Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům
Gosaukamm, Vordere Kopfwand, Nordwest Kante.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!

Jak na to

Zlatá pravidla

1. Úspěch dětí není to samé, co váš

Rodiče přesto velmi často opakují stejnou chybu: chtějí z dětí dostat to, co sami nedokázali. Nutí je do velkých výkonů na umělé stěně, ač by se jim daleko víc líbilo houpat se na okolo rozvěšených lanech, chtějí aby zkoušely těžké cesty na skalách, jenže ony by raději pekly buřty s kamarády, anebo je trénují v posilovně, ačkoliv by je bavil fotbal a floorbal. Kvůli tomu děti berou lezení jako sport a povinnost a ne jako zábavu na celý život.

2. Zdraví je a bude jen jedno jediné

Ještě hodně daleko za pubertu se dětem vyvíjejí klouby, šlachy a chrupavky. Svaly lze vytrénovat, poškozené šlachy nějak sešít, ale klouby se poškodí nadosmrti. Proto pozor na malé chyty, lezečky deformující prsty, jednostranný tréning a přílišnou vůli po vítězství nad soupeři nebo dokonce nad skálou. Raději ať se špunt pustí, když nemůže, a obletí na laně půlku věže, než aby si něco udělal s rukama.

3. Hlava i tělo

Jednoznačně: vždycky helmu a celotělový nebo kombinovaný úvaz. Kdo to dětem nezajistí, ten je omezený ignorant, který je ohrožuje přímo na zdraví i životě!

4. Předvídavost

Teprve dvouleté děti se dokážou adaptovat na menší množství kyslíku na horách a rychlé změny atmosférického tlaku na lanovkách. Do té doby by s nimi neměli rodiče chodit výš než dva tisíce metrů nad moře. Do šesti let dítě vůbec nepřemýšlí o budoucnosti a nedokáže předvídat. Kolem desátého roku plně porozumí zásadám bezpečnosti a vezme je za své. Teprve ve čtrnácti letech je schopné plné koncentrace na splnění úkolu. A až na prahu dospělosti je ukončený jeho fyzický vývoj a může plně zatížit své tělo tréningem, těžkým batohem nebo obtížným výstupem.

5. Plánovat

Na túře či lezení s dětmi není možné se spoléhat na štěstí. Rodiče musejí předem vědět, jaké bude počasí, jak vypadá cesta, zda se dá přelézt v pohorkách nebo jsou vhodnější lezečky, zda se dá jednoduše slanit, jak se vyhnout lámavým místům a podobně. Kromě toho musejí s sebou nést zásoby náhradního oblečení, jídla a pití. Zvláště nápoje musí do dětí doslova lít hrdlem, protože mají oproti dospělým snížený pocit žízně. Přitom fyziologicky potřebují dvakrát tolik vody vzhledem ke své váze než dospělí. Na horách je důležité přinutit je i dost jíst, neboť přílišnou chuť nevzbuzují brzké ranní snídaně ani přestávky na oběd ve studeném větru nebo naopak za slunečního žáru.

6. Zábava a radost

Túra nesmí být více než hodinovou zabíračkou, nebo obtížným výstupem, který děti nudí. Je nutné, aby se uvolnili odpočinkem a hrou během cesty.

7. Časté pauzy

Děti se rychle unaví, ale i zotaví. Polovina doby na túru by měla být určena na odpočinek.

8. Účelné oblečení a výstroj

Není mnoho horších věcí, než nechat děti podchladit nebo dokonce omrznout. Na sebekratší výlety do přírody vždy s sebou náhradní oblečení, nepromokavé bundy a kalhoty a pohorky s dobrými ponožkami. Nezapomenout na čepici, brýle proti ultrafialovému záření a krém s vysokým ochranným faktorem. Při nošení malinkatého dítěte na zádech je nutné mít pohodlnou sedačku s výhledem dopředu a opěrkou hlavy. Bezpodmínečně je nutné zajistit i ochranu před sluncem a zimou. Nezapomenout na střídání nesení s vlastním pohybem.

Časy se samozřejmě mění, a tak se kromě vlastních projektů můžete těšit i z úspěchů vašich dětí. Ale pozor – i při lezení je pár omezení, která jsou nekompromisní a pokud je překročíte, zaděláte svým potomkům na průšvihy.

A jak to bylo u nás?

