Křížová cesta nad klášterem

Křížová cesta nad klášterem
SDÍLEJ:

Nehezčí klasika daleko široko od Prahy vede ve Svatém Janu. Řeč je o horolezeckém výstupu nazvaném Křížová cesta. Tři lanové délky nás vyvádějí z lesa do jeskyně, pokračujeme vzdušným traverzem a končíme u velkého kříže na nejlepší vyhlídce Českého krasu.

Jak na to

Horolezecké průvodce

Resch Petr: Český Kras a okolí. Dobříš, Xerografia 2000.

Sedláček, Pletánek, Dražský: Horolezecký průvodce Svatého Jana pod Skalou u Berouna. Svatý Jan, Horolezecký oddíl, cca 1997.

Žák Karel: Srbsko. Praha, Alpy 1992.

Doprava

Vlakem z Prahy nebo Berouna do Srbska či Vráže a odtud pěšky po turistických značkách do Svatého Jana pod Skalou. Příměstský autobus jezdí přímo do Svatého Jana. Autem po dálnici do Loděnice a dále do Svatého Jana ke klášteru, kde se dá bezplatně parkovat.

Jídlo a pití

Pitná voda je v prameni Ivanka vytékajícím zpod kláštera. Najíst se lze v bývalé škole  směrem na Hostím a v soukromé hospůdce směrem na Sedlec. Obě jsou vzdálené od kláštera jen pár set metrů. 

Doporučené vybavení

dvojité lano 50 m (kvůli slanění)

přilba

lezečky

8 expresek

3 karabiny

slaňovací a jistící brzda

2 prusíky

magnézium

základní sada vklíněnců

4 smyčky

(v zimě velmi teplé oblečení, čelovka a termoska s horkým čajem)

Na Křížovou cestu máte už jen pár dní, protože lezení je tu povolené od července do konce roku. Ve jeskyních pod Křížem totiž hnízdí výr.

Jestli to nestihnete do Silvestra, máte až do příštího roku utrum. My si ji vylezli jako vánoční dárek.

Sestup

Sestup vede slaněním, nebo pěšky nejprve údolíčkem za informační tabulí a poté doleva po skalní lávce pod skalní stěnou.

Slanění začíná pod Křížem pár metrů za zábradlím u dvou borháků. Podél skály a později vzduchem do jeskyně (na konci lana udělat bezpečnostní uzel!). Ze dvou borháků až na zem. Obě slanění měří přibližně 30 m, je tedy nanejvýš vhodné použít delší lano, nebo dvě poloviční.

Křížová 5+ (též uváděno 6-)

Křížová cesta má několik variant. Nejčastěji se dnes leze logická linie cestou prvovýstupců Störe - Metzner z roku 1943, ve spodní části se využívá Pražská varianta M. Albrecht - J. Gaisl z roku 1962.

Vlevo od spádnice největší jeskyně nepevnou skálou k jeskyňce. Přes ní (nýt) do šikmého plotnovitého vhloubení a jím stále šikmo vpravo vzhůru (4 borháky) až do jeskyně, kde se poprvé štanduje (kruh vpravo, borháky vlevo).

Doprava na hranu (skoby) a traverzem doprava pod převisy (hodiny) a na závěr přímo vzhůru na druhou štandovací poličku (kruh). Zleva do díry (skoba, vklínenec) a dalším traverzem doprava po liště až do míst, kde se dá vylézt po kolmých skálách do zarostlého terénu (smyčky, vklíněnce) a ke kříži.

Pražská varianta 5+

Popsaná Pražská varianta byla původně vylezena pomocí skob od jeskyňky vzhůru a poněkud doleva od současné trasy podél borháků. Lezlo se rukama podél trhliny, do které byly zasazeny skoby, vklíněnce a smyčky.

Stará německá varianta 4

Cesta prvovýstupců. Z balonku pod jeskyňkou se leze doleva po šikmé polici. V místě, kde zaniká, napojuje se na ní šíkmá police doprava. Mezi nimi musíme překonat dva metry kolmé skály. Traverzujeme přes další jeskyňku doprava do vhloubení Pražské varianty. Německá varianta prvovýstupců je jednodušší, než Pražská varianta, ale jištění v rozbité skále je problematické.

Berounská varianta 5+

První české opakování Křížové cesty narovnalo vršek nad velkou jeskyní. A. Černík, M. Lev, J. Schmidt a M. Schüller lezli v roce 1943 od druhého stanoviště doleva nad velkou jeskyni a pokračovali vhloubením vzhůru (skoby) až ke Kříži. Skála je dobře vrstvená a ve spárách drží vklíněnce.

Plzeňská varianta 9 (4 A3)

Levou částí jeskyně stále vzhůru (skoby, nýt, borhák a kruh). Prvovýstup technicky vylezli J. Benetka a J. Zalabák v roce 1971.

