Havířská věž v Dülferově sedu

Havířská věž v Dülferově sedu
Havířská věž. Lehký bouldering na vyhřáté skále.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE I v krutých mrazech se dá lézt na pískovci. Skála ale musí splnit tři podmínky: hodně pevný pískovec, jižní stěna, na slunci. Taková je Havířská věž (Schachtenturm) u Máchova jezera (Grossteich). Osm metrů vysoká věžka se totiž po lesáckém řádění ocitla na pasece.

Havířská věž v Dülferově sedu
Bezděz za Západním hřbetem Havířské věže.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Havířská věž je popsaná v tištěných horolezeckých průvodcích Kummergebirge, Dubauer Schweiz (Albrecht Kittler 2004) a Dubské skály (lezci Mšeno 2006).

avířská věž vždycky byla mezi místními znalci proslulá pevným pískovcem.

Mnohdy byla ovšem vlhká a studená. Od letoška, kdy v okolí udělali lesáci hlubokou orbu, se stala ideálním cílem pro zimní lezení.

Od dvojky do sedmičky

Jižní plotnovitá stěna je otočená celý den ke slunci a nabízí tři výstupy střední obtížnosti III-V. Studeným severem vedou dvě pětky a jedno sedm béčko přes borhák. Neméně chladná východní hrana je sedmičková.

Lehký dvojkový hřeben vede od západu.

Havířská věž u Máchova jezera. 

Lezení jako za dob klasiků

Právě Západní hřbet II jsme si vybrali jako lezecký cíl v současném mrazivém ovzduší. S sebou máme jen lano. Karabiny, smyčky i úvazky jsme nechali domy. Jdeme na to po klasicku.

Havířská věž u Máchova jezera.

Nastupuji do hřbetu. Lezu na hranici světla a stínu, mrazu a tepla, sněhu a skály. Odhrnuji mrazivý sníh ze stupů a chytů. Jistím se vedením lana střídavě na levé a pravé straně hřebenu.

Na vrcholu nacházím borhák. Vrchol je však tvořen obrovským balvanem, který se viklá, protože je jenom volně položený na skále. "Udržel už spousta horolezců, tak proč ne mě," říkám si a zajistím se. Na pochybném borháku odjistím zbylé tři členy rodinné výpravy.

Dolů musíme slanit v Dülferově sedu. Není to příjemné, protože máme tenké poloviční lano. Těch osm metrů se nám pěkně zarylo do stehen.

Booking.com

Kde to je

Havířská vež patří do Polomených hor. Horolezci ji řadí do Dubských skal, nebo také do Hradčanských stěn. Stojí totiž na pomezí těchto dvou rozsáhlých a komplikovaných oblastí.

Dříve se hledala velmi obtížně, protože stála osamocená v nevýrazném terénu uprostřed lesa. Po bezohledné těžbě dřeva a zplanýrování okolí do podoby zoraného pole je dobře vidět ze žluté turistické mezi východním břehem Máchova jezera a kopcem Borný. 

Pevný pískovec

Materiálem Havířské věže je velmi pevný pískovec. Dá se po něm lézt i v zimě a vlhku. Podobné vlastnosti mají v okolí také nedaleké Pazourková věž u Starých Splavů, Křemenáč na Ostrém vrchu a věž Helgy na Vlhošti.

KOUPÁNÍ.cz KOUPÁNÍ.cz: Máchovo jezero

Havířská věž u Máchova jezera. 

Doprava

Autem nebo autobusem jedeme na křižovatku silnic Doksy - Hradčany - Staré Splavy. Autem můžeme popojet ještě cca 1 km na Staré Splavy. Necháme ho v místech, kde žlutá turistická značka odbočuje doleva do lesa. Po ní kráčíme až na velkou paseku, přes kterou značka vede po levém okraji. Všeobecně se rozkládá jižně pod Havířským vrchem. Dvě stě metrů jižně od žluté značky na mírném kopečku sedí první lehce dostupný velký skalní blok. Padesát metrů za ním na jihozápad stojí Havířská věž.

