Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům
Mařenka, Komín v horní části.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!

Povzbuzení nastávajícím rodičům
Gosaukamm, Vordere Kopfwand, Nordwest Kante.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Zlatá pravidla

1. Úspěch dětí není váš

Rodiče přesto velmi často opakují stejnou chybu: chtějí z dětí dostat to, co sami nedokázali. Nutí je do velkých výkonů na umělé stěně, ač by se jim daleko víc líbilo houpat se na okolo rozvěšených lanech, chtějí aby zkoušely těžké cesty na skalách, jenže ony by raději pekly buřty s kamarády, anebo je trénují v posilovně, ačkoliv by je bavil fotbal a floorbal. Kvůli tomu děti berou lezení jako sport a povinnost a ne jako zábavu na celý život.

2. Zdraví je jen jedno

Ještě hodně daleko za pubertu se dětem vyvíjejí klouby, šlachy a chrupavky. Svaly lze vytrénovat, poškozené šlachy nějak sešít, ale klouby se poškodí nadosmrti. Proto pozor na malé chyty, lezečky deformující prsty, jednostranný tréning a přílišnou vůli po vítězství nad soupeři nebo dokonce nad skálou. Raději ať se špunt pustí, když nemůže, a obletí na laně půlku věže, než aby si něco udělal s rukama.

3. Hlava i tělo

Jednoznačně: vždycky helmu a celotělový nebo kombinovaný úvaz. Kdo to dětem nezajistí, ten je omezený ignorant, který je ohrožuje přímo na zdraví i životě!

4. Předvídavost

Teprve dvouleté děti se dokážou adaptovat na menší množství kyslíku na horách a rychlé změny atmosférického tlaku na lanovkách. Do té doby by s nimi neměli rodiče chodit výš než dva tisíce metrů nad moře. Do šesti let dítě vůbec nepřemýšlí o budoucnosti a nedokáže předvídat. Kolem desátého roku plně porozumí zásadám bezpečnosti a vezme je za své. Teprve ve čtrnácti letech je schopné plné koncentrace na splnění úkolu. A až na prahu dospělosti je ukončený jeho fyzický vývoj a může plně zatížit své tělo tréningem, těžkým batohem nebo obtížným výstupem.

5. Plánovat

Na túře či lezení s dětmi není možné se spoléhat na štěstí. Rodiče musejí předem vědět, jaké bude počasí, jak vypadá cesta, zda se dá přelézt v pohorkách nebo jsou vhodnější lezečky, zda se dá jednoduše slanit, jak se vyhnout lámavým místům a podobně. Kromě toho musejí s sebou nést zásoby náhradního oblečení, jídla a pití. Zvláště nápoje musí do dětí doslova lít hrdlem, protože mají oproti dospělým snížený pocit žízně. Přitom fyziologicky potřebují dvakrát tolik vody vzhledem ke své váze než dospělí. Na horách je důležité přinutit je i dost jíst, neboť přílišnou chuť nevzbuzují brzké ranní snídaně ani přestávky na oběd ve studeném větru nebo naopak za slunečního žáru.

6. Zábava a radost

Túra nesmí být více než hodinovou zabíračkou, nebo obtížným výstupem, který děti nudí. Je nutné, aby se uvolnili odpočinkem a hrou během cesty.

7. Časté pauzy

Děti se rychle unaví, ale i zotaví. Polovina doby na túru by měla být určena na odpočinek.

8. Účelné oblečení a výstroj

Není mnoho horších věcí, než nechat děti podchladit nebo dokonce omrznout. Na sebekratší výlety do přírody vždy s sebou náhradní oblečení, nepromokavé bundy a kalhoty a pohorky s dobrými ponožkami. Nezapomenout na čepici, brýle proti ultrafialovému záření a krém s vysokým ochranným faktorem. Při nošení malinkatého dítěte na zádech je nutné mít pohodlnou sedačku s výhledem dopředu a opěrkou hlavy. Bezpodmínečně je nutné zajistit i ochranu před sluncem a zimou. Nezapomenout na střídání nesení s vlastním pohybem.

Časy se samozřejmě mění, a tak se kromě vlastních projektů můžete těšit i z úspěchů vašich dětí. Ale pozor! Při lezení je pár omezení, která jsou nekompromisní a pokud je překročíte, zaděláte svým potomkům na průšvihy.

