Jak se jezdí ve Švýcarsku na elektrickém kole

Jak se jezdí ve Švýcarsku na elektrickém kole
Livigno. Vyjížďka na kolech vysoko do alpského údolí.
Autor snímku Bartek Wolinski
SDÍLEJ:

V příkrých švýcarských Alpách se dá celkem bez námahy jezdit na elektrokole. Čtěte zkušenosti dvou bikerů z jízdy mezi italským Livignem a švýcarským Samedanem.

Doporučujeme trasu, která měří 35,3 km. Vede z italského Livigna (1850 m) přes Rifugio Cassana (2601 m), sedlo Chaschaun / passo Cassana (2694 m/m) a S-chanf (1661 m/m) do švýcarského Samedanu (1700 m/m). Stoupání činí 986 m, sjezd 1144 m.

Pro zajímavost dodáváme, že jely dvě 73leté osoby. 

Livigno - Samedan

Z Livigna až k odbočce před prudkým stoupáním
3,4 km / 205 výškových m / stupeň Tour

od odbočky prudkým stoupáním do sedla Chaschaun
3,3 km / 644 výškových m / stupeň Turbo

ze sedla Chaschaun sjezd do S-chanfu
14.7 km / 1033 výškových m / stupeň Eco

ze S-chanfu do Samedanu
13,9 km / 39 výškových m / stupeň Tour

Na překonání výšky 849 m při celkové délce stoupání 6,7 km bylo spotřebováno přibližně 55 % kapacity baterií, na dalších 28.6 km bylo spotřebováno dalších 20 % kapacity baterií. Zbytková kapacita baterií po výletě činila asi 25%.

Oba kolaři použili kola s pohonem Bosch Performance CX 75 Nm, rok výroby 2020, s kapacitou baterie 625 Wh (Bosch CX), s diplayem Bosch Purion. E-motor měl 4 stupně zatížení Eco, Tour, E-MTB, Turbo.

Jeden biker měl kolo Trek Powerfly 7 s odpruženou vidlicí, vzadu pevný rám, jeho velikost byla XL. Druhý biker měl celoodpružené kolo Scott Strike Eride 910 s velikostí rámu rovněž XL.

U elektrokola závisí spotřeba elektrické kapacity i na frekvenci a vydaném úsilí při šlapání. Výše popsanou cestu lze jet s elektrokolem bez příznaků nějaké velké únavy; bez elektrického pohonu je člověk jezdící v příkřejších švýcarských "kopečcích" po dvou až třech dnech "na hubě" a potřebuje nějaký den oddechu. Rok před tím jezdili tito dva v horských terénech na horských kolech bez elektrických pohonů.

Nabíjení úplně vybité baterie trvá 3,5 až 4 hodiny. Lze nabíjet doma nabíječkou na 230v/50Hz.

Baterie u obou kol lze z rámu kola vyjmout a vzít k nabíjení domů. Nabíjecí výstup při 36V a 4 Amp. odpovídá zhruba výkonu 150 W takže pro nabíjení zhruba spotřebujeme asi 0,6 kWh.

INFO: Livigno 

STÁHNĚTE PRŮVODCE (PDF):

Livigno - základní informace (12 MB)
Livigno - restaurace a prodejny potravin (21 MB)
Livigno - obchody (25 MB) 

Horydoly.cz LIVIGNO na Horydoly

BIKE Livigno: jump, dirt, northshore, flow, bikepark, freeride

BIKE Mottolino bikepark pro každého sjezdaře, amatéra i profíka

BIKE Carosello 3000: flow biking Livigno

BIKE Livigno, evropská destinace pro bikery a cyklisty

BIKE VIDEO Vittorio Brumotti

BIKE Zahoď skipass, kup si bikepass

BIKE The famous Italian Bikepark Livigno will open (anglicky)

TRIATLON Livigno Xtreme Triathlon je výzvou pro odvážné 

LEZENÍ Dobrodružné lanové parky v Livignu

VODA Livigno Water Sports (anglicky)

VODA Lago di Livigno

SPORT Aktivní léto v Livignu

DĚTI Hurá s rodinou na letní dovolenou do Alp!

