Lezení mě bavilo i v těhotenství

Lezení mě bavilo i v těhotenství
SDÍLEJ:
Fyzioterapeutky Zuzany Hoetzelové jsme se ptali na provozování sportů v přírodě před porodem a po něm. Má na to totiž teoretické znalosti i praktické zkušenosti.
Jak na to

Horydoly na papíře

Tento týden představujeme nový tištěný časopis Horydoly, jehož první číslo právě vyšlo. Zuzana Hoetzelová do něho nejen přispěla rozhovorem o sportování v těhotenství, ale také se stala tváří Horydoly. Na titulní straně ji můžete vidět na Ledovém sedle ve Vysokých Tatrách, kde stála během skialpinistické túry od Téryho chaty.

První číslo časopisu Horydoly si můžete také stáhnout v PDF verzi upravené pro tisk, soubor má velikost 2 MB.

Zuzana Hoetzelová (28 let) je fyzioterapeutka, vyznavačka outdoorových aktivit a čerstvá maminka. Synovi Hugovi je osm měsíců a spolu s otcem Martinem žijí na zámku Sychrov na hranici Českého ráje a Podještědí.

Názory a zkušenosti Zuzana Hoetzelové určitě povzbudí všechny nastávající rodiče, kteří se obávají, že příroda pro ně zůstane jen snem za oknem paneláku.

Kdy by měla nastávající maminka přestat sportovat?

To je čistě individuální. Znám maminku, která jela na kole do porodnice, jiná lezla po skálách do osmého měsíce a další se vozila na běžkách až skoro do porodu. Mnohé maminky jsou úzkostlivé, že by se jejich nenarozenému dítěti mohlo něco stát. Opatrnost je samozřejmě na místě. U nerizikových těhotenství však nejde o nějaké poškození plodu, ale spíše o komplikace při porodu. Jedna moje známá upadla v osmém měsíci na běžkách a dítě se v ní přetočilo a už se nechtělo vrátit do ideální polohy hlavičkou dolů. Mechanickým nárazem se totiž občas stane, že se dítě pootočí do špatné polohy a potom je porod složitý pro matku, dítě a nakonec i pro lékařský personál. Když se vzpříčí, může to skončit i císařským řezem. To se ale netýká jen sportování, ale i domácích prací a veškeré těžké práce. Gynekologové také neradi vidí, když se chodí těsně před porodem do bazénu, aby dítě nedostalo nějaké nakažlivé choroby. Na to se ale dělají při pravidelných těhotenských kontrolách testy a jakoukoliv nákazu lze zjistit a případně léčit ještě před porodem.

Jak to bylo u tebe a malého Huga?

Na kole jsem jezdila asi do konce čtvrtého měsíce. Potom bych se už za nízká řídítka horského kola nevešla. Kdybych měla cestovní kolo s vysoko vytaženými řídítky, asi by to bylo jiné. V Adršpachu na pískovích jsem s manželem lezla v pátém měsíci, ale výhradně na druhém konci lana, abych nespadla. Ještě v sedmém měsíci jsem se zúčastnila oddílových závodů na umělé boulderingové stěně. To už šlo ztuha.

Jaké sporty jsou tedy nejlepší pro ženy v očekávání?

Nejzdravější je určitě plavání, to se dá dělat až téměř do porodu. Posiluje dýchání, nadlehčuje břicho a ulevuje bedrům, které koncem těhotenství dost bolí. Určitě je dobrá jóga a strečink. Naopak nebezpečné jsou například vodácké sporty a cyklistika, protože při nich hrozí úrazy a otočení plodu. Proč se mě neptáš na sex? To je v jistém smyslu také příjemný sport.

Jak rychle se lze zase vrátit po porodu ke sportu?

V šestinedělí by si matky zadělaly na problémy při příštím těhotenství a později by mohly by mít problémy se stresovou inkontinencí (počůráváním), bolestmi beder a hlavy. Je dobré co nejdříve posilovat a protahovat svaly nejprve vleže, později i vestoje. Nejvíce škodí dlouhé postávání, pomalé popocházení a zvedání miminka. V těhotenství jsou břišní svaly maximálně protaženy a při porodu se roztáhnou také svaly pánevního dna. Nějaký čas pak trvá, než se zase dostanou do původních rozměrů a správného napětí. Pokud se to uspěchá, tyto svaly se stanou nekonzistentními, na některých místech se zcela povolí a na jiných stáhnou jakoby v křeči a už nejsou schopny plnit svou funkci.

A jaká že ta funkce je?

Udržet se vestoje a přitom se cítit fajn! Z toho vyplývá, že v šestinedělí se vyplatí každý den věnovat deset minut posilování dolního břicha a pánevního dna a protáhnout si záda. Po šestinedělí je tak žena lépe a dříve připravena začít opravdu sportovat.

Čerstvé maminky se obvykle koncentrují především na péči o dítě, než by myslely na pohyb venku. Mají na to vliv hormony?

To je spíš instinktivní jednání. Důležitější pro outdoorové sporty je ovšem skutečnost, že se po porodu začnou víc bát o sebe, dítě, manžela i všechny okolo sebe. Já to na sobě cítím také.

Už po půl roce jsi se ale s manželem zúčastnila Prachovské čtyřiadvacítky, kdy jste měli celý den a noc lézt na pískovcové věže a sbírat body za co nejtěžší cesty.