 

Havířská věž (Čihadlo) / Schachtenturm (Scheibe bei Heidemühl)

HOROLEZECKÝ PRŮVODCE

Západní hřbet II

Po hřebeni na vrchol.

Cesta permoníků

Radek Mikuláš, V. Šilinger 21.4.1991. Pravou částí severní stěny na hřeben a po něm doleva na vrchol.

Severní stěna

Středwm severní stěny přes převis přímo na vrchol.

Oči plné prachu VIIc

Vladimír Svítek 20.5.2006. Levou částí severní stěny k borháku, doleva ke spárce pod vrcholový výšvih (smyčka) a přes něj na vrchol.

Otupený rourák VII

Vladimír Svítek 20.5.2006. Úzkou převislou východní hranou (smyčka) na vrchol.

Sokolík V

Stanislav Emingr, J. Vlasák 8.9.1990. Sokolíkem zcela vpravo v jižní stěně, výše hranou na vrchol.

Jižní cesta

Pravou částí jižní stěna na pilířek a po něm na vrchol.

Podzimní cesta

Stanislav Emingr 28.9.1991. Dva metry vlevo od Jižní cesty stěnou na hřeben a doprava na vrchol.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Křemenec

Podle mých informací, je skála Milštejn geologickým složením slepenec, Černolické skály patří do skupiny tvrdých, t.zv. Drábovských křemenců a Řež je buližník.

Je jen otázkou jestli je to vůbec důležité.

Reaguj
Křemenec

Pozor! Havířská věž je z pískovce. Pevného sice, ale je to pouhý pískovec. Platí zde tedy striktní zákaz magnézia a kovových jistících prostředků (skoby, vklíněnce, friendy).

Stejně tak Milštejn je pískovec. 

Křemence nebo jejich blízké buližníky jsou obvykle v okolí Prahy a na Českém masivu (takže například Řež, Černolice, Goethovy skalky a pod.)

Reaguj
Křemenec

Vím, že článek je starší, nicméně určitě slouží jako nejlepší popis Havířské věže. Na státní svátek 28.10.2016 jsme tam byli zalízt. Hornina není pískovec, ale křemenec jako např. na Milštejně za Cvikovem. Znamená to dvě věci, mágo určitě s sebou a na jištění klidně vklíněnce a frendy. Každopádně dojištění je potřeba pouze u cesty Otupený rourák, jinak je vše v poho, včetně nových borháků. Skalka je na podzimní a zimní vyblbnutí při obchůzce celého jezera dokola :) Jinak skalka je schovaná hned za Čihadlem, na kterém jsme našli jeden kruh a jeden nový borhák...

Reaguj
Teď se hledá snadno
Před časem to Čihadlo nějak nebylo k nalezení, ale teď se o ní přímo zakopne. Ta boule vedle co není v průvodci je taky věž?
Reaguj
Taky jsem chtěl sem teď vyrazit, právě díky v místě nebývalé tvrdosti pískovce, kterou potvrzuju. Okolní mítina převapila velmi. Knihy škoda, ale co si pamatuju, tak už dřív (cca 8 let zpátky) byla v dost dezolátním stavu. Díky za info.
  • Autor ranpa
  • Datum a čas 22.1.2009 08:50
Reaguj
Milý Zele!
Když už píšeš o pravidlech, doporučuji je napřed nastudovat. Takže: 1) Časové omezení lezení na Havířské věži neexistuje. Vež není součástí žádného chráněného území. Nepřestoupili jsme tedy žádný zákon, vyhlášku ani bližší ochranné podmínky. 2) Havířská věž je vybudována z velmi tvrdého proželeznělého a silicifikovaného pískovce. Nijak mu tedy neuškodily naše měkké trekkingové boty. Nepřestoupili jsme proto ani pravidla lezení na pískovcových skalách. Podrobnosti viz odborná publikace Železivce České křídové pánve
Reaguj
Věžička je pískovcová a na pískovce se v zimě neleze! Navíc to určitě není cenomanský pískovec, takže se z toho nevylžete. A není dobře, když se na specializovaném serveru podobný text vůbec objeví, vždyť to lze vzít i jako návod na to, že pravidla se vlastně respektovat nemusí, že.
  • Autor zel
  • Datum a čas 15.1.2009 15:35
Reaguj
Re: Re: Krásně uklizeno!
Dík. Ale stejně tam zavítám, do sbírky patří :o)
  • Autor Houba
  • Datum a čas 14.1.2009 12:41
Reaguj
Re: Krásně uklizeno!
Krabice s knihou je ukradená. Zůstala po ní jenom tyčka. Je to asi daň za snadnou dostupnost nedaleko rekreačního střediska.
Reaguj
Krásně uklizeno!
Jsou okamžiky, kdy mi ti lesáci ani moc nevadí. Tyhle kouty mám moc rád, ale tuhle věž ještě ve sbírce nemám. Dík za tip a pěkné fotky..(Kniha tam asi není, co?)
  • Autor Houba
  • Datum a čas 14.1.2009 08:17
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


