Cassinova cesta na Piz Badile (3308 m)

Cassinova cesta na Piz Badile (3308 m)
Diagonální spára nad Rébuffatovým výšvihem.
Autor snímku Verča Škodovka Fidranská
SDÍLEJ:

Aktualizované informace o přístupu a sestupu a trocha tlachání okolo. Ladné křivky, pevný matroš. Princezna hor Piz Badile vábí horolezce na své tělo i pověst. Zdolávání impozantní Cassinovy cesty je jako dvoření své vyvolené. Není to ovšem holka pro každého.

Cassinova cesta na Piz Badile (3308 m)
Verča leze komín ve tvaru V v horní části Cassinovy cesty na Badile.
Autor snímku Jakub Vlk Vlček

V současné době umělých pomůcek se dosažení vrcholu značně ulehčilo, avšak i dnes umí dát Badil najevo, že se jí nechce, že ji bolí hlava. Když máš štěstí a přivítá tě vlídným počasím, je to jako by tě po letmém polibku pozvala k sobě na kafe. Po té, co jsi do ní v barech investoval půlku výplaty.

Téměř kilometrová stěna už tě neodradí, už se jí nevzdáš, už ji nepustíš. Víš přesně, kam se chceš dostat. Výš, stále výš.

Po úvodním otrkávání a několika nejistých pohybech získáš sebevědomí, s rostoucí jistotou pomalu přidáváš na tempu. Zaslouží si to, oba to chcete stihnout ještě za světla a užít si postkoitální romantiku při západu slunce.

Nemysli si však, že tě jen tak pustí ze svého obětí. Nemá cenu se hnát zbytečně pryč, cesta domů je dlouhá. Radši počkej, co ti připraví ke snídani. Leda bys čekal, že to bude průser. To je lepší včas zdrhnout.

Piz Badile, via Cassin.

Dost keců. Tady je rychlé a praktické info:

Přístup

Po masivním řícení na Piz Cengalo roku 2017 se nedá jít klasickou nástupovou cestou přes Laret.

Původní čas na chatu Sasc Furä z lesního parkoviště Laret byl 2:30 h, teď se chodí z vesnice Bondo 5:45 h. Do bivaku je to ještě další hodina. Takže s pivkem na chatě je to skoro celý den.

Nástup

Z bivaku půl hoďky do sedla. Je třeba překonat několik sněhových polí, ale s opatrností to jde bez maček (v závislosti na podmínkách). Ze sedla se sleze dvojkovým terénem několik desítek metrů na lávku (nebo lze slanit), po té se pohodlně dojde až na začátek cesty (sněhové bloky se prochází jako tunelem mezi skálou a blokem).

Piz Badile, via Cassin.

Výstup

Celkem pohodové lezení, není tam žádná číhošť, které by bylo potřeba se obávat. Je to vyrovnaná cesta od spodu až nahoru. Upozorním jen na tři místa, která by mohla být problémová, jinak je terén velmi čitelný a intuitivní. V tom byl Casin přeborník.

Nad prvním Cassinovým bivakem: Tohle místo patrně měli na mysli kluci z HO Vrch, doporučuji přečíst, hezky napsané. Po přelezení délky steep dihedral…5c+ má být štand na horn with slings. Ten tam není, místo toho jsou tam dva štandy – boltovaný a skobový. Ten skobový je už moc vlevo a svádí to k traverzu pod převisem. Pod převisem je několik skob pro zmatení nepřítele. Kolegové Švýcaři do toho nalezli. Jeden se vrátil, druhý ho vystřídal, přelezl převis a  6 metrů nad ním mu to nějak nevyšlo a užil si 20 metrů předem prohraného souboje s gravitací.

Takže: Leze se od boltovaného štandu diagonální spárou šikmo doleva nahoru. Není to nic těžkého, výrazně jednodušší než předešlá délka. Pokusil jsem se dokreslit převis (šedá) a traverz Švýcara (modrá).

Piz Badil, via Cassin.

Nad sněhovým polem: Doporučuji štand asi 10 metrů nad policí. Je tam plechová krabička, obdoba vrcholové knížky. Koutem vzhůru 20 až 25 metrů. Důležité je se včas přehoupnout doprava za roh. V místě odbočky jsou dvě skoby a zaseklý friend. Jištění pod odbočkou je nanejvýš vhodné prodlužovat, aby šlo dolézt až na pohodlný štand 15 až 20 metrů za hranou. 

