Lezecký výlet mezi zelenou, červenou a bílou

Lezecký výlet mezi zelenou, červenou a bílou
Kozí kopka, druhá délka Puškášovy cesty 3 UIAA.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Nabažili jste se těžkých výstupů, zbývá ještě jeden hezký den a Vysoké Tatry jsou stále okouzlující. Co dělat? Nabízíme pěkný a nepříliš náročný lezecký výlet nad Brnčalkou. Vyrazíme od Zeleného plesa do Červené dolinky, vylezeme na Kozí kopku, překonáme Žlutou štrbinu, vylezeme na Jahňací štít a sestoupíme do doliny Bílých ples. Celá túra se odehrává v obtížnosti 2-3 UIAA.

Jak na to

Kozí hřeben: Jahňací štít - Kozí štít - Žeruchovky

Jahňací štít (2231)
Zadná Jahňacia štrbina (2080)
Zadné Jahňacie kôpky
Predná Jahňacia štrbina (2100)
Predná Jahňacia kôpka
Zadná Žltá štrbina
Zadná Žltá kôpka (2080)
Predná Žltá štrbina
Predná Žltá kôpka
Zadná Kozia štrbina (2068)
Kozia kôpka (2091)
Východná Kozia štrbina
Kozí štít (2107)
Zadné Žeruchové sedlo (2068)
Západná Žeruchová veža (2080)
Predné Žeruchové sedlo
Východná Žeruchova veža (2080)
Zadná Žeruchová priehyba (1855)
Zadná Žeruchová kopa (1856)
Žeruchová priehyba (1740)
Žeruchová kopa (1744)

INVIA.cz:
Rezervujte si ubytování ve
VYSOKÝCH TATRÁCH

Ráno nemusíme příliš spěchat. Čeká nás sice dlouhá, ale rychlá horolezecká túra.

Z chaty U Zeleného plesa zvané Brnčalka (1551 m) vyrazíme spořádaně až po společné snídani. Není důvod, proč si v pohodě neužít příjemného podzimního dne.

Neočekáváme žádné velké výkony. Jdeme na panoramatickou túru.  

Nejprve vystoupáme po žluté turistické značce do Červené dolinky. Když se dostaneme nad jezerní stěnu do pásma kleče, odbočíme doprava a téměř vodorovně zamíříme po vyšlapané stezce pod širokou Východní Kozí štrbinu.

Vysoké Tatry, výstup do Červené dolinky.

Kozí kopka

Vlevo od ní se tyčí pilíř Kozí kopky (cca 2080). To je náš první cíl.

Nastupujeme ve spádnici mohutného pilíře na nejnižším místě, kam sestupuje do suti skála. První délka lana nás přivádí okolo několika skob na štand ze dvou borháků. Odtud uhýbáme trochu doprava na ostří, stoupáme po něm (skoby) a na závěr uděláme dva delikátní úkroky stranou doleva (vklíněnce) a dorazíme na štand zase ze dvou borháků. Stále lehčím terénem dolezeme na travnatý svah. Přes něj asi dvě délky vystoupáme pěšky pod závěrečný skalnatý výšvih (vklíněnce) a poslední délkou vylezeme na Kozí kopku.

Prvovýstup: Arno Puškáš, H. Rácz. 18. června 1954.
Obtížnost: překrok 4, dole 3, nahoře 2 - CH

Kozí kopka, druhá délka Puškášovy cesty 3 UIAA.

Kozí hřeben

Jsme v chodeckém terénu. Dáme se po hřebeni doleva směrem na sverozápad. Za pár metrů už musíme lézt. Překonáváme jednu kopku a štrbinku za druhou. Zatím to jde bez lana. Lezeme víceméně ve stálé nadmořské výšce, neklesáme ani nestoupáme.

Jako na koni dolézáme po ostrém hřebínku nad Žltou štrbinu. Na vyčnívajícím kamenu necháváme slaňovací smyčku a pár metrů od ní slaníme do výrazné strmé štrbiny.

Následuje nejtěžší místo. Bez pořádného jištění traverzujeme po skalní lávce v severním pravém úbočí až na její konec. Odtamtud vylezem nejistým terénem (smyčky) na hřeben. Těžší varianta, ale v lepší skále, vede na hřeben přímo ze Žluté štrbiny.

