Hledání křišťálové vody v pískovnách od Pardubic ke Kolínu

Hledání křišťálové vody v pískovnách od Pardubic ke Kolínu
Pískovna Mělice. Kemp U Bagru.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Největší parno letošního léta. Teploty letí nad 30 stupňů Celsia. Chceme se koupat v čisté vodě. Proto si uděláme víkendový cyklistický výlet na polabské pískovny z Pardubic přes Kolín do Českého Brodu.

Jak na to

Koupání ve všech popsaných pískovnách je bezplatné.

Dvakrát se koupeme v křišťálově čisté vodě v pískovnách Mělice a Hradišťko. Velmi čistou vodu má také pískovna Vrbová Lhota. Jen Sandberg u Kolína nás poněkud zklamal, ale i zdejší koupání patří mezi příjemné zážitky. Vynechali jsme pouze rybník Buňkov, který byl v porovnání s pískovnami zelený a zasmrádlý.

Cyklisté jezdí z Prahy vlakem na východ

Ranním rychlíkem jedeme z Prahy do Pardubic. Jsou prázdniny a jsme rádi, že jsme si stačili rezervovat místa nejen pro nás, ale také pro bicykly. RegioJety už byly obsazené jinými cyklisty, a zbylo na nás místo už jen v Českých drahách. Oceňujeme, že automaticky nám přidělily místa k sezení hned vedle oddílu pro kola.

Nádherné nádraží v Pardubicích nás vyplivne na cyklostezku, po které se svezeme do historického centra města a k Pernštejnskému zámku. Ačkoliv je to pro nás trochu zajížďka, zběžnou prohlídku pečlivě opravených budov si neodpustíme.

Pardubice.

Z Pardubic podél Labe

K Labi přijíždíme podél Chrudimky. Po levém břehu projedeme pardubická sídliště a začínáme se řídit cyklistickým značením. Hlavně slepé rameno u Svítkova musíme objet správně, abychom se nemuseli vracet. (Museli jsme se vracet!)

Dál bychom mohli šlapat po rozpáleném asfaltu, ale kde to jde, tam si odskakujeme do terénu. Rybářské cestičky podél řeky nás spolehlivě vedou. V tomto vedru mnozí rybáři pospávají, a tak nás ze svých polních lůžek ani nezaregistrují.

Pardubice.

Pískovny Mělice a Lohenice

Ve Valech přejedeme Labe přes most doprava do Mělic. 7 kempů okolo 2 pískoven je sice hodně, ale kupodivu stačí pohltit davy milovníků léta a vody, aniž by to bylo nepříjemné. Vybíráme hned první kempík U Bagru. Tady se najíme, napijeme a vykoupáme. Voda je tu příjemně teplá a čistá, i kdy se v ní cachtají děti, vede nad ní skákací molo, míří do ní improvizovaná klouzačka a uprostřed pískovna neustále tahá motorový člun vodní lyžaře. Překvapením je jídlo a pití. V kůlně stlučené z planěk a obležené rudými břichouši, se podává velká porce výborně upečené kachny za 99 Kč a ideálně ošetřované pivo. Nechce se ním odtud odjíždět...

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Pískovna Mělice

Pískovna a koupaliště Mělice.

Popojedeme o pár set metrů dál k druhé pískovně Lohenice oddělené od Mělické pískovny pouze úzkým pásem souše, a nedá nám to, abychom nevyzkoušeli koupání také tady. Voda je teplá a při tom průzračná. Je to pro nás plavecký zážitek číslo 1 letošního léta. Koupat se tu dá na plně obsazené písečné pláži s občerstvením, nebo můžete vstoupit do vody kdekoliv z lesa u silnice, nebo z křovisek a luk na opačném břehu pískovny.

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Pískovna Lohenice

Pískovna a koupaliště Mělice.

Za pár minut nasedáme na kola a jedeme dál. Další pískovny čekají v dáli.

Jedeme okolo Opatovického kanálu a Doubravy do Kolína

Stále po Labské cyklostezce šlapeme okolo rybníka Buňkov. Poněkud litujeme obyvatele zdejšího kempu, protože mají koupání daleko špinavější, než o pár kilometrů dál v Mělicích. Tady se koupat nebudeme. Jsme namlsaní na lepší kvalitu.

Kvalitu si ovšem vychutnáme na návsi v obci Břehy, kde příjemný chlapík prodává ve stánku točenou zmrzlinu. Sjíždí se k němu auta zdaleka.

Ještě v Břehách se napojíme na Opatovický kanál. Nejprve po silnici zleva a posléze po červené turistické značce zprava dojedeme do Semína. Na návsi v hospodě si dáme ledově vychlazenou malinovku, doplníme vodu do bidonů a frčíme dál. 

Opatovický kanál.

