Livigno: prvotřídní lyžování v Itálii

Livigno: prvotřídní lyžování v Itálii
Livigno. Skákání na lyžích na sjezdovce Pemonte pod sedlem Passo d´Eira.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Livigno patří do Best Off lyžařských středisek v Evropě. Vděčí za to své poloze, počasí, levným nákupům a výborné práci rolbařů. Za výborným lyžováním sem jezdí závodníci, sportovní lyžaři, loučkaři i vyložení rekreanti s dětmi. Sjezdaři, běžkaři, snowboardisté, freerideři, skialpinisté a vyznavači sněžnic.  

Na první pohled do skiatlasu si každý asi řekne: "Proč zrovna Livigno?" Je tu jen 115 kilometrů sjezdovek a navíc jsou rozdělené na dvě poloviny, mezi kterými je nutné přejíždět skibusem.

Jenže první dojem není všechno. Do evropské špičky se Livigno protlačilo výbornými službami, pečlivou úpravou sjezdovek, ochotnými lanovkáři a levným bezcelním alkoholem. K jeho pověsti přispívají poměrně bezpečné trasy pro freeride a skialpinismus, obří snowpark Mottolino ve tvaru středověkého hradu, další snowparky a funline, kam se na svahu podíváš.

Livigno také nabízí sněhovou jistotu minimálně do Velikonoc, protože na rozdíl od nedalekého Bormia tady sníh neustále připadává celou zimu od listopadu do května. 

Obec Livigno leží na dně uzavřeného údolí, kam se lze dostat pouze dvěma cestami - jednosměrným tunelem Munt la Schera ze Švýcarska nebo přes dvě sedla Fosgano a Eira z Itálie od Bormia.

Západ pro sport a východ na pohodu

Livigno má nadmořskou výšku 1800 metrů a na obě strany údolí se táhnou sítě lanovek a vleků. Na západě je skiareál Mottolino na dlouhém hřebeni od Monte della Neve (2785 m) směrem k Passo d´Eira (2210 m) a dolů do Livigna. Několik tratí směřuje také do vedlejšího údolí do Trepalle (2096 m).

Na východě se lyžuje ve skiareálu Carosello 3000, který využívá hřeben Vetta Blesaccia (2796 m). Až na jednu výjimku do vedlejšího údolí Val Federia vedou sjezdovky nazpátek do Livigna.

Polovina sjezdovek jsou široké červené, zbytek pohodlné modré a v Mottolinu je i něco málo širokých černých svahů. Horní polovina areálů je nad hranicí lesa. Sjezdovky jsou zde široké a přehledné. V lese se potom zužují a zábavně se kroutí a mění sklon.

Velmi lehké cvičné louky obsluhované pomalejšími vleky najdete hned za humny. Kupodivu bývají volné a k naučení na lyžích nebo snowboardu tu má každý dost volného prostoru.

Dvě stařičké pomalé dvojsedačky vozí lyžaře po obou hřebenech. Jinak jezdí hlavně páteřní kabinky odspoda až nahoru a zbytek obsluhují pohodlné a rychlé čtyřsedačky nebo šestisedačky, některé s plastovým krytem proti větru.

Livigno.

Kam na běžky

Výborně upravované běžecké stopy pro klasiku i bruslení vedou po dně údolí v délce tři desítky kilometrů. Vstup na ně je v ceně skipasu. Jinam se na běžkách nedostanete. Všechna okolní údolí i kopce jsou strmé a vhodné pouze na skialpinismus, případně výlety na sněžnicích.

Skipasy

Skipasy lze koupit samostatně na každou oblast zvlášť (Carosello a Mottolino), také spojené permanentky pro celé Livigno a ještě je možné za koupit skipas 4 Valley Alta Valtelina (Bormio, Santa Caterina a San Colobano) - do vedlejších středisek je to ovšem autem nebo meziměstským autobusem čtyři desítky kilometrů daleko přes horské průsmyky, a tak je otázka, zda se to vůbec vyplatí.