GOURMET Spojit turistiku s dobrým jídlem

GOURMET Luca Moretti: Speciality si dáte jen vysoko na horách

HOUBY Alta Valtellina reguluje houbaře. Není to moc drastické

NÁKUPY Livigno: levné nakupování a příšní celníci

NÁKUPY Letní Livigno nabízí výrobu sýrů, rybaření i golf

FREERIDE Livigno freeride - terénní lyžování

SKIALPINISMUS Monte Breva

SKI Livigno přivítalo běžkaře a těší se na závody

SKI V Livignu je běžkařská sezona zahájena

SKI Livigno zatím lyžuje na umělé sněhu

SKI Livigno: prvotřídní lyžování v Itálii

SKI Livigno - skvělá zima v nejlepším resortu

SKI 7 důvodů, proč vyrazit do Livigna ještě tuto zimu

SKI From November to May, Just One Snow (anglicky)

KORONAVIRUS Livigno funguje bez omezení

NEWS Livigno Feel The Alps a Livigno, Bormio, Valtellina 2020Livigno, Bormio, Valtellina 2018/2019Livigno, Bormio, Valtellina 2017/2018 a Livigno, Bormio, Valtellina 2016/2017 a Začátek zimní sezony 2016

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Paratriatlonista Tománek představil plány na rok 2026. Čeká ho severský double i dva světové šampionáty

Paratriatlonista Tománek představil plány na rok 2026. Čeká ho severský double i dva světové šampionáty

Paratriatlonista Jan Tománek oficiálně představil plány na letošní sezonu. Několikanásobného mistra světa na klasické a poloviční ironmanské distanci čekají v roce 2026 hned tři velké výzvy – extrémní severský double dvou klasických... celý článek

Juniorka Pozlerová získala bronz na mistrovství světa v zimním triatlonu

The Hero UCI Cross-country Marathon World: Alleman and Weinbeer Win the First Round in Spain’s Costa Blanca

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Dolní Rakousko je ráj pro cykloturisty

Dolní Rakousko je ráj pro cykloturisty

Hustá síť cyklostezek  v Dolním Rakousku nabízí více než 4000 km tras pro náročné sportovce i rodiny s dětmi. Hlavní důvod, proč tam vyrazit na kole, je ovšem cykloturistika na dálkových cyklotrasách.
The Hero UCI Cross-country Marathon World: Alleman and Weinbeer Win the First Round in Spain’s Costa Blanca

The Hero UCI Cross-country Marathon World: Alleman and Weinbeer Win the First Round in Spain’s Costa Blanca

Set against a spectacular Mediterranean backdrop, today’s HERO Costa Blanca, presented by Millennium Luxury Properties, kicks off the 2026 HERO UCI Cross-country Marathon World Cup. Belgium’s Wout Alleman and Switzerland’s Anna
Juniorka Pozlerová získala bronz na mistrovství světa v zimním triatlonu

Juniorka Pozlerová získala bronz na mistrovství světa v zimním triatlonu

Výrazného úspěchu dosáhla česká reprezentace na mistrovství světa v zimním triatlonu v italské Padole. Edita Pozlerová vybojovala třetí místo v kategorii juniorek a zároveň obsadila osmé místo v absolutním pořadí žen. Český tým navíc přidal
Paratriatlonista Tománek představil plány na rok 2026. Čeká ho severský double i dva světové šampionáty

Paratriatlonista Tománek představil plány na rok 2026. Čeká ho severský double i dva světové šampionáty

Paratriatlonista Jan Tománek oficiálně představil plány na letošní sezonu. Několikanásobného mistra světa na klasické a poloviční ironmanské distanci čekají v roce 2026 hned tři velké výzvy – extrémní severský double dvou klasických

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 12.-14.3. 12.3.
Fishing and Hunting - veletrh Nitra, Agrokomplex 13.-15.3. 13.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 13.-15.3. 13.3.
Galasova cyklojízda Praha, Folimanka   15.3. 10:00
Cape Epic - etapový cyklomaraton Jihoafrická republika 15.-22.3. 15.3.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 20.-21.2. 20.3.
For Boat - veletrh Praha, Letňany 20.-22.3. Vodní sporty 20.3.
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 25.-28.3. 25.3.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 25.-29.3. 25.3.
Myslivost a příroda - veletrh Kroměříž, Výstaviště 28.-29.3. 28.3.

Diskuse

Кракен: исчерпывающая инс... KrakGam, 14.3.2026 4:00, 121 příspěvků
Онлайн беттинг и гемблинг... DavidFetly, 14.3.2026 3:43, 121 příspěvků
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... Honza, 12.3.2026 13:26, 8 příspěvků
Pohrobci Klausovi Kladivo, 12.3.2026 10:05, 1 příspěvek
Hmm Honza, 11.3.2026 9:55, 1 příspěvek
Dobrý odkaz Kuba Turek, 10.3.2026 17:51, 10 příspěvků
Už velice dlouhou dobu če... Honza, 10.3.2026 17:48, 10 příspěvků
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... Paulse, 10.3.2026 12:42, 8 příspěvků
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... Kuba Turek, 10.3.2026 11:58, 8 příspěvků
Měl bych dotaz. Kdy svaz ... -OB-, 10.3.2026 11:49, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42