Havířská věž v Dülferově sedu

Havířská věž v Dülferově sedu
Havířská věž. Lehký bouldering na vyhřáté skále.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE I v krutých mrazech se dá lézt na pískovci. Skála ale musí splnit tři podmínky: hodně pevný pískovec, jižní stěna, na slunci. Taková je Havířská věž (Schachtenturm) u Máchova jezera (Grossteich). Osm metrů vysoká věžka se totiž po lesáckém řádění ocitla na pasece.

Havířská věž v Dülferově sedu
Bezděz za Západním hřbetem Havířské věže.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Havířská věž je popsaná v tištěných horolezeckých průvodcích Kummergebirge, Dubauer Schweiz (Albrecht Kittler 2004) a Dubské skály (lezci Mšeno 2006).

AKTUALIZACE Havířská věž vždycky byla mezi místními znalci proslulá pevným pískovcem.

Mnohdy byla ovšem vlhká a studená. Od letoška, kdy v okolí udělali lesáci hlubokou orbu, se stala ideálním cílem pro zimní lezení.

Od dvojky do sedmičky

Jižní plotnovitá stěna je otočená celý den ke slunci a nabízí tři výstupy střední obtížnosti III-V. Studeným severem vedou dvě pětky a jedno sedm béčko přes borhák. Neméně chladná východní hrana je sedmičková.

Lehký dvojkový hřeben vede od západu.

Havířská věž u Máchova jezera. 

Lezení jako za dob klasiků

Právě Západní hřbet II jsme si vybrali jako lezecký cíl v současném mrazivém ovzduší. S sebou máme jen lano. Karabiny, smyčky i úvazky jsme nechali domy. Jdeme na to po klasicku.

Havířská věž u Máchova jezera.

Nastupuji do hřbetu. Lezu na hranici světla a stínu, mrazu a tepla, sněhu a skály. Odhrnuji mrazivý sníh ze stupů a chytů. Jistím se vedením lana střídavě na levé a pravé straně hřebenu.

Na vrcholu nacházím borhák. Vrchol je však tvořen obrovským balvanem, který se viklá, protože je jenom volně položený na skále. "Udržel už spousta horolezců, tak proč ne mě," říkám si a zajistím se. Na pochybném borháku odjistím zbylé tři členy rodinné výpravy.

Dolů musíme slanit v Dülferově sedu. Není to příjemné, protože máme tenké poloviční lano. Těch osm metrů se nám pěkně zarylo do stehen.

Booking.com

Kde to je

Havířská vež patří do Polomených hor. Horolezci ji řadí do Dubských skal, nebo také do Hradčanských stěn. Stojí totiž na pomezí těchto dvou rozsáhlých a komplikovaných oblastí.

Dříve se hledala velmi obtížně, protože stála osamocená v nevýrazném terénu uprostřed lesa. Po bezohloedné těžbě dřeva a zplanýrování okolí do podoby zoraného pole je dobře vidět ze žluté turistické mezi východním břehem Máchova jezera a kopcem Borný. 

Pevný pískovec

Materiálem Havířské věže je velmi pevný pískovec. Dá se po něm lézt i v zimě a vlhku. Podobné vlastnosti mají v okolí také nedaleké Pazourková věž u Starých Splavů, Křemenáč na Ostrém vrchu a věž Helgy na Vlhošti.

KOUPÁNÍ.cz KOUPÁNÍ.cz: Máchovo jezero

Havířská věž u Máchova jezera. 

Doprava

Autem nebo autobusem jedeme na křižovatku silnic Doksy - Hradčany - Staré Splavy. Autem můžeme popojet ještě cca 1 km na Staré Splavy. Necháme ho v místech, kde žlutá turistická značka odbočuje doleva do lesa. Po ní kráčíme až na velkou paseku, přes kterou značka vede po levém okraji. Všeobecně se rozkládá jižně pod Havířským vrchem. Dvě stě metrů jižně od žluté značky na mírném kopečku sedí první lehce dostupný velký skalní blok. Padesát metrů za ním na jihozápad stojí Havířská věž.