Doprava

Livigno je od Prahy vzdálené přes 700 kilometrů. Z Čech se jezdí po plzeňské dálnici na Rozvadov. Dále po dálnici okolo Mnichova a buď přes Garmisch a horské sedlo Fernpass do Landecku (bez poplatků), nebo o něco delším směrem, ale po dálnici přes Innsbruck do Landecku (rakouská dálniční známka). Po vedlejších silnicích pokračume do švýcarského Zernezu a skrz tunel Munt la Schera už jenom pár kilometrů do Livigna. Tunel je placený a navíc jednosměrný. Je tedy řízen policisty podle časového schematu, aby se přijíždějící i odjíždějící auta vystřídala.

INFO: Livigno

Horydoly.czAKTUÁLNĚ: Livigno, Bormio a Valtellina 2014/2015

Livigno.

Horydoly.czSKI GUIDE: Livigno Freeride

Livigno.

Ubytování v Livignu

Seznam hotelů: https://www.livigno.eu/lista-hotel
Seznam apartmánů: https://www.livigno.eu/lista-appartamenti
Seznam kempů: https://www.livigno.eu/lista-campeggi

Hotely v Livignu jsou rozděleny na tři kategorie

Hotely pro aktivní dovolenou: https://www.livigno.eu/active-hotels
Hotely pro bikery: https://www.livigno.eu/bike-hotels
Hotely pro rodiny: https://www.livigno.eu/family-hotels
V Livignu nejsou žádné hotely typu 18+, všechny tedy ubytovávají děti a mládež.


Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě

Horydoly.cz Evropská zimní střediska na HORYDOLY 

Adelboden (Švýcarsko)
Alpe d´Huez 1 (Francie)
Alpe d´Huez 2 (Francie)
Bansko (Bulharsko)
Courchevel (Francie) 
Courmayeur (Itálie)

Czorsztyn (Polsko)
Fanningberg (Rakousko)
Garmisch-Pertenkirchen (Německo) 
Heiligenblut (Rakousko)

Hochkönig (Rakousko)
Chamonix (Francie)

Chamrousse (Francie)
Chopok 1 (Slovensko)

Chopok 2 (Slovensko)
Ischgl (Rakousko)

Kaprun - freeride (Rakousko)
Kaprun - sjezdovky (Rakousko)
Kleinkirchheim (Rakousko)
Kleinwalsertal (Německo)
Kronplatz (Itálie)
La Grave (Francie)
Lachtal (Rakousko)
Lackenhof Ötscher (Rakousko)
Lautaret (Francie)
Les 2 Alpes 1 (Francie)

Les 2 Alpes 2 (Francie)
Les Arcs/La Plagne (Francie)
Livigno - freeride (Itálie)
Livigno - sjezdovky (Itálie)

Madonna di Campiglio (Itálie)
Maurienne (Francie)
Menuires (Francie)
Meribel (Francie)
Mitterdorf (Německo)

Mölltal (Rakousko)
Mürren (Švýcarsko)
Nassfeld (Rakousko)
Obertauern (Rakousko)
Plose (Itálie)
Ramsau/Schladming (Rakousko)
Rokytnice nad Jizerou (Česko)
San Bernardo (Itálie)
San Pellegrino (Itálie)
Seefeld (Rakousko)
Seiser Alm (Itálie)
Sella Ronda (Itálie)
Skirama (Itálie)
Speikboden (Itálie)
Stubai (Rakousko)
Špindlerův Mlýn (Česko)
Štrbské Pleso (Slovensko)
Radstadt (Rakousko)
Raxalpe (Rakousko)
Sölden (Rakousko)
Sulden (Rakousko)
Tignes (Francie)
Titlis (Švýcarsko)
Tux (Rakousko)
Uludag a Sarikamis (Turecko)
Val d´Isére (Francie)
Val Senales (Itálie) v létě
Val Senales (Itálie) v zimě
Val Thorens (Francie) 
Vars (Francie)

Vysoké Tatry (Slovensko)
Wildschönau (Rakousko)
Zell am See (Rakousko)
Železná Ruda (Česko) 

Lyžařské manuály na HORYDOLY 

Passo Tonale (Itálie) 3 díly
La Norma (Francie) 5 dílů
Chamonix a Courmayeur (Francie a Itálie) 9 dílů
Bormio (Itálie)  (8 dílů)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

JILEMNICE Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Rybáři loví Bezdrev. Extra prodloužený víkend láká do Hluboké nad Vltavou