Obrovský sesuv půdy na Bernině: vrtulníky hledaly zasypané

Obrovský sesuv půdy na Bernině: vrtulníky hledaly zasypané

V neděli ráno se zřítila část hory Piz Scerscen (3970 metrů) v alpské skupině Bernina. Kolem sedmé hodiny ranní se ve výšce kolem 3400 metrů uvolnilo více než milion kubických metrů skály... celý článek

Čína otevírá Everest po čtyřech letech

Čeští horolezci se přou s vedením svazu o peníze na instruktory

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Kněžívka, lezecká skalka u letiště Václava Havla

Kněžívka, lezecká skalka u letiště Václava Havla

CLIMBING GUIDE Letošní skalkařskou sezonu jsme zahájili 17. března na Kněžívce u pražského Letiště. Loňskou jsme ukončili 27. prosince na nedaleké Dynamitce na břehu Vltavy. Obě patří do seriálu Kick&Climb - přijedeme na koloběžkách, vylezeme
Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Nový systém vzdělávání představil Český horolezecký svaz a reakce na něj přišly od členů prakticky okamžitě. Instruktor poskytuje metodickou přípravu, trenér se zaměřuje na výkonnostní stránku svěřenců. Oba vzdělávací směry jsou
Zbranek se dostal mezi funkcionářskou elitu na olympiádě v Paříži

Zbranek se dostal mezi funkcionářskou elitu na olympiádě v Paříži

Lezení na Olympijských hrách v Paříži zveřejnilo všechny funkcionáře. Mezi nimi je i stavěč Jan Zbranek. Je určen ke stavbě cest na obtížnost.
4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal

4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal

Bielatal je doporučován jako cíl prvního lezení v Sasku. V minulém díle jsme zavítali na levý břeh potoku Biela, abychom našli pár cest pro méně výkonné a více bojácné lezce. Nyní pojďme dát dohromady
Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Zase jsme jednou naběhli na připravené vidle! Přelezli jsme celý hřeben Malého Javorového štítu ve Vysokých Tatrách. Místo očekávané lehké vyhlídkové túry jsme absolvovali těžký celodenní boj je skálou, trávou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 21.4.
Padání - bouldering Žihle 26.-28.4. 26.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Gruzie, Svanetie - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Gabriela Jurzykuwska 30.4. 18:30
Adršpach - povolené lezení
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 1.5.
Melloblocco - bouldering Itálie, Val di Mello 8.-11.5. 8.5.

Diskuse

ojjbfsom synthroid 125, 18.4.2024 21:28, 13 příspěvků
kiyishna american pharmacy, 18.4.2024 21:08, 119 příspěvků
nukvlpgg the pharmacy, 18.4.2024 20:50, 119 příspěvků
twzsnqqiz cheap generic valtrex online, 18.4.2024 20:49, 119 příspěvků
dkyakdoh lisinopril 40 mg price, 18.4.2024 20:12, 13 příspěvků
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21