Divoká svině aneb napříč Rychlebskými horami

Divoká svině aneb napříč Rychlebskými horami
Démon z Jeseníků ve Staré vápence Supíkovice.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

BIKE GUIDE V Jeseníkách už sněžilo, ale my se chceme s moravskými horami rozloučit ještě na kole. Jedeme proto přes jejich nižší část Rychleby. Vezmeme to napříč přes hlavní hřeben od severu k jihu.

Divoká svině aneb napříč Rychlebskými horami
Cykloturistická kola Author Traction jsou připravená na základně Rychlebských stezek.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 22 km
Čas výletu: 3-4 h
Náročnost: technicky nízká, fyzicky střední 
Terén: asfaltové lesní i veřejné silnice, cyklostezky
Highlights: Stará vápenka Supíkovice
Kolo: Author Traction

V kempu u základy Rychlebských stezek vstáváme až když odjedou obrnění freerideři na svých odpružených speciálech sjíždět strmé kamenité traily.

Čekáme, až se nahoře v Rychlebech trochu oteplí. Proto máme čas, abychom si zajeli do vesnice Černá Voda do Coopu pro čerstvé rohlíky a jogurt ke snídani.

Na mapě jsme si předem naklikali trasu s co nejmenším převýšením z Černé vody přes Rychlebské hory do Jeseníku. Neřídíme se tedy jen turistickými nebo cyklistickými značkami.

Nakládáme kempové vybavení na nosiče a šlápneme do pedálů.

TOPO Cykloturistika Rychleby: Černá Voda - Supíkovice - Jeseník

Stoupáme do hor

Ze Základny (340 m) u Černé Vody / Schwarzwasser sjedeme sto metrů k silničnímu mostu. Tady končí terénní trail Superflow, který jsme si užili včera.

Stoupáme po široké štěrkové polňačce do širokého sedla v lese mezi Bukový vrch a Sedm skal. Na louce se připojíme na Superflow a proti jeho směru jedeme po štěrkové polňačce a po asfaltce do vsi Nová Červená Voda / Neu Rothwaser (340 m).

Rychlebské hory, Jeseníky.

Lesní silničkou bez automobilového provozu dlouze a prudce supíme do kopce. Cykloturistika je pěkná dřina! Naposledy se setkáváme se Superflow, kudy už sviští první bikeři dolů, na křižovatce lesních svážnic. Tady vjíždíme do Uhlířského údolí. Supíme pořád stejně, ale aspoň se nám po levé ruce otvírá rozhled do žloutnoucích podzimních lesů na svazích Divočáka. Ještě výš se nám otevře výhled až do polské roviny ve Slezsku. Děkujeme za něj kůrovci, který Uhlířské údolí doslova vyžral.

Sláva, konečně se vezeme dolů!

Na rozcestí U Divoké svině (560 m) se napojíme na cyklotrasu 6278. Asfalt se stává poněkud rozbitým. Dlouze a rychle klesáme po úbočí Křemenáče na rozcestí Nad Moráskem (503 m). Cyklotrasu měníme za zelenou turistickou značku, ale jedeme ve stále stejném směru do Supíkovic / Saubsdorf (447 m).

STRAVA.com: Stáhněte trasu ve formátu GPX

Rychlebské hory, Jeseníky.

Značka nás dovede ke Staré vápence. Nejdříve se zde těžil vápenec, o čemž svědčí zachovalá historická vápenná pec, potom dražší mramor v lomu hluboko pod ní. Dnes je v lomovém areálu umístěna galerie dřevěných soch pod širým nebem, zároveň jednoduché dětské hřiště a také místo pro setkávání zdejších lidí při větších akcích.

Vápno a mramor živí Supíkovice už půl tisíciletí

Vápenná pec byla postavena roku 1856 A. Dreschlerem. V provozu byla do 1908. Kuželovitá stavba na kruhovém půdorysu byla přistavěna ke skalní stěně, která vznikla předchozí lomařskou činností. Jedná se o pokročilý konstrukční typ se vzduchovými kanálky v tělese. Vnitřek pece je vyzděn šamotovou cihelní vyzdívkou. U paty je klenuté přístup k ohništi. Impozantní rozměry jsou 14 metrů na výšku a 38 metrů v obvodu. Mezi svahem a šachticí je vyskládané těleso, které sloužilo jako navážecí rampa.

Na čele je osazena deska s nápisem: GOTT SEGNE UNSERE UNTERNEHMUNG 1856 (Bůh žehnej našemu podnikání).

Rychlebské hory, Jeseníky.

Těžba vápence v Supíkovicích je poprvé zmíněna roku 1579, kdy zde pracovali čtyři lamači a dvě vápenné pece. Kámen byl pálen na vápno a to pak bylo dopravováno na stavby do Slezska. Od 2. poloviny 19. století se začal těžit kvalitní mramor.

Zdejšímu mramoru se říká slezská Carrara, protože je podobně kvalitní, jako bílý mramor z italské Carrary. Když byl uzavřen a částečně zatopen lom u Staré vápenky, jako náhrada byl otevřen mnohem větší lom Supíkovice na druhé straně obce. Z obou lomů pochází například veškerá štípaná i leštěná dlažba na chodnících v Praze. Dosud ji zde hlavní město odebírá. Černý mramor doplňující bílé ornamenty pochází z nedalekého lomu v Lipové.

