Cassinova cesta na Piz Badile (3308 m)

Cassinova cesta na Piz Badile (3308 m)
Diagonální spára nad Rébuffatovým výšvihem.
Autor snímku Verča Škodovka Fidranská
SDÍLEJ:

Aktualizované informace o přístupu a sestupu a trocha tlachání okolo. Ladné křivky, pevný matroš. Princezna hor Piz Badile vábí horolezce na své tělo i pověst. Zdolávání impozantní Cassinovy cesty je jako dvoření své vyvolené. Není to ovšem holka pro každého.

Cassinova cesta na Piz Badile (3308 m)
Verča leze komín ve tvaru V v horní části Cassinovy cesty na Badile.
Autor snímku Jakub Vlk Vlček

V současné době umělých pomůcek se dosažení vrcholu značně ulehčilo, avšak i dnes umí dát Badil najevo, že se jí nechce, že ji bolí hlava. Když máš štěstí a přivítá tě vlídným počasím, je to jako by tě po letmém polibku pozvala k sobě na kafe. Po té, co jsi do ní v barech investoval půlku výplaty.

Téměř kilometrová stěna už tě neodradí, už se jí nevzdáš, už ji nepustíš. Víš přesně, kam se chceš dostat. Výš, stále výš.

Po úvodním otrkávání a několika nejistých pohybech získáš sebevědomí, s rostoucí jistotou pomalu přidáváš na tempu. Zaslouží si to, oba to chcete stihnout ještě za světla a užít si postkoitální romantiku při západu slunce.

Nemysli si však, že tě jen tak pustí ze svého obětí. Nemá cenu se hnát zbytečně pryč, cesta domů je dlouhá. Radši počkej, co ti připraví ke snídani. Leda bys čekal, že to bude průser. To je lepší včas zdrhnout.

Piz Badile, via Cassin.

Dost keců. Tady je rychlé a praktické info:

Přístup

Po masivním řícení na Piz Cengalo roku 2017 se nedá jít klasickou nástupovou cestou přes Laret.

Původní čas na chatu Sasc Furä z lesního parkoviště Laret byl 2:30 h, teď se chodí z vesnice Bondo 5:45 h. Do bivaku je to ještě další hodina. Takže s pivkem na chatě je to skoro celý den.

Nástup

Z bivaku půl hoďky do sedla. Je třeba překonat několik sněhových polí, ale s opatrností to jde bez maček (v závislosti na podmínkách). Ze sedla se sleze dvojkovým terénem několik desítek metrů na lávku (nebo lze slanit), po té se pohodlně dojde až na začátek cesty (sněhové bloky se prochází jako tunelem mezi skálou a blokem).

Piz Badile, via Cassin.

Výstup

Celkem pohodové lezení, není tam žádná číhošť, které by bylo potřeba se obávat. Je to vyrovnaná cesta od spodu až nahoru. Upozorním jen na tři místa, která by mohla být problémová, jinak je terén velmi čitelný a intuitivní. V tom byl Casin přeborník.

Nad prvním Cassinovým bivakem: Tohle místo patrně měli na mysli kluci z HO Vrch, doporučuji přečíst, hezky napsané. Po přelezení délky steep dihedral…5c+ má být štand na horn with slings. Ten tam není, místo toho jsou tam dva štandy – boltovaný a skobový. Ten skobový je už moc vlevo a svádí to k traverzu pod převisem. Pod převisem je několik skob pro zmatení nepřítele. Kolegové Švýcaři do toho nalezli. Jeden se vrátil, druhý ho vystřídal, přelezl převis a  6 metrů nad ním mu to nějak nevyšlo a užil si 20 metrů předem prohraného souboje s gravitací.

Takže: Leze se od boltovaného štandu diagonální spárou šikmo doleva nahoru. Není to nic těžkého, výrazně jednodušší než předešlá délka. Pokusil jsem se dokreslit převis (šedá) a traverz Švýcara (modrá).

Piz Badil, via Cassin.

Nad sněhovým polem: Doporučuji štand asi 10 metrů nad policí. Je tam plechová krabička, obdoba vrcholové knížky. Koutem vzhůru 20 až 25 metrů. Důležité je se včas přehoupnout doprava za roh. V místě odbočky jsou dvě skoby a zaseklý friend. Jištění pod odbočkou je nanejvýš vhodné prodlužovat, aby šlo dolézt až na pohodlný štand 15 až 20 metrů za hranou. 

Přidávám fotku topa Švýcarů. Většinu délek o písmenko přitvrdili, ale myslím, že zbytečně. 6a/6a+ je přehnané. 

Piz Badile, via Cassin.

Vrcholový hřeben: Po dolezení na hřeben je to na severní vrchol přibližně 5 délek lehčího lezení. Na jižní vrchol s vrcholovým pomníkem a bivakovací boudou ještě tak 2 délky. Severní vrchol se dá podejít, což jsem zjistil až dole.

Piz Badile, via Cassin.   

Sestup: 3 možnosti

1. Po dolezení na hřeben nejít na vrchol a rovnou začít slaňovat Nordkante. Je to asi 30 délek a píše se to na 6-10 hodin. Vhodné pro ty, kteří už na vrcholu byli, ideálně touhle cestou.

Piz Badile, via Cassin.

2. Přelézt vrchol a sestoupit na chatu Gianetti po Vůdcovské cestě. Z vrcholu 2 až 2:30 h. Asi nejsnadnější sestup, jen si pak člověk musí vyřešit dopravu domů. Anebo absolvovat proslulý pochod smrti přes tři vysokohorská sedla nazpátek pod chaty Sasc Furä.

Piz Badile, via Cassin.

