Trail podél Černého potoka v Rychlebech

Trail podél Černého potoka v Rychlebech
Trail podél Černého potoka.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

BIKE GUIDE Rychlebské stezky ukazují bikerům dvě tváře. Jižně od Černé Vody vedou strmé traily plné kamení, klopených zatáček a dřevených lávek. Na severu si užijete pohodové singltreky. Mezi nimi je nejzajímavější Trail podél Černého potoka.

Trail podél Černého potoka v Rychlebech
Slunce zapadlo za Rychleby.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 30 km
Čas výletu: 3 h
Náročnost: nižší 
Terén: upravené lesní stezky
Highlights: příroda v údolí Černého potoka
Kolo: GT Force Carbon Elite + GT Sensor Carbon Elite

Trail podél Černého potoka je terénní cyklotrasa sjízdná na hardtailu (horské kolo s odpruženou přední vidlicí) avšak radostněji si ho vychutnáte na fullu (plně odpruženém kole).

Celodenní výlet do Vidnavy a zpět

Samotný trail má 9 kilometrů. Spolu s příjezdem a odjezdem po silnicích měří trasa zhruba 12 kilometrů a klesne přibližně o 100 výškových metrů. Nejede se ovšem stále s kopce dolů, občas je třeba zdolat krátký ostrý stoupáček, a proto se nakonec dopočítáme mírných terénních sjezdů s celkovým převýšením 200 metrů. 

Pokud si na konci přidáme Vidnavský okruh podobného charakteru a vrátíme se po Trailu Lesů ČR, zdoláme 30 kilometrů s převýšením 300 metrů. To je výlet jako víno.

My jsme projeli méně obvyklou kombinaci zelený stoupací trail Dr. Wiessnera - červený trail Superflow - modrý Trail podél Černého potoka - a nezbyl nám už čas, pročež jsme se vrátili po silnicích nejkratší cestou přes Červenou Vodu a Černou Vodu na základnu Rychlebských stezek. V rekreačním tempu na celoodpružených kolech nám to trvalo od deseti hodin ráno do pěti hodin odpoledne. Celková délka 45 km a převýšení 800 m.

Obvyklý start Trailu podél Černého potoka je na základně Rychlebských stezek, kde se dá zaparkovat, najíst, napít a případně přespat ve stanu nebo obytném autě. Tady se také půjčují kola. Cíl je ve Vidnavě, kde letní koupaliště Velká Kraš, parkoviště, občerstvení a o pár set metrů dál Cyklokemp Černý potok. 

Rychlebské hory, Jeseníky.

Z Rychlebské základny do Vidnavy

Na kola nasedáme u Základny. Po cyklostezce 6046 sjíždíme do vesnice Černá Voda. Jsme tam za pár minut, protože asfaltka mezi loukami je mírně skloněná. Tady se dá najíst v hospodách, dokoupit jídlo a pití v Coopu anebo přespat v několika privátech či penzionech.

Pokračujeme po asfaltu cyklostezkou 6047 na lesní rozcestí, kde doprava nenápadně odbočuje Trail podél Černého potoka. Pokud uvidíme po levé ruce rybník a dojedeme k turistickému přístřešku, přejeli jsme rozcestí o 300 metrů a musíme se vrátit.

Trail je značený zelenými kulatými terčíky. Zpočátku jedeme lesním úvozem. Následuje několik úzkých stezek přes zelené mokřiny, které zpevňuje bílý štěrk.

Pak se zanoříme do mladého lesa a hliněná stezka mírně klesá k Černému potoku, který máme po pravé ruce. Nad jeho levým břehem se přiměřeně kroutí, abychom neztratili pozornost. Je vidět, že o bývalou pěšinu nevábnými svahy se Rychlebské stezky pěkně starají. Mokrá místa jsou vydlážděna velkými kameny, vlhké úseky vysypané štěrkem, přes přítok Plavného potoka vede lávka a v nejstrmějším místě je dokonce vztyčené zábradlí. Kde je potřeba, tam je trail zaříznutý do strmého svahu. Z cesty jsou odstraněné napadané stromy i větve, buřina podél ní je vysekaná.

Trail se několikrát nakrátko zvedne, překřížíme lesáckou silničku do obory Rokliny na druhém břehu potoka, a vyjedeme na paseky, které tu nově vznikly po těžbě kůrovcem sežraného smrkového lesa. Je vidět, jak si volné místo bere příroda okamžitě zpátky. Všude vyrážejí listnaté stromky.

Za pasekymi se zanoříme do starého bukového lesa a strmě sjedeme k soutoku Černého a Červeného potoka. Mimochodem názvy potoků a stejnojmenných vsí na jejich horních tocích, byly známé už okolo roku 1250! Oblast tehdy patřila biskupům ze slezské Vratislavi pod českou správou (později německé město Breslau a dnes polská Wroclaw).

Rychlebské hory, Jeseníky.

Přejedeme po lesáckém mostě na pravý břeh Černého potoka. Pokračujeme po hrázi starého vypuštěného rybníka ke kamenitému srázu.

Traverzujeme ho po pečlivě upravené lesní stezce, místy opatřené zábradlím a dřevěnými lávkami. Přesto je tento úsek zábavný, protože je třeba přejíždět mnohá zapeklitá místa, kde se za nepozornost platí pádem z kola.

Když doleva dolů odbočuje široká štěrková cesta ke kempu Habina a cyklokempu Černý potok, končí technické obtíže.

