Alpy AKTUÁLNĚ 2010

Alpy AKTUÁLNĚ 2010
SDÍLEJ:

Kde je co nového, jaké vládnou na horách podmínky, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co může zajímat návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Jak na to

Průběžně přijímáme jakékoliv informace ze zimních i letních túr v Alpách na mailové adrese redakce, nebo v diskusi pod tímto článkem. Zajímají nás také novinky v ubytování, dopravě, na sjezdovkách i v běžeckých stopách.
Alpy AKTUÁLNĚ: 2009 2008 2007 2006

22. prosince
Watzmann
Umělá bobová a sáňkařská dráha v Königssee byla otevřena pro tuto sezonu na sportovní i komerční provoz.

16. prosince
Watzmann
V údolí pod Watzmannem napadlo velké množství prašanu.

12. prosince
Stubai

Stubai Gletcher - POW POW 2010 from Ivoš on Vimeo.

11. prosince
Vysoké Taury: Molltal

Molltaler Gletcher 2010 from Ivoš on Vimeo.

10. prosince
Julské Alpy
Požerska Gora v Julských Alpách je zasypaná sněhem z údolí až po vrcholky.

2. prosince
Vlekařský kartel Ski Amadé?
Rakouský antimonopolní úřad šetří, zda se pět lyžařských středisek ve Ski Amadé nedopustilo kartelu, když všechny nabízejí denní skipasy za stejnou cenu.

29. listopadu
Nejlepší skiareály pro děti
Stubai je nejpřívětivějším střediskem pro rodiny s dětmi v celé Evropě. Uvádí to srovnání renomovaného Skiatlasu ADAC. Lyžování ve Stubai je pro děti a mládež levné, nabízí velký snowkipark, zábavní park a výukové centrum. V Rakousku ADAC doporučuje ještě St. Johann a Seefeld. V Dolomitech vítězí Kronplatz, Seiser Alm a Alta Badia na Sella Rondě. V Savojských Alpách je nejlepší jet s dětmi do Tří údolí, do Tignes-Val d´Isére anebo do La Plagne-Les Arcs.

25. listopadu
Dolomity
V italských zimních střediscích napadlo v nadmořských výškách kolem 2000 metrů do dnešního dne více než 100 cm sněhu, zejména od včerejška zásadně poklesly teploty, a tak mohou ke slovu přijít i sněhová děla v nižších polohách, a konečně na víkend a samý začátek příštího týdne je opět hlášeno sněžení, a to již od výšek 300 metrů nad mořem. Cestovní kancelář Nev-dama tam nabízí zájezdy od 4. prosince již od necelých tří tisíc korun za týdenní pobyt s permanentkou.

21. listopadu
Zugspitze
Vyhlídková plošina AlpspiX ve tvaru písmene X zavěšeného v prostoru vysoko na údolím byla letos otevřena pro turisty v oblasti nejvyššího německého vrcholu Zugspitze. Najdete ji na Osterfelderkopfu na úpatí Alpspitze. Proti výstavbě protestovaly významné osobnosti horolezectví i turistiky a také spolky zaměřené na ochranu přírody

12. listopadu
Courmayeur
Ve Val Ferret nad Courmayeurem leží půl metru sněhu a na letní silnici je již upravená běžkařská stopa.

11. listopadu
Ledovcové skiareály v provozu
Všechny ledovcové skiareály v Alpách jsou již v provozu. Méně sněhu je na Dachsteinu a v Savojských Alpách, jinak všude leží velká vrstva prašanu. Z významnějších lyžařských středisek mimo ledovce už pustilo lanovky také Bormio.

10. listopadu
Val Thorens
Zimní sezona ve Val Thorens bude zahájena o víkendu 20.-21. listopadu.

10. listopadu
Pejo
Italské horské středisko Pejo ve Val di Sole dostane letos po mnoha letech očekávání stomístnou klabinovou lanovku, které vyjede do výšky 3000 m n.m. Znovu se tak otevře legendární sjezd Mite o délce osmi kilometrů.

26. říjnas
Watzmann
V Berchtesgadenských Alpách vládnou zimní podmínky. Podívejte se na dnešní záběr na Watzmann.

11. října
Grossglockner
Minulý víkend se na Grossglockneru opravdu vydařil - svítilo slunce, sněhu bylo akorát. Podívejte se na fotogalerii.

30. září
Ötztal
Skalní a ledové lezení v září v Ötztalu.

23. září
Berschtesgaden
V národním parku Berchetsgadenské Alpy se kácí ve velkém, protože les byl napadený kůrovcem.