Queen Elizabeth 2 zůstává v Dubaji, ale ukáže se v Londýně

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Korunovační klenoty Lucemburků u minoritů v Praze

Korunovační klenoty Lucemburků u minoritů v Praze

Výstava českých korunovačních klenotů, jež přitahuje tisíce návštěvníků a patří k hrdosti národa, končí po svátku svatého Václava, jemuž byla koruna symbolicky věnována Karlem IV., prvním českým panovníkem spojujícím krev Přemyslovců a Lucemburků.
10 zásad jak plánovat horskou túru

10 zásad jak plánovat horskou túru

AKTUALIZACE Plánování je otcem úspěchu a opatrnost jeho matkou. Každou horskou túru je potřeba předem promyslet a naplánovat do posledního detailu. Dodržujte hlavní zásady, abyste na něco nezapomněli. 
Jak vybrat správné vybavení pro kajakové výlety a usnadnit si cestu

Jak vybrat správné vybavení pro kajakové výlety a usnadnit si cestu

Plánujete první nebo už několikátý kajakový výlet a přemýšlíte, jaké vybavení by vám nemělo chybět? Správná volba výbavy je klíčem k pohodě, bezpečí i radosti z pádlování.
Batura Muztagh - dlouhá a vysoká skalní stěna v Karakoram

Batura Muztagh - dlouhá a vysoká skalní stěna v Karakoram

Málo známý vrchol Batura Muztagh (7795 m) je 25. nejvyšší hora světa. Leží v pohoří Karakorum. Jedná se vlastně o 10 kilometrů dlouhou a minimálně 7000 m vysokou horskou stěnu bez dominantního vrcholu.
Olawa, nejhezčí podzimní plavba u Vratislavi

Olawa, nejhezčí podzimní plavba u Vratislavi

Vratislav / Breslau / Wroclaw bývalo české město, potom německé průmyslové centrum a v současnosti je polským velkoměstem. Proto nám Čechům zní povědomě název nejhezčí řeky Olawa. Teď na podzim si užijeme krásné

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frýdlant nad Ostravicí, kulturní centrum 21.-23.10. 21.10.
Vietnam - diashow Ostrava, Art Přednáší Jiří Kráčalík 23.10. 18:00
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 23.10.-2.11. 23.10.
ITEP - veletrh Plzeň, Lokomotiva 24.-26.10. 24.10.
Boubín Libín Kleť Holubov 24.-26.10. Ultra Trail 24.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 24.10.-2.11. 24.10.
Na zámku straší Benešov nad Ploučnicí 24.10.
Doubrava - zamykání Pařížov 25.10.
Podzimní slavnost na hradě Valdštejn 18.-19.8. 25.10.
Dýňové slavnosti Rakousko, Retz 25.10.

Diskuse

??? Elektrika, 23.10.2025 16:41, 2 příspěvky
??? Honza, 20.10.2025 10:55, 2 příspěvky
Ada, Phill, 20.10.2025 9:24, 1 příspěvek
Čelovka Petr, 19.10.2025 19:39, 24 příspěvků
Rysy - smrtelné úseky Kuba Turek, 19.10.2025 0:11, 2 příspěvky
??? Honza, 18.10.2025 10:59, 2 příspěvky
Inu Kuba Turek, 17.10.2025 13:32, 6 příspěvků
Inu Honza, 17.10.2025 13:03, 6 příspěvků
Mlýnská Třeboň vodák Marek, 17.10.2025 11:30, 1 příspěvek
??? normální horolezecké ... Tom, 17.10.2025 10:45, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Krumlovský vodácký maraton Horydoly , 22.10.2025 20:56
Sv. Martina oslaví Na Spi... Horydoly Open, 22.10.2025 10:03
Kosmetika Horydoly Open, 22.10.2025 9:59
Mezinárodní úspěch Kutné ... Horydoly Open, 20.10.2025 9:30
Podzimní výlovy Horydoly , 17.10.2025 19:45
Jižní Čechy Horydoly , 15.10.2025 1:17
Czech Travel Press Horydoly , 12.10.2025 18:41
Zanzibar Horydoly , 8.10.2025 0:03