Přidávám fotku topa Švýcarů. Většinu délek o písmenko přitvrdili, ale myslím, že zbytečně. 6a/6a+ je přehnané. 

Piz Badile, via Cassin.

Vrcholový hřeben: Po dolezení na hřeben je to na severní vrchol přibližně 5 délek lehčího lezení. Na jižní vrchol s vrcholovým pomníkem a bivakovací boudou ještě tak 2 délky. Severní vrchol se dá podejít, což jsem zjistil až dole.

Piz Badile, via Cassin.   

Sestup: 3 možnosti

1. Po dolezení na hřeben nejít na vrchol a rovnou začít slaňovat Nordkante. Je to asi 30 délek a píše se to na 6-10 hodin. Vhodné pro ty, kteří už na vrcholu byli, ideálně touhle cestou.

Piz Badile, via Cassin.

2. Přelézt vrchol a sestoupit na chatu Gianetti po Vůdcovské cestě. Z vrcholu 2 až 2:30 h. Asi nejsnadnější sestup, jen si pak člověk musí vyřešit dopravu domů. Anebo absolvovat proslulý pochod smrti přes tři vysokohorská sedla nazpátek pod chaty Sasc Furä.

Piz Badile, via Cassin.

3. Přespat v bivaku a sestoupit druhý den až k autu do Bonda. To jsme zvolili my. Na hřeben jsme dolezli cca v 18 h a chtěli jsme na vrchol.

O sestupu jsem dost slyšel a chtěl jsem to mít v klidu. Za dobré viditelnosti to není nijak dramatické. Dbali jsme doporučení se co nejvíce držet na hraně. Slaňovací štandy občas směřují k policím v západní stěně (možná kvůli eliminaci zaseknutí lana). Asi to pak po nich jde projít na Nordkante po pár desítek metrů níž. Nechtělo se mi to však riskovat a vzali jsme to po výstupových štandech, fungovalo to.

Piz Badile, via Cassin.

TIP: slaňovali jsme v lezečkách pro rychlejší reakci na zaseknuté lano.

Ráno jsme vyrazili kolem 7 h, ke stanu jsme dorazili kolem 16 h (hřeben 1 h, slanění 7 h, ze sedla ke stanu necelá 1 h. Balení, polévka a pivko na chatě a sestup do Bonda vydaly na celodenní výlet. Z chaty je to dolů cca 4 hoďky svižnější chůzí. 

Na článku splupracovala Verča Škodovka Fidranská
Autoři jsou členy horolezeckých oddílů Škrovád a HOSOHOPO

Booking.com

Doporučené vybavení

horolezecké lano 2x50 m, občas se popoleze souběžně
4 expresky
5 prodlužovacích expresek ze 60 cm smyčky
6 smyček 120 cm
sada friendů do velikosti 3
přilba
sedák a prsák
tenká péřovka (Sir Joseph Minimis 250)
jeden spacák do dvojice na případný bivak (Sir Joseph Koteka 290)
nepromokavá bunda
žďárák
lékárnička
čelovka + náhradní akumulátor (Fenix HM61R)
rukavice

Horydoly.cz Bergell - Bregaglia na Horydoly

TREKING Túra okolo Badilu

HOROLEZECTVÍ Nordkante na Badile

HOROLEZECTVÍ: Cassin na Badile by Turek / Cassin na Badile by Vlček

HOROLEZECTVÍ Molteni na Badile

HOROLEZECTVÍ Marimonti na Sertori

HOROLEZECTVÍ Východní stěna na Porcellizzo

SKALNÍ LEZENÍ Fiorelli na Dente della Vecchia

SKALNÍ LEZENÍ Plotny Enrichetta

Cengalo se rozpadá

Letná lavína v Bergelli

Riccardo Cassin odešel do nebe

Koupání v Bergellu pod ledovcem

Dvě tváře Bergellu

Bergell ztrácí sníh

Novák Jiří: Bergell

Lezecké fotky v Karavanseráji

Erbek, Luczy a Daniš bodovali


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

skoby za odštěpem

Lezl jsem to před čtvrt stoletím, ale zrovna ten štand za odštepem mi přišel O.K. Šindlelovité plotny od něj vlevo nahoru nebyly lehké, ale dalo se to i v kopačkách s mechovkou. Za mě dobrý - Švýcaři tam asi šli moc doleva podle tvojeho topíčka.