13. září
Bergell
Skály v severních stěnách Bergellu jsou již zaledněné a zasněžené.

31. srpna
Ötztal
V tyrolském Ötztalu napadlo ve vyšších polohách sedmdesát centimetrů nového sněhu. Horská služba registruje kvůli tomu první oběť letošní zimní sezony. Šestičlenná skupina horolezců byla nucena bivakovat při sestupu z Wildspitze k Breslauer Hütte a jedna žena nepřežila vyčerpání a podchlazení

31. srpna
Watzmann
Bavorský Watzmann je už pod sněhem. Zasněžená je také chata Watzmannhaus na jeho úpatí.

27. srpna
Dachstein
V jižní stěně Dachsteinu je horolezecký nával. Podívejte se na Steinerweg.

16. srpna
Monte Rosa
Podívejte se aktuální fotogalerii z Walliských Alp.

12. srpna
Salzkammergut
Zábavná feráta Postalmklamm prochází soutěskou potoka Russbach v rakouském regionu Salzkammergut.

7. srpna
Východní Vápencové Alpy
Ve Východních Vápencových Alpách všude už druhý den silně prší. Déšť jde od Gesäuse přes Totes Gebirge, Erzgebirge až k Dachsteinu.

7. srpna
Alhubel
Klasický výstup na Alphubel.

30. července
Kritická doprava do Alp
Celá Evropa bude o víkendu a především v sobotu ucpaná na dálnicích, v tunelech i na silnicích. Prázdninový přesun turnusů turistů z jihu na sever a naopak se nevyhne ničemu a nikomu.

21. července
Loferer Steinberg
Výrazný vrchol Breithorn v alpské horské skupině Loferer Steinberg poskytuje dlouhé vápencové lezení v letních podmínkách.

20. července
La Meije
Slavný traverz La Meije v Dauphinéských Alpých je lezitelný většinou ve skále. Sněhu je už málo.

12. července
Bergell
V severních stěnách Bergellu leží hodně sněhu. I na čistě skalní túry je potřeba mít s sebou cepín. Nástup přes polici do klasické Cassinovy cesty na Badil je nemožný.

29. června
Raxalpen
Feráty v oblasti Hohe Wand v Raxalpen jsou suché a dobře lezitelné.

28. června
Dachstein
První letní dny na Dachsteinu sněžilo. Podívejte se na snímky z chaty Simony

27. června
Berchstegadenské Alpy
Pětadvacet nových tras pro horská kola je vyznačeno v Berchtesgadenských Alpách.

5. června
Totes Gebirge
Na severních a východních svazích leží v horních partiích zledovatělý sníh. Dokonce i některé značené turistické trasy překračují sněhové žlaby. Pro horolezce může být problém nastoupit v zastíněných partiích do skal. V každém případě lze doporučit aspoň malý záložní cepín s sebou.

23. května
Adrenalin pod Zugspitze
Od letoška je v provozu nová feráta Adrenalin v soutěsce Galitzenklamm. Nachází se v údolí Höllental, kudy prochází jedna z nejznámějších tras na Zugspitze.

15. dubna
Ötztal
"V Ötztalu je stabilní sněhová situace a zatím šlo na lyžích s Ventu nahoru vyjít i do Ventu dojet. Celou dobu jsme se pohybovali v oblasti Martin Bush Hütte. Výborné podmínky a zcela zakrytý ledovec jsou na Similaunu, super lyžování na svazích Hochjochkogelu, Saykogelu i Kreuzspitze. Nicméně zejména u tří posledně jmenovaných pozor při oteplení na základové laviny v odpoledních hodinách," referuje orský vůdce Radek Zoban Lienerth.

11. dubna
Nízké Taury
Ve skiareálu Obertauern v Nízkých Taurách napadlo čtvrt metru sněhu. Přesto končí tamní sezona 2. května.

6. dubna
Ortler a Cevedale
Skialpinistické túry v masivu Cevedale a Ortler.

4. dubna
Dachstein
Freeridová aréna Krippenstein na severním úbočí masivu Dachstein letos neustále bojuje s nedostatkem sněhu. Podívejte se na aktuální fotoreportáž.

3. března
Goldberggruppe
Skialpinismus na Hoher Sonnblick a Kolmkarspitze v Goldberggruppe.

15. března
Kaprun
Ledopády v údolí mezi Kaprunem a Mooserboden jsou stále lezitelné. Jsou narostlé v zastíněných soutěskách, ale zůstávají i na otevřených skalních stěnách.

4. března
Stubai
Ve Stubaiských Alpách není obvyklé množství sněhu, ale Daunkogel poskytuje výbornou lyžařskou túru.