Jak to bylo u nás?

Občas to šlo, jindy byl pláč na krajíčku, vyloženě nebezpečných chvilek jsme naštěstí zažili jen pár a nakonec zbylo pár fotografií a hromada zážitků. Jestli oba kluci polezou dál, nebo budou dělat něco jiného, do toho jim nechci mluvit. Určitě ale poznali, co je to boj i souznění s přírodou, sebezapření i absolutní odpovědnost, nebetyčná krása i obrovská únava.

Pikovická jehla

Takhle nějak to před mnoha lety začínalo. Do skal chodíme se zavinovačkou, plnými prsy mateřského mléka a karimatkou. Žena ještě do lezení moc není, protože hormony působí ve prospěch prcka, ale na kratší výstupy je to už po pár měsících od narození. Jen to musíme stihnout, než dostane hlad a zase se probudí. Po zatemování do jednoduchého nosítka a utažení všech bezpečnostních popruhů se dá dokonce i opatrně slaňovat.

Tatranská Magistrála

Hážeme nosítka na záda, zavrtáváme do nich už dva kluky a jdeme na túru. S připnutým nočníkem, helmami na hlavách, plenami v batozích a plandajícím lanem vypadáme trochu komicky. V Tatrách přecházíme Magistrálu, zledovatělý Gerlach nás odmítá, a tak si aspoň odskočíme na Rysy.

Při návratu podél Žabích ples si synkové stěžují, že je tlačí nové boty. Nějak se nám to nezdá a po chvíli se ukazuje, že jim mrznou špičky a to bolí stejně jako otlačené palce. Až na Popradské pleso musejí běžet po svých, aby se zahřáli.

Horydoly.czVYSOKOHORSKÁ TURISTIKA:
Tatranská Magistrála

Krkonoše

Konečně je tu zima! Nosítka vystýláme dětskými spacáky a jezdíme po Krkonoších na skialpech, co to dá. Kotel, Labský důl, Sněžka, Bílé Labe, Kozí hřbety a spousta svahů mezi stromečky jsou naším eldorádem. Naštěstí téměř nepadáme, a tak nám nepříjemné situace připravuje jen počasí.

Vyjíždíme lanovkou na Lysou horu, která kvůli sílícímu větru chvilku po nás zastavuje. Míříme ve vířícím sněhu k sedlu pod Kotlem. Po dvou kilometrech začínáme sjíždět už ve vánici na rozcestí Růženčina zahrádka. Schováme se uprostřed zásobních tyčí nastavěných jako indiánský stan. Teprve tam nám dochází, že jsme v pasti. Odtud vedou cesty jen po pláních do otevřených sedel. Doufali jsme, že tu bude lépe než na Lysé, a ona zatím přišla vichřice.

Balíme kluky do spacáků, oblékáme jim i naše oblečení, zahřejeme je čajem z termosky a vyrážíme do boje s přírodou. Byla to dramatická hodinka, než jsme se dostali k lesu nad Krakonošovou snídaní. Vítr utrhl z jedné hlavy přilbu a odnesl ji do Labského dolu. Tlačím ženu, aby stromečkem vyšla proti větru stoupání, které se normálně bruslí, potom ji vítr stejně odfoukne sto metrů nazpět. Nakonec ji táhnu na lyžařské hůlce jako malého caparta na vleku. Při tom všem stále natáčíme nosítka tak, aby dětem neomrzly nosy, které jim koukají ven.

Horydoly.czSKIALPINISMUS: Se dvěma dětmi na Kotel v Krkonoších

Krkonoše. První lyžařský výlet z Lysé hory na Kotel.

Petřín

Klasická situace horolezecké rodinky: matka velí na odpolední procházku, otec do kočárku nenápadně přihazuje lano a sedáky. Zrcadlové bludiště máme po chvilce za sebou a můžeme vyrazit do petřínského Yosemitu, pražské pískovcové minioblasti. Malý spokojeně chrupe v kočárku a starší zatím bojuje ve stěnách. Občas ho musím přizvednout nebo povytáhnout, protože některá místa, kterých si dospělý ani nevšimne, jsou pro něj kvůli jeho malé výšce zatím hluchá. Kamarádi vyhrožují, že na nás pošlou sociálku kvůli týrání mladistvých.