Labská cyklostezka nás vede po silnici do Kladrub nad Labem proslulých chovem starokladrubských koní. Zvenku si prohlédneme historický hřebčín, projedeme krajinou uzpůsobenou pro jejich chov a kousek za Selmicemi uhneme doprava do lesa, který připomíná anglický park. Na paloucích rostou mohutné soliterní duby a ostatní stromy.

Na silnici vyjedeme zase u Hlavečníku a dojedeme po ní do Týnce nad Labem. Uvědomujeme si v závěrečném stoupání, že každé město i městečko v Polabí stojí na nenápadném ale strmém kopci.

Doubrava.

Přejedeme přes most na levý břeh Labe. Najdeme žlutou turistickou značku. Vede nás před řeku Doubravu a dál lesem k Černé struze. Jedeme stále po ní, střídají se okresky a polňačky. Žlutou značku opustíme u železničního přejezdu Soušky a po silnici dojedeme k velké pískovně Sandberg na okraji Kolína.

Voda moc čistá není (ve srovnání s ostatními pískovnami), ale vrhneme se do ní. Naše zaprášená a zpocená těla to potřebují. Plaveme podél lodě na převážení písku a okolo plovoucího bagru.

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Sandberg Kolín

Pískovna Sandberg Kolín.

Nádherně čistá voda v pískovně Hradišťko

K večeru si ještě projedeme historický Kolín, dokoupíme jídlo v supermarketu, přes lávku pro pěší a cyklisty přejedeme Kmochův ostrov znovu na pravý břeh Labe. 

Červená turistická značka nás dovede ke dvěma pískovnám Hradišťko. Východní jezero je vyhrazené pro rybáře a má poněkud zakalenou vodu. Západní jezero má posekané břehy a hlavně křišťálově průhlednou vodu. Najednou nevíme, zda je lepší koupání dopoledne v pískovně Lohenice u Mělic, nebo večer zde v Hradišťku. 

Kolín, pískovna Hradišťko.

Abychom si to ověřili, zůstáváme na noc. Přespíme ve stínu stromů a ráno plaveme znovu. Souboj o nejhezčí koupání v nejčistší vodě Lohenice x Hradišťko ovšem zůstává i tak nerozhodný.

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Jezero Hradišťko Kolín   

Kolín, pískovna Hradišťko.

Rybáři zabrali jezera Vrbová Lhota 

Za svěžího ráno, dokud se nás slunce nad hlavou ještě nepokouší ugrilovat, jedeme dál po červené turistické značce příjemnými loukami a lesíky po pravém břehu Labe k přívozu Oseček. Jezdí každou půl hodinu a loď bere nejen pěší turisty, ale i cyklisty.

Přeplavíme se na levý břeh Labe. Míříme směrem ke zkušebnímu okruhu pro vlaky a lokomotivy ve Velimi. Ignorujeme cyklotrasu, bereme to lesem ve směru, kde tušíme soustavu pískoven Vrbová Lhota.

K našemu zklamání jsou všechna jezera zabraná rybáři. Všude jsou cedule se zákazy vstupu a zákazy koupání. Volná zůstává jen nejstarší pískovna Vrbová Lhota I. přímo u silnice. Má sice nejhorší vodu, ale pořád je dobrá ke koupání.

Nejnovější Vrbová Lhota III. je dokonce hlídaná ochrankou. A dvě jezera Vrbová Lhota II. zvaná Za Valem uzurpovali komerční nájemci pro rybaření.

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Pískovna Vrbová Lhota

Pískovna Vrbová Lhota.

V Pečkách chcípnul v neděli pes

To bylo naše poslední naplánované koupání. Nastává cyklistická tortura se sálajícím sluncem v nadhlavníku. Šlapeme kopcovitou krajinou po otevřených loukách a polích do Peček. Naposledy jsme jedli a pili ráno. V neděli v poledne ovšem v Pečkách chcípl pes! Otevřeno mají pouze Vietnamci v asijské jídelně, žádná jiná hospoda nepodává jídlo ani pití. Pálivou asijskou kuchyni v horku odmítáme a zkusíme dojet do Českého Brodu.

INFO: Pískovny na Kolínsku  

 

Končíme v Českém Brodu

S jazyky na vestách si dáváme pivo, kde vidíme první vývěsní štít v Českém Brodě. Je to podivný bufík na dvoře jakési dílny vedle Liďáku na předměstí. Nebudí důvěru. Paní vrchní nám ale otevírá bránu do nebe místo svatého Petra. Z ledničky vytahuje vychlazené sklenice a točí obyčejného gambáče tak výtečně, že chlad a hořkost nás přivádějí do nirvány (svatý Petr promine, že myslíme spíš na buddhisty než katolíky).

Pak teprve zajedeme na náměstí do restaurace Kup. Místní chodec nám poradil, že je to prý nejlepší hospoda s jídlen v Brodě, a tak jsme ho poslechli. Nelitujeme. 

V horku už nemáme chuť jet dál do Prahy. Máme za sebou 105 kilometrů během dvou dnů a museli bychom šlapat ještě tři desítky kilometrů po rozpálených silnicích nahoru a dolů. Nasedáme do vlaku a v klimatizovaném voze se dovezeme domů.

