Užijme si vánočním atmosféru
Rozzářené ulice a náměstí, shon vánočních trhů a všudypřítomné koledy přesvědčí i zaryté odpůrce svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice připomínají muzea a skanzeny, podívat se můžeme na betlém nebo vyslechnout adventní koncert v kostele, na zámku či na náměstí.
Vyberete si z vánočních tipů, které přinášíme v tomto článku.
Pokud jste laděni sportovněji či chcete vyrazit do přírody, najdete další akce v Kalendáři na Horydoly (www.horydoly.cz/kalendar), případně na stránkách Klubu českých turistů (www.kct.cz).
Jste-li z jihu, podívejte se do nabídky Advent a Vánoce v jižních Čechcách (www.horydoly.cz/vypsat.php?id=11732).
Mikuláš přináší první nadílku
Šestého prosince slaví jmeniny Mikuláš a to je jasné znamení, že Vánoce jsou za dveřmi. V předvečer svého svátku, 5. prosince, přichází svatý Mikuláš v doprovodu své družiny, aby navštívil všechny děti.
Tip: Mikulášská nadílka v Třebíči (www.kviztrebic.cz) nebo v hornickém muzeu v Ostravě (www.muzeumokd.cz).
Vánoční trhy: dárky a sváteční atmosféra
Pražské vánoční trhy patří mezi nejvyhlášenější v Evropě. Letos začaly rozsvícením vánočního stromu 29. listopadu 2008 a budou trvat do 1. ledna 2009.
Tip: V komornější atmosféře proběhne vánoční jarmark v Mělníku. 6. 12. si tu nakoupíte šikovné dárečky a ve dnech 12.–13. 12. 2008 zase ochutnáte dobroty z adventní kuchyně našich babiček a prababiček (www.muzeum-melnik.cz)
České betlémy jsou světovým unikátem
Příběh o Ježíškově narození je věčnou inspirací pro tvůrce betlémů. Česká republika se v jejich počtu řadí mezi betlemářské velmoci, protože výroba betlémů – ať už ze dřeva, papíru, sádry, keramiky či perníku – zde má tradici už od 16. století.
Muzeum v Jindřichově Hradci (www.muzeum.esnet.cz) uchovává největší mechanický lidový betlém na světě – Krýzovy jesličky. Toto monumentální dílo vyráběl jejich autor více než 60 let a obsahuje čtrnáct set figurek.
V Třebechovicích pod Orebem (www.betlem.cz) založili dokonce Muzeum betlémů, kde vystavují betlémy z České republiky a Slovenska. Jeho nejcennějším exponátem je Třebechovický pohyblivý betlém.
Nejvzácnějším pokladem Muzea betlémů v Karlštejně (www.obeckarlstejn.cz) není nic menšího než Karlštejnský královský betlém s figurkami českých králů.
Každý rok od 26. prosince do 2. února můžete obdivovat výtvory zručných obyvatel města Třešť na Vysočině (www.trest.cz), a to přímo doma u jejich tvůrců nebo v místním muzeu.
Svou tradici už mají také výstavy betlémů v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu (www.hrad.cz)
Tip: Ještě lepší než výtvory z nejrůznějších materiálů jsou živé betlémy. Vidět je můžete v Horní Plané na Šumavě (23. 12.), v Kadani (25. 12.) nebo v Českém Krumlově (23. 12.)
Svátky slaví také památky UNESCO
Nezapomenutelné Vánoce prožijete se svou rodinou v Českém Krumlově (www.ckrumlov.info). Každou adventní neděli je na náměstí připraven kulturní program. K tradici Štědrého dne už patří i předávání dárků pro medvědy z hradního příkopu. Přijedete-li do Krumlova o Štěpánském posvícení (26. 12.), čeká vás spousta dobrého jídla, hudba a tanec.
Vánoce se středověkou a renesanční hudbou vyzkoušejte v dalším městě oceněném organizací UNESCO, v historické Telči (www.telc-etc.cz). České koledy zazní jak na vánočních trzích, tak i při společném zpívání na zámku.
