Trail podél Černého potoka v Rychlebech

Trail podél Černého potoka v Rychlebech
Trail podél Černého potoka.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

BIKE GUIDE Rychlebské stezky ukazují bikerům dvě tváře. Jižně od Černé Vody vedou strmé traily plné kamení, klopených zatáček a dřevených lávek. Na severu si užijete pohodové singltreky. Mezi nimi je nejzajímavější Trail podél Černého potoka.

Trail podél Černého potoka v Rychlebech
Slunce zapadlo za Rychleby.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 30 km
Čas výletu: 3 h
Náročnost: nižší 
Terén: upravené lesní stezky
Highlights: příroda v údolí Černého potoka
Kolo: GT Force Carbon Elite + GT Sensor Carbon Elite

Trail podél Černého potoka je terénní cyklotrasa sjízdná na hardtailu (horské kolo s odpruženou přední vidlicí) avšak radostněji si ho vychutnáte na fullu (plně odpruženém kole).

Celodenní výlet do Vidnavy a zpět

Samotný trail má 9 kilometrů. Spolu s příjezdem a odjezdem po silnicích měří trasa zhruba 12 kilometrů a klesne přibližně o 100 výškových metrů. Nejede se ovšem stále s kopce dolů, občas je třeba zdolat krátký ostrý stoupáček, a proto se nakonec dopočítáme mírných terénních sjezdů s celkovým převýšením 200 metrů. 

Pokud si na konci přidáme Vidnavský okruh podobného charakteru a vrátíme se po Trailu Lesů ČR, zdoláme 30 kilometrů s převýšením 300 metrů. To je výlet jako víno.

My jsme projeli méně obvyklou kombinaci zelený stoupací trail Dr. Wiessnera - červený trail Superflow - modrý Trail podél Černého potoka - a nezbyl nám už čas, pročež jsme se vrátili po silnicích nejkratší cestou přes Červenou Vodu a Černou Vodu na základnu Rychlebských stezek. V rekreačním tempu na celoodpružených kolech nám to trvalo od deseti hodin ráno do pěti hodin odpoledne. Celková délka 45 km a převýšení 800 m.

Obvyklý start Trailu podél Černého potoka je na základně Rychlebských stezek, kde se dá zaparkovat, najíst, napít a případně přespat ve stanu nebo obytném autě. Tady se také půjčují kola. Cíl je ve Vidnavě, kde letní koupaliště Velká Kraš, parkoviště, občerstvení a o pár set metrů dál Cyklokemp Černý potok. 

Rychlebské hory, Jeseníky.

Z Rychlebské základny do Vidnavy

Na kola nasedáme u Základny. Po cyklostezce 6046 sjíždíme do vesnice Černá Voda. Jsme tam za pár minut, protože asfaltka mezi loukami je mírně skloněná. Tady se dá najíst v hospodách, dokoupit jídlo a pití v Coopu anebo přespat v několika privátech či penzionech.

Pokračujeme po asfaltu cyklostezkou 6047 na lesní rozcestí, kde doprava nenápadně odbočuje Trail podél Černého potoka. Pokud uvidíme po levé ruce rybník a dojedeme k turistickému přístřešku, přejeli jsme rozcestí o 300 metrů a musíme se vrátit.

Trail je značený zelenými kulatými terčíky. Zpočátku jedeme lesním úvozem. Následuje několik úzkých stezek přes zelené mokřiny, které zpevňuje bílý štěrk.

Pak se zanoříme do mladého lesa a hliněná stezka mírně klesá k Černému potoku, který máme po pravé ruce. Nad jeho levým břehem se přiměřeně kroutí, abychom neztratili pozornost. Je vidět, že o bývalou pěšinu nevábnými svahy se Rychlebské stezky pěkně starají. Mokrá místa jsou vydlážděna velkými kameny, vlhké úseky vysypané štěrkem, přes přítok Plavného potoka vede lávka a v nejstrmějším místě je dokonce vztyčené zábradlí. Kde je potřeba, tam je trail zaříznutý do strmého svahu. Z cesty jsou odstraněné napadané stromy i větve, buřina podél ní je vysekaná.

Trail se několikrát nakrátko zvedne, překřížíme lesáckou silničku do obory Rokliny na druhém břehu potoka, a vyjedeme na paseky, které tu nově vznikly po těžbě kůrovcem sežraného smrkového lesa. Je vidět, jak si volné místo bere příroda okamžitě zpátky. Všude vyrážejí listnaté stromky.

Za pasekami se zanoříme do starého bukového lesa a strmě sjedeme k soutoku Černého a Červeného potoka. Mimochodem názvy potoků a stejnojmenných vsí na jejich horních tocích, byly známé už okolo roku 1250! Oblast tehdy patřila biskupům ze slezské Vratislavi pod českou správou (později německé město Breslau a dnes polská Wroclaw).

Rychlebské hory, Jeseníky.

Přejedeme po lesáckém mostě na pravý břeh Černého potoka. Pokračujeme po hrázi starého vypuštěného rybníka ke kamenitému srázu.

Traverzujeme ho po pečlivě upravené lesní stezce, místy opatřené zábradlím a dřevěnými lávkami. Přesto je tento úsek zábavný, protože je třeba přejíždět mnohá zapeklitá místa, kde se za nepozornost platí pádem z kola.

Když doleva dolů odbočuje široká štěrková cesta ke kempu Habina a cyklokempu Černý potok, končí technické obtíže.

