Srbsko: jasná jednička ve středu Čech

Srbsko: jasná jednička ve středu Čech
Srbsko, Alkazar. Slaňuje Pamela.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

V zimě odjíždějí čeští horolezci trpět do ledových alpských a tatranských stěn, anebo se uchylují na vyhřáté skalní stěny ve Španělsku. A ti zbylí jedou na víkend do Srbska. Podívejte se, jaké cesty doporučuje pražská horolezkyně Eva Kavková.

Jak na to

K přírodě se chovejte slušně
Správa chráněné oblasti Český kras, do jejíž působnosti srbské skály spadají, nemá námitky proti celoročnímu lezení. Vyžaduje jen jedno – slušnost k přírodě. Znamená to, že se nedolézá až na temena skal, kde roste nejvíce vzácných rostlin, ale sestupuje se slaněním z posledních skob a kruhů.

Nerozdělávají se ohně ani se nebivakuje ve štolách či jeskyních, k tomu je vyhrazeno neplacené tábořiště v lomu Alkazar. Podzemí je od podzimu do jara domovem několika druhů netopýrů. Odskočit si lze samozřejmě do křoví, ale nikdo by po vašem odchodu neměl poznat, co jste tam dělali. Že všechny odpadky odnesete s sebou, je samozřejmé. Stejně tak pokud narazíte při lezení na netopýry, ptáky či jejich hnízda, okamžitě slaňte a pokud možno to oznamte ochranářům.

Průvodce
Nejnovější průvodce je Petr Resch: Český kras a okolí. Xerografia, Dobříš 2000. Dá se použít i starší, ale spolehlivý Karel Žák: Srbsko. Alpy a hory, Lysá nad Labem 1992. Internetový průvodce: Lezec

Doprava
Vlakem do Srbska na trati Praha – Plzeň. Na nádraží si nezapomeňte koupit zpáteční jízdenku, neboť jízdné tak přijde podstatně levněji než normálně. Z Prahy až do Radotína platí průkazka na městskou hromadnou dopravu, zbytek doplaťte u pokladny. Chcete-li opravdu ušetřit, jeďte autobusem ze Zličína do Mořiny nebo Bubovic a pár kilometrů dojděte po turistických cestách. Autem dojedete do Srbska z Prahy přes Dobřichovice a z Berouna přes Hostím.

Přenocování
Pitná voda vyvěrá v bočním údolíčku asi tři sta metrů od lomu Alkazar proti proudu řeky. Tábořit lze za malý peníz v Srbsku u fotbalového hřiště, zadarmo v Alkazaru (tam nelze dojet autem) a na posteli lze přespat v penzionu U Berounky, kde je také oblíbená hospoda s terasou.

Tedy ne že by snad jeli na Balkán, ale odfrčí vlakem do obce poblíž Karlštejna. Čekají je tam totiž jedny z nejlepších vápencových útesů v Česku.

Podzimní i zimní lezení

Skály jsou obrácené k jihu, chráněné proti větru a i v lednu se na nich proto dá občas lézt v triku s krátkými rukávy. Když se vydaří teplý listopadový den, tak je lezení na šedobílých stěnách uprostřed ohnivě rudých a žlutých stromů velkým zážitkem.

Vedou tu čtyři stovky výstupů převážně střední a vyšší obtížnosti, mezi kterými si vyberou pohodoví rekreační lezci i extrémní sportovci. Vydejme se tedy ze Srbska po levém břehu Berounky proti jejímu proudu.

Blážina stěna

Už zdálky vidíme šedavý bílý útes kolmo spadající k řece. Ve výši očí je popsaný názvy horolezeckých cest a jejich obtížnostmi. To je Blážina stěna, první zdolaná skála na Srbsku. Hned na rohu nám padne do oka melodramatické jméno výstupu Ocel a olovo (obtížnost 9). Vede po převislé pravé hraně stěny a demonstruje vývoj horolezeckého sportu. "V roce 1974 jsme to lezli v pohorkách, spoustou skob, viseli jsme při tom v provazových žebříčcích a velmi se báli," vzpomíná jeden ze tří prvovýstupců Ivan Rigel. "Po pětadvaceti letech jsem to zkusil znova a díky kvalitním lezečkám a bezpečnému zajištění novými nýty jsem to vylezl sportovně bez jejich pomoci a dokonce bez velkého strachu."