Český Brod.  

Doporučené vybavení

Trekingové kolo nebo cestovní kolopřilbacyklistické tretrycyklistický drescyklistické kalhotycyklorukavičkynepromokavá bundafunkční ponožkycyklistické brýle. Nářadí, lepení, pumpičkazámek na kolo, cyklobatoh nebo cyklobrašny, blikačka a světlo, lékárnička, sportovní hodinky.

Výbava na kempování: cyklostankarimatka, lehký spací pytel, plynový vařičnádobíhygienické potřebykrém proti sluncirepelent proti hmyzučelovkanůž. Doklady, peníze.

Elektronika: outdoorová kamera nebo kompaktní fotoaparát. Mapa nebo GPS, mobil. Powerbanka nebo cestovní solární nabíječka.


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě 

Horydoly.cz Koupání v Polabí

Malvíny: Modrá voda a modrá obloha

Pískovny mezi Brandýsem, Kostelcem a Neratovicemi

Poslední koupání u Neratovic

Koupání v pískovnách Poděbrady a Sadská

Nejčistší koupání v pískovně Doubrava Kostomlátky

Podél Labe na koloběžce do Staré Boleslavi

Koupání mezi Mělníkem a Roudnicí

Unikátní vlastivědy z Prahy k Labi do Tišic

Kokořínskem na koloběžce od koupaliště ke koupališti

V pískovně Kopa Ovčáry se už nevykoupete

KRÁTKÉ ZPRÁVY: Polabí aktuálně 2018

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Frýdlantský duatlon: 3. ročník běhu a kola

Frýdlantský duatlon: 3. ročník běhu a kola

Letos se chystá třetí ročník  závodu Frýdlantský duatlon, který se bude konat 1. června ve Frýdlantu nad Ostravicí. Závod kombinuje dva v České republice masově rozšířené sporty - horské kolo a běh. ... celý článek

Bike Čeladná 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Frýdlantský duatlon: 3. ročník běhu a kola

Frýdlantský duatlon: 3. ročník běhu a kola

Letos se chystá třetí ročník  závodu Frýdlantský duatlon, který se bude konat 1. června ve Frýdlantu nad Ostravicí. Závod kombinuje dva v České republice masově rozšířené sporty - horské kolo a běh. 
Bike Čeladná 2019

Bike Čeladná 2019

Závod na horských kolech pro širokou veřejnost v Beskydech.
Ralsko AKTUÁLNĚ 2019

Ralsko AKTUÁLNĚ 2019

Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?
Cyklonovinky 2019

Cyklonovinky 2019

KUTNÁ HORA Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Festival cestování - veletrh Pardubice, Ideon 22.-23.3. 22.3.
Cape Epic - etapový cyklomaraton Jihoafrická republika 17.-24.3. 24.3.
Den Horské služby Česká republika Připomínka oběti Hanče a Vrbaty 24.3.
IBTM - veletrh Saudská Arábie, Abu Dhabi 25.-27.3. 25.3.
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 27.-30.3. 27.3.
Blik blik festival světla Plzeň 29.-30.3. 29.3.
For Bikes - veletrh Praha, Letňany 29.-31.3. 29.3.
Morkovské baj - cyklomaraton Morkovice Horská kola 31.3.
Tourism Expo - veletrh Olomouc, Flora 5.-6.4. Cestovní ruch 5.4.
Podralsko jaro - cyklomaraton Osečná Horská kola 6.4.

Diskuse

Masakrózní Skiák, 21.3.2019 17:32, 1 příspěvek
Koloběžka Lenka, 21.3.2019 9:40, 11 příspěvků
Snad jo Skiák, 20.3.2019 19:16, 2 příspěvky
Czech Tourism PK, 20.3.2019 18:07, 2 příspěvky
Průdušky Jarka, 20.3.2019 17:36, 7 příspěvků
Koloběžka Podrobnosti, 20.3.2019 13:18, 11 příspěvků
Koloběžka Karel, 20.3.2019 11:10, 11 příspěvků
Neumax Plecko, 19.3.2019 14:31, 5 příspěvků
Koloběžka Lenka, 19.3.2019 11:18, 11 příspěvků
imunita Daniela, 19.3.2019 10:37, 14 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Léto 2019: Lesnická praco... Horydoly , 20.3.2019 22:48
Přivítejte jaro ve Středo... Horydoly , 20.3.2019 22:38
Ekologie Horydoly , 20.3.2019 22:33
Na Šumavě odstartoval dru... Horydoly , 20.3.2019 9:22
Průměrný Čech na dovolené? Horydoly , 20.3.2019 9:15
Handbike Horydoly , 20.3.2019 9:11
Chytremapy.cz Horydoly , 16.3.2019 12:54
Katastrofa, zvaná vnitřní... milan šupa, 15.3.2019 19:21