 

Havířská věž (Čihadlo) / Schachtenturm (Scheibe bei Heidemühl)

HOROLEZECKÝ PRŮVODCE

Západní hřbet II

Po hřebeni na vrchol.

Cesta permoníků

Radek Mikuláš, V. Šilinger 21.4.1991. Pravou částí severní stěna na hřeben a po něm doleva na vrchol.

Severní stěna

Středme severní stěny přes převis přímo na vrchol.

Oči plné prachu VIIc

Vladimír Svítek 20.5.2006. Levou částí severní stěny k borháku, doleva ke spárce pod vrcholový výšvih (smyčka) a přes něj na vrchol.

Otupený rourák VII

Vladimír Svítek 20.5.2006. Úzkou převislou východní hranou (smyčka) na vrchol.

Sokolík V

Stanislav Emingr, J. Vlasák 8.9.1990. Sokolíkem zcela vpravo v jižní stěně, výše hranou na vrchol.

Jižní cesta

Pravou částí jižní stěna na pilířek a po něm na vrchol.

Podzimní cesta

Stanislav Emingr 28.9.1991. Dva metry vlevo od Jižní cesty stěnou na hřeben a doprava na vrchol.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Křemenec

Podle mých informací, je skála Milštejn geologickým složením slepenec, Černolické skály patří do skupiny tvrdých, t.zv. Drábovských křemenců a Řež je buližník.

Je jen otázkou jestli je to vůbec důležité.

Reaguj
Křemenec

Pozor! Havířská věž je z pískovce. Pevného sice, ale je to pouhý pískovec. Platí zde tedy striktní zákaz magnézia a kovových jistících prostředků (skoby, vklíněnce, friendy).

Stejně tak Milštejn je pískovec. 

Křemence nebo jejich blízké buližníky jsou obvykle v okolí Prahy a na Českém masivu (takže například Řež, Černolice, Goethovy skalky a pod.)

Reaguj
Křemenec

Vím, že článek je starší, nicméně určitě slouží jako nejlepší popis Havířské věže. Na státní svátek 28.10.2016 jsme tam byli zalízt. Hornina není pískovec, ale křemenec jako např. na Milštejně za Cvikovem. Znamená to dvě věci, mágo určitě s sebou a na jištění klidně vklíněnce a frendy. Každopádně dojištění je potřeba pouze u cesty Otupený rourák, jinak je vše v poho, včetně nových borháků. Skalka je na podzimní a zimní vyblbnutí při obchůzce celého jezera dokola :) Jinak skalka je schovaná hned za Čihadlem, na kterém jsme našli jeden kruh a jeden nový borhák...

Reaguj
Teď se hledá snadno
Před časem to Čihadlo nějak nebylo k nalezení, ale teď se o ní přímo zakopne. Ta boule vedle co není v průvodci je taky věž?
Reaguj
Taky jsem chtěl sem teď vyrazit, právě díky v místě nebývalé tvrdosti pískovce, kterou potvrzuju. Okolní mítina převapila velmi. Knihy škoda, ale co si pamatuju, tak už dřív (cca 8 let zpátky) byla v dost dezolátním stavu. Díky za info.
  • Autor ranpa
  • Datum a čas 22.1.2009 08:50
Reaguj
Milý Zele!
Když už píšeš o pravidlech, doporučuji je napřed nastudovat. Takže: 1) Časové omezení lezení na Havířské věži neexistuje. Vež není součástí žádného chráněného území. Nepřestoupili jsme tedy žádný zákon, vyhlášku ani bližší ochranné podmínky. 2) Havířská věž je vybudována z velmi tvrdého proželeznělého a silicifikovaného pískovce. Nijak mu tedy neuškodily naše měkké trekkingové boty. Nepřestoupili jsme proto ani pravidla lezení na pískovcových skalách. Podrobnosti viz odborná publikace Železivce České křídové pánve
Reaguj
Věžička je pískovcová a na pískovce se v zimě neleze! Navíc to určitě není cenomanský pískovec, takže se z toho nevylžete. A není dobře, když se na specializovaném serveru podobný text vůbec objeví, vždyť to lze vzít i jako návod na to, že pravidla se vlastně respektovat nemusí, že.
  • Autor zel
  • Datum a čas 15.1.2009 15:35
Reaguj
Re: Re: Krásně uklizeno!
Dík. Ale stejně tam zavítám, do sbírky patří :o)
  • Autor Houba
  • Datum a čas 14.1.2009 12:41
Reaguj
Re: Krásně uklizeno!
Krabice s knihou je ukradená. Zůstala po ní jenom tyčka. Je to asi daň za snadnou dostupnost nedaleko rekreačního střediska.
Reaguj
Krásně uklizeno!
Jsou okamžiky, kdy mi ti lesáci ani moc nevadí. Tyhle kouty mám moc rád, ale tuhle věž ještě ve sbírce nemám. Dík za tip a pěkné fotky..(Kniha tam asi není, co?)
  • Autor Houba
  • Datum a čas 14.1.2009 08:17
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