Horolezectví totiž za tu dobu prodělalo vývoj od tak zvaného technologického lezení pomocí skob a nýtů k volnému sportovnímu lezení, kdy se všechny pomůcky používají jen k zajištění proti případnému pádu.

Vlastina stěna a Štítek

Vydáme-li se od hrany podél skal doprava do lesa, narazíme na kolmou Vlastinu stěnu, mezi jejímiž cestami dominuje Úmrtní list (8), jehož název signalizuje, co si autor o svém prvovýstupu myslel.

O něco lehčí Zimní promedáda (5+) byla oproti tomu zřejmě procházkou. Ještě více v lese je zasunutý oblíbený Štítek se Starou (4) a Jezuitskou (5-) cestou vhodnými pro odpočinkové lezení.

Vrátíme se k vodě a pokračujeme v prohlídce Blážiny stěny. Názvy jako Helter skelter (9+), Nadechnout se a nedýchat (7+), Nervi mi nervy (7+), Linka důvěry (7-), Svátek funebráků (7+), Padák (6) a Boží mlýny (7-) vypovídají o rozpoložení těch, kdo se snažili o první přelez. Mezi nimi vyniká Hej kaskadére! (7-) z roku 1984 od Františka Čepelky. Dodnes se jí bojí i nejlepší, protože tehdejší špičkový horolezec nabyl v Tatrách a Dolomitech tolik morálních sil, že druhou polovinu tohoto výstupu vůbec neodjistil, ačkoliv pád z horní části stěny by znamenal přinejmenším těžké zranění. Není divu, že u této cesty je v průvodcích varující černý křížek.

Barrandova jeskyně

V levé části stěny vede nejstarší a zároveň nejkrásnější výstup Blážina. Stěna končí hlubokým kuloárem, který vede k Barrandově jeskyni. V současné době je do ní zakázáno vstupovat kvůli ochraně netopýrů. Zároveň je to velmi rozumné opatření pro bezpečnost zájemců o sestup, protože hned z vstupem na ně číhají dvacetimetrové propasti, ke kterým vede jako nálevka koridor z mokrého a kluzkého jílu.

Jeskyně je dlouhá tři sta metrů a kromě propastí se brání návštěvě ještě uzoučkými chodbičkami, kterými se lze proplazit jen po břiše. Jeskyňáři tady prostě nesmějí trpět klaustrofóbií.

Následuje poněkud dál od vody stěna Kotlů nazvaná podle dvou výrazných prohloubenin v horní části, kterou nelze na zimu pro její lámavost doporučit. Mineme i výrazně barevné skály Růžového abri, kde je lezení zakázáno, a ocitneme se pod štíhlou bílou skálou Pupek.

Lezení na Pupku s americkým nadhledem

Tady se v roce 1982 odehrála zásadní událost, která později nepřímo umožnila již zmiňovanému Ivanu Rigelovi překonat Ocel a olovo čistě bez pomoci skob stejně jako tisícům jiných lezců všechny zdejší cesty.

Tehdy přijel do Srbska špičkový americký lezec Mark Wilford a nechal si ukázat nejtěžší cestu Šelem brumlíkovitých (dnes 8). "Na nástupu nenašel problém, krok u kruhu zdolal čistě a místo traverzu pokračoval přímo," napsal očitý svědek Petr Ulrich do časopisu Minihory.

Onen ležérně zmíněný krok u kruhu však hrál největší roli pro dalších dvacet let lezení v Českém krasu. Do té doby ho nikdo nebyl schopen udělat bez přítahu za zmíněný kruh. Wilford ukázal, že to jde. Tím se spustila lavina čistého přelézání cest, které se do té doby lezly jen po skobách. Poslední taková hákovačka byla přelezena shodou okolností v roce 1991 také na Pupku a jmenuje se Big Ben (9).

