Křížová cesta nad klášterem

Křížová cesta nad klášterem
SDÍLEJ:

Nehezčí klasika daleko široko od Prahy vede ve Svatém Janu. Řeč je o horolezeckém výstupu nazvaném Křížová cesta. Tři lanové délky nás vyvádějí z lesa do jeskyně, pokračujeme vzdušným traverzem a končíme u velkého kříže na nejlepší vyhlídce Českého krasu.

Jak na to

Horolezecké průvodce

Resch Petr: Český Kras a okolí. Dobříš, Xerografia 2000.

Sedláček, Pletánek, Dražský: Horolezecký průvodce Svatého Jana pod Skalou u Berouna. Svatý Jan, Horolezecký oddíl, cca 1997.

Žák Karel: Srbsko. Praha, Alpy 1992.

Doprava

Vlakem z Prahy nebo Berouna do Srbska či Vráže a odtud pěšky po turistických značkách do Svatého Jana pod Skalou. Příměstský autobus jezdí přímo do Svatého Jana. Autem po dálnici do Loděnice a dále do Svatého Jana ke klášteru, kde se dá bezplatně parkovat.

Jídlo a pití

Pitná voda je v prameni Ivanka vytékajícím zpod kláštera. Najíst se lze v bývalé škole  směrem na Hostím a v soukromé hospůdce směrem na Sedlec. Obě jsou vzdálené od kláštera jen pár set metrů. 

Doporučené vybavení

dvojité lano 50 m (kvůli slanění)

přilba

lezečky

8 expresek

3 karabiny

slaňovací a jistící brzda

2 prusíky

magnézium

základní sada vklíněnců

4 smyčky

(v zimě velmi teplé oblečení, čelovka a termoska s horkým čajem)

Na Křížovou cestu máte už jen pár dní, protože lezení je tu povolené od července do konce roku. Ve jeskyních pod Křížem totiž hnízdí výr.

Jestli to nestihnete do Silvestra, máte až do příštího roku utrum. My si ji vylezli jako vánoční dárek.

Sestup

Sestup vede slaněním, nebo pěšky nejprve údolíčkem za informační tabulí a poté doleva po skalní lávce pod skalní stěnou.

Slanění začíná pod Křížem pár metrů za zábradlím u dvou borháků. Podél skály a později vzduchem do jeskyně (na konci lana udělat bezpečnostní uzel!). Ze dvou borháků až na zem. Obě slanění měří přibližně 30 m, je tedy nanejvýš vhodné použít delší lano, nebo dvě poloviční.

Křížová 5+ (též uváděno 6-)

Křížová cesta má několik variant. Nejčastěji se dnes leze logická linie cestou prvovýstupců Störe - Metzner z roku 1943, ve spodní části se využívá Pražská varianta M. Albrecht - J. Gaisl z roku 1962.

Vlevo od spádnice největší jeskyně nepevnou skálou k jeskyňce. Přes ní (nýt) do šikmého plotnovitého vhloubení a jím stále šikmo vpravo vzhůru (4 borháky) až do jeskyně, kde se poprvé štanduje (kruh vpravo, borháky vlevo).

Doprava na hranu (skoby) a traverzem doprava pod převisy (hodiny) a na závěr přímo vzhůru na druhou štandovací poličku (kruh). Zleva do díry (skoba, vklínenec) a dalším traverzem doprava po liště až do míst, kde se dá vylézt po kolmých skálách do zarostlého terénu (smyčky, vklíněnce) a ke kříži.

Pražská varianta 5+

Popsaná Pražská varianta byla původně vylezena pomocí skob od jeskyňky vzhůru a poněkud doleva od současné trasy podél borháků. Lezlo se rukama podél trhliny, do které byly zasazeny skoby, vklíněnce a smyčky.

Stará německá varianta 4

Cesta prvovýstupců. Z balonku pod jeskyňkou se leze doleva po šikmé polici. V místě, kde zaniká, napojuje se na ní šíkmá police doprava. Mezi nimi musíme překonat dva metry kolmé skály. Traverzujeme přes další jeskyňku doprava do vhloubení Pražské varianty. Německá varianta prvovýstupců je jednodušší, než Pražská varianta, ale jištění v rozbité skále je problematické.

Berounská varianta 5+

První české opakování Křížové cesty narovnalo vršek nad velkou jeskyní. A. Černík, M. Lev, J. Schmidt a M. Schüller lezli v roce 1943 od druhého stanoviště doleva nad velkou jeskyni a pokračovali vhloubením vzhůru (skoby) až ke Kříži. Skála je dobře vrstvená a ve spárách drží vklíněnce.