Děvínské polesí, pískovcové lezení.

Brnčalka

V Praze se mydlí policajti s antiglobalisty a školáci mají nečekané podzimní volno. Na Brnčalce zatím zuří babí léto. Lezeme v pohádkové kulise zasněžených severních stěn, žlutočervených dolin a černých skal. Dáváme trojkový hřeben na Jestřábí věž. Slaňovat musíme tou samou cestou, protože na lavici Normálky už leží led a je neschůdná. Z vrcholu spouštím kluky jednoho po druhém do sedélka, ale nějak se nemohou trefit a houpají se nad severními srázy. Můj desetiminutový řev, aby uhnuli doprava, slyší lezci až na druhé straně doliny na Žeruchovkách. Po dalším slanění zjišťujeme, že je budeme muset zase učit vpravo – vlevo, přes prázdniny to zapomněli.

Mladí Matěj si potom užije dvojkovou hřebenovku na Kozí štít v nosítku a starší Ondra ji vyleze statečně sám.

Kozí štít, Vysoké Tatry.

Mařenka

Náš horolezecký oddíl vždycky končí horoškolu před odjezdem do Vysokých Tater na Mařence, osmdesátimetrové skále horského charakteru sklánějící se nad Vltavou. Letos beru s sebou šestiletého špunta. Jdeme na čtyřkový Komín, místní klasiku. Budu se jistit sám, za mnou poleze děcko a za námi nezávislá dvojka nováčků.

První délka je opravdovou přípravou na horské lezení - lámavý nástup, nad ním kopřivové pole, vodou ohlazený kout, malý vodopád a nakonec nepříjemný traverz. "Já jsem vodopád oblezl, ale strejda musel skrz něj," šťastně hlásí potomek. Druhá délka nás odměňuje postaveným koutem, jehož hladké stěny jsou proťaty systémem spár. Pod nimi se sice dělá traverz, ale synek ho překonává kyvadlem. Když nemůže dosáhnout na chyt, prostě se pustí a vypendluje tři metry do lehčího terénu. Ve spárách statečně zakliňuje špičky, lokty, zadek i ruce. Největší potíž je se slaněním, protože lehký človíček musí dvojici jednoduchých lan prošťouchávat skrze osmu celých padesát metrů. 

 

Dachstein

První lanovkou vyjíždíme na Schladmingský ledovec, nasazujeme skialpy, zavěšujeme za sebe lanem kluky a frčíme k nástupu na Dachstein. Závěrečný kopec je tak prudký, že musím ženě s tažením jednoho cvalíka trochu pomoct. Lyže do batohů, lana do rukou a hurá do dvojkového žlabu. Před polednem se cesta zahušťuje, předbíhají nás vůdci s klienty, zdatnější turisté se už vracejí s vrcholovým skalpem a do toho se pletou horolezci, kteří prožili bivak v jižní stěně. V lanech je zmatek, lidé se odstrkují na štandech a tak musím rameny dělat místo pro naši čtyřčlennou výpravu.

U kříže na temeni si moc neodpočineme, protože od Taur se blíží bouřka. Urychleně tedy sestupujeme po ocelových lanech na druhou stranu ke Gosauskému ledovci. Nečas nás však dostihne po pár minutách a my tak nejprve promokáme na kůži, poté nás bijí kroupy a nakonec pochopitelně promrzáme. Ještě že se blesky zaměřily na jižní stěnu pod námi a ne na naši ferratu. Slézáme na ledovec a v tu chvíli přestává pršet. Vyléváme vodu z přezkáčů, ždímáme flísky, stavíme se na lyže a vážeme se na lano. V častých kotrmelcích sjíždíme k projeté stopě, odvazujeme se a půlhodinovým sjezdem dorážíme na Adámkovu chatu. Kluci spí jako zabití, už když je svlékáme.

Rysy a Dachstein s dětmi.

Gosaukamm

"Tam děti nesmí, tam je to pro ně nebezpečné," lomí rukama chatařka Steinerová na Hofpürglhütte a bere si na pomoc horského vůdce, který jde právě okolo. "Pod Bischofsmütze je ještě sníh a padá tam kamení," potvrzuje. Počkáme tedy ještě den, mezi tím vylezeme túru na Vordere Kopfwand, ale Biskupská čapka neodolatelně vábí.