ČERNÁ VDOVA Rakouské horolezecké ikony David Lama (28 let) a Hansjörg Auer (35) a spolu s nimi špičkový americký horolezec Jess Roskelley (36) jsou nejspíš po smrti. Zabila je obrovská lavina v kanadském pohoří Rocky... celý článek

Himálaje AKTUÁLNĚ 2019

Drábské světničky jsou otevřené od jara do podzimu

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Pallavicini patří do horolezecké maturity

Pallavicini patří do horolezecké maturity

CLIMBING GUIDE Hrabě Pallavicini byl frajer! V roce 1876 se třemi společníky vystoupal největší sněhovou roklí přímo na vrchol nejvyšší rakouské hory Velkého Zvoníka. Několik desítek let nebyl schopen výkon "nejsilnějšího
Hurá na písek!

Hurá na písek!

AKTUALIZACE Skalní města jsou plná postaviček stoupajících kolmými stěnami jako mouchy na vrcholy impozantních věží. Pískovec je ovšem velmi porézní a měkká hornina. Stačí krátká dešťová přeháňka a z pevné skály se
Himálaje AKTUÁLNĚ 2019

Himálaje AKTUÁLNĚ 2019

LETECKÁ NEHODA LUKLA Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.
Baranie sedlo - chodník od Téryho chaty a Zeleného plesa

Baranie sedlo - chodník od Téryho chaty a Zeleného plesa

AKTUALIZACE Baranie sedlo (2384 m) je významné sedlo mezi rozložitým masivem Baranie rohy a Spišským štítem. Nevede přes něj turistické značení, je tedy pro turisty zakázané, ale přes to je frekventované v létě
České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2019

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2019

NÁRODNÍ PARK Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vrabinec - zákaz lezení
  Zákaz 20.4.-20.6. 20.4.
Travelfest - veletrh České Budějovice, Výstaviště 25.-28.4. 25.4.
Spezi - veletrh Německo, Germersheim 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Adršpach - povolené lezení
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 1.5.
Bike Festival - veletrh Polsko, Gdaňsk 6.-7.5. 6.5.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 8.-10.5. Horské technologie 8.5.
Lodě na Labi Nymburk 8.-12.5. 8.5.
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
EPO Survival Polevsko 24.-25.5. 24.5.
Horolezecký metodický den Drátník 25.5.

Diskuse

Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 2 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 5 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 5 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 2 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky
Chybi Alisy Bike Babi leto Horydoly , 16.4.2019 17:12, 15 příspěvků
Opalovaci krem Jana Bokšová, 16.4.2019 17:04, 3 příspěvky
Opalovaci krem Petr, 16.4.2019 14:18, 3 příspěvky
most inteligence a nekvalita Lukas B., 16.4.2019 14:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54