Pokračujeme po ostří hřebene, uděláme několik dobrodružných kroků nahoru i dolů (vklíněnce a smyčky), až do Zadní Jahňací štrbiny, která těsně přiléhá k Jahňacímu štítu. Po celou dobu se nám ukazují v celé kráse Červená dolina (vede tudy turistická cesta na Jahňací štít) a Dolina Bílých ples (turisté tudy přechází Kopské sedlo směrem do Zadních Meďodolů nebo míří na Belianské Tatry). 

Prvovýstup: V opačném směru I. Barcza a T. Szaffka 10. července 1910, v našem směru byla přelezená o rok později.
Obtížnost: několik metrů za Žlutou štrbinou 3, jinak 2

Kozí hřeben. Laco odlézá z lávky Žluté štrbiny na hřeben 3 UIAA.

Jahňací štít

V úbočí Jahňacího štítu vede vyšlapaná stezka skoro pro pěší turisty. Lana balíme do batohů, lezečky měníme za pohorky a stoupáme travnatým terénem těsně vpravo od ostří hřebene, který se postupně ztrácí v jihovýchodní stěně Jahňacího štítu (2231).

Prvovýstup: Touto cestou sestoupili zřejmě již R. Townson a H. Gross 9. srpna 1793.
Obtížnost: 1

Kozí kopka. Laco leze první metry Puškášovy cesty 3 UIAA.

Kopské sedlo

Na Jahňacím štítě posedíme s mnoha turisty, kteří sem přišli po turistické značce, rozhlédneme se po polovině Tater, neboť je to prvotřídní výhledový vrchol, a odkráčíme na druhou stranu. 

Sestupujeme severovýchodním hřebenem. Nejprve přímo po ostrří a poté doprava od něj. Hledáme nejjednodušší směr, místy nám pomáhají vyšlapané chodníčky. Pod vrcholovou kopulí se dlouhým treverzem doleva vracíme na hřeben a po něm jdeme a místy lezeme stále dolů. Už nás vede vyšlapaná pěšina.

Nakonec jdeme travnatým svahem až těsně nad Kopské sedlo (1750). Trochu se motáme v nově narostlé kosodřevině, až se ocitneme u laviček přímo na sedle. Po modré turistické značce se vracíme okolo Velkého Bílého plesa (1615) a bývalé Kežmarské chaty (stříška). Zde se napojíme na žlutou a sejdeme dlouhým traverzem k Brnčalce. 

Prvovýstup: Nahoru tudy vylezli první Károly Jordán a R. Schwiecker 27. května 1907.
Obtížnost: nahoře několik kroků 2, dole 1-CH

Kopské sedlo, Vysoké Tatry.

Celá okružní cesta i s nástupem i sestupem nám zabrala celý den. Moc jsme nespěchali. Nutno dodat, že jsme ji nešli a nelezli poprvé, a tak jsme neměli potíže s orientací. Ani počasí nám nedělalo problémy.

Tato jednoduchá túra se ovšem stejně jako jakékoliv horské výstupy může značně prodloužit, nebo na ní můžete dokonce zažít nebezpečné situace.

Například jednou nás při jarní lyžařské túře zastihla bouřka na skalním koni nad Žlutou štrbinou. Lyže na batozích bzučely statickou elektřinou jako hromosvody.

Jindy pod Kozími kopkami upadla v jednoduchém terénu karabina. Při pěší chůzi pro ní horolezec uklouzl a zřítil se deset metrů, naštěstí bez následků. Ačkoliv to bylo v létě, ukázalo se, že na plošině pod trávou byl ještě neroztálý led.

Sestup z Východní Kozí štrbiny mohl být osudný šestiletému synovi. Mezi ním a otcem bylo napnuté krátké lano a on jím strhl na sebe kámen velký jako on sám. Naštěstí upadl na zem a kámen ho přeskočil.

petzl-300x250.jpg

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

Horydoly.czHOROLEZECKÝ SVAZ: 100 nejlepších cest II-V v Tatrách

MAPA: Hlaváčkova podrobná mapa Vysoké Tatry

Cesty popsali ve svých horolezeckých průvodcích Arno Puškáš (kompletní monografie) a Kroutil - Gellner (monografie).