1. března
Ve skiareálech pršelo
O víkendu pršelo prakticky v celé Evropě ve skiareálech pod 2000 m n.m. Nad touto výškou bylo slunečno, nebo padal sníh.

28. února
Hochschwab
Přechod pohoří Hochschwab na lyžích:

24. února
Seckauer Alpen
Skialpinistická túra na Kugelstein v pohoří Seckauer Alpen:

21. února
Vysoké Taury
Skialpinismus v okolí chaty Rudolfshütte ve Vysokých Taurách:

20. února
Savojské Alpy
V horské skupině Queyras není příliš sněhu, není vysoké lavinové nebezpečí a na loukách se dají podnikat túry na sněžnicích i skialpinistických lyžích.

Queyras Mountain range from sébastien montaz-rosset on Vimeo.

19. února
Dolomity
Trentino je doslova zavaleno sněhem. Nejvíce ho hlásí Passo Tonale, a to úctyhodných 430 centimetrů. To je záruka, že tamní ledovec bude sloužit milovníkům zimních sportů do pozdního jara. Podobně úchvatné podmínky nabízí rovněž Madonna di Campiglio, San Martino di Castrozza, Pinzolo nebo Passo Rolle, které se pyšní téměř metr a půl vysokou sněhovou vrstvou. Sněhu je mnohem více než v ostatních letech. Teplotu pět stupňů pod bodem mrazu a metr sněhu má Val di Fiemme, metr a půl metru má Val di Fassa a téměř deset stupňů pod nulou. 120 cm směsi prachového a technického sněhu leží na Monte Bondone. Sedmdesát centimetrů sněhu spadlo v nejjižnějších trentinských střediscích Folgaria - Lavarone. Souhrnné údaje uvádí turistické sdružení Trentino.

18. února
Maltatal
Ledopády v Maltatalu jsou stále v dobré kondici. Většina je lezitelných. Podívejte se na aktuální fotogalerii a doporučení.

16. února
Dolomity
Podívejte se na aktuální fotogalerii z dolomitského údolí Val di Fiemme.

15. února
Maltatal
Ledopády v Maltatalu jsou stále v dobré kondici. Mnohé z nich jsou lehčí než obvykle, protože v nich jsou vyšlapané a vysekané stupně a díry od horolezců.

12. února
Brenta
"Včera celý den sněžilo, napadlo spousta prašanu, jdeme si to užít," hlásí z italského horského střediska Madonna di Campiglio v dolomitské skupině Brenta Hana Suchá.

12. února
Maltatal
Výborné zimní podmínky vládnou v Maltatalu, a proto jsou ledopády obsypané horolezci.

11. února
Vlakem do Passo Tonale
Podívejte se, jak se dá vlakem dojet z Prahy přes Mnichov do Malé pod Passo Tonale v Itálii. Lanovka má dolní stranici na nádraží.

7. února
Brenta
"Krásný prašan. Ideální pro freeride," hlásí lakonicky Hana Suchá z italského zimního střediska Madonna di Campiglio na svazích dolomitské horské skupiny Brenta. Připravuje tam spolu s cestovní kanceláří Nev-Dama sérii reportáží pro Horydoly.

2. února
Maltatal
Ledopády v Maltatalu jsou v dobré kondici. Podívejte se na fotoreportáž Radka Jaroše.

29. ledna
Gasteinertal
Ledopád Mordor a okolní ledy jsou v Gasteinertalu dobře vyledněné.

29. ledna
Dolomity
"Dnes jsme podnikli skialpový výlet a bylo to super, až na sněhové podmínky," píše z Dolomit Píťa. "Sněhu dost, ale jak poslední tři týdny nesněžilo, tak nad 1700 m n.m. to bylo všechno tvrdé a zmrzlé, prašan byl jen níž v lese."

24. ledna
Zillertal
V Zillertalských Alpách není moc sněhu, ale sjezdovky v údolí i na ledovci jsou výborně upravené jako vždy.

22. ledna
Garmisch-Partenkirchen
V Ga-Pa je připraveno 110 kilometrů tak zvaných zimních turistických cest. Jsou upravovány pro návštěvníky na sněžnicích nebo pěší turisty.

19. ledna
Rougemont
Kabinka lanovky ve švýcarském Rougemontu se utrhla z nosného lana. Byla prázdná a nikdo tak nebyl zraněn.

14. ledna
Maltatal
Ledopády v Maltatalu již narostly, ale má to dva háčky. Spodní délky na některých obtížných ledech jsou bez ledu a naopak na položených místech lehkých ledů leží mnoho sněhu. Podívejte se na detailní podmínky.

