Bouldering na hřebeni Českého lesa

Bouldering na hřebeni Českého lesa
Český les. Vranovské sedlo. Kudy dál?
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE V západních Čechách není příliš možností na lezení po přírodních skalách. Zvláště v pohraničním Českém lese mezi Tachovem a Domažlicemi aby horolezec pohledal. Několik možností pro bouldering, nebo-li lezení nízko nad zemím bez lana, nabízí v tomto regionu hlavní hřeben Českého lesa.

Bouldering na hřebeni Českého lesa
Český les. Haltravské hory.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Doporučené vybavení

Lezečky, magnezium, bouldermatka, kovový kartáč na čištění mechu, jídlo a pití na celý den, lékárnička, mobil, mapa a busola, případně GPS, čelovka, teplé oblečení, bunda proti dešti, pohorky. V případě lezení s lanem: navíc lano 20 m, vklíněnce a friendy, smyčky, úvazek a přilba.

Najděte si ubytování: hotel / penzion

Booking.com

Horydoly.cz Český les v babím létě:

Koupání ve Václavském rybníku

Video ze splutí Mže do Stříbra

Splutí dolní Úhlavy

Návštěva Pivoňského kláštera

Túra z Tachova přes Přimdu do Bělé

Přespání u pramenů Radbuzy

Procházka po naučných stezkách pod Přimdou

Přechod Haltravských hor

Lezení v Medvědích, Pivoňských, Haltravských a Chodských horách není podrobněji popsané v žádném horolezeckém průvodci a cesty nejsou nijak kultivované. Mezi lezci se pouze vypráví, že zde občas někdo leze, a proto byla zřejmě většina výrazných směrů již přelezena.

Všechny skály jsou kryté vzrostlým lesem, často jsou zarostlé mechy a trávami, občas jsou na nich i lámavé úseky. Za to nabízejí stoprocentně přírodní lezení pro romantiky a milovníky horolezeckých radovánek, které se uskuteční jen jednou za pár let.

Geologicky se jedná o rulu, někde se může objevit kousek žuly s příměsí křemene.

 

Medvědí hory: Velká skála

Samostatný skalní blok na okraji paseky právě zarůstající smrčinou. Poskytuje čistou kolmou až mírně převislou a kompaktní skálu. Výška lezení cca 5 m.

Najdete ho sto metrů jihovýchodně od nejvyššího místa plochého vrcholu zvaného Velká skála. Nadmořská výška cca 785 m. Přístup je pouze pěšky a dost komplikovaný a zdlouhavý. Žádné značené cesty v jeho blízkosti nevedou. Z obce Rybník (restaurace, penzion) stoupáme povšechně na severozápad systémem lesních svážnic a stezek k vrcholu. Od hraničního přechodu Švarcava se probíjíme přímo na sever zpola zarostlým průsekem, který dříve sloužil pohraničníkům. V sedle mezi Železným vrchem a Velkou skálou se vydáme nazpátek na jihovýchod, přejdeme vrchol Velké skály a mírně sestoupíme stejným směrem ke skále. Z dolní stanice německého lyžařského střediska Waldhäuser stoupáme severovýchodně na Vysokou skálu.

Český les. Velká skála v Medvědích horách.  

Pivoňské hory: Lysá hora

Douhý přerušovaný hřeben nízkých skalek spadá přímou linií od vrcholu Lysé hory přesně na jihovýchod. Vede podél něho žlutá turistická značka z Pivoně na Lysou horu. Výška lezení max. 6 m. Vrcholová skaliska jsou pro lezení bezcenná, protože skála je tu rozlámaná, zahliněná a neposkytuje možnosti k rozumnému vertikálnímu pohybu.

Nadmořská výška cca 750-850 m. Nejlepší přístup vede po žluté značce od Pivoně nebo z druhé strany od rozcestí Liščí domky nad Závistí přes vrchol Lysé hory. 

Pivoňské hory: Starý Herštejn

Skalní blok, na kterém stojí zřícenina hradu Starý Herštejn, nabízí nejen bouldering, ale také delší výstupy s lanem. Délka lezeckých směrů je zde až 20 m. Leze se jen v jižních a západních svazích.

Nadmořská výška cca 860 m. Přístup je jednoduchý. Z Vranovského sedla nad Pivoní jdete na západ po červené turistické značce ke hradu Herštejn. Když cesta začne stoupat podél skal na samotnou zříceninu, jste na místě.

