První výstup v Hlubočepech

První výstup v Hlubočepech
Hlubočepské plotny, prvovýstup 1967.
Autor snímku Michael Beránek
SDÍLEJ:

Nápis "Šabata je vůl" vydržel čitelný na Velké Hlubočepské plotně desítky let. Ti, co lezli po skalách a horách v šedesátých letech minulého století, to neměli příliš lehké. Vládnoucí systém nedovolil zaměstnaným žádné velké extravagance ohledně volna. Do práce se chodilo pravidelně každý den.

První výstup v Hlubočepech
Praha - Hlubočepy.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Železná cesta 4 A2

Velká Levá plotna
Praha, Hlubočepy
Cesta v dnešní době neexistuje! Po průstupu spadly celé plotny i jednotlivé bloky. Později ji v jiné podobě přelezl Miloslav Pletánek 27. ledna a nazval ji Psi štěkají a karava jde dál. Poté cesta zase spadla a nikdo další se zatím na stěnu neodvážil.

Prvovýstup: Zdeněk Pacholík a Michael Beránek. 24. května 1967

Popis podle prvovýstupců: Nástup asi 4 m vpravo pod stromkem v hlinitém svahu. Po liště, která se ztrácí a znovu objevuje, 4-5 m doprava šikmo vzhůru, asi 2 m přímo vzhůru k první skobě. Dále po skobách vzhůru 1-1,5 m, později 10 m vzhůru šikmo doleva přes malý převis. Přes převis na širokou polici, kde je výstupová knížka. Z pravého konce police širokou, zahliněnou, místy převislou spárou asi 8 m vzhůru pod volný(!) blok. Stěnou vpravo podél něj vzhůru. Po 3-4 m traverz doprava na hranu zářezu. Zářezem přes police pokryté pískem a hlínou vzhůru na temeno.

Sestup: Pěšky doprava strmým svahem.

Na sportovní aktivity zbývaly víkendy, popřípadě krátká odpoledne během pracovního týdne. Pracovali jsme od 6 hodin ráno a končili po poledni ve dvě hodiny a neměli do skalních oblastí daleko.

Po silnicích jezdilo ve srovnání se dneškem málo aut, ale o to více motorek. Přesto nebylo pro Pražáky dost dobře možné, aby zajel po práci na odpoledne do Skaláku.

Kam se Pražák dostal vlakem

Vyhledávali jsme proto náhradní programy. Pražáci jezdili vlakem do Černolic a Srbska, nebo tramvají do Divoké Šárky, aby se tam zbavili přebytečné energie a aby se pocvičili a připravili na letní zájezd do Vysokých Tater. Běžný člověk se s výjimkou Českosaského Švýcarska a tehdejší Jugoslávie do zahraničních hor nedostal.

Těch pár tenkrát známých oblastí v okolí Prahy bylo pochopitelně dost silně frekventovaných. (Pozn. redakce: To se do dneška nezměnilo.)

Objevitelské výpravy do neznámých skal

Existovali lezci, kteří měli samotářské tendence a nechtělo se jim popolé s houfem kamarádů, jako to většinou probíhalo přes neděli někde na písku ve Skaláku nebo na Prachově, a tak hledali další možnosti.

Byli také další, kteří se, podobně jako když se cestovatel Livingstone vypravil do rovníkové Afriky, vydávali do neznámych oblastí a koutů tenkrát lezecky neznámých.

Objevovali zastrčené skalky v Mšenském lese, okukovali stěny u Řeže, nebo zatloukali skoby do spár ve skalách nedaleko Suchdola – prostě v místech dosažitelných ve všední den po práci. Moc jiné zábavy nebylo.

Hlubočepské plotny, prvovýstup 1967.

Super lezení a super terén

Vápencové plotny v Hlubočepech jsem znal, protože jsme tam chodíval s turistickým oddílem Dynama Radlice, který vedl legendární Jaroslav Foglar – Jestřáb. Napsal mimo jiné knížky Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině či Přístav volá, známé tisícovkám tehdejších ale i spoustě dnešních mladých.

Na první pohled bylo jasné, že pro jednotlivce to není příliš vhodný terén k lezení. Hladká a celkem vysoká stěna, s nemnoha spárami, nahoře jakýsi pseudopřevisek. To vypadalo to spíše na kolektivní práci.

Na schůzi horolezeckého oddílu Vyšehrad v sokolovně pod Vyšehradem jsme básnil o super lezení a super terénu a to vše v dosahu městské dopravy. Nakonec jsem zmáknul našeho tedejšího předsedu Zdenka Pacholíka, že se na to se mnou půjde podívat.

