Slovensko-polský časopis Tatry

Slovensko-polský časopis Tatry
SDÍLEJ:

Tatranský víkend pokračuje VIII. dílem. Pravidelná sobotní recenze se proto týká nového přeshraničního časopisu Tatry. Polská i slovenská redakce zvou do nejvyššího karpatského pohoří, ale zároveň dávají najevo, že návštěvníci nejsou příliš vítáni.

Jak na to

Časopis koupíte na novinových stáncích v Polsku i na Slovensku.

Verdikt Horydoly ****

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že to vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

 

Na čtvrtém čísle časopisu Tatry je až příliš znát, že ho vydávají ochranáři. Na slovenské straně to jsou Štátne lesy Tatranského národního parku a na polské Tatrzanski Park Narodowy.

Zůstaňte doma!

Nejméně tři zásadní články otevřeně odmítají návštěvníky Vysokých Tater. Titulek TANAP: atakovaný a chránený navozuje atmosféru, ve které se nese následující text. Hned v úvodu píše tiskový mluvčí slovenského TANAPu Juraj Švajda: "Dnes vysoký počet návštevníkov posobí do istej miery rozporuplne." Poté následuje celá stránka zákazů vyplývajících z návštěvního řádu.

V dalším článku Mapy možu aj dezorientovat si Lenka Burdová stěžuje na vydavatele map. Vadí jí, že věrně zobrazují terén národního parku. Nejraději by pro nakladatelství zavedla povinnou kontrolu mapového obsahu před vytištěním map a zřejmě i cenzuru. Z jejích slov vyplývá, že nejvíce vadí zakreslené cesty mimo turistické značky, kam podle jejího mínění mapy zavádějí turisty.

Nechceme chaty

Ani nestor tatranského místopisu Ivan Bohuš se v příspěvku Aj tam stáli chaty... nevyvaroval nepřátelství vůči turistům. "V minulosti stáli chaty na pätnástich miestach, kde sú dnes zbytočné, či dokonce nežiaduce." Kdyby to napsal jako své mínění, budiž. Ale když toto tvrzení vydává za obecně platné, je nutno namítnout, že mnohé dnes neexistující chaty by svoji klientelu určitě našly.

Připomeňme tři příklady z nedávné minulosti. Když shořela Zbojnícka chata, bylo reálné nebezpečí, že se nikdy neobnoví. Kdyby nebylo nadšenců v čele s chatařem Záhorem a tatranským publicistou Argalácsem, chata by už zřejmě neexistovala.

Chata Plesnivec byla dlouho v moci ochranářů. Po dlouhém právním boji ji museli vydat původním majitelům a ti z ní znovu udělali oblíbené přístřeší pro veřejnost. Mnohé další chaty takové štěstí neměly. Chatu Pod Rysmi neustále likvidují laviny, ale povolení ke stavbě nové chaty o trochu výše na bezpečném místě v sedle Váha není možné získat.

Slovenská xenofobie

Ze stránek časopisu Tatry na dvou místech vyhřezává slovenská xenofobie. Anton Kroh uráží v článku Kde sú České Tatry? většinu polských návštěvníků: "V súčasnosti pomenovanie České Tatry používajú iba tupí nevzdelanci a nížinné buranstvo." Pojmem České Tatry totiž Poláci označují všechny štíty doliny, které leží jižně od jejich hranic. "Nejméně osmdesát procent Poláků to bere jako historický název a rozhodně tím neupírají Slovensku územní nároky na jižní část Vysokých Tater," připomněl polonista Richard Vacula, když si článek přečetl. "Je to vůči nim od autora článku sprosté."

Že se Slováky v redakci není v tomto směru něco v pořádku, dokládá i další citace ze sondy do historie Poľské cesty na Slovensko od Michala Jagiella: "O mnoho horšia situácia nastala v dobe, keď niektorí Poliaci začali používať pomenovanie České Tatry! V drvivej väčšine prípadov to bolo zapríčinené obyčajnou ignoranciou, ale zaráža nás, keď nachádzame toto klišé v tvorbe známeho maliara Rafala Malczewského či poetky Marie Jasnorzewskej-Pawlikowskej."

V této souvislosti připomínáme, že všeobecně užívané pojmenování pro Českou dolinu, Českou vežu a Český štít, se slovenští národovci snaží změnit na Ťažkou dolinu a podobně přepsat i další dva přívlastky.

Jenom pro pobavení dodáváme, že Slováci by se měli cítit ukřivděně i na stránkách tohoto dvojjazyčného časopisu. Ten je koncipován tak, že na levé straně je vždy text ve slovenštině a vpravo je jeho polská verze. Pohledová (pravá) strana je ovšem vždy o mnoho cennější! Čtenář ji více vyhledává, lépe se čte a automaticky na ní sklouzávají oči. Jednoduše to vyjadřují ceny inzerátů, které bývají na pohledové straně několikanásobně vyšší, než na levé straně.