Tip: Dopřejte si romantické chvíle při adventních a vánočních plavbách na řece Dyji (www.lodnidoprava.com) v Lednicko-valtickém areálu. Čeká vás vánoční výzdoba, zapalování svíček, koledy a svařené víno nebo čaj.
Hrady a zámky přes Vánoce
Také při návštěvě hradů a zámků poznáte, že se blíží doba Vánoc. Prozradí je slavnostně vyzdobené komnaty, průvodci v dobových kostýmech a vánoční trhy v podhradí.
Na vánočních trzích (13.–14. 12.) na hradě Loket (www.hradloket.cz) se nudit určitě nebudete. Ukázky řemeslného a šermířského umění zabaví vás i děti, pro které je navíc připraven speciální koláčový turnaj.
Hrad Křivoklát (www.krivoklat.cz) bude po dva adventní víkendy (6.–7., 13.–14. 12.) dějištěm vánočního jarmarku, jehož součástí budou hudební a divadelní představení.
Řemeslné výrobky s vánoční tematikou, prohlídky v dobových kostýmech nebo adventní koncerty mají připraveny pro oslavy adventu na zámku Nelahozeves (29.-30. 11. www.lobkowiczevents.cz).
Adventní trhy s šermířským a divadelním program chystají na zámku Sychrov (6.–7. 12. www.zamek-sychrov.cz).
Tip: Vánoční slavnosti v duchu barokní doby poloviny 18. století, projížďky v kočáře, živý betlém, stánky s řemesly, prodej ryb, stromků, horké pochoutky a nápoje, to vše vás čeká 13. 12. na zámku Mnichovo Hradiště (www.mnichovo-hradiste.cz) během Valdštejnských Vánoc.
Klasická hudba vedle lidových koled
Vánoční a adventní hudba Česká hudba patří k světovým kulturním pokladům a není lepšího dárku pro její příznivce než speciální koncerty vánoční a adventní hudby. V jejich repertoáru často objevíte českou vánoční mši Hej mistře, vstaň bystře, kterou koncem 18. století složil Jakub Jan Ryba.
Státní opera v Praze (www.opera.cz) tradičně uvede vánoční koncerty (25. - 26.12.).
Varhanní koncerty s vánoční tematikou budete moci vyslechnout (26. 12. - 1. 1.) v bazilice svatého Jakuba na pražském Starém Městě (www.auditeorganum.cz).
Oblibu adventní a vánoční hudby potvrzuje řada festivalů s tímto zaměřením. V Praze se počátkem prosince konají hned dva (11.–14. 12. www.choirs.cz; 28.–29. 11. 2008 www.orfea.cz).
Na festivalu Souznění v Ostravě (18. - 21. 12.) představí zpěváci, tanečníci a řemeslníci mizející svět lidových tradic a původní lidové muziky (www.souzneni-festival.cz).
Adventní koncert sólistů pražského Národního divadla si budou moci vychutnat návštěvníci zámku Vranov nad Dyjí (20. 12. www.zamekvranov.cz)
Jak se slavily Vánoce před 100 lety
Oživit starého ducha Vánoc s jeho zvyky a tradicemi se pokouší muzea a skanzeny v České republice. Během týdne Vánoce na dědině (8.–17. 12.) se zajeďte podívat do valašské vesničky v Rožnově pod Radhoštěm (www.vmp.cz). Hodný pan učitel naučí děti koledy, hospodyňky ukážou pečení a zdobení perníčků, zručný řezbář vyloupne ze dřeva stádo oveček, a pokud sem přijedete 13. prosince, budete si moci tyto originální výrobky pořídit na vánočních trzích. Na koledování jste pak zváni o svátku svatého Štěpána 26. prosince.
Vánoční program Radujme se, veselme se… připravilo (6.–10. 12.) Muzeum jihovýchodní Moravy ve Strážnici (www.nulk.cz). Lidová stavení budou vyzdobena ve stylu venkovských Vánoc minulého století a jejich obyvatelé budou ponořeni do předvánočních příprav, ať už to bude pečení vánočních oplatek, výroba slaměných ozdob nebo figurek do betléma. Když se vám tato ručně vyrobená dílka zalíbí, můžete si je přímo na místě zakoupit.