Střecha Čech 7+

Pod stropem jeskyně (dva kroužky) vzhůru do Berounské varianty. Prvovýstupci M. Pletánek a J. Husek v roce 1988 nazvali tuto variantu Klouby z těla ven.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: Pěkné.
Slečna Kamča verifikuje, že nejkrásnější vyhlídka je z Čertových skal u Černolic, střední věž, 0,56m SSV od nejvyššího bodu, 16. ledna v 15:41:23
 • Autor Dag
 • Datum a čas 28.12.2007 08:28
Reaguj
Re: Re: Pěkné.
Tohle není rejpání, fakt ne. :-) Nejty a dobrý skoby ve mně vyvolávají podobné pocity, jako odjištěný revolver. To jsou ovšem traumatické zážitky z dětství, dospělosti, středního věku... Už jsem tu kolekci tutových skob a parádních nejtů, sestavenou z toho, co jsem osobně urval a vyrval (pády, odsednutím, ulomením holou rukou), částečně rozdal, ale furt jich je nějak moc.
"Ty vole! ty jsi zničil jediný tutový jištění!" řval na mne jednou spolulezec v Tatrách a také v záchvatu hysterie, když jsem cukl za skobu a ta mi zůtala v ruce. Před tím sloužila jak štand a jí jištěný jsem dobíral. :-)
Některé svatojánské... já bych do nich padat nechtěl.
 • Autor Dag
 • Datum a čas 25.12.2007 09:39
Reaguj
Re: Re: Re: Pěkné.
Mé dítko, když bylo malé, říkávalo, o všech, že jsou nejoblíbenější. Ten, ten, onen, všichni byli nejoblíbenější. Což mi přijde logicky správnější a demokratičtější, než si vybírat jen jeden objekt.
Koneckonců, nejvíc milujeme tu, která je zrova tady a ještě víc tu, která je zcela nedosažitelná. Myslím lezecký objekt! Jak jinak!
Nejkrásnější výhled je také z Černolic (ovšem!) Z Babky, Kotýz (to ale je fakt nádhera)... hele, já s zeptám svých nevidomých spolulezců, ať to rozštípnou, kterej ten nejkrásnější je ještě krásnější.
 • Autor Dag
 • Datum a čas 25.12.2007 09:06
Reaguj
Re: Re: Pěkné.
Ze všech těch superlativů jeden Křížová cesta určitě nesplňuje, a to nejlepší výhled.Daleko lepší a krásnější výhled nabízí Dušičková cesta na Dušičkové stěně. Proč? Mein Gott, to je přeci jasné, protože z Dušičkové stěny je vidět ten pěknej Sv.Jan, zatímco ze Sv.Jana vidíme tu hnusnou Dušičkovou stěnu.Veselé Vánoce!
 • Autor TomasK
 • Datum a čas 24.12.2007 23:09
Reaguj
Re: Re: Pěkné.
1) Každýmu třeba nepřijde nejhezčí. Ale to je fuk. Mě to označení rozhodně neuráží. :)
2) Množství smyček... jsem úchyl, já jich spotřebuju hodně. Pokud je mám, někdy je zapomenu a nemám ani jednu. :) Odsedávku nemám, použiju smyčku(y), Zrovna v tyhle cestě měla Helena přiochrnutou ruku, tak jsem jí tam nechával smyce na A0, Na další nosím matroš... :-) Já to lezl nějak asi dávno, moc železa tam nebylo, nebo jsem ho přehlídl, nebo jsem mu nevěřil. Já mu moc nevěřím. Těm lokrům ale také ne. :-)
 • Autor Dag
 • Datum a čas 24.12.2007 13:04
Reaguj
Re: Pěkné.
1) Znáš hezčí cestu v Českém krasu a okolí? V krásnějším prostředí? S lepším výhledem? Romantištější, vznosnější....? 2) Nutná smyčka už je jen jedna - na hodiny v druhé délce těsně za traverzem, nutný středně velký vklíněnec už je potřeba také jen jeden - do pevného hnízda nad druhým štandem (otestováno cca desetimetrovým pádem). Jinak jsou všechno borháky, nýty a dobré skoby).
Reaguj
Pěkné.
Zase ty superlativy! Nej, nej... nejlepší výhled v Českým krase je od nás z okna! Tak! :-) Ale je opravdu pěkná.Teda, já si myslim, že v tom doporučeném, ještě na zimu, by to mg být ani nemuselo, ale když zahřeje, tak co by ne. :-)Leč, přidal bych smyček. Krom jiného, do toho lokroviště bych raději dával je, než klínky. které jsou na trhání skál experti.
 • Autor Dag
 • Datum a čas 24.12.2007 09:49
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

BIELOVODSKÁ DOLINA Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Jak letos vypadají ledopády 2022

Alpy - hlavní hřeben měří 1600 kilometrů

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Čtyři věže v Bielatalu

Čtyři věže v Bielatalu

Znáte to – v Bielatalu jsou borůvky větší a sladší, maliny mají méně červů, skály jsou pevnější, chytovatější a knižní průvodce propracovanější. Do Ostrova se zase jezdí kempovat, najíst se a na pivo. 
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont Blanc.
Why Island Peak Climbing is Elite for your Adventurous life?

Why Island Peak Climbing is Elite for your Adventurous life?

Located in Chhukung Glacier, the Island Peak Climbing lies between Ama Dablam and Lhotse Mountain. Well-known by another name Imja Tse, Island Peak is elevated at 6189m. The story behind the alternative
Adam Ondra vyhrál Evropský pohár v Praze

Adam Ondra vyhrál Evropský pohár v Praze

Adam Ondra zvítězil v Evropském poháru v boulderingu v Praze. Nejvýznamnější závod v lezení za poslední roky se konal v Letňanech na umělé stěně Jungle.
Sport Invest ulovil Adama Ondru

Sport Invest ulovil Adama Ondru

Český sportovní lezec Adam Ondra je nově zastupován agenturou Sport Invest. Ta se specializuje na nejlepší tedy i nejvýnosnější české sportovce.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Modřanský Tarzan Praha, Sofijské náměstí Olympijský šplh 28.5.
EPO Survival Butov 28.5. 03:00
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 28.5.
Český kras z ptačí perspektivy - fotovýstava Svatý Jan pod Skálou, infocenrum Českého krasu 9.10.-31.5. Fotografoval Jiří Jiroušek 31.5.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 9.6.
Olympijský šplh Brno, Špilberk 18.6.
Land-art Ralsko Jabloneček 18.6.
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.

Diskuse

foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 4 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40