Od té doby je ostudou chytit se skoby, nýtu nebo kruhu a tvrdit, že cesta je přelezena. Pokládá se to za nesportovní a neetické, protože použitím technologie nedáváme skále šanci, aby nás porazila ve férovém souboji.

V horní části Pupku nad jasně viditelnou policí vede v převislých plotnách současný nejtěžší výstup v Českém krasu zvaný Nanebepění (10). K absolutní světové špičce tak chybí ještě dva stupně.

Alkazar je rájem průměrných

Od Pupku přejdeme potok Kačák po lávce a mezi domy zvanými V Kozle projdeme do dvou obrovských amfiteátrů lomu Alkazar, které dělí vysoký a předsunutý Malý Matterhorn. Velký Matterhorn připomínající tvarem svého švýcarského jmenovce uzavírá lom zleva.

V pravém amfiteátru lezou především místní znalci, protože skála v něm není všude úplně pevná. Na Malém Matterhornu hlavně začátečníci. Jako stvořené jsou pro ně cesty zvané Turistická (4+), Stará (4) a Bazénový trik (4). Nechejte si je ovšem vylézt nejprve někým zkušenějším, protože se na nich prvolezec nemůže zajistit proti pádu a jediný chybný krok znamená desítky metrů dlouhý pád.

V levém amfiteátru jsou pro adepty lezeckého sportu vhodné ještě zprava doleva Železitá (5+), Belinčiny skopičiny (4) a Sestupovka (2) se spoustou nových pevných skob. Ve střední obtížnosti pátého až sedmého stupně jsou tu desítky cest nasázených po dvou metrech od sebe.

Na Velký Matterhorn vede zprava impozantní Jižní hrana (5+) vysoká přes padesát metrů a zajímavý Traverz (4) celou stěnou po lehké a dobře zajištěné polici.

Lesklé skoby zaručují bezpečí

Ačkoliv lezci někdy mluví o lehkých, bezpečných a dobře odjištěných cestách, myslete vždy na to, že horolezectví je nebezpečný sport. Během výstupu vám uklouzne noha, neudržíte se na chytu nebo špatně zapnete lano do karabiny a na neštěstí je zaděláno.

Co potom v cestách, kterým se v hantýrce přezdívá vraždy nebo pomníky. Tam se prostě udělat chyba nesmí. V Alkazaru navíc přistupuje nebezpečí ze špatných jistících nýtů. Prvovýstupci tu totiž mnohdy místo normovaných skob a kruhů zatloukali do skály rezavějící šrot. Důkazem je každoročně několik vytržených nebo zlomených nýtů během nevinných krátkých pádů a následné dopady na zem. Aspoň jednou za rok v Srbsku místo lékařů zasahuje pohřební služba.

Důvěryhodným znakem relativně bezpečné cesty v Srbsku je řádka lesklých skob zalepených do skály. Na ty ostatní se raději zeptejte zkušenějších spolulezců.

Nejoblíbenější cesty Evy Kavkové

Hare Kršna 5 (Alkazar, Malý Matterhorn)

Cesta začíná z předskalí nejvíce vysunutého jako zobák do lomu. Středem stěny vede jasná linie stříbrných skob zalepených do vápence. Lezeme od jedné k druhé přes krátké plotničky s malými, ale pevnými chyty. Výstup končí na polici se třemi masivními kruhy, od kterých je nutné slanit. Pozor, délka slanění je třicet metrů a většina lan přeložených na polovinu má jen pětadvacet metrů! A ještě jedna perlička: Malému Matterhornu se někdy říká Homole.

