Havířská věž v Dülferově sedu

Havířská věž v Dülferově sedu
Havířská věž. Lehký bouldering na vyhřáté skále.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE I v krutých mrazech se dá lézt na pískovci. Skála ale musí splnit tři podmínky: hodně pevný pískovec, jižní stěna, na slunci. Taková je Havířská věž (Schachtenturm) u Máchova jezera (Grossteich). Osm metrů vysoká věžka se totiž po lesáckém řádění ocitla na pasece.

Havířská věž v Dülferově sedu
Bezděz za Západním hřbetem Havířské věže.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Havířská věž je popsaná v tištěných horolezeckých průvodcích Kummergebirge, Dubauer Schweiz (Albrecht Kittler 2004) a Dubské skály (lezci Mšeno 2006).

avířská věž vždycky byla mezi místními znalci proslulá pevným pískovcem.

Mnohdy byla ovšem vlhká a studená. Od letoška, kdy v okolí udělali lesáci hlubokou orbu, se stala ideálním cílem pro zimní lezení.

Od dvojky do sedmičky

Jižní plotnovitá stěna je otočená celý den ke slunci a nabízí tři výstupy střední obtížnosti III-V. Studeným severem vedou dvě pětky a jedno sedm béčko přes borhák. Neméně chladná východní hrana je sedmičková.

Lehký dvojkový hřeben vede od západu.

Havířská věž u Máchova jezera. 

Lezení jako za dob klasiků

Právě Západní hřbet II jsme si vybrali jako lezecký cíl v současném mrazivém ovzduší. S sebou máme jen lano. Karabiny, smyčky i úvazky jsme nechali domy. Jdeme na to po klasicku.

Havířská věž u Máchova jezera.

Nastupuji do hřbetu. Lezu na hranici světla a stínu, mrazu a tepla, sněhu a skály. Odhrnuji mrazivý sníh ze stupů a chytů. Jistím se vedením lana střídavě na levé a pravé straně hřebenu.

Na vrcholu nacházím borhák. Vrchol je však tvořen obrovským balvanem, který se viklá, protože je jenom volně položený na skále. "Udržel už spousta horolezců, tak proč ne mě," říkám si a zajistím se. Na pochybném borháku odjistím zbylé tři členy rodinné výpravy.

Dolů musíme slanit v Dülferově sedu. Není to příjemné, protože máme tenké poloviční lano. Těch osm metrů se nám pěkně zarylo do stehen.

Booking.com

Kde to je

Havířská vež patří do Polomených hor. Horolezci ji řadí do Dubských skal, nebo také do Hradčanských stěn. Stojí totiž na pomezí těchto dvou rozsáhlých a komplikovaných oblastí.

Dříve se hledala velmi obtížně, protože stála osamocená v nevýrazném terénu uprostřed lesa. Po bezohledné těžbě dřeva a zplanýrování okolí do podoby zoraného pole je dobře vidět ze žluté turistické mezi východním břehem Máchova jezera a kopcem Borný. 

Pevný pískovec

Materiálem Havířské věže je velmi pevný pískovec. Dá se po něm lézt i v zimě a vlhku. Podobné vlastnosti mají v okolí také nedaleké Pazourková věž u Starých Splavů, Křemenáč na Ostrém vrchu a věž Helgy na Vlhošti.

KOUPÁNÍ.cz KOUPÁNÍ.cz: Máchovo jezero

Havířská věž u Máchova jezera. 

Doprava

Autem nebo autobusem jedeme na křižovatku silnic Doksy - Hradčany - Staré Splavy. Autem můžeme popojet ještě cca 1 km na Staré Splavy. Necháme ho v místech, kde žlutá turistická značka odbočuje doleva do lesa. Po ní kráčíme až na velkou paseku, přes kterou značka vede po levém okraji. Všeobecně se rozkládá jižně pod Havířským vrchem. Dvě stě metrů jižně od žluté značky na mírném kopečku sedí první lehce dostupný velký skalní blok. Padesát metrů za ním na jihozápad stojí Havířská věž.

 

Havířská věž (Čihadlo) / Schachtenturm (Scheibe bei Heidemühl)

HOROLEZECKÝ PRŮVODCE

Západní hřbet II

Po hřebeni na vrchol.

Cesta permoníků

Radek Mikuláš, V. Šilinger 21.4.1991. Pravou částí severní stěny na hřeben a po něm doleva na vrchol.

Severní stěna

Středwm severní stěny přes převis přímo na vrchol.

Oči plné prachu VIIc

Vladimír Svítek 20.5.2006. Levou částí severní stěny k borháku, doleva ke spárce pod vrcholový výšvih (smyčka) a přes něj na vrchol.

Otupený rourák VII

Vladimír Svítek 20.5.2006. Úzkou převislou východní hranou (smyčka) na vrchol.

Sokolík V

Stanislav Emingr, J. Vlasák 8.9.1990. Sokolíkem zcela vpravo v jižní stěně, výše hranou na vrchol.

Jižní cesta

Pravou částí jižní stěna na pilířek a po něm na vrchol.

Podzimní cesta

Stanislav Emingr 28.9.1991. Dva metry vlevo od Jižní cesty stěnou na hřeben a doprava na vrchol.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Křemenec

Podle mých informací, je skála Milštejn geologickým složením slepenec, Černolické skály patří do skupiny tvrdých, t.zv. Drábovských křemenců a Řež je buližník.

Je jen otázkou jestli je to vůbec důležité.

Reaguj
Křemenec

Pozor! Havířská věž je z pískovce. Pevného sice, ale je to pouhý pískovec. Platí zde tedy striktní zákaz magnézia a kovových jistících prostředků (skoby, vklíněnce, friendy).

Stejně tak Milštejn je pískovec. 

