Havířská věž v Dülferově sedu

Havířská věž v Dülferově sedu
Havířská věž. Lehký bouldering na vyhřáté skále.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE I v krutých mrazech se dá lézt na pískovci. Skála ale musí splnit tři podmínky: hodně pevný pískovec, jižní stěna, na slunci. Taková je Havířská věž (Schachtenturm) u Máchova jezera (Grossteich). Osm metrů vysoká věžka se totiž po lesáckém řádění ocitla na pasece.

Havířská věž v Dülferově sedu
Bezděz za Západním hřbetem Havířské věže.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Havířská věž je popsaná v tištěných horolezeckých průvodcích Kummergebirge, Dubauer Schweiz (Albrecht Kittler 2004) a Dubské skály (lezci Mšeno 2006).

avířská věž vždycky byla mezi místními znalci proslulá pevným pískovcem.

Mnohdy byla ovšem vlhká a studená. Od letoška, kdy v okolí udělali lesáci hlubokou orbu, se stala ideálním cílem pro zimní lezení.

Od dvojky do sedmičky

Jižní plotnovitá stěna je otočená celý den ke slunci a nabízí tři výstupy střední obtížnosti III-V. Studeným severem vedou dvě pětky a jedno sedm béčko přes borhák. Neméně chladná východní hrana je sedmičková.

Lehký dvojkový hřeben vede od západu.

Havířská věž u Máchova jezera. 

Lezení jako za dob klasiků

Právě Západní hřbet II jsme si vybrali jako lezecký cíl v současném mrazivém ovzduší. S sebou máme jen lano. Karabiny, smyčky i úvazky jsme nechali domy. Jdeme na to po klasicku.

Havířská věž u Máchova jezera.

Nastupuji do hřbetu. Lezu na hranici světla a stínu, mrazu a tepla, sněhu a skály. Odhrnuji mrazivý sníh ze stupů a chytů. Jistím se vedením lana střídavě na levé a pravé straně hřebenu.

Na vrcholu nacházím borhák. Vrchol je však tvořen obrovským balvanem, který se viklá, protože je jenom volně položený na skále. "Udržel už spousta horolezců, tak proč ne mě," říkám si a zajistím se. Na pochybném borháku odjistím zbylé tři členy rodinné výpravy.

Dolů musíme slanit v Dülferově sedu. Není to příjemné, protože máme tenké poloviční lano. Těch osm metrů se nám pěkně zarylo do stehen.

Booking.com

Kde to je

Havířská vež patří do Polomených hor. Horolezci ji řadí do Dubských skal, nebo také do Hradčanských stěn. Stojí totiž na pomezí těchto dvou rozsáhlých a komplikovaných oblastí.

Dříve se hledala velmi obtížně, protože stála osamocená v nevýrazném terénu uprostřed lesa. Po bezohledné těžbě dřeva a zplanýrování okolí do podoby zoraného pole je dobře vidět ze žluté turistické mezi východním břehem Máchova jezera a kopcem Borný. 

Pevný pískovec

Materiálem Havířské věže je velmi pevný pískovec. Dá se po něm lézt i v zimě a vlhku. Podobné vlastnosti mají v okolí také nedaleké Pazourková věž u Starých Splavů, Křemenáč na Ostrém vrchu a věž Helgy na Vlhošti.

KOUPÁNÍ.cz KOUPÁNÍ.cz: Máchovo jezero

Havířská věž u Máchova jezera. 

Doprava

Autem nebo autobusem jedeme na křižovatku silnic Doksy - Hradčany - Staré Splavy. Autem můžeme popojet ještě cca 1 km na Staré Splavy. Necháme ho v místech, kde žlutá turistická značka odbočuje doleva do lesa. Po ní kráčíme až na velkou paseku, přes kterou značka vede po levém okraji. Všeobecně se rozkládá jižně pod Havířským vrchem. Dvě stě metrů jižně od žluté značky na mírném kopečku sedí první lehce dostupný velký skalní blok. Padesát metrů za ním na jihozápad stojí Havířská věž.

 

Havířská věž (Čihadlo) / Schachtenturm (Scheibe bei Heidemühl)

HOROLEZECKÝ PRŮVODCE

Západní hřbet II

Po hřebeni na vrchol.

Cesta permoníků

Radek Mikuláš, V. Šilinger 21.4.1991. Pravou částí severní stěny na hřeben a po něm doleva na vrchol.

Severní stěna

Středwm severní stěny přes převis přímo na vrchol.

Oči plné prachu VIIc

Vladimír Svítek 20.5.2006. Levou částí severní stěny k borháku, doleva ke spárce pod vrcholový výšvih (smyčka) a přes něj na vrchol.

Otupený rourák VII

Vladimír Svítek 20.5.2006. Úzkou převislou východní hranou (smyčka) na vrchol.

Sokolík V

Stanislav Emingr, J. Vlasák 8.9.1990. Sokolíkem zcela vpravo v jižní stěně, výše hranou na vrchol.

Jižní cesta

Pravou částí jižní stěna na pilířek a po něm na vrchol.

Podzimní cesta

Stanislav Emingr 28.9.1991. Dva metry vlevo od Jižní cesty stěnou na hřeben a doprava na vrchol.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Křemenec

Podle mých informací, je skála Milštejn geologickým složením slepenec, Černolické skály patří do skupiny tvrdých, t.zv. Drábovských křemenců a Řež je buližník.

