Cyklokemp Černý potok: výprava za Jeseníky, kde to skoro nikdo nezná

Cyklokemp Černý potok: výprava za Jeseníky, kde to skoro nikdo nezná
Vidnava, Velká Kraš, cyklokemp Černý potok.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Vidnava je české město od roku 1918. Do té doby patřilo Slezsku a posléze Německu. Není divu, protože geograficky leží v polských rovinách a pro Čechy se rozkládá daleko za Jeseníky. Vidnavsko se dá procestovat na kole nebo koloběžce. Jako by se tu zastavil čas. Koleje tady končí, průmyslové objekty vypadají jako za socialismu a jen historické centrum města je opravené. Tomu odpovídá Cyklokemp Černý potok.  

Cyklokemp Černý potok: výprava za Jeseníky, kde to skoro nikdo nezná
Cyklokemp Černý potok brzy po ránu.
Autor snímku Kuba Turek

Vidnava / Weidenau byla vždycky německy mluvící město, ať Slezsko zrovna patřilo Čechům, Rakušanům nebo Němcům. To se změnilo za 1. a 2. světové války. Nejprve se zdejší Němci radikalizovali a čeští úředníci je utlačovali. Sebrali jim německé gymnázium, odvedli brance a obsadili úřady. Za to Němci podporovali odtržení Sudetoněmecké župy od Československa. 

Po 2. světové válce nastal nejprve divoký a poté organizovaný odsun německého obyvatelstva do Německa. Vzhledem k faktu, že 99 % obyvatel Vidnavy byli Němci, kraj pod Jeseníky se fakticky vyprázdnil. České úřady se více méně úspěšně pokusili krajinu osídlit etnickými Slováky z Maďarska a Rumunska, později Řeky uprchlými před občanskou válkou a nakonec kočujícími Romy ze Slovenska, Moravy i Čech.

Vidnava, Velká Kraš, cyklokemp Černý potok.

Vzpomínka na pionýrské tábory

Cyklokemp Černý potok v obci Velká Kraš je živoucí vzpomínkou na obrovské odborářské tábory za socialismu, tehdy zvané Revoluční odborové hnutí. Jenže Roman Lipavský, který ho již mnoho let provozuje, udržuje a opravuje, v něm ponechal to dobré z minulosti a přidal potřebné novinky. Proto také byl Cyklokemp Černý potok vyhodnocen jako nejlepší kemping roku 2021 v Moravskoslezském kraji.

Čtyřicátníkům a starším návštěvníkům zaplesá srdce, když vidí desítky jednoduchých chatek v jedné řadě, které jako by z oka vypadly pionýrským táborům, když oni byli dětmi. "Běží tady někdy i několik pobytů najednou, ale s dětmi nikdy nejsou velké potíže," říká Roman Lipavský. Sám je bývalým učitelem ze Šumperka, a tak ví, že děti i mládež se za pár dní navzájem srovná. "Pozoruji ale, jak kovid zamával s mladou generací. Hůře než dřív se seznamují, zhoršily se jim psychomotorické schopnosti a jako by jim ani nechyběla příroda." To všechno se musí znovu učit.

Do chatek jezdí přes prázdniny pobytové tábory a sportovní kempy. Na jaře a v babím létě je vystřídají školní výlety a seznamovací akce před začátkem studia.

Vidnava, Velká Kraš, cyklokemp Černý potok.

Pro dospělé cykloturisty, pěší turisty i další návštěvníky je v ústraní vybudováno několik modernějších chatek. Na louce u nich lze postavit vlastní stan. K dispozici je ohniště a společné toalety a sprchy. Navzájem se tedy s dětskými tábory neruší. "Pouze obytné vozy odmítám," říká Roman Lipavský. "Nejsme na ně přizpůsobeni, neposkytujeme tolik komfortu, který jejich osazenstvo vyžaduje, a konec konců na nich ani moc nevyděláme." Ještě dodává, že lidé z obytňáků jsou úplně jiní, než ostatní návštěvníci. "S dětmi se domluvím rychle, turisté a cykloturisté jsou vděční za příjemné ubytování v přírodě, ale kempeři jsou v tomto ohledu mnohdy sobci, kteří vyžadují od ostatních ústupky a klid, ale sami jim ho nedopřejí."

Vidnava, Velká Kraš, cyklokemp Černý potok.

V kempu je k dispozici nabíječka elektrokol. Elektřina je zdarma. "V Jeseníkách jsme zařídili 51 nabíječek zdarma na důležitých místech," uvádí ředitelka Euroregionu Praděd Alena Šmigurová. "Chceme k nám nalákat co nejvíce cyklistů včetně jezdců na elektrokolech."

V kempu lze vypůjčit několik koloběžek pro dospělé i děti.

A ještě jednu věc musíme zmínit. Táborovou kuchyni! U okénka dostanete k jídlu českou klasiku a odnesete si ji na talíři ke stolu s dřevěnou lavicí. K tomu si dáte malinovku. Jídlo není žádná kuchařská hitparáda, ale nabídka přesně odpovídá táborům - bude toho dost a ve slušné kvalitě za dobrou cenu.