Občas to šlo, jindy byl pláč na krajíčku, vyloženě nebezpečných chvilek jsme naštěstí zažili jen pár a nakonec zbylo pár fotografií a hromada zážitků. Jestli oba kluci polezou dál, nebo budou dělat něco jiného, do toho jim nechci mluvit. Určitě ale poznali, co je to boj i souznění s přírodou, sebezapření i absolutní odpovědnost, nebetyčná krása i obrovská únava.

Pikovická jehla

Tak takhle nějak to před osmi lety začínalo. Do skal chodíme se zavinovačkou, plnými prsy mateřského mléka a karimatkou. Žena ještě do lezení moc není, protože hormony působí ve prospěch prcka, ale na kratší výstupy je to už po pár měsících od narození. Jen to musíme stihnout, než dostane hlad a zase se probudí. Po zatemování do jednoduchého nosítka a utažení všech bezpečnostních popruhů se dá dokonce i opatrně slaňovat.

Tatranská Magistrála

Hážeme nosítka na záda, zavrtáváme do nich už dva kluky a jdeme na túru. S připnutým nočníkem, helmami na hlavách, plenami v batozích a plandajícím lanem vypadáme trochu komicky. V Tatrách přecházíme Magistrálu, zledovatělý Gerlach nás odmítá, a tak si aspoň odskočíme na Rysy.

Při návratu podél Žabích ples si synkové stěžují, že je tlačí nové boty. Nějak se nám to nezdá a po chvíli se ukazuje, že jim mrznou špičky a to bolí stejně jako otlačené palce. Až na Popradské pleso musejí běžet po svých, aby se zahřáli.

Krkonoše

Konečně je tu zima! Nosítka vystýláme dětskými spacáky a jezdíme po Krkonoších na skialpech, co to dá. Kotel, Labský důl, Sněžka, Bílé Labe, Kozí hřbety a spousta svahů mezi stromečky jsou naším Eldorádem. Naštěstí téměř nepadáme, a tak nám nepříjemné situace připravuje jen počasí.

Vyjíždíme lanovkou na Lysou horu, která kvůli sílícímu větru chvilku po nás zastavuje. Míříme ve vířícím sněhu k sedlu pod Kotlem. Po dvou kilometrech začínáme sjíždět už ve vánici na rozcestí Růženčina zahrádka. Schováváme se uprostřed zásobních tyčí nastavěných jako indiánský stan. Teprve tam nám dochází, že jsme v pasti. Odtud vedou cesty jen po pláních do otevřených sedel. Doufali jsme, že tu bude lépe než na Lysé, a ona zatím přišla vichřice.

Balíme kluky do spacáků, oblékáme jim i naše oblečení, zahřejeme je čajem z termosky a vyrážíme do boje s přírodou. Byla to dramatická hodinka, než jsme se dostali k lesu nad Krakonošovou snídaní. Vítr utrhl z jedné hlavy přilbu a odnesl ji do Labského dolu. Tlačím ženu, aby stromečkem vyšla proti větru stoupání, které se normálně bruslí, potom ji vítr stejně odfoukne sto metrů nazpět. Nakonec ji táhnu na lyžařské hůlce jako malého caparta na vleku. Při tom všem stále natáčíme nosítka tak, aby dětem neomrzly nosy, které jim koukají ven.

Petřín

Klasická situace horolezecké rodinky: matka velí na odpolední procházku, otec do kočárku nenápadně přihazuje lano a sedáky. Zrcadlové bludiště máme po chvilce za sebou a můžeme vyrazit do petřínského Yosemitu, pražské pískovcové minioblasti. Malý spokojeně chrupe v kočárku a starší zatím bojuje ve stěnách. Občas ho musím přizvednout nebo povytáhnout, protože některá místa, kterých si dospělý ani nevšimne, jsou pro něj kvůli jeho malé výšce zatím hluchá. Kamarádi vyhrožují, že na nás pošlou sociálku kvůli týrání mladistvých.

 

Brnčalka

V Praze se mydlí policajti s antiglobalisty a školáci mají nečekané podzimní volno. Na Brnčalce zatím zuří babí léto. Lezeme v pohádkové kulise zasněžených severních stěn, žlutočervených dolin a černých skal. Dáváme trojkový hřeben na Jestřábí věž. Slaňovat musíme tou samou cestou, protože na lavici Normálky už leží led a je neschůdná. Z vrcholu spouštím kluky jednoho po druhém do sedélka, ale nějak se nemohou trefit a houpají se nad severními srázy. Můj desetiminutový řev, aby uhnuli doprava, slyší lezci až na druhé straně doliny na Žeruchovkách. Po dalším slanění zjišťujeme, že je budeme muset zase učit vpravo – vlevo, přes prázdniny to zapomněli.