13. ledna
Watzmann
Skialpinistická sezona začala v okolí Berchtesgadenu a především na Watzmannu. Sněhu je dost, už si sedá a navíc právě vládne nejnižší stupeň lavinového nebezpečí.

7. ledna
Tyrolské ledovce
Všech pět tyrolských ledovců je spojeno jedním skipasem White5. Platí od 1. října do 15. května. V rámci jeho platnosti v délce osmi měsíců je možno navštívit po dobu 10 dnů všech pět ledovců. Všech deset dnů nemusí být vyčerpáno najednou, ale lze je vybírat i během několika kratších pobytů. 314 kilometrů upravených sjezdovek vede v oblasti Kaunertal, Pitztal, Sölden-Ötztal, Stubai a Hintertux.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Postalmklamm
Čau Toku. Nic jsme od Tebe nepřevzali. Zřejmě máš na mysli odkaz na Vaše video z Postalmklamm. Možná jsi si všiml Tvé smlouvy s YouTube, že když umístíš své video na jejich web, tak může umístit kdokoliv jiný odkaz na ono video na svůj web. Což jsme také udělali. Ono video je fyzicky stále na YouTube a my jsme na něj odkázali, protože nám přišlo zajímavé. Až budeme chtít Tvoje materiály umístit na Horydoly, požádáme Tě o souhlas a případně Ti zaplatíme honorář stejně jako v dřívějších případech.
Reaguj
Re: Postalmklamm
Pardon, PREVZETI, ale na podstate "nekonzultovaneho pridani clanku na Horydoly" to nic nemeni.
  • Autor Tok
  • Datum a čas 31.8.2010 17:11
Reaguj
Postalmklamm
Kubo, za prevzeni videa z Postalmklammu se zlobime jen malo, malinko, uz si na nas asi nevzpominas, ze bys nas hezky poprosil a my meli radost, ze ti prispejem na HD aktualitkou...
  • Autor Tok
  • Datum a čas 31.8.2010 17:09
Reaguj
Východní Alpy
Ve Východních Vápencových Alpách všude už druhý den silně prší. Déšť jde od Gesäuse přes Totes Gebirge, Erzgebirge až k Dachsteinu.
  • Autor Vokoun
  • Datum a čas 7.8.2010 17:41
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Burčák na kole jižní Moravou

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

CLIMBING GUIDE Velký a Malý nebo Jižní a Severní - v každém případě Pelikán. Dvě žulové skály na hřebenech Jizerských hor, za polskou hranicí, jsou dokonale ukryté v lese, že se na ně začalo
TEST Expreska Simond Rocky Klimb

TEST Expreska Simond Rocky Klimb

Levné expresky Simond Rocky Klimb testujeme půldruhého roku. Doporučujeme je především lezeckým začátečníkům (kvůli láci), softmoverům (kvůli bezpečné manipulaci) a horolezcům (nebude jim líto, když je ztratí nebo nechají na skále). 
Káva, jak se podává ve Vídni

Káva, jak se podává ve Vídni

Rakouské a speciálně vídeňské kavárny jsou fenoménem jak pro místní obyvatele, tak pro přespolní turisty. Jaké druhy kávy si můžete objednat u kavárníků?
RECEPT Sypané housky

RECEPT Sypané housky

Pečení housek je vyšší škola pekařského řemesla. Musejí být vláčné i křupavé, držet tradiční tvar, barvu a chuť. A měly by co nejdéle vydržet čerstvé.
Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

15 tobogánů a klouzaček, 18 bazénů, blahodárná geotermální voda, relaxační zóna a úžasný saunový svět. Perfektní spojení slunečného odpočinku, zábavy a sportovního vyžití poskytuje modernizovaný aquapark Bešeňová.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Eigasai - japonské filmy Praha, Lucerna 24.-26.9. 24.9.
Bouldering - mistrovství České republiky Slaný, Masarykovo náměstí 24.-25.9. 24.9.
Řepařská drážka - nostalgický vlak Kolín 25.-26.9. Řepánkovy slavnosti 25.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
Svatováclavské slavnosti Kutná Hora   25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.

Diskuse

Běh na podzim Jana, 27.9.2021 10:43, 6 příspěvků
jak vázat tkaničky na pevno Břetislav, 26.9.2021 15:41, 2 příspěvky
E-scooter v Německu Břetislav, 26.9.2021 14:21, 9 příspěvků
Wer putzt der findet Šlojíř, 26.9.2021 13:12, 3 příspěvky
Cesta hrdinov SNP je fake! Igor Hnízdo, 26.9.2021 2:32, 2 příspěvky
Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 9 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55