Další jednoduché a levné ubytování v okolí nabízí vedlejší kemp Habina. Stan lze postavit také na vidnavském koupališti v obci Velká Kraš.

 

Proč do Vidnavy přijet na kole?

Vidnavsko je pro většinu tuzemských cykloturistů exotický kraj. Mají to sem daleko. Vyplatí se tedy zůstat na pár dní a objet daleké široké okolí.

Prvotřídním lákadlem je Trail podél Černého potoka, který patří do soustavy proslulých Rychlebských stezek. 7 kilometrů vede po upravené lesní stezce s klopenkami, boulemi a dalšími zábavnými prvky stále dolů. Začíná v Černé Vodě a končí ve Vidnavě u koupaliště. Jezdit se dá na hardtailu turistickým stylem, nebo na fullu s tím, že si občas poskočíme. Pokud trasu propojíme s vedlejším Vidnavským okruhem podobného ražení, získáme třicetikilometrovou túru pěknou lesnatou krajinou.

Vykoupat se můžeme v Polsku v obrovském Otmuchowském jezeru. Příjezd po vedlejších silnicích je příjemný nejen na trekingovém kole nebo gravelu, ale také na koloběžce.

V okolí Žulové je mnoho lomů, často ukrytých v lese, které jsou opuštěné a zatopené. Místní lidé se v nich koupají. Na jejich objížďku doporučujeme horské kolo.

O kousek dál stojí za návštěvu historické slezské město Paczkow. Tady bylo obchodní centrum na hranici tří zemí.

Na druhou stranu leží Zlaté Hory, kde se těžilo zlato a kde je dnes v provozu hornický skanzen.

INFO: Cyklokemp Černý potok


Horydoly.cz SERIÁL na kole v Jeseníkách

ELEKTROKOLO Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

TRAIL Rychlebské cyklostezky Superflow

TRAIL T-Rys, nejtěžší trail v Rychlebech

SINGLTREK Rychlebské stezky - Trail podél Černého potoka

BIKEPARK Bikepark Kopřivná také pro bázlivé bikery

BIKEPARK 25 kilometrů trailů na Dolní Moravě

CYKLOTURISTIKA Zlaté Hory, kde se těžilo zlato

CYKLOTURISTIKA Divoká svině aneb napříč Rychlebskými horami

KOLOBĚŽKY Praděd a Dlouhé stráně trpí koloběžkami

CYKLOKEMP Černý potok u Vidnavy

REGION Jeseníky

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

nic

Ve Vidnavě nic není.

Reaguj
kempři

Obytňáky jsou na normálních tábořištích mor. Souhlas. Ať si jezdí do obřích kempů kde jsou na ně zařízený!!!!

  • Autor Piký
  • Datum a čas 6.9.2022 16:54
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Slovníček ze silničního pelotonu. Abychom si rozuměli

Slovníček ze silničního pelotonu. Abychom si rozuměli

Silniční cyklisté, jejich týmy a samozřejmě také fanoušci závodění na kole používají slang. Speciální slova, výrazy a termíny zrychlují dorozumění a zároveň utužují silničářskou komunitu.... celý článek

Česká a slovenská stopa na Tour de France

22 týmů na Tour de France

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

STELVIO Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Slepice je menší než kohout

Slepice je menší než kohout

Na dohled od Novohradských hor se rozkládají Slepičí hory. Nejsou moc veliké, jak lze tušit už podle názvu, ale stojí aspoň za krátkou návštěvu. Z Nových Hradů sem vede cesta hezkou
Jak vybrat nejlepší cyklistické kalhoty pro ženu?

Jak vybrat nejlepší cyklistické kalhoty pro ženu?

RADY DO OBCHODU Ženské cyklistické kalhoty na různé disciplíny se vyrábějí podobně jako pro muže, ale přesto se poněkud liší střihem i materiálem. Ženy na kole navíc vyžadují větší pohodlí a hezčí
Triatlon Valachy man: brutální trať, těžká na ruce i nohy

Triatlon Valachy man: brutální trať, těžká na ruce i nohy

Šest stovek sportovců všeho věku se utkalo u vodní nádrže Bystřička v Beskydech při tradičním triatlonu Valachy man. Jedna z jeho závodních kategorií byla letos součástí českého i evropského poháru XTERRA, což k Bystřičce vedle
Cyklistická sezóna jako žádná jiná. Před olympiádou se pojede mužská i ženská Tour de France

Cyklistická sezóna jako žádná jiná. Před olympiádou se pojede mužská i ženská Tour de France

Největší cyklistická Grand Tour startuje již tuto sobotu. Warner Bros. Discovery pro diváky připravila komplexní programové schéma, ve kterém nebude chybět ani minuta z letošní Tour de France, která startuje tradičně

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
Klínovec Boží Dar Silniční kola 3.8.
Hradní slavnost Pirkštejn 3.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 10.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Gránická 70 Znojmo, Gránice Cyklistická závod do vrchu 18.8.

Diskuse

всепригодная школа-студия... WayneFub, 21.7.2024 6:45, 1 příspěvek
универсальная школа-студи... WayneFub, 21.7.2024 5:38, 15 příspěvků
tfqtcqbj purchase, 21.7.2024 3:57, 117 příspěvků
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38