Eva: "Supercesty v Srbsku už nejsou, protože vápenec je oklouzaný od desítek lezců, kteří tu tráví víkendy a v poslední době i všední dny. Moje nejoblíbenější je přesto stále hodně lezený dlouhý výstup s krásným rozhledem. Jeho autor Míla Pletánek ho nazval poněkud bizarně Hare Kršna, Kršna, Kršna… a teprve až odříkáte celou mantru, dopracujete se ke konci jména výstupu. S sebou nepotřebujete nic než pět karabin na zapínání lana do zcela spolehlivých skob a jednu na štandování ke slaňovacímu kruhu nahoře na podvrcholové polici široké asi půl metru. Je odtud překrásný výhled do kaňonu Berounky. Nedivím se proto kamarádům, kteří tu jednou v lednu bivakovali."

Přes přílep 5 (Alkazar, levý amfiteátr)

Mezi dvěma zabetonovanými štolami ve spodní etáži levé části lomu podél dlouhého skalního odštěpu přes pět vrtaných skob na horní hranu stěny. Návrat vede pohodlným slaněním.

Eva: "Lehká a hezky odjištěná cesta si nachystala nejtěžší a nejzajímavější místo až těsně pod vrchol. Problémem je, že tam občas hnízdí netopýr. Cestu sice Miroslav Sládek přelezl teprve v roce 1991, ale klíčový kamenný přílepek už trochu duní a možná se časem odporoučí i s některým lezcem k zemi."

Blážina cesta 5 (Blážina stěna)

V levé části stěny se nastupuje přímo z frekventované turistické cesty do obtížné plotny. Podél odštěpu se leze pod převis (kruh), přes něj doleva do spáry a pod mohutný černý převis (smyčka) a ručkováním doprava na prostornou polici ke stromu (slaňovací kruh). Od něho stoupáme kolmou trhlinou, která se za pár metrů položí a změní na úzkou lávku, která nás dovede na travnatou plošinku (další slaňovací kruh). Vysoká stěna se slaňuje nadvakrát. Cestu z roku 1944, stejně jako celou skalní stěnu, pojmenoval legendární František Kutta po neméně legendární Bláže Karasové. Oba jsou dnes považováni za hrdiny válečného a poválečného lezení v Českém krasu, na Suchých skalách u Turnova a ve Vysokých Tatrách.

Eva: "Spodek cesty je sice oklouzaný, ale jinak mi výstup přišel docela rozmanitý. Dole se stoupá plotnou, výše pomáhá už jen tření podrážek o skálu, následuje menší převísek a nejzajímavější je lezení nad policí."

Doporučené vybavení

Lano 50 m7x expreska, lezečky, 3x karabina s pojistkou, jistítko, friendy a vklíněnce, šťáradlosmyčky, magnézium, přilbahrudní a sedací úvazhorolezecký průvodcelékárničkaoutdoorový mobilchytré hodinkybatoh, nůž, trekové boty na přístupnepromokavá bundačepicebunda softshellfunkční trikoponožkybatoh 30 l, jídlo a v zimě horké pití v termosce. Pro pozdní návrat není od věci čelovka. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá kompaktní fotoaparát.

 

Horydoly.cz Český kras pro horolezce na HORYDOLY

Horské výstupy v Českém krasu

Srbsko: Jasná jednička ve středních Čechách

Srbsko: Traverz stěnou Matterhornu v Alkazaru

Srbsko: Lezecký park Alkazar

Srbsko: Lezení slepých v Alkazaru

Srbsko: Ledopády v Alkazaru a Srbsku

Srbsko: Šanův kout nabízí klid

Srbsko: Rajbasové lezení na Plotně

Svatý Jan: Křížová cesta v zimě

Svatý Jan: Zimní bivak v Křížové cestě

Svatý Jan: Poslední slanění Křížovou stěnou

Svatý Jan: Dušičková stěna - Kamarádi z Tour Ronde

Svatý Jan: Dušičková spára (psycho) a Dušičková spára (Kutta)