Doporučené vybavení

Na pilíř Kozí kopky se hodí lezečky, ale nejsou nutné. Dál je možné lézt v pohorkách. Základní horolezecká výbava by měla mimo jiné obsahovat dvojité lano, hrudní a sedací úvaz, jednoduchou sadu vklíněnců, nějaké expresky, karabiny a smyčky. Vhodné je kladivo a několik skob na případ, že by bylo nutno slanit. Samozřejmostí je lékárnička, čelovka, mobil, mapa, nepromokavé oblečení, bivakovací pytel a další horolezecké nezbytnosti.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


4-Day Tour From Fes to Marrakech: What the Trip Is Like

4-Day Tour From Fes to Marrakech: What the Trip Is Like

If you want to see a lot of Morocco without rushing through it, a 4-day trip from Fes to Marrakech is one of the smartest routes. You get cedar forests, mountain roads,... celý článek

Marrakech Desert Tours: A Practical Guide to Morocco's Sahara

Suomi 42 - ultramaratonec Kujan se znovu vydal na sever

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Z Litoměřic do Roudnice přes Středohoří na koloběžce

Z Litoměřic do Roudnice přes Středohoří na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Výhledy, přírodu, zámky a cyklostezky jsme spojili na celodenním koloběžkovém výletu. Z Litoměřic stoupáme od Labe na Dlouhý vrch, objedeme ho, sjedeme do Zahrady Čech k zámku Ploskovice a frčíme cyklostezkou podél Labe
TEST Vložka do spacáku Boll Rectangular

TEST Vložka do spacáku Boll Rectangular

Vložka do spacáku Boll se zdá nesmrtelná. Používáme již už hezkých pár let, výrobce ji stále prodává v nezměněné podobě a vše zůstává při starém. Naši vložku Boll Rectangular Line zatím nezničilo
Tanvaldská Kamenice pro začínající jezdce divokých vod

Tanvaldská Kamenice pro začínající jezdce divokých vod

AKTUALIZACE Začínající jezdci divokých vod a rekreační kajakáři se na dolní Kamenici svezou po ideální vodě. Dvojkové peřejky sice následují jedna za druhou, ale vždycky se mezi nimi najde pár desítek
Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Šumění lesa, který se pro svou nedotčenost dostal na prestižní seznam UNESCO. Skalní útvary i vodopády, které vás svou krásou oslní stejně jako zdejší bižuterie a sklo. Jizerské hory jsou po mnoha
Cesta zlatou stezkou - místa, která stojí za návštěvu

Cesta zlatou stezkou - místa, která stojí za návštěvu

Cestování po stopách zlata není jen příležitostí vidět neobyčejná místa, ale také způsob, jak poznat historii, která po staletí formovala ekonomiky a přitahovala lidi snící o bohatství. Zlatá stezka vede napříč různými

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Afrikou z Austrálie do Evropy - diashow Jihlava, Dukla Přednáší Tony Ruzek 13.5. 19:30
Indonéský večer Praha, Městská knihovna 13.5. 19:00
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 14.-17.5. 14.5.
The Dirtbag Past - přednáška Praha, Rock Point Havlíčkova Přednáší Alexander Megos (anglicky) 14.5. 18:00
Japonský čajový obřad Praha, Trmalova vila Přednáší Lukáš Adam 14.5. 13:00
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 15.-16.5. 15.5. 17:00
Mladá Boleslav Tour - cyklomaraton Mladá Boleslav Horská kola 16.5.
Mezi jezy Lužnice, Sezimovo Ústí Paddleboard 16.5.
Night Ride Itálie, Bergamo Noční cyklistika 16.5.
Třeboňská šlapka Třeboň Zahájení cyklistické sezony 16.5.

Diskuse

Новая мета в гембле LuckyBandit, 13.5.2026 23:15, 13 příspěvků
Inu Honza, 13.5.2026 21:07, 1 příspěvek
Asociace vodní turistiky ... Lukas B., 13.5.2026 12:34, 8 příspěvků
Asociace vodní turistiky ... Franta, 13.5.2026 10:02, 8 příspěvků
Významy slov PK, 12.5.2026 21:53, 6 příspěvků
Jizera není Vaše Kuba Turek, 12.5.2026 21:47, 8 příspěvků
Významy slov Honza, 12.5.2026 20:44, 6 příspěvků
Asociace vodní turistiky ... Michal, 12.5.2026 18:55, 8 příspěvků
Rybáři, vodáci? Úřady! Franta, 12.5.2026 14:26, 8 příspěvků
Rybáři, vodáci? Úřady! Novinář, 12.5.2026 14:05, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Fjällräven Horydoly , 6.5.2026 1:48
Stubai - lyžování do května Horydoly , 6.5.2026 1:43
Zimní outdoor sokarovskiy sokarovskiy, 5.5.2026 11:03
Zimní dovolená se psem nesteroid nesteroid, 5.5.2026 11:03
SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48
Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Brýle na jaře Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03