To jsme ale měli dole babičku, která nám hlídala Huga, a mohli jsme se na ní stoprocentně spolehnout. Navíc jsme s manželem plánovaně nelezli celou noc a skončili už v jedenáct hodin. O půlnoci se stejně rozpršelo a závod skončil v polovině.

Jak těžké cesty jste lezli?

Pětky, šestky, pár sedmiček a jedno sedm-béčko. To už pro mě ale bylo dost a trochu to bolelo. Kvůli tomu jsem několikrát spadla, než jsme se dostali na vrchol.

Se čtyřměsíčním miminem jste si udělali dlouhý výlet po Vltavě na plachetnici…

…víš, jaká je tam nuda? Výhodou ale bylo, že Hugo se bezvadně otužoval. Nakonec mu nevadilo koupat se v říční vodě.

Zastavovali jste u skal, lezli…

To bylo kromě dlouhého plavání taky jediné, co mě bavilo. Bylo fantastické počasí, modrá obloha, řeka, skály, nástupy na lezení rovnou z lodi. Byli jsme na Kamýku, na Slapech a na Mařence. Na lodi nás navštívili kamarádi a s nimi jsme si také zalezli. Příští rok se chystáme jet lodí do Göteborgu a cestou najít zase nějaké skály. Mimochodem jsme zjistili, ze naklánění lodi neuvěřitelně trénuje miminko v otáčení na bříško. Mělo by to snad být na předpis od lékaře pro mimina, která se ještě v půl roce sama neotočí.

Poslední otázka se týká ekonomiky. Jak vám lezou do peněz outdoorové aktivity s prckem?

S Hugem jsme dost ušetřili. Zatím s ním nejezdíme do ciziny a cesty po Čechách skoro nic nestojí. Všechno podstatné vybavení jsme už měli sami pro sebe a vybavení pro dítě jsme podědili. Třeba ve stanu spíme s korbou od hlubokého kočárku, spacáček jsme dostali a sedačku do auta jsme přidělali na cyklistický nosič.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Poslední slanění ve Svatém Janu před koncem roku 2018

Poslední slanění ve Svatém Janu před koncem roku 2018

Počasí na letošní Velikonoce bylo velmi podobné jako o loňských Vánocích. Podívejte se na poslední slanění, kterým se horolezci loučili se sezonou ve Svatém Janu pod Skálou. Bylo slunečno, teplo a větrno.... celý článek

Časopis Everest už nebude vycházet

Kam nelézt 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Pallavicini patří do horolezecké maturity

Pallavicini patří do horolezecké maturity

CLIMBING GUIDE Hrabě Pallavicini byl frajer! V roce 1876 se třemi společníky vystoupal největší sněhovou roklí přímo na vrchol nejvyšší rakouské hory Velkého Zvoníka. Několik desítek let nebyl schopen výkon "nejsilnějšího
Hurá na písek!

Hurá na písek!

AKTUALIZACE Skalní města jsou plná postaviček stoupajících kolmými stěnami jako mouchy na vrcholy impozantních věží. Pískovec je ovšem velmi porézní a měkká hornina. Stačí krátká dešťová přeháňka a z pevné skály se
Himálaje AKTUÁLNĚ 2019

Himálaje AKTUÁLNĚ 2019

LETECKÁ NEHODA LUKLA Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.
Baranie sedlo - chodník od Téryho chaty a Zeleného plesa

Baranie sedlo - chodník od Téryho chaty a Zeleného plesa

AKTUALIZACE Baranie sedlo (2384 m) je významné sedlo mezi rozložitým masivem Baranie rohy a Spišským štítem. Nevede přes něj turistické značení, je tedy pro turisty zakázané, ale přes to je frekventované v létě
Jižním pilířem na Východní Žeruchovku

Jižním pilířem na Východní Žeruchovku

CLIMBING GUIDE Jižní pilíř na Východní Žeruchovou věž je odpočinková túra pro zkušenější horolezce. Nováčkům otevírá dveře do vyšších obtížností ve Vysokých Tatrách. Celou dobu se leze v trojkové obtížnosti, což

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Travelfest - veletrh České Budějovice, Výstaviště 25.-28.4. 25.4.
Spezi - veletrh Německo, Germersheim 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Adršpach - povolené lezení
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 1.5.
Chlumochod - speleo trenažér Srbsko, lom Na Chlumu 1.5. 10:00
Bike Festival - veletrh Polsko, Gdaňsk 6.-7.5. 6.5.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 8.-10.5. Horské technologie 8.5.
Lodě na Labi Nymburk 8.-12.5. 8.5.
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
EPO Survival Polevsko 24.-25.5. 24.5.
Horolezecký metodický den Drátník 25.5.

Diskuse

Napad Petr, 25.4.2019 14:57, 1 příspěvek
Krem Hana, 24.4.2019 13:53, 4 příspěvky
Ostrovy Hikerka, 24.4.2019 13:26, 1 příspěvek
Sportovní výkonnost Vojtech, 24.4.2019 12:07, 4 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Tomas, 24.4.2019 11:23, 9 příspěvků
Porod císařem Michala, 24.4.2019 10:11, 9 příspěvků
Porod císařem Michala, 24.4.2019 10:09, 9 příspěvků
Elektro kolo nebo elektro... Horydoly , 23.4.2019 14:49, 9 příspěvků
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 23.4.2019 13:23, 9 příspěvků
Porod císařem Katka, 23.4.2019 13:06, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Papež František Horydoly , 25.4.2019 19:03
Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44