Křížová cesta nad klášterem

Křížová cesta nad klášterem
Bart.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Nejhezčí klasika daleko široko od Prahy vede ve Svatém Janu. Řeč je o horolezeckém výstupu nazvaném Křížová cesta. Tři lanové délky nás vyvádějí z lesa do jeskyně, pokračujeme vzdušným traverzem a končíme u velkého kříže na nejlepší vyhlídce Českého krasu.

Křížová cesta nad klášterem
Kuba slaňuje od kříže ke klášteru. Svatý Jan pod Skalou.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Horolezecké průvodce

Resch, Sika: Český kras 2022
Resch: Český kras a okolí 2000
Sedláček, Pletánek, Dražský: Horolezecký průvodce Svatého Jana pod Skalou cca 1997
Žák: Srbsko 1992

Doprava

Vlakem z Prahy nebo Berouna do Srbska či Vráže a odtud pěšky po turistických značkách do Svatého Jana pod Skalou. Příměstský autobus jezdí do Svatého Jana. Autem po dálnici do Loděnice a dále do Svatého Jana ke klášteru, kde se dá bezplatně parkovat.

Jídlo a pití

Pitná voda je v prameni Ivanka vytékajícím zpod kláštera. Najíst se lze v Obecné škole (Svatý Jan) a U Krobiána (Hostím).

Doporučené vybavení

Lano 2x50 m, 8x expreska, lezečky, 3x karabina se zámkem, jistítko, vklíněnce, friendy, šťáradlo, smyčky, helma, hrudní a sedací úvaz, magnézium, 2x prusik, horolezecký průvodce, lékárnička, outdoorový mobil, chytré hodinky, batoh, nůž, trekové boty na přístup. V zimě nepromokavá bunda, čepice, bunda softshell, funkční triko, ponožky, jídlo a horké pití v termosce. Na pozdní návrat není od věci čelovka. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá kompaktní fotoaparát. Nezapomeňte peníze na dopravu, doklady a pojištění.

Na Křížovou cestu máte už jen pár dní, protože lezení je tu povolené od července do konce roku. V jeskyních pod Křížem totiž hnízdí výr.

Jestli to nestihnete do Silvestra, máte až do příštího roku utrum.

Sestup

Sestup vede slaněním, nebo pěšky nejprve údolíčkem za informační tabulí a poté doleva po skalní lávce pod skalní stěnou.

Slanění začíná pod Křížem pár metrů za zábradlím u dvou borháků. Podél skály a později vzduchem do jeskyně (na konci lana udělat bezpečnostní uzel!). Ze dvou borháků až na zem. První slanění měří 25 m a druhé slanění 30 metrů, je tedy nanejvýš vhodné použít delší lano, nebo dvě poloviční.

Křížová 6 (též uváděno 5+ nebo 6-)

Křížová cesta má několik variant. Nejčastěji se dnes leze logická linie cestou prvovýstupců Sedlak, Stöhr, Metzner (DAV Zweig Prag) z 8. srpna 1940.

Ve spodní části se využívá Pražská varianta Miloš Albrecht - Jiří Gaisl z roku 1962.

Vlevo od spádnice největší jeskyně nepevnou skálou k jeskyňce. Přes ní (nýt) do šikmého plotnovitého vhloubení a jím stále šikmo vpravo vzhůru (4 borháky) až do jeskyně, kde se poprvé štanduje (kruh vpravo, borháky vlevo).

Svatý Jan pod Skálou, Křížová cesta.

Doprava na hranu (skoby) a traverzem doprava pod převisy (hodiny) a na závěr přímo vzhůru na druhou štandovací poličku (kruh). Zleva do díry (skoba, vklínenec) a dalším traverzem doprava po liště až do míst, kde se dá vylézt po kolmých skálách do zarostlého terénu (smyčky, vklíněnce) a ke kříži.

Svatý Jan pod Skálou, Křížová cesta.

Pražská varianta 5+

Popsaná Pražská varianta byla původně vylezena pomocí skob od jeskyňky vzhůru a poněkud doleva od současné trasy podél borháků. Lezlo se rukama podél trhliny, do které byly zasazeny skoby, vklíněnce a smyčky.

VIDEO: Křížová cesta ve Svatém Janu pod Skálou

Stará německá varianta 4

Cesta prvovýstupců. Z balkonku pod jeskyňkou se leze doleva po šikmé polici. V místě, kde zaniká, napojuje se na ní šíkmá police doprava. Mezi nimi musíme překonat dva metry kolmé skály. Traverzujeme přes další jeskyňku doprava do vhloubení Pražské varianty. Německá varianta prvovýstupců je jednodušší, než Pražská varianta, ale jištění v rozbité skále je problematické.

Svatý Jan pod Skálou, Křížová cesta.

