Nová lezecká oblast Konstantinky

Nová lezecká oblast Konstantinky
Konstantinovy Lázně. Nástup do oblíbené lezecké cesty Švihák lázeňský (vlevo).
Autor snímku Standa Holec
SDÍLEJ:

Z těch skal jsem byl nadšen. Čedičové pilíře a kouty s pěknými spárami, lezení snad jako v Devils Rock, navíc nádherné koupání v průzračně modré vodě - to jsou Konstantinky.

Nová lezecká oblast Konstantinky
Konstantinovy Lázně - lom k plavání a skalnímu lezení.
Autor snímku Standa Holec
Jak na to

Kde to je

Z centra Konstantinových Lázní (okres Tachov) se vydáte silničkou na jih směrem na Okrouhlé Hradiště, asi po půl kilometru je odbočka vlevo mírně do protisměru lesní cestou nejprve dvě stě metrů autem a potom pět minut pěšky k lomu, který leží na severní straně Hradišťského kopce. Vstup byl volný. Konstantinovy Lázně leží asi 20 km severozápadně od Plzně.

Mapa

Na mapě je to čedičový lom na jihu od Lázní pod vrcholem Hradišťský kopec.

Konstantinovy Lázně v západních Čechách jsou novou skálolezeckou oblastí, o které ještě neexistuje veřejná dokumentace. Jsou zde úžasné cesty v koutech podél spár, ručních i prstových, sem tam širočina, komíny na rozpor.

Materiál je trochu nestabilní, tedy aspoň na povrchu, který lehce solí. Některé cesty jsou zajištěny nýty a borháky, jiné nikoli a je třeba v nich použít vklíněnce, friendy nebo smyčky. Cesty končí řetězem na slanění. Kovový materiál však skálu obrušuje. Tedy je otázkou, jak postupovat s jištěním vzhledem k šetrnému chování ke skalám. Cesty jsou dlouhé asi dvacet metrů a je jich tu zatím okolo patnácti.

Spor o styl a etiku

Cesty zde tvoří Franta Algena Mezera, autor mnoha cest v Povltaví a v okolních oblastech, a Jindra Zachariáš z Plzně. Vedou mezi sebou spor ohledně jištění. Franta je pro nýty a snaží se o RP přelezy. Jindra se snaží přelézt těžké cesty bez nýtů, a to AF. Franta mi napsal, že chtěl Jindrovo cesty rozumně dojistit dvěma až třemi kruhy, aby bylo možno je vylézt v kuse. S tím Jindra ale nesouhlasí. Franta chce k materiálu přistupovat podle pískovcových regulí. Oba se chystají dát cesty do internetové databáze na server Lezec.cz, ale Franta prý napřed ještě nějaké vyleze.

Jak jsem to viděl já

Při naší návštěvě začátkem června jsme zkoušeli několik cest: dvě s nýty, jednu bez. Moc se mi líbila cesta ruční spárou na žábu v koutě úplně vlevo, dobře odjištěná nýty, sem tam jsme dali smyci a jeden vklíněnec, kterou Franta Mezera pojmenoval Švihák lázeňský a ohodnotil ji RP za 6 + , což podle mě sedí.

Pak kluci lezli pěknou linii vpravo, kde byly nýty. A nakonec těžkou spáru zhruba uprostřed stěny, která se zužuje na prsty, a zatím podle informací z kruhů kolem Jindry Zachariáše neměla RP přelez, pouze AF se sezením ve vklíněncích.

Vhodné pro rodiče malých dětí

Myslím, že to je také ideální minioblast pro návštěvu lezoucích rodičů s dětmi. Koupání v lomovém jezeře, jehož břeh je padesát metrů od skály, je úžasné, i když břehy byly v obležení návštěvníků. Úpatí stěny je stíněno křovím a stromy, tedy pro lezení máte určité soukromí, pouze ve výšce se lezci stávají trochu atrakcí.