Tatry rozdělují Poláky a Slováky

Časopis Tatry dále nabízí tři proklamativní články, jak Tatry spojují Poláky a Slováky, jak je příroda bez hranic a jak to dokládá časopis Tatry, který bude v polsko-slovenské mutaci vycházet každý rok.

Na tyto články navazuje text Tatry bez hraníc, ve kterém autor Pawel Skawinsky odhaluje, proč je v Tatrách jen jediný povolený hraniční přechod přes Rysy a to ještě jen přes léto. Druhý nejbližší je Lysá Polana pod horami a pak už daleko široko nic.

Ochranáři totiž zamítli pět návrhů expertní komise a poslední zbylý zatím neprojednaly pohraniční orgány obou zemí. Turisté tedy nemohou volně přecházet z jedné země Evropské unie do druhé.

Aspoň nějaké tipy na výlety

Nejzajímavější v celém časopis jsou sice malé, ale solidní snímky zvířat a květin. Ke kladům lze přičíst i pár námětů na výlety na polskou ferátu Orla perč, ke slovenskému Kmeťovu vodopádu, na chatu Pod Rysmi a do dolin Pěti ples. Jedna je na slovenské straně a stejnojmennou najdeme v Polsku.

Tatranská Lomnica, Štátne lesy TANAPu a Zakopané, Tatrzanski Park Narodowy 2006/7. Číslo 4. Cena 50 SK, nebo 5 PLN.

Tatranský víkend

I. Popradské nádraží se mění

II. Odvolaný riaditeľ

III. Pět polských stawů

IV. Na hřbetě Žabího koně

V. Lanovkou na Lomnický štít

VI. Čisté Tatry

VII. Poprad teče pod Popradem

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Praděd a Dlouhé stráně trpí koloběžkami

Praděd a Dlouhé stráně trpí koloběžkami

Orgány cestovního ruchu v Jeseníkách si stěžují na nebezpečné koloběžkáře, kteří se spouštějí z Pradědu a Dlouhých strání do údolí. Nezvládají ve velkých rychlostech koloběžky, které si půjčují nahoře. Ohrožují v první řadě pěší... celý článek

Grossglockner Hochalpenstrasse

Potřebujete nový batoh? Ano!

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Vltava ze Zlaté Koruny do Českých Budějovic, vodácký tip na víkend

Vltava ze Zlaté Koruny do Českých Budějovic, vodácký tip na víkend

Nejkrásnější vodácký úsek Vltavy začíná u kláštera Zlatá Koruna a končí v metropoli České Budějovice. Dva dni pádlujeme v přírodním korytě mezi zalesněnými kopci, pod středověkými hrady a na vltavské poměry tudy pluje jen málo
KTM Macina Race - elektrický trailbike

KTM Macina Race - elektrický trailbike

TEST Elektrokolo KTM Macina Race je příjemný stroj na projížďky krajinou bez ohledu, zda jedete po rozbité asfaltce, vesnické polňačce, nebo jste si vybrali strmou lesní pěšinu do kopce či
Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Zdokonalit se v cizím jazyce, procestovat kus světa a ještě si při tom vydělat slušné peníze je snem mnoha studentů. I proto se vedle pracovních pobytů v zahraničí drží na předních příčkách v oblíbenosti také
Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

CLIMBING GUIDE Vltava je lemována většími či menšími skálami, po kterých lezou horolezci. Na svém toku se totiž zařezává do skalnatých údolí. Jedna z malých lezeckých oblastí je Kotek pod zříceninou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Procházka po městě s kocourkem Švarcíkem Mělník, Regionální muzeum 10.8. 09:30
Kozí mejdan Milkovice 11.-14.8. Kulturně společenský festival 11.8.
Chodské slavnosti Domažlice 12.-14.8. 12.8.
Pojizerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 13.-14.8. 13.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 13.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 13.8.
Sraz packrafterů
České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.

Diskuse

k čemu? Miloš Blažek, 7.8.2022 11:56, 4 příspěvky
k čemu? Petr, 6.8.2022 22:46, 4 příspěvky
k čemu? Vilda, 6.8.2022 8:58, 4 příspěvky
Milion Vanda, 6.8.2022 8:23, 8 příspěvků
Český turista se zřítil v... Miloš Blažek, 5.8.2022 22:57, 4 příspěvky
propast Milan, 3.8.2022 15:15, 3 příspěvky
někdy okolo 2001? Lukas B., 3.8.2022 12:53, 5 příspěvků
Já se naučil na kurzu :) Vincie, 3.8.2022 11:00, 1 příspěvek
Já se naučil na kurzu :) Vincie, 3.8.2022 10:58, 1 příspěvek
Idaho? Kuba Turek, 1.8.2022 22:25, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41