Superflow! Rychleby!

Superflow! Rychleby!
Superflow Rychleby.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

BIKE GUIDE Nejoblíbenější trail v Rychlebských stezkách měří celkem 18 kilometrů. Dolů se jede asi 12 kilometrů. Vystoupá se 450 výškových metrů. Vše trvá zhruba 3 hodiny. 

Superflow! Rychleby!
Vysoko v horách vede Superflow!
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 18 km
Čas výletu: 3 h
Náročnost: střední 
Terén: hliněný a kamenný trail
Highlights: bukový les
Kolo: GT Force Carbon Elite + GT Sensor Carbon Elite

Všechno je jednou poprvé. Podívejte se na záznam z první jizdy rekreační cyklistky v Rychlebech. 

Důkladně si můžete prohlédnout kus po kuse, kudy se jede Superflow. 

Zažili jsme při tom horko, slunce, studený déšť i čerstvý vítr začínajícího podzimu v Jeseníkách.   

Vystoupat na start Superflow musíme za své. Ostatně jako všude v Rychlebech. Žádné lanovka sem nevede. Auto vás sem nevyveze. Elektrokola jsou zakázaná. Čistý biking!

VIDEO Superflow Rychleby

TOPO Wiessner + Superflow

Stoupáme za své po trailu Dr. Wiessnera

Od Základny u Černé Vody, kde jsme přespali ve stanu, umyli se na toaletách, najedli se v hospodě a půjčili celoodpružená kola, vyrážíme po trailu Doktora Wiessnera. Rozmanitým terénem stoupáme hodinu do nadmořské výšky 750 metrů. Značená cesta je jednosměrná, aby se bikeři navzájem nestřetli. Stoupání vyvažuje pestré okolí - polní cesta, lesní svážnice, dlážděná i asfaltová lesní silnice, upravená pěšina mezi kamením, brody, lávky a na závěr dlouhý traverz po lesácké svážnici na start.

V horní části stoupání vyvěrá Mariin pramen. Nemusíme tedy s sebou vézt vodu v bidonu.

Nedaleko pramene míjíme velký žulový balvan s pečlivě vytesaným nápisem Dr. Wiessner - Weg 1910. Vinzenz Wiessner byl lékařem v Jeseníku, který se tehdy jmenoval Frývaldov. Kromě toho byl předsedou Sudetského horského spolku. Když roku 1910 zemřel, byla na jeho počest pojmenovaná nová turistická cesta z Kaltenštejna přes pramen Dobré naděje na Sokolí vrch. Částečně ji využívá náš stoupací trail Doktora Wiessnera.

Rychlebské hory, Jeseníky.

Pořád dolů? Ani náhodou!

Sjezdový trail Supeflow patří mezi bikerské klenoty v Česku. Neznamená to ovšem, že jedeme stále dolů a že je trasa vyšejpovaná do hladka. Právě naopak.

Cesta je dobře vyjetá, upravená, vysekaná od trávy a většinou i vymetená od listí a písku. Při troše pozornosti je i solidně značená. Superflov je rozdělená na osm terénních sekcí, mezi nimiž se krátce i dlouze přejíždí po lesních svážnicích. Každá sekce má jiný charakter.

1. Startovací brána slouží k fotografování bikerů, kteří sem vyšlapou z údolí. Následuje písčitá stezka po pasekách pod vrcholem Klen, která se později zanoří do lesa, klopené zatáčky se stanou výraznějšími a hupy mezi nimi hlubšími. Klesání končí na svážnici pod sedlem mezi Klenem a Černou horou, kde křižuje modrou turistickou značku 

2. Dlouhý transfer po jižním úbočí Černé hory končí na Černém hřbetu, kde také končí svážnice pro nákladní auta. Po severním svahu Černé hory projíždíme přes paseky po hliněném trailu, který neustále přikrašlují boule vyskládané z kamenů a kraťoučké kamenné sjezdíky, na kterých se dá dobře skákat, nebo je pouze příjemně přejíždět.

3. V mělkém sedle u Bílých kamenů projedeme křižovatkou několika svážnic a rychle zahneme doleva do lesa. Téměř po rovině projíždíme pohádkovým lesem. Kličkujeme v přítmí mezi mladými borovicemi na Liščí vrch. Tady je ostrý střih. Smrky končí, jako když utne, a trail se sklopí do nádherného bukového lesa. Mezi staletými velikány zažíváme nejlepší flow. Vysoké klopenky střídají hupy nahoru i dolů. Pevný podklad tvoří žula, žulová drť a zpevněná hlína.

4. Štěrkovou cyklostezkou č. 678 rychle sjedeme na začátek čtvrté sekce. První polovina sekce se proplétá mezi skálami a obrovskými žulovými balvany, často se jede po stezce vyskládané z plochých kamenů. Druhá část nabývá na hravosti díky pumpování, vysokým vracečkám a skokům, chcete-li si zaskákat.

5. Přejedeme velkou křižovatku lesních svážnic a sjedeme do vzrostlého smíšeného lesa. Mírným svahem je namotaný jednoduchý, ale hravý trail. Jeho vrcholem je lávka přes bažinu. Za sucha je přejetí dlouhého stromu pěkný zážitek, ale za mokra je radno slézt z kola a přejít klouzající kmen pěšky.