Mařenka

Náš oddíl vždycky končí horoškolu před odjezdem do Tater na Mařence, osmdesátimetrové skále horského charakteru sklánějící se nad Vltavou. Letos beru s sebou šestiletého špunta. Jdeme na čtyřkový Komín, místní klasiku. Budu se jistit sám, za mnou poleze děcko a za námi nezávislá dvojka nováčků.

První délka je opravdovou přípravou na horské lezení – lámavý nástup, nad ním kopřivové pole, vodou ohlazený kout, malý vodopád a nakonec nepříjemný traverz. "Já jsem vodopád oblezl, ale strejda musel skrz něj," šťastně hlásí potomek. Druhá délka nás odměňuje postaveným koutem, jehož hladké stěny jsou proťaty systémem spár. Pod nimi se sice dělá traverz, ale synek ho překonává kyvadlem. Když nemůže dosáhnout na chyt, prostě se pustí a vypendluje tři metry do lehčího terénu. Ve spárách statečně zakliňuje špičky, lokty, zadek i ruce. Největší potíž je se slaněním, protože lehký človíček musí dvojici jednoduchých lan prošťouchávat skrze osmu celých padesát metrů.

Mařenka, Karlova 5, čtvrtá délka.

Dachstein

První lanovkou vyjíždíme na Schladmingský ledovec, nasazujeme skialpy, zavěšujeme za sebe lanem kluky a frčíme k nástupu na Dachstein. Závěrečný kopec je tak prudký, že musím ženě s tažením jednoho cvalíka trochu pomoct. Lyže do batohů, lana do rukou a hurá do dvojkového žlabu. Před polednem se cesta zahušťuje, předbíhají nás vůdci s klienty, zdatnější turisté se už vracejí s vrcholovým skalpem a do toho se pletou horolezci, kteří prožili bivak v jižní stěně. V lanech je zmatek, lidé se odstrkují na štandech a tak musím rameny dělat místo pro naši čtyřčlennou výpravu.

U kříže na temeni si moc neodpočineme, protože od Taur se blíží bouřka. Urychleně tedy sestupujeme po ocelových lanech na druhou stranu ke Gosavskému ledovci. Nečas nás však dostihne po pár minutách a my tak nejprve promokáme na kůži, poté nás bijí kroupy a nakonec pochopitelně promrzáme. Ještě že se blesky zaměřily na jižní stěnu pod námi a ne na naši ferratu. Slézáme na ledovec a v tu chvíli přestává pršet. Vyléváme vodu z přezkáčů, ždímáme flísky, stavíme se na lyže a vážeme se na lano. V častých kotrmelcích sjíždíme k projeté stopě, odvazujeme se a půlhodinovým sjezdem dorážíme na Adámkovu chatu. Kluci spí jako zabití, už když je svlékáme.

Dachstein. Gossauský ledovec.

Gosaukamm

"Tam děti nesmí, tam je to pro ně nebezpečné," lomí rukama chatařka na Hofpürglhütte a bere si na pomoc horského vůdce, který jde právě okolo. "Pod Bischofsmütze je ještě sníh a padá tam kamení," potvrzuje. Počkáme tedy ještě den, mezi tím vylezeme jinou túru, ale Biskupská čapka neodolatelně vábí.

Ráno je rozhodnuto: "Jdeme na to." Tři hodiny úmorného stoupání v suti, ve sněhu a dokonce i několik délek lehkého lezení je za námi a my stojíme na nástupu. Přesněji řečeno visíme u kruhu nad příhorní trhlinou. Teď už čekají jen pěkné věci, nechutná turistika je za námi. Rokle s trojkovými výšvihy nás vynáší do uzoučké štrbiny mezi oběma vrcholy Čapky, dvojkový žlábek ze skvostného pevného vápence na rameno Velké čapky a jedničkový hřeben k vrcholovému kříži. Šest délek máme pod sebou, ale stejně jako na Dachsteinu nás tlačí blížící se bouřka. Sníme čokoládu, vypijeme šumák a mizíme dolů. Slaňujeme i předskalí a teprve po jedenácti délkách se ocitáme na bezpečné cestě. Déšť nás dostihne už se sbalenými batohy a oblečené ve větrovkách.