Plzeňská varianta 9 (4 A3)

Levou částí jeskyně stále vzhůru (skoby, nýt, borhák a kruh). Prvovýstup technicky vylezli J. Benetka a J. Zalabák v roce 1971.

Střecha Čech 7+

Pod stropem jeskyně (dva kroužky) vzhůru do Berounské varianty. Prvovýstupci M. Pletánek a J. Husek v roce 1988 nazvali tuto variantu Klouby z těla ven.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: Pěkné.
Slečna Kamča verifikuje, že nejkrásnější vyhlídka je z Čertových skal u Černolic, střední věž, 0,56m SSV od nejvyššího bodu, 16. ledna v 15:41:23
 • Autor Dag
 • Datum a čas 28.12.2007 08:28
Reaguj
Re: Re: Pěkné.
Tohle není rejpání, fakt ne. :-) Nejty a dobrý skoby ve mně vyvolávají podobné pocity, jako odjištěný revolver. To jsou ovšem traumatické zážitky z dětství, dospělosti, středního věku... Už jsem tu kolekci tutových skob a parádních nejtů, sestavenou z toho, co jsem osobně urval a vyrval (pády, odsednutím, ulomením holou rukou), částečně rozdal, ale furt jich je nějak moc.
"Ty vole! ty jsi zničil jediný tutový jištění!" řval na mne jednou spolulezec v Tatrách a také v záchvatu hysterie, když jsem cukl za skobu a ta mi zůtala v ruce. Před tím sloužila jak štand a jí jištěný jsem dobíral. :-)
Některé svatojánské... já bych do nich padat nechtěl.
 • Autor Dag
 • Datum a čas 25.12.2007 09:39
Reaguj
Re: Re: Re: Pěkné.
Mé dítko, když bylo malé, říkávalo, o všech, že jsou nejoblíbenější. Ten, ten, onen, všichni byli nejoblíbenější. Což mi přijde logicky správnější a demokratičtější, než si vybírat jen jeden objekt.
Koneckonců, nejvíc milujeme tu, která je zrova tady a ještě víc tu, která je zcela nedosažitelná. Myslím lezecký objekt! Jak jinak!
Nejkrásnější výhled je také z Černolic (ovšem!) Z Babky, Kotýz (to ale je fakt nádhera)... hele, já s zeptám svých nevidomých spolulezců, ať to rozštípnou, kterej ten nejkrásnější je ještě krásnější.
 • Autor Dag
 • Datum a čas 25.12.2007 09:06
Reaguj
Re: Re: Pěkné.
Ze všech těch superlativů jeden Křížová cesta určitě nesplňuje, a to nejlepší výhled.Daleko lepší a krásnější výhled nabízí Dušičková cesta na Dušičkové stěně. Proč? Mein Gott, to je přeci jasné, protože z Dušičkové stěny je vidět ten pěknej Sv.Jan, zatímco ze Sv.Jana vidíme tu hnusnou Dušičkovou stěnu.Veselé Vánoce!
 • Autor TomasK
 • Datum a čas 24.12.2007 23:09
Reaguj
Re: Re: Pěkné.
1) Každýmu třeba nepřijde nejhezčí. Ale to je fuk. Mě to označení rozhodně neuráží. :)
2) Množství smyček... jsem úchyl, já jich spotřebuju hodně. Pokud je mám, někdy je zapomenu a nemám ani jednu. :) Odsedávku nemám, použiju smyčku(y), Zrovna v tyhle cestě měla Helena přiochrnutou ruku, tak jsem jí tam nechával smyce na A0, Na další nosím matroš... :-) Já to lezl nějak asi dávno, moc železa tam nebylo, nebo jsem ho přehlídl, nebo jsem mu nevěřil. Já mu moc nevěřím. Těm lokrům ale také ne. :-)
 • Autor Dag
 • Datum a čas 24.12.2007 13:04
Reaguj
Re: Pěkné.
1) Znáš hezčí cestu v Českém krasu a okolí? V krásnějším prostředí? S lepším výhledem? Romantištější, vznosnější....? 2) Nutná smyčka už je jen jedna - na hodiny v druhé délce těsně za traverzem, nutný středně velký vklíněnec už je potřeba také jen jeden - do pevného hnízda nad druhým štandem (otestováno cca desetimetrovým pádem). Jinak jsou všechno borháky, nýty a dobré skoby).
Reaguj
Pěkné.
Zase ty superlativy! Nej, nej... nejlepší výhled v Českým krase je od nás z okna! Tak! :-) Ale je opravdu pěkná.Teda, já si myslim, že v tom doporučeném, ještě na zimu, by to mg být ani nemuselo, ale když zahřeje, tak co by ne. :-)Leč, přidal bych smyček. Krom jiného, do toho lokroviště bych raději dával je, než klínky. které jsou na trhání skál experti.
 • Autor Dag
 • Datum a čas 24.12.2007 09:49
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Ferratysti na Facebooku, dejte si pozor!

