíme výběr jízdních řádů hromadné dopravy mezinárodní, vnitrostátní i městské.
Jaro začíná dnes v podvečer

Jaro začíná dnes v podvečer

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Chorvatsko hlásí: úspěšný rok 2022. Jaký bude letos?

Chorvatsko hlásí: úspěšný rok 2022. Jaký bude letos?

České cestovní kanceláře hledí do příštího roku s nejistotou. Nechají chorvatští hoteliéři dost místa pro naše turisty, nebo budeme tak trochu vycpávka pro mezery v příjezdech Němců?
Best Spring Season Treks in Nepal

Best Spring Season Treks in Nepal

In Nepal, the two seasons of spring and fall are often ideal for trekking. The fall (September to November) and spring months are regarded as the optimum times for hiking
Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro je nejvyšší hora Afriky. Patří tedy do ceněné sbírky nejvyšších hor všech kontinentů 7 Summits. Zároveň je to výstup nejlehčí. K jeho zdolání stačí trekové hole, batůžek a dost peněz na místní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Americký severozápad - diashow Hradec Králové, Adalbertinum Přednáší Martin Loew 30.1. 18:00
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.

Diskuse

Etický kodex Syndikátu no... Horydoly, 29.1.2023 22:06, 2 příspěvky
Skialp Kuba Turek, 29.1.2023 22:03, 15 příspěvků
Oblečení na zimní koloběž... Bretislav, 29.1.2023 18:56, 1 příspěvek
Člověk nesmí být zhýčkaný... Honza, 29.1.2023 15:11, 13 příspěvků
Skialp Honza, 29.1.2023 14:56, 15 příspěvků
INU Honza, 29.1.2023 14:48, 2 příspěvky
Půjčovna sportovních vozí... Karolína Vorlíčková, 29.1.2023 14:33, 10 příspěvků
Kolobezkou po Praze Bretislav, 29.1.2023 11:14, 1 příspěvek
Skialp Kuba Turek, 28.1.2023 23:42, 15 příspěvků
Skialp Šlojíř, 28.1.2023 22:35, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42