Berounská varianta 5+

První české opakování Křížové cesty narovnalo vršek nad velkou jeskyní. Arnoš Černík, M. Lev, J. Schmidt a M. Schüller lezli v roce 1943 od druhého stanoviště doleva nad velkou jeskyni a pokračovali vhloubením vzhůru (borháky) až ke Kříži. Skála je dobře vrstvená a ve spárách drží vklíněnce.

Svatý Jan pod Skálou, Křížová cesta.

Plzeňská varianta 9 (4 A3)

Levou částí jeskyně stále vzhůru (skoby, nýt, borhák a kruh). Prvovýstup technicky vylezli J. Benetka a J. Zalabák v roce 1971.

Svatý Jan pod Skalou.

Střecha Čech 7+

Pod stropem jeskyně (dva kroužky) vzhůru do Berounské varianty. Prvovýstupci M. Pletánek a J. Husek v roce 1988 nazvali tuto variantu Klouby z těla ven.

VIDEO Slanění podél Křížové cesty

Horydoly.cz Lezení ve Svatém Janu pod Skálou

Kamarádi z Tour Ronde a O strach postaráno

Dušičková stěna 

Dušičková spára

Křížová stěna

Svatojánská Kobylka

Horské výstupy v Českém krasu

František Kutta - legendární horolezec

Poslední slanění ve Svatém Janu pod Skálou


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Babka Bezvel Bílý kříž 

Bořeň Dvojspára Západní hřebenovka Doporučené výstupy

Černá skála u Řevnic 

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Panikář Severní převis Severní komín Tři převisy Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Slepucha u Černolic Slepucha Kvílení

Českosaské Švýcarsko Falkenstein Schusterweg Falkenstein Kotzwand Gans Gühnekamin Lokomotive Hunskirche Alter Weg Mönch Uferweg Oybin PolensprungPevnostRauhe Zine Blockweg Talwächter Schusterweg

Český kras Křížová cesta

Český ráj Hruboskalsko III Hruboskalsko Daliborka Suché skály hřebenovka

Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory Choustník

Jizerské hory Černá Studnice Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Horní Hlídač Koutu Hrabivá cesta Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán Malý Jezdec Normální cesta

Káčov Klepec Klobouček Kokořínsko U Nedvězí Konstantinovy lázně Kotek Kozelka spárokomíny Kozí vrch Kreutzberk Luž Mrtnická skála Ondřej u Zábrdky

Lužické hory Oybin skryté věže pod Oybinem Jonsdorf Bílý potok Smrtka

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Děšťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník

Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení Catching the Train

Strašín u Rokytky Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Švédské skály Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník Žabka u Zábrdky

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice

Labské pískovce Bielatal V-VII Bieletal IV-V Rájec Blíženci Západní spára Tisá Solivá

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: Pěkné.
Slečna Kamča verifikuje, že nejkrásnější vyhlídka je z Čertových skal u Černolic, střední věž, 0,56m SSV od nejvyššího bodu, 16. ledna v 15:41:23
 • Autor Dag
 • Datum a čas 28.12.2007 08:28
Reaguj
Re: Re: Pěkné.
Tohle není rejpání, fakt ne. :-) Nejty a dobrý skoby ve mně vyvolávají podobné pocity, jako odjištěný revolver. To jsou ovšem traumatické zážitky z dětství, dospělosti, středního věku... Už jsem tu kolekci tutových skob a parádních nejtů, sestavenou z toho, co jsem osobně urval a vyrval (pády, odsednutím, ulomením holou rukou), částečně rozdal, ale furt jich je nějak moc.
"Ty vole! ty jsi zničil jediný tutový jištění!" řval na mne jednou spolulezec v Tatrách a také v záchvatu hysterie, když jsem cukl za skobu a ta mi zůtala v ruce. Před tím sloužila jak štand a jí jištěný jsem dobíral. :-)
Některé svatojánské... já bych do nich padat nechtěl.
 • Autor Dag
 • Datum a čas 25.12.2007 09:39
Reaguj
Re: Re: Re: Pěkné.
Mé dítko, když bylo malé, říkávalo, o všech, že jsou nejoblíbenější. Ten, ten, onen, všichni byli nejoblíbenější. Což mi přijde logicky správnější a demokratičtější, než si vybírat jen jeden objekt.
Koneckonců, nejvíc milujeme tu, která je zrova tady a ještě víc tu, která je zcela nedosažitelná. Myslím lezecký objekt! Jak jinak!
Nejkrásnější výhled je také z Černolic (ovšem!) Z Babky, Kotýz (to ale je fakt nádhera)... hele, já s zeptám svých nevidomých spolulezců, ať to rozštípnou, kterej ten nejkrásnější je ještě krásnější.
 • Autor Dag
 • Datum a čas 25.12.2007 09:06
Reaguj
Re: Re: Pěkné.
Ze všech těch superlativů jeden Křížová cesta určitě nesplňuje, a to nejlepší výhled.Daleko lepší a krásnější výhled nabízí Dušičková cesta na Dušičkové stěně. Proč? Mein Gott, to je přeci jasné, protože z Dušičkové stěny je vidět ten pěknej Sv.Jan, zatímco ze Sv.Jana vidíme tu hnusnou Dušičkovou stěnu.Veselé Vánoce!
 • Autor TomasK
 • Datum a čas 24.12.2007 23:09
Reaguj
Re: Re: Pěkné.
1) Každýmu třeba nepřijde nejhezčí. Ale to je fuk. Mě to označení rozhodně neuráží. :)
2) Množství smyček... jsem úchyl, já jich spotřebuju hodně. Pokud je mám, někdy je zapomenu a nemám ani jednu. :) Odsedávku nemám, použiju smyčku(y), Zrovna v tyhle cestě měla Helena přiochrnutou ruku, tak jsem jí tam nechával smyce na A0, Na další nosím matroš... :-) Já to lezl nějak asi dávno, moc železa tam nebylo, nebo jsem ho přehlídl, nebo jsem mu nevěřil. Já mu moc nevěřím. Těm lokrům ale také ne. :-)
 • Autor Dag
 • Datum a čas 24.12.2007 13:04
Reaguj
Re: Pěkné.
1) Znáš hezčí cestu v Českém krasu a okolí? V krásnějším prostředí? S lepším výhledem? Romantištější, vznosnější....? 2) Nutná smyčka už je jen jedna - na hodiny v druhé délce těsně za traverzem, nutný středně velký vklíněnec už je potřeba také jen jeden - do pevného hnízda nad druhým štandem (otestováno cca desetimetrovým pádem). Jinak jsou všechno borháky, nýty a dobré skoby).
Reaguj
Pěkné.
Zase ty superlativy! Nej, nej... nejlepší výhled v Českým krase je od nás z okna! Tak! :-) Ale je opravdu pěkná.Teda, já si myslim, že v tom doporučeném, ještě na zimu, by to mg být ani nemuselo, ale když zahřeje, tak co by ne. :-)Leč, přidal bych smyček. Krom jiného, do toho lokroviště bych raději dával je, než klínky. které jsou na trhání skál experti.
 • Autor Dag
 • Datum a čas 24.12.2007 09:49
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Starý známý Petřín… zase jinak. Ale Fejfar znovu vyhrál!