Naposledy vystoupáme stezkou do kopce a tam na nás čeká už jen jakoby za odměnu hezký lesní sjezd po upraveném trailu, který dojíždí ke koupališti Velká Kraš na soutoku Černého potoka a Vidnávky.

Do Vidnavy na náměstí je to odtud dva kilometry po perfektní asfaltové cyklostezce 6047. Ve městě najdete jídlo, pití, ubytování, parkování, koupání a další služby, které můžete potřebovat.

Rychlebské hory, Jeseníky.

Celkový dojem z Trailu podél Černého potoka máme pozitivní. Otázka samozřejmě stojí, zda má smysl se sem trmácet zpoza Jeseníků nebo dokonce z Čech. Pokud jízdu pojmete jako doplněk k ježdění na originálních Rychlebských stezkách, tak to jistě význam má. Jestli trail zařadíte do delšího cykloristického poznávání kraje za horami, tak to bude vítané terénní osvěžení. 

Jestliže se chcete pouze svézt na známém trailu, tak můžeme říci, že existuje spousta přírodních tras stejné kvality někde ve vašem okolí. My z Prahy to máme blízko třeba do sázavského nebo vltavského údolí, případně do Brd. Ale na charakterově podobných stezkách jsme se svezli třeba také v Krušných horách, v okolí Ralska, v Jizerských horách, Krkonoších a dá se toho najít mnoho i na dalších místech.  

Doporučené vybavení

Horské kolo (POZOR elektrokolo je zde nežádoucí, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapa, mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.

Za základně Rychlebských stezek se platí dobrovolný příspěvek za využívání zdejších trailů 120 Kč/víkend nebo 1000 Kč/rok. Páska jako doklad o zaplacení se připevňuje na řídítka. 

Rychlebské stezky jsou otevřené od dubna do října. Smí se na nich jezdit pouze za denního světla. Omezení nejsou vyžadována ani tak kvůli bezpečnosti cyklistů, ale především na ochranu přírody, lesa a zvířat v něm žijících.

Doporučujeme jezdit na Trail podél Černého potoka v babím létě. Na jaře zde bývá dost mokro a v létě tady řádí hejna komárů. V září a říjnu bývá sucho, chladno a komáři vymřou.

Trasa je vodná i pro děti, které jsou zvyklé jezdit na horském kole. Nutné je pro ně veškeré bezpečnostní vybavení - helma, rukavice a hodí se chrániče páteře a kolen.

INFO: Rychlebské stezky


Horydoly.cz SERIÁL na kole v Jeseníkách

ELEKTROKOLO Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

TRAIL Rychlebské cyklostezky Superflow

TRAIL T-Rys, nejtěžší trail v Rychlebech

SINGLTREK Rychlebské stezky - Trail podél Černého potoka

BIKEPARK Bikepark Kopřivná také pro bázlivé bikery

BIKEPARK 25 kilometrů trailů na Dolní Moravě

CYKLOTURISTIKA Zlaté Hory, kde se těžilo zlato

CYKLOTURISTIKA Divoká svině aneb napříč Rychlebskými horami

KOLOBĚŽKY Praděd a Dlouhé stráně trpí koloběžkami

CYKLOKEMP Černý potok u Vidnavy

REGION Jeseníky

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2022

Cyklonovinky 2022

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

T-Rys, nejtěžší v trail v Rychlebech

Superflow! Rychleby!

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2022

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2022

LOMANY Novinky ze západočeské metropole a okolí.
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

LIBEŇ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Cyklistický maraton Vysočiny vyhrál Radek Roupec

Cyklistický maraton Vysočiny vyhrál Radek Roupec

Necelých 93 minut po startu dorazil Radek Roupec z obce Lesonice na Třebíčsku do cíle elitního hlavního závodu sedmnáctého ročníku Předvýběr.CZ Bike Maratonu Vysočina 2022. Na stupni vítězů převzal zlatou medaili.
Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Provoz sedačkových a kabinkových lanovek v Krkonoších je po prázdninách omezený, ale jsou stále v provozu. Přinášíme přehled jejich provozní doby.
Cyklokemp Černý potok: výprava za Jeseníky, kde to skoro nikdo nezná

Cyklokemp Černý potok: výprava za Jeseníky, kde to skoro nikdo nezná

Vidnava je české město od roku 1918. Do té doby patřilo Slezsku a posléze Německu. Není divu, protože geograficky leží v polských rovinách a pro Čechy se rozkládá daleko za Jeseníky. Vidnavsko se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 1.-4.10. 1.10.
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Transexpo - veletrh Polsko, Kielce 12.-14.10. Veřejná doprava 12.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 14.-15.10. 14.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Tour Salon - veletrh Polsko, Poznaň 21.-23.10. Cestování 21.10.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 25.-26.10. 25.10.
WTM - veletrh Velká Británie, Londýn 7.-9.11. Cestování 7.11.
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 10.-13.11. Cyklistika 10.11.
Alpinmesse - veletrh Rakousko, Innsbruck 12.-13.11. 12.11.

Diskuse

proti pervitinu laciné a ... Seeker, 3.10.2022 16:37, 5 příspěvků
Cena? Horydoly, 3.10.2022 13:52, 5 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Lukas B., 3.10.2022 12:15, 5 příspěvků
JEN DOBŘE Honza, 3.10.2022 11:53, 1 příspěvek
Cena? Honza, 3.10.2022 11:43, 5 příspěvků
Cena? Lesní zákon, 3.10.2022 10:15, 5 příspěvků
Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky
INU Honza, 30.9.2022 12:14, 2 příspěvky
tatry Horydoly, 29.9.2022 9:29, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07