Hlubočepy, Levá plotna, prvovýstup ve Velké plotně: Železná cesta 4 A2.

Předseda: "Bude to dobrodružné a vachrlaté!"

V mezičase jsem v práci vyráběl a ohýbal z plechu účka různých šířek a pár speciálních klínů. Na trhu bylo tou dobou maximálně pár železných skob. Někteří, jako Gustav Ginzel, vozili titanové skoby ze Sovětského svazu. Ale patnáct úzkoprofilových úček, to byla pro běžného člověka skoro nedosažitelná věc, nemluvě o finanční stránce.

Skoba, se kterou se lezlo v roce 1967.

Vydali jsme se jednu sobotu do Hlubočep. Pan předseda to zkouknul a pak řekl: "Hele, to není špatný a bude to asi dost dobrodružný, hlavně tam nahoře pod tím vachrlatým převisem." Tak jsme se do toho dali.

V pozdějších dobách došlo k sesuvu částí stěny, takže zatlučené skoby, klíny a výstupová knížka v plechové krabičce skončily pod tunami vápence.

Jaroslav Foglar: Přístav volá.

Horydoly.czHlubočepy na HORYDOLY

První výstup v Hlubočepech

Velký kout v Hlubočepech 1968

Kdysi dávno v Hlubočepech

Hlubočepské plotny pro lezce

Hlubočepy plotny pro pražské horolezce

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Zelezna cesta

Potvrzuji ze prvovystuoci maji radost, nejen z toho ze cesta neni "zarubana" nybrz znovu zajistena, ale i z toho ze jeste jsou oba na zivu.

Ovsem charakter te cesty se po padu celke velke plotny musel asi dost zmenit, takze ta dnesni cesta bude uplne jina nez v ta co byla vylezena v sedesatych letech. Takze  prakticky dnesni lezci, co ji vylezli, maji udelany prvovystup. Jen by mne zajimalo kdo to je a odkud a jaky stupen te nove ceste priradili. .

Reaguj
Třetí nebo kolikátý pokus?

Cesta je zase přejištěná a leze se. To by měli prvovýstupci radost, kdyby žili.

Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Maillon Rapide byly vyrobeny s nebezpečnou vadou

Maillon Rapide byly vyrobeny s nebezpečnou vadou

Peguet, francouzská společnost z Haute-Savoie, vyzvala ke kontrole karabinek Maillon Rapide 8 mm. Mailonky byly prodávány nejen samostatně, ale také jako součást dalšího horolezeckého a jeskyňářského vybavení a také výzbroje na průmyslové lezení.... celý článek

Slovensko AKTUÁLNĚ 2021

Alpy AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Radotínské skály a Slavičí údolí

Radotínské skály a Slavičí údolí

Uzávěrka okresů způsobila, že se turisté v Praze vydávají i do takových bizarních míst jako Radotínské skály. Nevedou sem žádné značené trasy pro pěší, ale podle turistických map v mobilu se dá ve
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

KOKOŘÍNSKO Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Jak jsem přežil tři laviny. Jaké jsem udělal chyby?

Jak jsem přežil tři laviny. Jaké jsem udělal chyby?

3x jsem se svezl s lavinou. 3x jsem měl obrovské štěstí, že jsem to přežil. 3x to byla moje chyba. Doufám, že omyl, za který se platí životem, už neudělám. Nikdy
Horydoly v médiích 2020

Horydoly v médiích 2020

Horydoly spolupracují s ostatními médii na tématech, které se týkají především outdoorových aktivit a turistického ruchu. Přinášíme jejich výběr.
Čechůň, zastrčená skalka Jizerských hor

Čechůň, zastrčená skalka Jizerských hor

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK Další díl vzpomínek na devadesátá léta nás přivádí do Jizerských hor. Našli jsme tam skálu, o které jsme se původně domnívali, že je to Skrytá věž. Pak jsme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Síla komunit - přednáška Impact Hub - online 26.4. 19:30
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 1.5.
Etapák - koloběžky Louňovice 6.-9.5. 6.5.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Noční běh Valachy Velké Karlovice 8.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.

Diskuse

cdzcs bigvalue shop, 23.4.2021 14:19, 120 příspěvků
cdzcs Antivirua support, 23.4.2021 14:09, 120 příspěvků
cdzcs Riveraman, 23.4.2021 14:06, 120 příspěvků
webovka Micheal, 22.4.2021 14:32, 120 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 19:19, 5 příspěvků
Grafy Michael Beranek, 20.4.2021 19:04, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 15:08, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 11:02, 5 příspěvků
Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27