Do tajemného podzemí se vydáte při návštěvě Hornického muzea v Příbrami (www.muzeum-pribram.cz). Od 8. do 19. prosince na vás čeká slavnostně vyzdobený hornický domek a prokopská štola, kterou si prohlédnete při jízdě důlním vláčkem. Na tradiční výstavu betlémů jste zváni do příbramské Galerie Františka Drtikola (5. 12. – 4. 1.).
Diskuse
Diskuze k článku
Jaro začíná 20. března pozdě odpoledne
Ředitelka Národní galerie Alicja Knast dostala padáka
Nejčtenější články
Zaplatit za rande kryptem? Zájem generace Z roste, brzdí ho chybějící terminály i předsudky
Rudý a hnědý nok Foldyna dostal od Babiše trafiku na dráze
Alpy AKTUÁLNĚ 2026
Ideální plánování dovolené dle státních svátků
Václav Fischer naučil Čechy létat k moři, teď má opletačky s německou policií
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Velikonoce v hornickém domku | Příbram, muzeum | 23.3.-5.4. | 23.3. | |
| Taipei Cycle - veletrh | Taiwan | 25.-28.3. | 25.3. | |
| Reisemarkt - veletrh | Německo, Mannheim | 25.-29.3. | 25.3. | |
| Hory a mesto - festival | Bratislava, Cinema City Eurovea | 25.-29.3. | 25.3. | |
| Len - přednáška | Vrchlabí, Krtek | Přednáší Ivana Buttry | 26.3. | 18:00 |
| Myslivost a příroda - veletrh | Kroměříž, Výstaviště | 28.-29.3. | 28.3. | |
| Norsko - diashow | Jihlava, Na Kopečku | Přednáší Martin Loew | 31.3. | 18:00 |
| Má vlast cestami proměn - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 1.-30.4. | 1.4. | |
| Velikonoce | Veselý Kopec | 3.-6.4. | 3.4. | |
| Street Food Market | Plzeň | 5.4. |
Diskuse
| Zajímavé čtení | TS Šedý Vlk, 24.3.2026 7:33, 1 příspěvek |
| Пробив по номеру телефона | Jessecipsy, 24.3.2026 5:50, 9 příspěvků |
| Перезват сообщений в тг | JerryDal, 24.3.2026 5:39, 9 příspěvků |
| где в уфе дешевле купить ... | Michaelbib, 24.3.2026 4:29, 1 příspěvek |
| Inu | Honza, 23.3.2026 10:15, 1 příspěvek |
| Skitour- Unglück im Walli... | dedek Bretislav, 21.3.2026 11:18, 1 příspěvek |
| Nez zacaly kolobezky, byl... | Bretislav, 20.3.2026 23:53, 2 příspěvky |
| Mushings kolobezkou na di... | Bretislav, 20.3.2026 22:38, 4 příspěvky |
| Pístalka do hor se nemá z... | Horydoly, 20.3.2026 21:13, 2 příspěvky |
| Pístalka do hor se nemá z... | dedek Bretislav, 20.3.2026 19:42, 2 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Re: Herní klub | uxeuen@mailto.plus, 23.3.2026 21:01 |
| Herní klub | uxeuen@mailto.plus, 23.3.2026 21:01 |
| Re: Lyžování v Itálii | Kuba Turek, 22.3.2026 22:32 |
| Prosba o radu | Horydoly Open, 22.3.2026 21:14 |
| Leoš Šimánek zemřel | Horydoly , 11.3.2026 0:40 |
| Pražský veletržní areál v... | Horydoly , 28.2.2026 17:46 |
| Znovínský košt v Louckém ... | Horydoly , 28.2.2026 17:44 |
| Re: Textilky Slezan ve Fr... | Horydoly , 17.2.2026 11:37 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH