František Plšek, klíčový poválečný horolezec, zemřel

František Plšek, klíčový poválečný horolezec, zemřel
František Plšek.
Autor snímku REPRO z knihy Navždy první od Martina Krejsy
SDÍLEJ:

František Plšek zemřel v úctyhodném věku 94 let doma v Brně. Inspirativní horolezec po sobě zanechal řadu prvovýstupů, které byly po 2. světové válce přelomové a dnes je lezeme jako standardní túry. Nejznámější je Hokejka 6+ na Lomnický štít, která je pokládána za nejkrásnější lezeckou túru Vysoký Tater.

Hokejka v Západní Lomnici

Franta Plšek (6. května 1927 - 5. dubna 2021) vylezl cestu Hokejka 6- A1 / 6+ UIAA roku 1950 spolu s Vaškem Zachovalem, který zahynul o dva roky později v kamenné lavině na Lomnickém štítě. Ve Vysokých Tatrách vylezl celkem 18 prvovýstupů.

"V šest hodin, po překročení pásu sněhového pole, vkládám do karabin, zavěšených kolem pasu, různé druhy skob: je jich dvacet a stejně tolik oválních karabin. Pevný stisk ruk uzavírá přípravu a otevírá vlastní nástup.

Mírně zebou ruce, když vystupujeme bílou, hladkou, mírně převislou spárou pod hlavní klenbu Hokejky. Jdeme dost rychle, bez používání skob a oboustranná jistota nás povzbuzuje. Kolem půl desáté jsme na místě, dosaženého Slávou Cagašíkem. Neodpočíváme, povzbuzováni přáteli, kteří zatím došli pod nás do Téryho kuloáru, pokračujeme ve vý stupu. Velmi zvolna nás pouští převislá plotna, sporá na záchyty a spáry pro skoby. Bojujeme s pomocí veškerého důvtipu a zkušeností, získaných při tatranských i alpských výstupech.

Stěna se brání, při dobrání druholezce se vytahuje skoba; nepříjemný pád velice dobře skončil. Slunce, dosáhnuvší naší úrovně, nemilosrdně vysušuje. Ústa jsou vyprahlá a marně se ohlížíme po zvlažení. Postupujeme, i když velice zvolna, převislým středem Hokejky kolmo vzhůru, pod uzavírající komín, ve kterém v dobré pohodě odpočíváme. Slunce se sklání k obzoru, když dosahujeme vrcholového kuloaru; snadným výstupem se dostáváme ve 18:15 hod. na vrchol Lomnického štítu.

Zasloužené se posilňujeme a jsme rádi, že náš výpočet selhal. Počítali jsme na trvání tury dva až tři dny a dobrá kondice obou příjemně překvapila. Použili jsme 18 skob (bez smyček a jiných technických pomůcek) při 350 m výškového rozdílu, za 12 hodin, při výborném počasí. Žhavé teplo slunečního dne vystřídal chladný soumrak. Přes Lomnické sedlo se vracíme na Téryho chatu, kam jsme dorazili již za úplné tmy, v 21 hodin. O velmi srdečné přivítání se postaral Julo Parák a kamarádi z Brna."

Horydoly.czCLIMBING GUIDE: Hokejka, nejkrásnější cesta Vysokých Tater

 

 

Vršek a Spodek Macochy

Legendární jsou jeho prvovýstupy v Macoše. Vršek Macochy 5 A1 / 7+ UIAA vylezl s Frantou Vlkem 1944, když jim oběma bylo 18 let. 

"Z vrchu se spouštělo lano a z boku se koukalo, jakej to je převis. Všichni se toho báli, staří lezci akademici z toho měli respekt, brali to jako takovou vážnější věc. My jsme o tom taky moc neuvažovali, jenomže když jsme potom chtěli nějakým způsobem uctít památku Ladě, tak jsme si říkali, že vylézt tak Vršek Macochy by byl od nás takový dar pro něj – Zábranského cesta, že na něho jako myslíme. Dolfa Fleků, výborný lezec, který by do toho se mnou šel, utrpěl při náletu na Zbrojovku úraz a prostě nemohl. On původně Dolfa vymyslel tu cestu, že tam půjdem a že mě vezme s sebou. Den před výročím Laďovi smrti jsme tam tedy vlezli s Frantou Vlkem. Ráno krásně svítilo sluníčko a tak jsme šli na věc. Z naší strany to byla docela odvaha, protože široko daleko nebyl nikdo, kdo by nám v nouzi mohl pomoci. Museli jsme spoléhat jen sami na sebe… V převislé stěně jsme se pohybovali s ručně dělanými skobami, se zkušenostmi odkoukanými z filmů a s třicetimetrovým lanem, které ani neumožňovalo bezpečný návrat dolů."