3. Přespat v bivaku a sestoupit druhý den až k autu do Bonda. To jsme zvolili my. Na hřeben jsme dolezli cca v 18 h a chtěli jsme na vrchol.

O sestupu jsem dost slyšel a chtěl jsem to mít v klidu. Za dobré viditelnosti to není nijak dramatické. Dbali jsme doporučení se co nejvíce držet na hraně. Slaňovací štandy občas směřují k policím v západní stěně (možná kvůli eliminaci zaseknutí lana). Asi to pak po nich jde projít na Nordkante po pár desítek metrů níž. Nechtělo se mi to však riskovat a vzali jsme to po výstupových štandech, fungovalo to.

Piz Badile, via Cassin.

TIP: slaňovali jsme v lezečkách pro rychlejší reakci na zaseknuté lano.

Ráno jsme vyrazili kolem 7 h, ke stanu jsme dorazili kolem 16 h (hřeben 1 h, slanění 7 h, ze sedla ke stanu necelá 1 h. Balení, polévka a pivko na chatě a sestup do Bonda vydaly na celodenní výlet. Z chaty je to dolů cca 4 hoďky svižnější chůzí. 

Na článku splupracovala Verča Škodovka Fidranská
Autoři jsou členy horolezeckých oddílů Škrovád a HOSOHOPO

Booking.com

Doporučené vybavení

horolezecké lano 2x50 m, občas se popoleze souběžně
4 expresky
5 prodlužovacích expresek ze 60 cm smyčky
6 smyček 120 cm
sada friendů do velikosti 3
přilba
sedák a prsák
tenká péřovka (Sir Joseph Minimis 250)
jeden spacák do dvojice na případný bivak (Sir Joseph Koteka 290)
nepromokavá bunda
žďárák
lékárnička
čelovka + náhradní akumulátor (Fenix HM61R)
rukavice

Horydoly.cz Bergell - Bregaglia na Horydoly

TREKING Túra okolo Badilu

HOROLEZECTVÍ Nordkante na Badile

HOROLEZECTV: Cassin na Badile

HOROLEZECTVÍ Molteni na Badile

HOROLEZECTVÍ Marimonti na Sertori

HOROLEZECTVÍ Východní stěna na Porcellizzo

SKALNÍ LEZENÍ Fiorelli na Dente della Vecchia

SKALNÍ LEZENÍ Plotny Enrichetta

Cengalo se rozpadá

Letná lavína v Bergelli

Riccardo Cassin odešel do nebe

Koupání v Bergellu pod ledovcem

Dvě tváře Bergellu

Bergell ztrácí sníh

Novák Jiří: Bergell

Lezecké fotky v Karavanseráji

Erbek, Luczy a Daniš bodovali


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

skoby za odštěpem

Lezl jsem to před čtvrt stoletím, ale zrovna ten štand za odštepem mi přišel O.K. Šindlelovité plotny od něj vlevo nahoru nebyly lehké, ale dalo se to i v kopačkách s mechovkou. Za mě dobrý - Švýcaři tam asi šli moc doleva podle tvojeho topíčka.

  • Autor Jeff
  • Datum a čas 7.8.2020 14:25
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Neusser za Hniličku, jedna hokejka místo druhé

Neusser za Hniličku, jedna hokejka místo druhé

ANALÝZA Milan Hnilička vypadl z velké hry o peníze v Národní sportovní agentuře. Premiér Andrej Babiš, jehož byl Hnilička poskokem na vybírání výpalného, zavelel, aby byl shozen z piedestalu dolů do bahna. Jeho nástupce,... celý článek

Kam nelézt 2021

TEST Sportovní vesta Moira MS/VE

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

V roce 2020, kdy kvůli pandemii byl doslova celý svět online, začalo mnoho lidí hledat pracovní příležitosti online a objevili sféru webcam.
Jen tak se proběhnout v Praze

Jen tak se proběhnout v Praze

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Isla Saona a tropické ostrovy Dominikánské republiky

Isla Saona a tropické ostrovy Dominikánské republiky

Pobřeží Dominikánské republiky obklopuje několik jedinečných ostrůvků. Rajská Isla Saona, reklamní Cayo Levantado, korálový Cayo Arena a ostrovy Los Haitises protkané hustou sítí jeskyní s indiánskými malbami.
Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

Ke Ski areálu Razula v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích se díky sněhové nadílce uplynulých dnů vrátili lyžaři. V sobotu a neděli se tu opět pohybovali skialpinisté a běžkaři, kteří se snažili využít překvapivou
Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra úspěšně zvládl večerní finále ve švýcarském Meiringenu a z prvního letošního závodu Světového poháru si odváží zlatou medaili. První místo v boulderingu si držel průběžně od kvalifikace a dokázal ho obhájit

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 14.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 22.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Běhej lesy Karlštejn Mořina 22.5.
Bystřička - splutí Bystřička 29.5.
Valná hromada ČHS Praha 29.5.
Krkonošské cyklobusy - zahájení sezony Krkonoše 29.5.
Horolezecká brigáda Suché skály 29.5. 10:00
Giro d´Italia Itálie 8.-30.5. Silniční cyklistika 30.5.
Cyklomaraton Amadé Rakousko, Radstadt Silniční kola 30.5.

Diskuse

Nejlepší lék je prevence Jana, 16.5.2021 19:51, 2 příspěvky
Lobuche? KarelM, 15.5.2021 11:58, 1 příspěvek
Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Fotografie u článku T... Kuba Turek, 17.5.2021 17:14
fotografie Horydoly Open, 17.5.2021 17:03
Slovenské lázně po korona... Horydoly , 14.5.2021 20:40
Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22