6. Další svážná cesta nás převeze ke Kopřivovému potoku. Odbočíme z ní doleva a užijeme si klasických kořenů na kamenito-hlinité cestě ve smrkovém lese. Kořeny končí strmým sjezdem k lávce přes potok. Za ní vede téměř bez klesání flow trail ve svahu nevysoko nad břehem. Ačkoliv musíme stále šlapat, kolo neustále pěkně jede a klopíme jednu zatáčku za druhou.

7. Dlouhý transfer mezi loukami vede po asfaltce téměř vodorovně od okraje obce Nová Červená voda a pak doprava po štěrkové svážnici směrem pod Sedm skal. Můžeme si na přejezdu prohlédnout hory, odkud jsme právě přijeli. Na okraji lesa pokračuje doprava náš trail. Perfektně vyšejpovaná stezka mírně stoupá a klesá, při tom se stále houpe. Často tudy projíždějí rodiče s dětmi nebo bajkové školky.

8. Překřížíme další svážnici a najíždíme do poslední sekce. Trochu musíme nastoupat do zalesněného jižní svahu Bukového vrchu. Traverzujeme smrkovým lesem, maličko klesáme a při tom si užíváme poslední skoky a klopenky, nebo se jen pohoupáme na terénních nerovnostech. Končíme na silnici 200 metrů od Základny.

STRAVA.com: Stáhněte trasu ve formátu GPX

Rychlebské hory, Jeseníky. 

TIPY HORYDOLY: Pokud vás přestane bavit ježdění na kole, vezměte s sebou lezečky nebo plavky. Rychlebské boulderové okruhy jsou vyhlášené mezi lezci stejně jako zatopené lomy v okolí Žulové mezi plavci.    

Rychlebské hory, Jeseníky.

Doporučené vybavení

Horské kolo (POZOR elektrokolo je nežádoucí), sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapa, mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.

BOOKING.com: Najděte si ubytování v Rychlebských horách.

Na základně Rychlebských stezek se platí dobrovolný příspěvek za využívání zdejších trailů 120 Kč/víkend nebo 1000 Kč/rok. Páska jako doklad o zaplacení se připevňuje na řídítka. 

Rychlebské stezky jsou otevřené od dubna do října. Smí se na nich jezdit pouze za denního světla. Omezení nejsou vyžadována ani tak kvůli bezpečnosti cyklistů, ale především na ochranu přírody, lesa a zvířat v něm žijících.

INFO: Rychlebské stezky

Horydoly.cz SERIÁL na kole v Jeseníkách

ELEKTROKOLO Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

TRAIL Rychlebské cyklostezky Superflow

TRAIL T-Rys, nejtěžší trail v Rychlebech

SINGLTREK Rychlebské stezky - Trail podél Černého potoka

BIKEPARK Bikepark Kopřivná také pro bázlivé bikery

BIKEPARK 25 kilometrů trailů na Dolní Moravě

CYKLOTURISTIKA Zlaté Hory, kde se těžilo zlato

CYKLOTURISTIKA Divoká svině aneb napříč Rychlebskými horami

KOLOBĚŽKY Praděd a Dlouhé stráně trpí koloběžkami

CYKLOKEMP Černý potok u Vidnavy

REGION Jeseníky

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Slovníček ze silničního pelotonu. Abychom si rozuměli

Slovníček ze silničního pelotonu. Abychom si rozuměli

Silniční cyklisté, jejich týmy a samozřejmě také fanoušci závodění na kole používají slang. Speciální slova, výrazy a termíny zrychlují dorozumění a zároveň utužují silničářskou komunitu.... celý článek

Česká a slovenská stopa na Tour de France

22 týmů na Tour de France

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

STELVIO Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Cyklojízda z Prahy do Karlových Varů jako pocta tradičnímu závodu

Cyklojízda z Prahy do Karlových Varů jako pocta tradičnímu závodu

Každoroční cyklojízdu z Prahy do Karlových Varů u příležitosti zahájení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary úspořádala česká cyklistická značka Festka. Vzdává hold klasickému cyklistickému závodu s nejdelší tradicí v Česku. Letos účastníci vzpomněli na
111 let Tour de France je speciální ročník

111 let Tour de France je speciální ročník

Tour de France nekončí pod Vítězným obloukem! Stará dáma letos poprvé v historii nedojede do Paříže, cyklisté nepodjedou Vítězným oblouk, neprojedou skrze galerii Pompidou a nezasprintují na Elysejských polích.
Triatlon Valachy man: brutální trať, těžká na ruce i nohy

Triatlon Valachy man: brutální trať, těžká na ruce i nohy

Šest stovek sportovců všeho věku se utkalo u vodní nádrže Bystřička v Beskydech při tradičním triatlonu Valachy man. Jedna z jeho závodních kategorií byla letos součástí českého i evropského poháru XTERRA, což k Bystřičce vedle
Cyklistická sezóna jako žádná jiná. Před olympiádou se pojede mužská i ženská Tour de France

Cyklistická sezóna jako žádná jiná. Před olympiádou se pojede mužská i ženská Tour de France

Největší cyklistická Grand Tour startuje již tuto sobotu. Warner Bros. Discovery pro diváky připravila komplexní programové schéma, ve kterém nebude chybět ani minuta z letošní Tour de France, která startuje tradičně

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
Klínovec Boží Dar Silniční kola 3.8.
Hradní slavnost Pirkštejn 3.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 10.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Gránická 70 Znojmo, Gránice Cyklistická závod do vrchu 18.8.

Diskuse

alsxzqrf prescription, 22.7.2024 1:12, 12 příspěvků
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek
Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky
Nehody automobilistú s cy... Bretislav Polák, 14.7.2024 18:21, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38