Naposledy vystoupáme stezkou do kopce a tam na nás čeká už jen jakoby za odměnu hezký lesní sjezd po upraveném trailu, který dojíždí ke koupališti Velká Kraš na soutoku Černého potoka a Vidnávky.

Do Vidnavy na náměstí je to odtud dva kilometry po perfektní asfaltové cyklostezce 6047. Ve městě najdete jídlo, pití, ubytování, parkování, koupání a další služby, které můžete potřebovat.

Rychlebské hory, Jeseníky.

Celkový dojem z Trailu podél Černého potoka máme pozitivní. Otázka samozřejmě stojí, zda má smysl se sem trmácet zpoza Jeseníků nebo dokonce z Čech. Pokud jízdu pojmete jako doplněk k ježdění na originálních Rychlebských stezkách, tak to jistě význam má. Jestli trail zařadíte do delšího cykloristického poznávání kraje za horami, tak to bude vítané terénní osvěžení. 

Jestliže se chcete pouze svézt na známém trailu, tak můžeme říci, že existuje spousta přírodních tras stejné kvality někde ve vašem okolí. My z Prahy to máme blízko třeba do sázavského nebo vltavského údolí, případně do Brd. Ale na charakterově podobných stezkách jsme se svezli třeba také v Krušných horách, v okolí Ralska, v Jizerských horách, Krkonoších a dá se toho najít mnoho i na dalších místech.  

Doporučené vybavení

Horské kolo (POZOR elektrokolo je zde nežádoucí, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapa, mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.

Za základně Rychlebských stezek se platí dobrovolný příspěvek za využívání zdejších trailů 120 Kč/víkend nebo 1000 Kč/rok. Páska jako doklad o zaplacení se připevňuje na řídítka. 

Rychlebské stezky jsou otevřené od dubna do října. Smí se na nich jezdit pouze za denního světla. Omezení nejsou vyžadována ani tak kvůli bezpečnosti cyklistů, ale především na ochranu přírody, lesa a zvířat v něm žijících.

Doporučujeme jezdit na Trail podél Černého potoka v babím létě. Na jaře zde bývá dost mokro a v létě tady řádí hejna komárů. V září a říjnu bývá sucho, chladno a komáři vymřou.

Trasa je vodná i pro děti, které jsou zvyklé jezdit na horském kole. Nutné je pro ně veškeré bezpečnostní vybavení - helma, rukavice a hodí se chrániče páteře a kolen.

INFO: Rychlebské stezky


Horydoly.cz SERIÁL na kole v Jeseníkách

ELEKTROKOLO Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

TRAIL Rychlebské cyklostezky Superflow

TRAIL T-Rys, nejtěžší trail v Rychlebech

SINGLTREK Rychlebské stezky - Trail podél Černého potoka

BIKEPARK Bikepark Kopřivná také pro bázlivé bikery

BIKEPARK 25 kilometrů trailů na Dolní Moravě

CYKLOTURISTIKA Zlaté Hory, kde se těžilo zlato

CYKLOTURISTIKA Divoká svině aneb napříč Rychlebskými horami

KOLOBĚŽKY Praděd a Dlouhé stráně trpí koloběžkami

CYKLOKEMP Černý potok u Vidnavy

REGION Jeseníky

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


TEST Bergamont E-Revox Sport

TEST Bergamont E-Revox Sport

Elektrokolo Bergamont E-Revox Sport lime je hezký a užitečný ebike. Oceňujeme ho při terénní cykloturistice. Dobře se na něm jede po vedlejších silničkách a lesních či polních cestách, ale také po úzkých a strmých... celý článek

Levit alias BP Lumen nejspíš čeká katastrofa

Praha AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Cyklonovinky 2023

Cyklonovinky 2023

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
TEST Bergamont E-Revox Sport

TEST Bergamont E-Revox Sport

Elektrokolo Bergamont E-Revox Sport lime je hezký a užitečný ebike. Oceňujeme ho při terénní cykloturistice. Dobře se na něm jede po vedlejších silničkách a lesních či polních cestách, ale také po úzkých a strmých
Levit alias BP Lumen nejspíš čeká katastrofa

Levit alias BP Lumen nejspíš čeká katastrofa

Finanční potíže cyklistické společnosti BP Lumen se rozkrývají. Spadla do insolvence, má napůjčováno tři čtvrtě miliardy korun, nikdo její kola nechce a úvěry v bankách zaplatí díky Andreji Babišovi všichni občané České

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 21.-29.1. 21.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 27.-29.1. 27.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 27.-29.1. 27.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.

Diskuse

Oblečení na zimní koloběž... Bretislav, 29.1.2023 18:56, 1 příspěvek
Člověk nesmí být zhýčkaný... Honza, 29.1.2023 15:11, 13 příspěvků
Skialp Honza, 29.1.2023 14:56, 14 příspěvků
INU Honza, 29.1.2023 14:48, 1 příspěvek
Půjčovna sportovních vozí... Karolína Vorlíčková, 29.1.2023 14:33, 10 příspěvků
Kolobezkou po Praze Bretislav, 29.1.2023 11:14, 1 příspěvek
Skialp Kuba Turek, 28.1.2023 23:42, 14 příspěvků
Skialp Šlojíř, 28.1.2023 22:35, 14 příspěvků
Turek píše kraviny Horydoly - Kuba Turek, 28.1.2023 12:45, 14 příspěvků
Reakce účastnice Presstri... Jitka, 28.1.2023 10:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42