  • Autor Jeff
  • Datum a čas 7.8.2020 14:25
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Bruslení v Praze 2023/2024

Bruslení v Praze 2023/2024

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. Bruslí se na velkých zimních stadionech, otevírají se malá dočasná kluziště i umělý led. Bruslaři už mají k dispozici přírodní... celý článek

České hory AKTUÁLNĚ 2023/2024

Helfštýn – hladké plotny

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Směs grafitu a jílu b tuze určuje tvrdost tužky. Čím měkčí, tím je lepší pro výtvarníky, a čím tvrdší, tím se více hodí technikům. Nejčastější označení tvrdosti je H - B - F.
Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Adi Stocker roku 2011 našel v rozlámaném vápenci nad Schmidt-Zabierow-Hütte pevný lezecký směr. Dlouhá a dobře zajištěná túra na Kleines Reifhorn neurazí čtyřkové klasiky a poskytne hodně zábavy začínajícím horolezcům. 18 lanových délek překonává
Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Co dělat, abyste získali dědictví v zahraničí bez návratu domů. Kdy se je lepší vzdát dědictví a jak to udělat. Varianty vzdání se dědictví.
Skalní jehla Dente della Vecchia

Skalní jehla Dente della Vecchia

AKTUALIZACE Do švýcarsko-italského pohoří Bergell / Bregaglia míří horolezci za stěnami a hranami vysokých štítů Cengalo a Badile. Turisté přecházejí ledovcová sedla Bondo, Porcellizzo a Trubinasca. Boulderisté zůstávají na fantastických kamenech v údolích Val Masino
Florenc v Praze je opravená, ale nefunkční

Florenc v Praze je opravená, ale nefunkční

Praha 1, kterou ve ODS, a magistrát, který také vede ODS, rekonstruovaly ulici Na Florenci. Důvodem byla nová výstavba obrovského developerského projektu Masaryčka, který postavila Penta se souhlasem ODS. Od prvních plánů bylo

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Kuba - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 11.12. 19:00
Kuba - diashow České Budějovice, Kotva 14.-16.12. Přednáší Martin Loew 14.12. 17:30
Setkání skialpinistů Šerák, chata Jiřího 15.-17.12. 15.12.
La Venosta
https://lavenosta.com/ Běžky klasicky a bruslením 16.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 1.-17.12. 17.12.
Sluncovrat Březno u Loun, archeoskanzen 17.12.
Czech Travel Press - valná hromada Praha, Vysoká škola obchodní 18.12. 14:30
Živý betlém České Budějovice, Piaristické náměstí 21.12.
Zimní slunovrat Česko 22.12.

Diskuse

sigOajjjj howebir5 howebir5, 10.12.2023 14:16, 3 příspěvky
Kamoiii howebir5 howebir5, 10.12.2023 14:16, 1 příspěvek
Guttijjj howebir5 howebir5, 10.12.2023 14:16, 9 příspěvků
Wonderful Post exploreradv, 10.12.2023 12:49, 3 příspěvky
INU Skiák, 10.12.2023 11:27, 3 příspěvky
INU Honza, 10.12.2023 9:44, 9 příspěvků
INU Honza, 10.12.2023 9:37, 3 příspěvky
Chyba v článku Lucka, 9.12.2023 16:09, 4 příspěvky
Chyba v článku Honza, 9.12.2023 8:40, 4 příspěvky
Chyba v článku Lucka, 8.12.2023 16:58, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bruslení v Podolí Horydoly , 8.12.2023 13:00
Re: Beskydy a Javorníky Horydoly , 8.12.2023 12:23
Změny ve vedení sportu Horydoly , 8.12.2023 12:00
Praha 5 otevře nad náplav... Horydoly , 8.12.2023 10:55
Czech Travel Press Horydoly , 6.12.2023 18:08
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 6.12.2023 15:06
Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50