Ráno je rozhodnuto: "Jdeme na to." Tři hodiny úmorného stoupání v suti, ve sněhu a dokonce i několik délek lehkého lezení je za námi a my stojíme na nástupu. Přesněji řečeno visíme u kruhu nad příhorní trhlinou. Teď už čekají jen pěkné věci, nechutná turistika je za námi. Rokle s trojkovými výšvihy nás vynáší do uzoučké štrbiny mezi oběma vrcholy Čapky, dvojkový žlábek ze skvostného pevného vápence na rameno Velké čapky a jedničkový hřeben k vrcholovému kříži. Šest délek máme pod sebou, ale stejně jako na Dachsteinu nás tlačí blížící se bouřka. Sníme čokoládu, vypijeme šumák a mizíme dolů. Slaňujeme i předskalí a teprve po jedenácti délkách se ocitáme na bezpečné cestě. Déšť nás dostihne už se sbalenými batohy a oblečené ve větrovkách.

Horydoly.czBISCHOFSMÜTZE: Jižní strží na Mitru

Bischofmütze. Slaňování od příhorní trhliny Jižní rokle a stanoviště v Mützenscharte.

Hrubá Skála

Pískařská klasika na Hrubici, to jsou mohutné věže za letního vedra. Tady se i ve dvojkových cestách musí něco umět, natožpak ve čtyřce na Větrník. Šikmá police, nožičky na tření, pak překrok do rozpěrného komína, zaklíněný kámen …a konec nadějí. Táta a ani máma se neodvažují přepadnout do podvrcholové stěnky. Všichni slaňujeme z mohutného hrotu a necháváme na něm dvě pěkné smyčky.

Zkrácená verze textu vyšla v časopise Montana

Větrník a Maják.  

Horydoly.cz Jak na hory s dětmi?

HOROLEZECTVÍ Povzbuzení nastávajícím rodičům

HORSKÁ TURISTIKA Samé krásné zážitky

NOC NA HORÁCH Pod stan? S miminem?

VÝBAVA PRO DĚTI Na hory s mrňaty

VÝBAVA PRO DĚTI Jak obléct děti na horské túry

BEZPEČNOST Děti mají právo na bezpečí

DIVOKÁ VODA Adrenalin pro děti i rodiče

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Kozí štít

Hřeben z Východní kozí štrbiny přes větrné okno na Kozí štít je za II. Normálka ho podchází zleva po pěšině s několika kroky za I.

 • Autor JN
 • Datum a čas 10.1.2021 21:51
Reaguj
škola lezení pro děti

Zde je odkaz na přehled horolezecký škol: https://www.horydoly.cz/business/chces-se-naucit-lezt-zaplat.html 

Reaguj
škola lezení pro děti

Zdravím, nefunguje odkaz na "Horolezecké školy", tak přidávám sem. Právě nabíráme dětičky do <a href="http://lezeckastenacibulka.cz/sluzby/krouzky-lezeni-pro-deti/ ">kroužků lezení pro děti</a> na příští pololetí.

Lezeme na Cibulce:

<a href="http://lezeckastenacibulka.cz/venkovni-lezecka-stena/">Venkovní lezecká stěna Praha Cibulka</a>

<a href="http://lezeckastenacibulka.cz/vnitrni-lezecka-stena/">Vnitřní veliká lezecká stěna Praha Cibulka</a>