Je jen otázkou jestli je to vůbec důležité.

Reaguj
Křemenec

Pozor! Havířská věž je z pískovce. Pevného sice, ale je to pouhý pískovec. Platí zde tedy striktní zákaz magnézia a kovových jistících prostředků (skoby, vklíněnce, friendy).

Stejně tak Milštejn je pískovec. 

Křemence nebo jejich blízké buližníky jsou obvykle v okolí Prahy a na Českém masivu (takže například Řež, Černolice, Goethovy skalky a pod.)

Reaguj
Křemenec

Vím, že článek je starší, nicméně určitě slouží jako nejlepší popis Havířské věže. Na státní svátek 28.10.2016 jsme tam byli zalízt. Hornina není pískovec, ale křemenec jako např. na Milštejně za Cvikovem. Znamená to dvě věci, mágo určitě s sebou a na jištění klidně vklíněnce a frendy. Každopádně dojištění je potřeba pouze u cesty Otupený rourák, jinak je vše v poho, včetně nových borháků. Skalka je na podzimní a zimní vyblbnutí při obchůzce celého jezera dokola :) Jinak skalka je schovaná hned za Čihadlem, na kterém jsme našli jeden kruh a jeden nový borhák...

Reaguj
Teď se hledá snadno
Před časem to Čihadlo nějak nebylo k nalezení, ale teď se o ní přímo zakopne. Ta boule vedle co není v průvodci je taky věž?
Reaguj
Taky jsem chtěl sem teď vyrazit, právě díky v místě nebývalé tvrdosti pískovce, kterou potvrzuju. Okolní mítina převapila velmi. Knihy škoda, ale co si pamatuju, tak už dřív (cca 8 let zpátky) byla v dost dezolátním stavu. Díky za info.
  • Autor ranpa
  • Datum a čas 22.1.2009 08:50
Reaguj
Milý Zele!
Když už píšeš o pravidlech, doporučuji je napřed nastudovat. Takže: 1) Časové omezení lezení na Havířské věži neexistuje. Vež není součástí žádného chráněného území. Nepřestoupili jsme tedy žádný zákon, vyhlášku ani bližší ochranné podmínky. 2) Havířská věž je vybudována z velmi tvrdého proželeznělého a silicifikovaného pískovce. Nijak mu tedy neuškodily naše měkké trekkingové boty. Nepřestoupili jsme proto ani pravidla lezení na pískovcových skalách. Podrobnosti viz odborná publikace Železivce České křídové pánve
Reaguj
Věžička je pískovcová a na pískovce se v zimě neleze! Navíc to určitě není cenomanský pískovec, takže se z toho nevylžete. A není dobře, když se na specializovaném serveru podobný text vůbec objeví, vždyť to lze vzít i jako návod na to, že pravidla se vlastně respektovat nemusí, že.
  • Autor zel
  • Datum a čas 15.1.2009 15:35
Reaguj
Re: Re: Krásně uklizeno!
Dík. Ale stejně tam zavítám, do sbírky patří :o)
  • Autor Houba
  • Datum a čas 14.1.2009 12:41
Reaguj
Re: Krásně uklizeno!
Krabice s knihou je ukradená. Zůstala po ní jenom tyčka. Je to asi daň za snadnou dostupnost nedaleko rekreačního střediska.
Reaguj
Krásně uklizeno!
Jsou okamžiky, kdy mi ti lesáci ani moc nevadí. Tyhle kouty mám moc rád, ale tuhle věž ještě ve sbírce nemám. Dík za tip a pěkné fotky..(Kniha tam asi není, co?)
  • Autor Houba
  • Datum a čas 14.1.2009 08:17
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

FRANCOUZSKÁ NORMÁLKA Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont... celý článek

Žabka - dobře schovaná pískovcová věž v Děvínském polesí

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Český pár zemřel v ledovcové trhlině na Barre des Écrins

Český pár zemřel v ledovcové trhlině na Barre des Écrins

ČERNÁ VDOVA Při výstupu normální cestou na Barre des Écrins se zabili Marek Papoušek a Pavla Marečková. Po týdenním pátrání je našla francouzská horská služba zapadlé do ledovcové trhliny.
Proč nelétám na paraglidu, když se mi to líbí?

Proč nelétám na paraglidu, když se mi to líbí?

Každý horolezec i turista sní, že vystoupá na horu a místo dlouhé cesty dolů rozbalí padák a sletí dolů. Ani já nejsem výjimkou. Prošel jsem proto základním kurzem paraglidingu na Rané, kde začínají
České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

BOŘEŇ Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2022

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2022

ZÁKAZ VSTUPU DO LESA Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.
Kotníkové lezečky pro nejlepší horolezce 80. let

Kotníkové lezečky pro nejlepší horolezce 80. let

RETRO Lehké a přilnavé botky jsou součástí výbavy každého horolezce. Podívejte se, v čem lezla světová špička před 30 lety.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Libčice nad Vltavou, koupaliště 20.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Krumlovský Horák Český Krumlov Vodácko-horolezecký závod 27.8.
Šplh na laně Liberec, Šutr 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Písecký šplhavec Písek, Sokolovna Olympijský šplh 15.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 16.-20.11. 16.11.

Diskuse

Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 11:31, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53