Svatý Jan: Stěna Za klášterem - O strach postaráno

Svatý Jan: Svatojánská kobylka

Řevnice: Křehké lezení na Černé skále

Praha: Hlubočepské plotny 1 a Hlubočepské plotny 2

Praha: Velký kout v Hlubočepech

Praha: Historie horolezectví v Hlubočepech

Praha: Šikmá stěna v Radotínském údolí

Praha: Zubák v Radotínském údolí

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Vyber nejolestenejsich hruz
Jezuitská tam je :-)
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 8.11.2005 01:35
Reaguj
Vyber nejolestenejsich hruz
Jesta tam chybi Jezutska na Stitek a Helencina na Pupek. Kdo nechce lestenej mramor, at zkusi Cestu pro kamarady. Je trohu na jatra, ale neoklouzana.
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 7.11.2005 15:58
Reaguj
lezeni
je to technicky lezeni, ne technologicky. a ohledne lesklejch borhaku - alkazar, levy amfiteatr, uz nevim co to bylo za cestu, ale neco spis uprostred a v hornich partiich ne moc oklouzano. dolezu - 2 dobiraci borhaky, jeden starsi, jeden hezky nerez... Kam "byste to cvakli" - hezky novy nerez? Chyba lavky, probrousenej od rybaru co si neumi hodit lano pres sroubovku NA PULKU prumeru "dratu" ze kteryho borek je...
  • Autor uplne jinej martin
  • Datum a čas 1.11.2005 20:37
Reaguj
Re: Blážina cesta
Děkujeme, opraveno.
Reaguj
Blážina cesta
neni za 3... ikdyz to zadnej extrem neni.
  • Autor pepan
  • Datum a čas 1.11.2005 11:21
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na devadesátikilometrové... celý článek

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

Zima a Vánoce v Poličském muzeu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Jágr nebo Pastrňák?

Jágr nebo Pastrňák?

OUTDOOR V KOSTCE Za pár měsíců začne zimní olympiáda. Mnozí z nás zasednou k televizi či před monitor počítače a budou napjatě sledovat výkony našich sportovců. A fandit! Každý podle svého gusta. Disciplín, ve kterých máme
Markus Eder unveils The Ultimate Run from Zermatt peaks

Markus Eder unveils The Ultimate Run from Zermatt peaks

Italian tackles extreme powder, ice caves, castles and crevasses in the Alps.
Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice je hřeben mezi Jabloncem a Tanvaldem. Pro horolezce je vstupní bránou k dobrodružnému lezení v Jizerských horách. Žula je zde přívětivá, pevná a chytovatá.
Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

RIVER GUIDE Nízké a studené podzimní slunce svítí do očí celý den. Plujeme po Vltavě ze Štěchovic na Slapy a zpět. Hluboko pod nám kdysi tekly divoké Svatojánské proudy. Pádlujeme po klidné
Život v dodávce

Život v dodávce

RECENZE Po absolvování roku bydlení na cestách v Dodynce s přítelkyní Barborou a psem Samuelem autor zasedl a sepsal tuto knihu. Je to cestopis hlavně po evropských zemích, i když zavítá i do Maroka. Především ukazuje, že

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 27.11.-3.1. 27.11.
Konec lezení v Adršpachu
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 30.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Himálaje - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší P. Bičíková 30.11. 18:00
Bystrická dolina - konec lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 1.12.
Pražská stovka Milín 3.-5.12. 3.12. 18:00
Mikulášská Orlice Perná   4.12.
Mikulášska jazda Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 4.12.
Winter Skyrace Ještěd Běh 4.12.
Zámecký okruh - otužilci Choceň, Tichá Orlice   4.12. 13:00

Diskuse

Fňuky fňuk ... Horydoly - Andrea Černá, 30.11.2021 1:08, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Lukas B., 29.11.2021 20:19, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 29.11.2021 8:09, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 21:01, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Kuba Turek, 28.11.2021 12:16, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 10:36, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Barča, 28.11.2021 10:19, 9 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Kuba Turek, 28.11.2021 0:45, 9 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Barča, 27.11.2021 23:02, 9 příspěvků
Brezina To je síla, 26.11.2021 11:27, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23
Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36