Spodek Macochy 5 A0 / 6- UIAA vylezl Franta Plšek s Borkem Kyněrovským a Hugem Pavlovským roku 1946. Spojení obou cest tehdy představovalo nejdelší a nejtěžší výstup na moravských skalách.

"Šli jsme na Spodní můstek, já jsem měl ruku v sádře, tak jsem Jirkovi Soškovi říkal, že až to budu mít zdravé, tak že tama bysme mohli lézt. No a on všechno odkejval a najednou to lezl s Pavlovským na Spodní můstek, dvakrát tam nalízali a potřetí se jim ta cesta podařila. Já jsem pak nad tím špekuloval, že spodek se musí udělat tak, aby to byla spodní cesta. Vzal jsem Borka Kyněrovýho, který nebyl špičkový lezec, ale byl společník ohromnej a taky něco vylezl. Ale ještě to chtělo nějakýho lezca, kterej by mi s tím opravdu pomohl. Tak jsem šel za Pavlovským a říkám mu: „Hugo, pojď s náma na ten spodek“. Jsme se domluvili, že on půjde zespodu do Erichovy sluje a od tama že půjdu já. Když tam nastoupil a začaly kameny padat, v tom mechu je to lámavé jak sviňa, tak to zabalil. Tak jsem šel já, a že on pak půjde z Erichovy sluje. No a jak jsme se tam dostali, tak on z toho traverzu udělal kousek, takový dva metry, vrátil se a říkal, že se mu to nezdá. Tak jsem teda šel zase já…"

Kromě Moravského krasu a Vysokých Tater lezl Franta Plšek také na Pálavě, kde má 30 prvovýstupů. Jeho prvovýstup Převisy 6 UIAA na Wilsonově skále je dnes do poloviny výšky zatopen Dalešickou přehradnou. V Alpách zdolal 27 výstupů a na Kavkaze 10 výstupů, z čehož byl prvovýstup na Pik Ščurovského 5A ruské stupnice.

V 50. letech byl členem československého reprezentačního družstva a v roce 1968 dostala titul mistra sportu.

Citace jsou uvedeny z deníku Františka Plška.

Horydoly.cz Významní horolezci na Horydoly

Jim Bridwell

Riccardo Cassin

Bruno Detassis

Ivan Dieška

Ernst Dubke

Gustav Ginzel

Petre Habeler

Heinrich Harrer

Anderl Heckmair

Jindřich Hudeček

Davo Karničar

Rudolf Kauschka

Věra Komárková

Oldřich Kopal

Radovan Kuchař

Laco Kulanga

František Kutta

David Lama

Reinhold Messner

Adam Ondra

Wilhelm Paulcke

Eduard Pichl

František Plšek

Doug Scott

Oscar Schuster

Emil Zsigmondy

Zdeno Zibrín

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Brněnské klasik

Hore zdar!

  • Autor K.
  • Datum a čas 9.4.2021 11:26
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Burčák na kole jižní Moravou

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Tmavý režim se stěhuje z největších světových mobilních aplikací do předních českých a slovenských aplikací. Zatím poslední ohlásil nabídku tmavého režimu inzertní server Bazoš.cz / Bazoš.sk. 
Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Pokud cestujete s dětmi do rakouského Zillertalu, určitě se zastavte v městečku Fügen jen pár kilometrů od sjezdu z Inntalské dálnice a vydejte se na průzkum adventure hřiště Spieljoch.
Žulový Pelikán v polských Jizerkách

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

CLIMBING GUIDE Velký a Malý nebo Jižní a Severní - v každém případě Pelikán. Dvě žulové skály na hřebenech Jizerských hor, za polskou hranicí, jsou dokonale ukryté v lese, že se na ně začalo
TEST Expreska Simond Rocky Klimb

TEST Expreska Simond Rocky Klimb

Levné expresky Simond Rocky Klimb testujeme půldruhého roku. Doporučujeme je především lezeckým začátečníkům (kvůli láci), softmoverům (kvůli bezpečné manipulaci) a horolezcům (nebude jim líto, když je ztratí nebo nechají na skále). 
Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

15 tobogánů a klouzaček, 18 bazénů, blahodárná geotermální voda, relaxační zóna a úžasný saunový svět. Perfektní spojení slunečného odpočinku, zábavy a sportovního vyžití poskytuje modernizovaný aquapark Bešeňová.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Eigasai - japonské filmy Praha, Lucerna 24.-26.9. 24.9.
Bouldering - mistrovství České republiky Slaný, Masarykovo náměstí 24.-25.9. 24.9.
Řepařská drážka - nostalgický vlak Kolín 25.-26.9. Řepánkovy slavnosti 25.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
Svatováclavské slavnosti Kutná Hora   25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.

Diskuse

Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 8 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 8 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 13 příspěvků
Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 13 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55