Konstantinovy Lázně určitě stojí za prohlídku. Je to malebné lázeňské městečko s klidnými parky. Léčí se zde nemoci srdce a další civilizační choroby.

KOUPÁNÍ.cz V Konstantinových Lázních se lze vykoupat na třech místech: Lom Hradiště (v přírodě), Staré Lázně (na koupališti), Wellness Konstantin (v krytém bazénu).


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

..mno...
Ja jsem se byl v lete v onom lomu koupat, samozrejme ze me napadla moznost lezeni, ale pri letme prohlidce me to hned preslo. Tak rozes.any steny me nelakaji. Jestli kruhy nebo nejty je uplne jedno. Radsi si zalozim sam, aspon kdyz se urve nejakej sutr, nevezme me s sebou. Stejne "slavna" oblast co se tyce pevnosti horniny jsou Polinka, kde Algema dela cesty taky.
  • Autor renda
  • Datum a čas 22.1.2004 15:44
Reaguj
?
Byl jsem se tam podívat, ale takové nadšení jako Standa jsem určitě nesdílel. Jestli bydlíte někde v okolí tak prosím, ale zajíždět sem z větší dálky podle mně nemá cenu.
  • Autor Bajo
  • Datum a čas 6.8.2003 08:55
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Vyplatí se firemní jazykové kurzy?

Vyplatí se firemní jazykové kurzy?

Soft skills jsou nejdůležitějším lidským kapitálem ve firmě, podniku či korporaci. Patří mezi ně i aktivní znalost cizích jazyků. Každá investice do nich se vyplatí. Velmi ovšem záleží na motivaci samotných... celý článek

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

Mnich na hrotu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

AKTUALIZACE Když v Čechách neprší, tak je největší sucho pod Krušnými horami a ve Středohoří. Přesto tudy protéká Ohře, která má dost vody po celý rok. Její střední tok zná každý vodák,
KTM Macina Race - elektrický trailbike

KTM Macina Race - elektrický trailbike

TEST Elektrokolo KTM Macina Race je příjemný stroj na projížďky krajinou bez ohledu, zda jedete po rozbité asfaltce, vesnické polňačce, nebo jste si vybrali strmou lesní pěšinu do kopce či
Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Zdokonalit se v cizím jazyce, procestovat kus světa a ještě si při tom vydělat slušné peníze je snem mnoha studentů. I proto se vedle pracovních pobytů v zahraničí drží na předních příčkách v oblíbenosti také
Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

CLIMBING GUIDE Vltava je lemována většími či menšími skálami, po kterých lezou horolezci. Na svém toku se totiž zařezává do skalnatých údolí. Jedna z malých lezeckých oblastí je Kotek pod zříceninou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Procházka po městě s kocourkem Švarcíkem Mělník, Regionální muzeum 10.8. 09:30
Kozí mejdan Milkovice 11.-14.8. Kulturně společenský festival 11.8.
Chodské slavnosti Domažlice 12.-14.8. 12.8.
Pojizerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 13.-14.8. 13.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 13.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 13.8.
Sraz packrafterů
České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.

Diskuse

Polygon Web Wallet v2 | B... anthony121, 9.8.2022 8:48, 117 příspěvků
propast Pišišvor, 8.8.2022 21:52, 4 příspěvky
k čemu? Miloš Blažek, 7.8.2022 11:56, 4 příspěvky
k čemu? Petr, 6.8.2022 22:46, 4 příspěvky
k čemu? Vilda, 6.8.2022 8:58, 4 příspěvky
Milion Vanda, 6.8.2022 8:23, 8 příspěvků
Český turista se zřítil v... Miloš Blažek, 5.8.2022 22:57, 4 příspěvky
propast Milan, 3.8.2022 15:15, 4 příspěvky
někdy okolo 2001? Lukas B., 3.8.2022 12:53, 5 příspěvků
Já se naučil na kurzu :) Vincie, 3.8.2022 11:00, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41