Bischofmütze. Slaňování od příhorní trhliny Jižní rokle a stanoviště v Mützenscharte.

Hrubá Skála

Pískařská klasika na Hrubici, to jsou mohutné věže za letního vedra. Tady se i ve dvojkových cestách musí něco umět, natožpak ve čtyřce na Větrník. Šikmá police, nožičky na tření, pak překrok do rozpěrného komína, zaklíněný kámen …a konec nadějí. Táta a ani máma se neodvažují přepadnout do podvrcholové stěnky. Všichni slaňujeme z mohutného hrotu a necháváme na něm dvě pěkné smyčky.

Zkrácená verze textu vyšla v časopise Montana

Horydoly.cz Jak na hory s dětmi?

HOROLEZECTVÍ Povzbuzení nastávajícím rodičům

HORSKÁ TURISTIKA Samé krásné zážitky

NOC NA HORÁCH Pod stan? S miminem?

VÝBAVA PRO DĚTI Na hory s mrňaty

VÝBAVA PRO DĚTI Jak obléct děti na horské túry

BEZPEČNOST Děti mají právo na bezpečí

DIVOKÁ VODA Adrenalin pro děti i rodiče

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Například
V jakémkoliv horolezeckém obchodě. Např. Hudysport, Rock Point, Bartsport.cz a mnohé další.
Reaguj
a je zacatecnik jeste nikdy nelezl ale laka ho to :)
 • Autor Frag
 • Datum a čas 17.3.2007 19:16
Reaguj
jo je mu 13 let a vazi 55 Kg
 • Autor Frag
 • Datum a čas 17.3.2007 19:15
Reaguj
kde prosim sezenu levny celotelovy uvazek?
 • Autor Frag
 • Datum a čas 17.3.2007 19:13
Reaguj
Tak nejsme blázni...
Tak to se mi ulevilo, nejsme blázni. Děkuji za krásný příspěvek, který mi opět přidal elán do života v boji proji příbuzným, pro které jsem byla "dítěvrah", když jsem ještě na přelomu 6 a 7 měsíce těhotenství slézala čtyřkové cesty a tři týdny po porodu s babičkou vozící dítě kolem Černolic poprvé po odlehčení těla opět vyrazila - kupodivu po lezení s pupíkem jsem nabrala sílu, svaly a kondičku - naprvní RP výstupy. Je to super a díky Vám si možná pořídíme i druhé dítě :o)
 • Autor Sonja
 • Datum a čas 4.11.2004 07:34
Reaguj
Re: Hmmm
Děláme to co baví nás a děti, a ne okolí. A taky máme štěstí na kamarády. Přeju hodně pěkných zážitků s vašimi prcky.
Reaguj
Hmmm
To se skvěle čte. My sice nelezeme, spíš jen tak chodíme a lyžujeme, ale i tak jsem si myslela, že jsme snad sami, kdo bere děti na hory atd. Známí na nás koukají, jak kdybysme se ty děti chystali zmrzačit tím, že je vytáhneme na dva týdny do Tater apod. A když jsme teď pětiletému dítěti koupili před dvěma roky první pohorky a letos jsme to samé zopakovali se stejně starou dcerou, nikdo nedokázal pochopit, jak můžeme dát za dětské boty 1500 Kč (a to byly ve slevě a já jsem si myslela, jak dobře jsem nakoupila!!!) Batohy i oblečení máme prý taky kupovat na tržnici, přilby jsou zbytečné a vůbec, proč radši nesedět doma a nebavit se s Novou? (nemáme televizi). A lyže....jsem jen ambiciózni potvora, když beru malou od patnácti měsíců na lyže a ona na nich zkouší smekat. A tu sjezdovku taky sjela ve dvou letech sama proto, že má ňákou divnou matku. Tak nevím. Fakt vám fandím, asi tyhle problémy s okolím nemáte, co?
 • Autor Dejzinka
 • Datum a čas 2.11.2004 19:08
Reaguj
Fotografie je z varianty NC. Od podvrcholového sedélka se leze přímo hřebenem (II).
Reaguj
Normálka na Kozí štít není Normálka? Tam se totiž vůbec neleze. Buď jste zabloudili nebo je to fotka odněkud jinud.
 • Autor Honzin
 • Datum a čas 31.10.2004 07:31
Reaguj
Celkem 9 příspěvků v diskuzi


