Slovensko-polský časopis Tatry

Slovensko-polský časopis Tatry
SDÍLEJ:
Tatranský víkend pokračuje VIII. dílem. Pravidelná sobotní recenze se proto týká nového přeshraničního časopisu Tatry. Polská i slovenská redakce zvou do nejvyššího karpatského pohoří, ale zároveň dávají najevo, že návštěvníci nejsou příliš vítáni.
Jak na to

Časopis koupíte na novinových stáncích v Polsku i na Slovensku.

Verdikt Horydoly

* zhola zbytečná publikace

** je dobře, že něco takového vůbec vyšlo

*** za ty peníze to stojí

**** výborná a poučná publikace

***** to musíte mít

Na čtvrtém čísle časopisu Tatry je až příliš znát, že ho vydávají ochranáři. Na slovenské straně to jsou Štátne lesy Tatranského národního parku a na polské Tatrzanski Park Narodowy.

Zůstaňte doma!

Nejméně tři zásadní články otevřeně odmítají návštěvníky Vysokých Tater. Titulek TANAP: atakovaný a chránený navozuje atmosféru, ve které se nese následující text. Hned v úvodu píše tiskový mluvčí slovenského TANAPu Juraj Švajda: "Dnes vysoký počet návštevníkov posobí do istej miery rozporuplne." Poté následuje celá stránka zákazů vyplývajících z návštěvního řádu.

V dalším článku Mapy možu aj dezorientovat si Lenka Burdová stěžuje na vydavatele map. Vadí jí, že věrně zobrazují terén národního parku. Nejraději by pro nakladatelství zavedla povinnou kontrolu mapového obsahu před vytištěním map a zřejmě i cenzuru. Z jejích slov vyplývá, že nejvíce vadí zakreslené cesty mimo turistické značky, kam podle jejího mínění mapy zavádějí turisty.

Nechceme chaty

Ani nestor tatranského místopisu Ivan Bohuš se v příspěvku Aj tam stáli chaty... nevyvaroval nepřátelství vůči turistům. "V minulosti stáli chaty na pätnástich miestach, kde sú dnes zbytočné, či dokonce nežiaduce." Kdyby to napsal jako své mínění, budiž. Ale když toto tvrzení vydává za obecně platné, je nutno namítnout, že mnohé dnes neexistující chaty by svoji klientelu určitě našly.

Připomeňme tři příklady z nedávné minulosti. Když shořela Zbojnícka chata, bylo reálné nebezpečí, že se nikdy neobnoví. Kdyby nebylo nadšenců v čele s chatařem Záhorem a tatranským publicistou Argalácsem, chata by už zřejmě neexistovala.

Chata Plesnivec byla dlouho v moci ochranářů. Po dlouhém právním boji ji museli vydat původním majitelům a ti z ní znovu udělali oblíbené přístřeší pro veřejnost. Mnohé další chaty takové štěstí neměly. Chatu Pod Rysmi neustále likvidují laviny, ale povolení ke stavbě nové chaty o trochu výše na bezpečném místě v sedle Váha není možné získat.

Slovenská xenofobie

Ze stránek časopisu Tatry na dvou místech vyhřezává slovenská xenofobie. Anton Kroh uráží v článku Kde sú České Tatry? většinu polských návštěvníků: "V súčasnosti pomenovanie České Tatry používajú iba tupí nevzdelanci a nížinné buranstvo." Pojmem České Tatry totiž Poláci označují všechny štíty doliny, které leží jižně od jejich hranic. "Nejméně osmdesát procent Poláků to bere jako historický název a rozhodně tím neupírají Slovensku územní nároky na jižní část Vysokých Tater," připomněl polonista Richard Vacula, když si článek přečetl. "Je to vůči nim od autora článku sprosté."

Že se Slováky v redakci není v tomto směru něco v pořádku, dokládá i další citace ze sondy do historie Poľské cesty na Slovensko od Michala Jagiella: "O mnoho horšia situácia nastala v dobe, keď niektorí Poliaci začali používať pomenovanie České Tatry! V drvivej väčšine prípadov to bolo zapríčinené obyčajnou ignoranciou, ale zaráža nás, keď nachádzame toto klišé v tvorbe známeho maliara Rafala Malczewského či poetky Marie Jasnorzewskej-Pawlikowskej."

V této souvislosti připomínáme, že všeobecně užívané pojmenování pro Českou dolinu, Českou vežu a Český štít, se slovenští národovci snaží změnit na Ťažkou dolinu a podobně přepsat i další dva přívlastky.

Jenom pro pobavení dodáváme, že Slováci by se měli cítit ukřivděně i na stránkách tohoto dvojjazyčného časopisu. Ten je koncipován tak, že na levé straně je vždy text ve slovenštině a vpravo je jeho polská verze. Pohledová (pravá) strana je ovšem vždy o mnoho cennější! Čtenář ji více vyhledává, lépe se čte a automaticky na ní sklouzávají oči. Jednoduše to vyjadřují ceny inzerátů, které bývají na pohledové straně několikanásobně vyšší, než na levé straně.

Tatry rozdělují Poláky a Slováky

Časopis Tatry dále nabízí tři proklamativní články, jak Tatry spojují Poláky a Slováky, jak je příroda bez hranic a jak to dokládá časopis Tatry, který bude v polsko-slovenské mutaci vycházet každý rok.

Na tyto články navazuje text Tatry bez hraníc, ve kterém autor Pawel Skawinsky odhaluje, proč je v Tatrách jen jediný povolený hraniční přechod přes Rysy a to ještě jen přes léto. Druhý nejbližší je Lysá Polana pod horami a pak už daleko široko nic.

Ochranáři totiž zamítli pět návrhů expertní komise a poslední zbylý zatím neprojednaly pohraniční orgány obou zemí. Turisté tedy nemohou volně přecházet z jedné země Evropské unie do druhé.

Aspoň nějaké tipy na výlety

Nejzajímavější v celém časopis jsou sice malé, ale solidní snímky zvířat a květin. Ke kladům lze přičíst i pár námětů na výlety na polskou ferátu Orla perč, ke slovenskému Kmeťovu vodopádu, na chatu Pod Rysmi a do dolin Pěti ples. Jedna je na slovenské straně a stejnojmennou najdeme v Polsku.

Tatranská Lomnica, Štátne lesy TANAPu a Zakopané, Tatrzanski Park Narodowy 2006/7. Číslo 4. Cena 50 SK, nebo 5 PLN.

Tatranský víkend

I. Popradské nádraží se mění

II. Odvolaný riaditeľ

III. Pět polských stawů

IV. Na hřbetě Žabího koně

V. Lanovkou na Lomnický štít

VI. Čisté Tatry

VII. Poprad teče pod Popradem

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!... celý článek

Jednou zkusíš a víckrát nechceš jinak. Silnička je jiná dimenze cyklistiky

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Houby AKTUÁLNĚ 2019

Houby AKTUÁLNĚ 2019

Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Transalp - etapový cyklomaraton Německo, Oberammergau 14.-20.7. 14.7.
4x Revelations Jablonec nad Nisou, Dobrá Voda 18.-20.7. Horská kola 18.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00
Dračí lodě Brno, přehrada 20.7.
Stodská 8 Stod, Slavoj Běh 20.7.
Kravařská lávka Praha, Novotného lávka 20.-21.7. 20.7.
Horský běh na Dvoračky
Rokytnice nad Jizerou 20.7.
Dračí lodě Výrovice 20.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Lety Horská kola 20.7.

Diskuse

TDF Petr Š., 19.7.2019 20:32, 1 příspěvek
Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 11 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 11 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48