Nová lezecká oblast Konstantinky

Nová lezecká oblast Konstantinky
Konstantinovy Lázně. Nástup do oblíbené lezecké cesty Švihák lázeňský (vlevo).
Autor snímku Standa Holec
SDÍLEJ:

Z těch skal jsem byl nadšen. Čedičové pilíře a kouty s pěknými spárami, lezení snad jako v Devils Rock, navíc nádherné koupání v průzračně modré vodě - to jsou Konstantinky.

Nová lezecká oblast Konstantinky
Konstantinovy Lázně - lom k plavání a skalnímu lezení.
Autor snímku Standa Holec
Jak na to

Kde to je

Z centra Konstantinových Lázní (okres Tachov) se vydáte silničkou na jih směrem na Okrouhlé Hradiště, asi po půl kilometru je odbočka vlevo mírně do protisměru lesní cestou nejprve dvě stě metrů autem a potom pět minut pěšky k lomu, který leží na severní straně Hradišťského kopce. Vstup byl volný. Konstantinovy Lázně leží asi 20 km severozápadně od Plzně.

Mapa

Na mapě je to čedičový lom na jihu od Lázní pod vrcholem Hradišťský kopec.

Konstantinovy Lázně v západních Čechách jsou novou skálolezeckou oblastí, o které ještě neexistuje veřejná dokumentace. Jsou zde úžasné cesty v koutech podél spár, ručních i prstových, sem tam širočina, komíny na rozpor.

Materiál je trochu nestabilní, tedy aspoň na povrchu, který lehce solí. Některé cesty jsou zajištěny nýty a borháky, jiné nikoli a je třeba v nich použít vklíněnce, friendy nebo smyčky. Cesty končí řetězem na slanění. Kovový materiál však skálu obrušuje. Tedy je otázkou, jak postupovat s jištěním vzhledem k šetrnému chování ke skalám. Cesty jsou dlouhé asi dvacet metrů a je jich tu zatím okolo patnácti.

Spor o styl a etiku

Cesty zde tvoří Franta Algena Mezera, autor mnoha cest v Povltaví a v okolních oblastech, a Jindra Zachariáš z Plzně. Vedou mezi sebou spor ohledně jištění. Franta je pro nýty a snaží se o RP přelezy. Jindra se snaží přelézt těžké cesty bez nýtů, a to AF. Franta mi napsal, že chtěl Jindrovo cesty rozumně dojistit dvěma až třemi kruhy, aby bylo možno je vylézt v kuse. S tím Jindra ale nesouhlasí. Franta chce k materiálu přistupovat podle pískovcových regulí. Oba se chystají dát cesty do internetové databáze na server Lezec.cz, ale Franta prý napřed ještě nějaké vyleze.

Jak jsem to viděl já

Při naší návštěvě začátkem června jsme zkoušeli několik cest: dvě s nýty, jednu bez. Moc se mi líbila cesta ruční spárou na žábu v koutě úplně vlevo, dobře odjištěná nýty, sem tam jsme dali smyci a jeden vklíněnec, kterou Franta Mezera pojmenoval Švihák lázeňský a ohodnotil ji RP za 6 + , což podle mě sedí.

Pak kluci lezli pěknou linii vpravo, kde byly nýty. A nakonec těžkou spáru zhruba uprostřed stěny, která se zužuje na prsty, a zatím podle informací z kruhů kolem Jindry Zachariáše neměla RP přelez, pouze AF se sezením ve vklíněncích.

Vhodné pro rodiče malých dětí

Myslím, že to je také ideální minioblast pro návštěvu lezoucích rodičů s dětmi. Koupání v lomovém jezeře, jehož břeh je padesát metrů od skály, je úžasné, i když břehy byly v obležení návštěvníků. Úpatí stěny je stíněno křovím a stromy, tedy pro lezení máte určité soukromí, pouze ve výšce se lezci stávají trochu atrakcí.

Konstantinovy Lázně určitě stojí za prohlídku. Je to malebné lázeňské městečko s klidnými parky. Léčí se zde nemoci srdce a další civilizační choroby.

KOUPÁNÍ.cz V Konstantinových Lázních se lze vykoupat na třech místech: Lom Hradiště (v přírodě), Staré Lázně (na koupališti), Wellness Konstantin (v krytém bazénu).


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

..mno...
Ja jsem se byl v lete v onom lomu koupat, samozrejme ze me napadla moznost lezeni, ale pri letme prohlidce me to hned preslo. Tak rozes.any steny me nelakaji. Jestli kruhy nebo nejty je uplne jedno. Radsi si zalozim sam, aspon kdyz se urve nejakej sutr, nevezme me s sebou. Stejne "slavna" oblast co se tyce pevnosti horniny jsou Polinka, kde Algema dela cesty taky.
  • Autor renda
  • Datum a čas 22.1.2004 15:44
Reaguj
?
Byl jsem se tam podívat, ale takové nadšení jako Standa jsem určitě nesdílel. Jestli bydlíte někde v okolí tak prosím, ale zajíždět sem z větší dálky podle mně nemá cenu.
  • Autor Bajo
  • Datum a čas 6.8.2003 08:55
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

V roce 1924 byla na olympijských hrách poprvé představena kanoistika. Na počest této události dopádloval do Paříže český sportovec Emerich Rath. Jeho cesta v kajaku po Seině činila 400 km.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse před 12 lety, letos bylo nalezeno jeho tělo

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života lidí, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro dobrodruhy může být zpracování zakázky z dodávky skvělým jobem, protože nabízí flexibilitu a svobodu. Je to jejich životní
Jak vybrat správné výživové doplňky

Jak vybrat správné výživové doplňky

V posledních letech se zájem o zdravý životní styl výrazně zvýšil. Lidé se více zaměřují na prevenci a hledají optimální způsoby, jak podpořit své zdraví a vitalitu. V tomto kontextu hrají výživové doplňky klíčovou roli.
Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Ve spoustě koktejlových receptur se objevují sirupy. Nejčastěji ten základní, z cukru a bez další příchuti, ale některé koktejly můžete oživit i ochucenými sirupy. Pokud rádi dotahujete své mixologické umění do posledního detailu
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
High Jump Hřiměždice 2.-3.8. Skoky do vody 2.8.

Diskuse

ejhwjuxd order, 23.7.2024 2:53, 118 příspěvků
купить септик для частног... AaronRhync, 23.7.2024 2:45, 15 příspěvků
fvcjhvox tablets, 23.7.2024 0:06, 118 příspěvků
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38