Křemence nebo jejich blízké buližníky jsou obvykle v okolí Prahy a na Českém masivu (takže například Řež, Černolice, Goethovy skalky a pod.)

Reaguj
Křemenec

Vím, že článek je starší, nicméně určitě slouží jako nejlepší popis Havířské věže. Na státní svátek 28.10.2016 jsme tam byli zalízt. Hornina není pískovec, ale křemenec jako např. na Milštejně za Cvikovem. Znamená to dvě věci, mágo určitě s sebou a na jištění klidně vklíněnce a frendy. Každopádně dojištění je potřeba pouze u cesty Otupený rourák, jinak je vše v poho, včetně nových borháků. Skalka je na podzimní a zimní vyblbnutí při obchůzce celého jezera dokola :) Jinak skalka je schovaná hned za Čihadlem, na kterém jsme našli jeden kruh a jeden nový borhák...

Reaguj
Teď se hledá snadno
Před časem to Čihadlo nějak nebylo k nalezení, ale teď se o ní přímo zakopne. Ta boule vedle co není v průvodci je taky věž?
Reaguj
Taky jsem chtěl sem teď vyrazit, právě díky v místě nebývalé tvrdosti pískovce, kterou potvrzuju. Okolní mítina převapila velmi. Knihy škoda, ale co si pamatuju, tak už dřív (cca 8 let zpátky) byla v dost dezolátním stavu. Díky za info.
  • Autor ranpa
  • Datum a čas 22.1.2009 08:50
Reaguj
Milý Zele!
Když už píšeš o pravidlech, doporučuji je napřed nastudovat. Takže: 1) Časové omezení lezení na Havířské věži neexistuje. Vež není součástí žádného chráněného území. Nepřestoupili jsme tedy žádný zákon, vyhlášku ani bližší ochranné podmínky. 2) Havířská věž je vybudována z velmi tvrdého proželeznělého a silicifikovaného pískovce. Nijak mu tedy neuškodily naše měkké trekkingové boty. Nepřestoupili jsme proto ani pravidla lezení na pískovcových skalách. Podrobnosti viz odborná publikace Železivce České křídové pánve
Reaguj
Věžička je pískovcová a na pískovce se v zimě neleze! Navíc to určitě není cenomanský pískovec, takže se z toho nevylžete. A není dobře, když se na specializovaném serveru podobný text vůbec objeví, vždyť to lze vzít i jako návod na to, že pravidla se vlastně respektovat nemusí, že.
  • Autor zel
  • Datum a čas 15.1.2009 15:35
Reaguj
Re: Re: Krásně uklizeno!
Dík. Ale stejně tam zavítám, do sbírky patří :o)
  • Autor Houba
  • Datum a čas 14.1.2009 12:41
Reaguj
Re: Krásně uklizeno!
Krabice s knihou je ukradená. Zůstala po ní jenom tyčka. Je to asi daň za snadnou dostupnost nedaleko rekreačního střediska.
Reaguj
Krásně uklizeno!
Jsou okamžiky, kdy mi ti lesáci ani moc nevadí. Tyhle kouty mám moc rád, ale tuhle věž ještě ve sbírce nemám. Dík za tip a pěkné fotky..(Kniha tam asi není, co?)
  • Autor Houba
  • Datum a čas 14.1.2009 08:17
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


Hydrajaws testuje upevňovací prvky ve skále i betonu

Hydrajaws testuje upevňovací prvky ve skále i betonu

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Pro správce lezeckých oblastí by se mohl hodit přístroj vyráběný v Anglii. Hydrajaws M2000 PRO je určen k testování pevnosti upevňovacích prvků.... celý článek

Zprávy od horolezců 2024

Dolomity a Julské Alpy 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
Jak letos vypadají ledopády 2024

Jak letos vypadají ledopády 2024

AKTUALIZACE Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do
Tatranská Kupola na lyžích

Tatranská Kupola na lyžích

SKI GUIDE Kupola sedí jako čepice nad Zbojnickou chatou ve Vysokých Tatrách. Štít je to impozantní, vysoký, ale zároveň málokdy navštěvovaný. Turisté o něj nemají zájem a horolezcům připadají její stěny nehezké. Zbývají
V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?

V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?

ANALÝZA Že se Evropa ohřívá, cítí horolezci na každém kroku. Stálá sněhová pole v Krkonoších roztála již dávno, ve Vysokých Tatrách zbylo pod sutí poslední firnovisko a v Alpách mizí ledovce jako
Loužecká vylezla na 2. místě v Ouray

Loužecká vylezla na 2. místě v Ouray

Na mistrovství Severní Ameriky v ledovém lezení získala Aneta Loužecká stříbrnou medaily v lezení na obtížnost. Závod se konal v rámci tradičního ledolezeckého festivalu v Ouray v Coloradu v USA.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 19.-21.2. 19.2.
Diáky festival IV - diashow Praha, Bio Oko 20.-21.2. 20.2. 18:00
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.

Diskuse

Stay Updated: Trust Walle... Chris, 21.2.2024 7:33, 117 příspěvků
The first-class CBD products Martinhak, 21.2.2024 3:16, 3 příspěvky
The conquer CBD products Martinhak, 21.2.2024 1:03, 1 příspěvek
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:15, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:11, 1 příspěvek
Správci skal Štand, 19.2.2024 11:32, 3 příspěvky
Кому, для кого? Horydoly, 17.2.2024 22:27, 2 příspěvky
Hluboce dojat. Roman, 17.2.2024 7:55, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50
Prohlídka Masarykova okruhu Horydoly Open, 15.2.2024 8:44
Mše zamilovaných na Vyšeh... Horydoly Open, 15.2.2024 8:43
Kaňkovský masopust Horydoly Open, 15.2.2024 8:41