<a href="http://lezeckastenacibulka.cz/boulder/">Boulder na Cibulce</a>

 • Autor pavel
 • Datum a čas 21.7.2019 01:17
Reaguj
Například
V jakémkoliv horolezeckém obchodě. Např. Hudysport, Rock Point, Bartsport.cz a mnohé další.
Reaguj
a je zacatecnik jeste nikdy nelezl ale laka ho to :)
 • Autor Frag
 • Datum a čas 17.3.2007 19:16
Reaguj
jo je mu 13 let a vazi 55 Kg
 • Autor Frag
 • Datum a čas 17.3.2007 19:15
Reaguj
kde prosim sezenu levny celotelovy uvazek?
 • Autor Frag
 • Datum a čas 17.3.2007 19:13
Reaguj
Tak nejsme blázni...
Tak to se mi ulevilo, nejsme blázni. Děkuji za krásný příspěvek, který mi opět přidal elán do života v boji proji příbuzným, pro které jsem byla "dítěvrah", když jsem ještě na přelomu 6 a 7 měsíce těhotenství slézala čtyřkové cesty a tři týdny po porodu s babičkou vozící dítě kolem Černolic poprvé po odlehčení těla opět vyrazila - kupodivu po lezení s pupíkem jsem nabrala sílu, svaly a kondičku - naprvní RP výstupy. Je to super a díky Vám si možná pořídíme i druhé dítě :o)
 • Autor Sonja
 • Datum a čas 4.11.2004 07:34
Reaguj
Re: Hmmm
Děláme to co baví nás a děti, a ne okolí. A taky máme štěstí na kamarády. Přeju hodně pěkných zážitků s vašimi prcky.
Reaguj
Hmmm
To se skvěle čte. My sice nelezeme, spíš jen tak chodíme a lyžujeme, ale i tak jsem si myslela, že jsme snad sami, kdo bere děti na hory atd. Známí na nás koukají, jak kdybysme se ty děti chystali zmrzačit tím, že je vytáhneme na dva týdny do Tater apod. A když jsme teď pětiletému dítěti koupili před dvěma roky první pohorky a letos jsme to samé zopakovali se stejně starou dcerou, nikdo nedokázal pochopit, jak můžeme dát za dětské boty 1500 Kč (a to byly ve slevě a já jsem si myslela, jak dobře jsem nakoupila!!!) Batohy i oblečení máme prý taky kupovat na tržnici, přilby jsou zbytečné a vůbec, proč radši nesedět doma a nebavit se s Novou? (nemáme televizi). A lyže....jsem jen ambiciózni potvora, když beru malou od patnácti měsíců na lyže a ona na nich zkouší smekat. A tu sjezdovku taky sjela ve dvou letech sama proto, že má ňákou divnou matku. Tak nevím. Fakt vám fandím, asi tyhle problémy s okolím nemáte, co?
 • Autor Dejzinka
 • Datum a čas 2.11.2004 19:08
Reaguj
Celkem 12 příspěvků v diskuzi


Brdy AKTUÁLNĚ 2022

Brdy AKTUÁLNĚ 2022

PŘÍBRAM Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd a Podbrdí.... celý článek

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2022

Vítejte v Sasku, ve vánoční říši divů

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.
Hostivařská přehrada 2022

Hostivařská přehrada 2022

PODZIMNÍ BĚH Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není
Slovensko AKTUÁLNĚ 2022

Slovensko AKTUÁLNĚ 2022

BRATISLAVA Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Ostrava!!! bruslí na Benešově náměstí

Ostrava!!! bruslí na Benešově náměstí

Fanoušci bruslení v Ostravě mají velký výběr, kde bruslit. Pět kluzišť je otevřenách na stadionu v Porubě, v multifunkční hale Vítkovice, v hale Studénka, na Benešově náměstí pod širým nebem a v zimním areálu Skalka
Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Zimní sezona v Obertauern začíná 25. listopadu. Lyžařské středisko v klínu Radstadtských Taur připomíná obrovskou mísu naplněnou po okraj našlehanou sněhovou smetanou. Díky tomu má dostatek přírodního sněhu po celou zimu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-30.11. 28.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Příbramské betlémy - výstava Příbram, galerie Drtikol 2.12.-8.1. 2.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Mikulášská Orlice Perná   3.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.

Diskuse

Všechno má rub a líc. Pišišvor, 28.11.2022 15:17, 126 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 14:42, 126 příspěvků
Všechno má rub a líc. Kuba Turek, 27.11.2022 23:01, 126 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 27.11.2022 22:48, 126 příspěvků
INU Kuba Turek, 27.11.2022 17:28, 126 příspěvků
INU Honza, 27.11.2022 10:21, 126 příspěvků
Dolní hlídač Kuba Turek, 25.11.2022 17:00, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 16:34, 4 příspěvky
Dolní hlídač zeměpisář, 25.11.2022 12:24, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 11:51, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38