Český ráj AKTUÁLNĚ 2018

Český ráj AKTUÁLNĚ 2018

SUCHÉ SKÁLY Zprávy z kraje pískovcových skal, rybníků a hradů. Prachov, Hrubá Skála, Skalák, Trosky, Příhrazy, Drábské světničky, Valečov, Jičín, Sobotka, Turnov, Kozákov, Zlatá stezka Českého ráje... To jsou pojmy, které zná... celý článek

Kladno bruslí pod oblohou i střechou

Jizerský guláš 2018

registrovat

BOOKING.com Hledáme nové inspirující ubytování v soukromí a apartmány. Zaregistrujte se!
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Fanoušci bruslení v Ostravě mají velký výběr, kde bruslit. Čtyři kluziště jsou otevřená na stadionu v Porubě, v multifunkční hale Vítkovice, na Masarykově náměstí pod širým nebem a v zimním areálu Skalka Vřesina.
Moritzburg je Popelčin zámek

Moritzburg je Popelčin zámek

NOVÉ FOTKY Popelka - český pohádkový velkofilm uctívají kromě českého a slovenského publika také Němci a Norové. Neobejdou se bez ní žádné Vánoce a teď už i Velikonoce. Nová digitální verze ukázala detaily, které se
Jarní prázdniny 2018/2019 na Slovensku

Jarní prázdniny 2018/2019 na Slovensku

Uveřejňujeme termíny, kdy se budou konat jarní prázdniny na Slovensku. Závisí na sídle školy. Ostatní prázdniny jsou jednotné pro všechny školy a žáky.
Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní prázdniny pro školáky a středoškoláky jsou dlouhé jeden týden. Záleží na místě, kde má škola sídlo. Vánoční prázdniny trvají 12 dní. Podívejte se, kdy se budou konat všechny prázdniny a kdy budou mít studenti
Začíná tajemný Advent

Začíná tajemný Advent

Každý si pamatujeme kousek předvánočních, vánočních a povánočních zvyků, koled, svátků či obřadů. Přinášíme data nejdůležitějších adventních svátků a jejich význam. Advent letos začíná v neděli 2. prosince.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční trhy Litoměřice, náměstí 14.-23.12. 14.12.
Polabský knižní veletrh Lysá nad Labem 14.-16.12. 14.12.
Vánoční květinové vazby - výstava
Lednice, Rybniční zámeček 14.-16.12. 14.12.
Advent Křivoklát 15.-16.12. 15.12.
Vánoce v hornickém domku - výstava Příbram, Hornické muzeum 15.-16.12. 15.12.
Vánoce ve skanzenu Krňovice 15.-16.12. 15.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 8.-16.12. Lodě 16.12.
Vánoční jarmark Kamenice nad Lipou 16.12.
Vánoce na Hrádku Hrádek u Nechanic 1.-16.12. 16.12.
Zlatý Kujebácký jarmark Vysoké Mýto, muzeum 16.12.

Diskuse

Posílení imunity Karolina, 14.12.2018 10:15, 9 příspěvků
Posílení imunity Pišišvor, 13.12.2018 19:00, 9 příspěvků
doporuceni david, 13.12.2018 13:18, 17 příspěvků
odkud Ivo, 13.12.2018 12:13, 7 příspěvků
Posílení imunity Adéla, 13.12.2018 9:26, 9 příspěvků
ekolobezka david, 12.12.2018 16:35, 9 příspěvků
Špindl Lukas B., 12.12.2018 13:34, 3 příspěvky
Špindl Novinář, 12.12.2018 12:53, 3 příspěvky
Posílení imunity Karolina, 12.12.2018 10:03, 9 příspěvků
těžší! Lukas B., 12.12.2018 8:44, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Advent a vánoční svátky v... Horydoly , 15.12.2018 13:32
Propojení lyžařských areá... Horydoly , 15.12.2018 0:29
Ryby Horydoly , 14.12.2018 17:38
Ještěd dnes začíná zimní ... Horydoly , 14.12.2018 16:26
Pod stromeček pobyt v Mar... Horydoly , 14.12.2018 14:53
Drážďany 4.-6.1. 2019 Náb... Horydoly , 14.12.2018 14:47
Třetina k Vánocům dostane... Horydoly , 14.12.2018 14:41
Aerolinky Air France – KL... Horydoly , 11.12.2018 18:22