Starý známý Petřín… zase jinak. Ale Fejfar znovu vyhrál!

10 ročníků a 7 výher Ondřeje Fejfara. Trail Praha, kopcovitá desítka na Petříně, mu zkrátka patří. I když letos běžel jen dva týdny po nepříjemné operaci. V probouzejícím se jaru si premiéru letošního... celý článek

RunTour v Českých Budějovicích běžely hvězdy i rodiny

Elektrické koloběžky a elektrokola 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Masážní pistole je vhodný nástroj pro horolezce?

Masážní pistole je vhodný nástroj pro horolezce?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Horolezectví je náročný sport, který vyžaduje sílu, vytrvalost a obratnost. Horolezci tlačí svá těla na limity, uchopují se kamenů a šplhají po vertikálních útesech, což může způsobit napětí a bolest jejich
Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Cestování může být velmi drahé – nicméně existují způsoby, které vám pomohou ušetřit peníze. Zde je několik tipů, jak ušetřit peníze na cestování v roce 2023, užít si cestu a nezruinovat rodinný
Škaredý žlab: freeride v Tatranské Lomnici

Škaredý žlab: freeride v Tatranské Lomnici

SKI GUIDE Nejlepší freeridový lyžařský sjezd ve Vysokých Tatrách vede Škaredým žlabem. Převýšení 1300 metrů zdolává vysokohorský traverz, sněhovou stěnu, široký žlab a konečně průjezd lesem.
Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Nejdůležitější turistickou trasou v Krkonoších je hřebenovka Česko-polského přátelství. Začíná pod Tvarožníkem u Vosecké boudy. Vede podél státních hranic, stále na východ, jednou na české podruhé na polské straně, až na Pomezní
Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Telefony Samsung je jedna z nejsilnějších značek na trhu smartphonů. V oboru si stále drží zvláštní postavení.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Sella Ronda - skialp Itálie, Arabba   31.3.
Ples HOSOHOPO Praha, Hlubočepy Horolezecký oddíl Horní Počernice 31.3. 18:30
Den Nahoru a Dolů Špindlerův Mlýn, Medvědín Skialpinismus 1.4.
Začátek pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 1.4.
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.
Sázava - odemykání Týnec 1.4.
Otava - odemykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 1.4. 11:00
Doubrava - odemykání Pařížov 1.-2.4. 1.4.
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.

Diskuse

INU Honza, 30.3.2023 5:49, 1 příspěvek
Vždycky jsem si myslel, ž... Honza, 30.3.2023 5:27, 6 příspěvků
Když nemáte limetku dáte ... Pišišvor, 29.3.2023 15:27, 1 příspěvek
Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražský půlmaraton si v c... Horydoly , 31.3.2023 11:01
Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50