Český les. Co se skrývá v Haltravských horách? 

Haltravské hory: Velká skála

Hřeben Haltravských hor je tvořený množstvím skalních hřebínků, z nichž tři jsou lezecky hodnotné. Ostatní jsou nízké nebo netvoří stěny vhodné pro horolezce. První je Velká skála s polověží a kolmou západní stěnou. Výška lezení max. 10 m.

Nadmořská výška cca 850 m. Také sem je přístup jednoduchý. Jdete pěšky nebo jedete na horském kole z Vranovského sedla nad Pivoní po červené značce na jih. První rozcestník označuje lezecky nevýznamnou Malou skálu a druhý už je Velká skála. Lezecké terény najdete na opačné straně terénnního hřbetu, než vede turistická cesta.

Český les. Velká skála v Haltravských horách.  

Chodské hory: Skály na Sádku

Mezi vrcholem Sádek (lyžařská sjezdovka) a rozcestím Pod Haltravou ze zvedá bezejmenná vyvýšenina pokrytá roztroušenými skalkami. V jejich změti se dají najít stěnky a pilířky vhodné k lezení. Pokud si je pospojujete do jednoho výstupu, můžete dosáhnout až třicetimetrového lezení. Délka jednotlivých výstupů je však max. 10 m.

Nadmořská výška cca 830 m. Přístup je nejjednodušší po žluté turistické značce spojující Capartice a Postřekov. Značka odbočuje přímo ke skalám. Dá se také strmě vystoupat po modré turistické značce z Klenčí, případně po červené z Capartic, nebo po zelené z Černé Řeky. Sádek je totiž významný turistický vrchol v Českém lese a dá se na něm ubytovat v turistické chatě. V zimě lze využít lyžařský vlek na Sádek.

Český les. Chodské hory. Skály na Sádku.

Chodské hory: Capartická skála

Pás nízkých skalek nabízí krátké, ale čisté lezení na prokřeměnělém materiálu. Věžičky a stěnky dosahují výšky max. 5 m.

Nadmořská výška max 820 m. Na Capartickou skálu narazíte během stoupání po zelené turistické značce z Černé Řeky na rozcestí Pod Haltravou. Nejlepší lezení je v okolí turistického rozcestníku, když překročíte hřeben Bučina a začnete sestupovat k Huťskému potoku. Samotný hřbet je také skalnatý, ale jedná se spíš o kamenné moře, než kompaktní skály.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Jako obvykle?
Už je to hotovo. Mapa zveřejněna!
Reaguj
Re: Jako obvykle?
Už se na tom pracuje :-)
Reaguj
Jako obvykle?
Mapka by nebyla?
  • Autor Novinář
  • Datum a čas 10.10.2011 11:57
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

V roce 1924 byla na olympijských hrách poprvé představena kanoistika. Na počest této události dopádloval do Paříže český sportovec Emerich Rath. Jeho cesta v kajaku po Seině činila 400 km.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse před 12 lety, letos bylo nalezeno jeho tělo

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života lidí, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro dobrodruhy může být zpracování zakázky z dodávky skvělým jobem, protože nabízí flexibilitu a svobodu. Je to jejich životní
Jak vybrat správné výživové doplňky

Jak vybrat správné výživové doplňky

V posledních letech se zájem o zdravý životní styl výrazně zvýšil. Lidé se více zaměřují na prevenci a hledají optimální způsoby, jak podpořit své zdraví a vitalitu. V tomto kontextu hrají výživové doplňky klíčovou roli.
Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Ve spoustě koktejlových receptur se objevují sirupy. Nejčastěji ten základní, z cukru a bez další příchuti, ale některé koktejly můžete oživit i ochucenými sirupy. Pokud rádi dotahujete své mixologické umění do posledního detailu
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
High Jump Hřiměždice 2.-3.8. Skoky do vody 2.8.

Diskuse

Telegram - лучшие предлож... VlazeraMob, 23.7.2024 4:52, 119 příspěvků
ejhwjuxd order, 23.7.2024 2:53, 119 příspěvků
купить септик для частног... AaronRhync, 23.7.2024 2:45, 15 příspěvků
fvcjhvox tablets, 23.7.2024 0:06, 119 příspěvků
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38