V Supíkovicích od roku 1886 fungovala Zemská odborná škola pro mramorový průmysl. V nedaleké Žulové byla v témže roce zřízena škola pro zpracování žuly. Zanikla v lednu 1945 a její vybavení bylo převezeno do kamenické školy v Hořicích.

Rychlebské hory, Jeseníky.

Od vápenky se vrátíme na silnici a pěknými přehlednými serpentinami mezi loukami fičíme do Písečné / Sandhübel (403 m). Její název odpovídá faktu, že se zde těžil písek pro stavební účely. Nedaleké vesnice Vápenná i Žulová mají původ jména také v těžených nerostech. 

Cyklostezka do Jeseníku podél řeky Bělá

Za nádražím najedeme na cyklostezku číslo 4, která vede až do Jeseníku / Freiwaldau (432 m). Byla by to krásná projížďka proti proudu řeky Bělá, stále mimo automobilový provoz a při tom po pěkném asfaltu, kdybychom za těch pár kilometrů jednu duši třikrát nepíchli a nakonec při foukání kompresorem na benzínce nepraskla. Naštěstí máme s sebou další duši navíc a k tomu lepicí sadu. Do Jeseníku na nádraží ale stejně nakonec dojíždíme velmi opatrně.

Na našem cyklovýlet jsme těsně minuli rozhlednu Hemberk a jeskyně Na Špičáku. Tyto turistické atrakce si necháme na příště.

Rychlebské hory, Jeseníky.

Doporučené vybavení

Horské kolosportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, sportovní brýlefunkční prádlovětrovka, chytré hodinky, mapa, mobillékárničkapojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera. Pokud chcete kempovat, potřebujete navíc zapalovaččelovka, oblečení (čepicekalhoty, bunda ponožkyfleece nebo softshell)spací pytel, karimatkastan, cyklobrašny.

BOOKING.com: Najděte si ubytování v Rychlebských horách.

Horydoly.cz SERIÁL na kole v Jeseníkách

ELEKTROKOLO Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

TRAIL Rychlebské cyklostezky Superflow

TRAIL T-Rys, nejtěžší trail v Rychlebech

SINGLTREK Rychlebské stezky - Trail podél Černého potoka

BIKEPARK Bikepark Kopřivná také pro bázlivé bikery

BIKEPARK 25 kilometrů trailů na Dolní Moravě

CYKLOTURISTIKA Zlaté Hory, kde se těžilo zlato

CYKLOTURISTIKA Divoká svině aneb napříč Rychlebskými horami

KOLOBĚŽKY Praděd a Dlouhé stráně trpí koloběžkami

CYKLOKEMP Černý potok u Vidnavy

REGION Jeseníky

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Slovníček ze silničního pelotonu. Abychom si rozuměli

Slovníček ze silničního pelotonu. Abychom si rozuměli

Silniční cyklisté, jejich týmy a samozřejmě také fanoušci závodění na kole používají slang. Speciální slova, výrazy a termíny zrychlují dorozumění a zároveň utužují silničářskou komunitu.... celý článek

Česká a slovenská stopa na Tour de France

22 týmů na Tour de France

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

STELVIO Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Slepice je menší než kohout

Slepice je menší než kohout

Na dohled od Novohradských hor se rozkládají Slepičí hory. Nejsou moc veliké, jak lze tušit už podle názvu, ale stojí aspoň za krátkou návštěvu. Z Nových Hradů sem vede cesta hezkou
Jak vybrat nejlepší cyklistické kalhoty pro ženu?

Jak vybrat nejlepší cyklistické kalhoty pro ženu?

RADY DO OBCHODU Ženské cyklistické kalhoty na různé disciplíny se vyrábějí podobně jako pro muže, ale přesto se poněkud liší střihem i materiálem. Ženy na kole navíc vyžadují větší pohodlí a hezčí
Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

KARLOVY VARY Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Triatlon Valachy man: brutální trať, těžká na ruce i nohy

Triatlon Valachy man: brutální trať, těžká na ruce i nohy

Šest stovek sportovců všeho věku se utkalo u vodní nádrže Bystřička v Beskydech při tradičním triatlonu Valachy man. Jedna z jeho závodních kategorií byla letos součástí českého i evropského poháru XTERRA, což k Bystřičce vedle

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
Klínovec Boží Dar Silniční kola 3.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 10.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Gránická 70 Znojmo, Gránice Cyklistická závod do vrchu 18.8.
Czech Adventure Race Hracholusky 21.-25.8. 21.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.

Diskuse

Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky
Nehody automobilistú s cy... Bretislav Polák, 14.7.2024 18:21, 6 příspěvků
Pro někoho jsou tyto fayal, 14.7.2024 13:44, 1 příspěvek
Klobouk dolů Novinář, 13.7.2024 18:04, 1 příspěvek
Mariánská cesta Kuba Turek, 11.7.2024 21:19, 4 příspěvky
Mariánská cesta Honza, 11.7.2024 20:42, 4 příspěvky
Červený mlýn Vochov Kuba Turek, 11.7.2024 13:06, 3 příspěvky
Mariánská cesta Horydoly, 11.7.2024 12:37, 4 příspěvky
Červený mlýn Vochov Kuba Turek, 11.7.2024 12:30, 3 příspěvky
INU Honza, 11.7.2024 9:42, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38
Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30