Ferratysti na Facebooku, dejte si pozor!

S Michalem Šedkem aka Náčelníkem, neboli správcem facebookové skupiny Ferratysti jsem se zúčastnila lezecké akce na feráty v Dolomitech. Ve skupině 12 lidí včetně nováčků lezl bez helmy a pouze s odsedkou. Očekávala bych... celý článek

Severní převis v Černolicích

Českými mistry v lezení na rychlost jsou Khaibullin a Cibulková

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy
Kam nelézt 2021

Kam nelézt 2021

VYSOČINA Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Stráník vylezl 4. místo v Moskvě

Stráník vylezl 4. místo v Moskvě

Martin Stráník dolezl na 4. místě na Mistrovství světa v Moskvě. V disciplíně lezení na obtížnost soutěžila prakticky celá světová špička s výjimkou Adama Ondry.
Beal Tract Up vraťte, jinak se můžete zabít!

Beal Tract Up vraťte, jinak se můžete zabít!

Beal okamžitě vyřazuje z používání, prodej a výroby horolezeckou pomůcku Tract Up. Má sloužit jako upínacího zařízení na záchranné a nouzové operace na lyně ve výškách.
Plasierkletterei v Rakouslandu

Plasierkletterei v Rakouslandu

AKTUALIZACE Přináším tip na nějaké to polezení v Horním Rakousku, z Prahy pouhých 320 kilometrů a něco nad čtyři hodiny jízdy, a v Českých Budějovicích by chtěl žít každý, páč je to po cestě.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Caravaning - veletrh Brno, BVV 21.-24.10. 21.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 22.-30.10. 22.10.
Zavírání Skaláku Sedmihorky, Koupák Horolezecká brigáda 23.10. 09:00
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
Uzavření chodníků v Tatrách Vysoké, Západní a Belianské Tatry Vstup do dolin povolen 16.6.-31.10. 31.10.
Konec pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 31.10.
Orientační běh pražských horolezců Bedřichov 12.-13.11. 12.11.
Obzory - cestovatelský festival Praha, Filozofická fakulta 13.-14.11. 13.11.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 17.-21.11. 17.11.
Horolezecká fotografie - výstava Turnov, Muzeum Českého ráje 16.9.-17.11. Fotografoval Karel Vlček 17.11.

Diskuse

Odvaha nic netušících Nobody, 22.10.2021 14:34, 3 příspěvky
Odvaha nic netušících Xyz, 22.10.2021 13:46, 3 příspěvky
Jak se ten svět mění. Kuba Turek, 22.10.2021 11:16, 4 příspěvky
Jak se ten svět mění. Kuba Turek, 22.10.2021 11:12, 4 příspěvky
Jak se ten svět mění. Michael Beranek, 22.10.2021 9:31, 4 příspěvky
HB Jiří Marszalek, 21.10.2021 20:16, 28 příspěvků
Odvaha nic netušících Nobody, 21.10.2021 12:19, 3 příspěvky
Má to cenu? IvanN, 21.10.2021 1:11, 4 příspěvky
TDMB Pivoň, 19.10.2021 12:48, 2 příspěvky
Island Šlojíř, 19.10.2021 11:31, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Caravaning Brno Horydoly , 20.10.2021 13:25
Festival otevřených sklep... Horydoly , 11.10.2021 13:14
Caravaning Brno - doprovo... Horydoly , 7.10.2021 0:20
Od nevidím do nevidím Horydoly , 5.10.2021 23:24
Caravaning Brno 21.-24.10. Horydoly , 5.10.2021 17:04
Nesprávné testování klien... Horydoly , 4.10.2021 1:25
Concorso d'Eleganza Villa... Horydoly , 29.9.2021 16:00
Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04