V Adršpachu kašlete na pravidla lezení!

V Adršpachu kašlete na pravidla lezení!
Výkonný výbor Českého horolezeckého svazu: Petr Resch, Zdeněk Hrubý, Jan Bloudek (zprava).
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE! Předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý považuje Horydoly za škůdce vůči sobě, vůči Výkonnému výboru a vůči celému svazu. Proto si vzal do hlavy, že neodpoví na jednoduchou otázku: "Je použití magnézia na tuzemském pískovci OK?" Je to podle jeho mínění manipulativní dotaz.

Jak na to

Magnezium je bílý prášek (křída), který používají především gymnasté na osušování dlaní. Rozšířilo se ze stejného důvodu také mezi horolezci. V pískovcových skalních oblastech v Čechách a Sasku je striktně zakázané. Výjimku tvoří Křížový vrch, levý břeh Labského údolí a několik jednotlivých skal mimo chráněná území. Tam je povolené na cestách těžších než IXa a vylezených po roce 1980.

Důvody jsou dva. Orgány ochrany přírody magnézium na skalách zakazují paušálně až na výše uvedený drobné výjimky kvůli změně chemismu v rezervacích a kvůli ochraně krajinného rázu před nepřirozenými bílými fleky. Horolezci si zakládají na tradici lezení vlastní silou s omezením umělých pomůcek včetně chemických a zároveň poukazují na fakt, že cesty zaplácané magnéziem se následně bez magnézia lezou velmi těžko.

INFO ochrana přírody: Podmínky lezení v Adšpašsko-Teplických skalách 
INFO horolezci: Pravidla lezení v pískovcových skalních oblastech

Horolezče, porušuješ zákony? Kašleš na pravidla lezení? Nedbáš na ochránce přírody? Pak jsi náš člověk. Vstup do Českého horolezeckého svazu a můžeš se stát bafuňářem. Odkýváme ti lezení se zakázaným magnéziem třeba i v pískovcovém skalním městě u Adršpachu.

Zá se vám to jako sci-fi? Aby Český horolezecký svaz uspořádal International Trad Sandstone Meet v Adršpachu, na kterém se poleze se striktně zakázaným magnéziem? Aby akci vedl čelný představitel Radek Zoban Lienerth? Aby toto jasné porušení pravidel schvaloval Výkonný výbor?

Zase ten zakázaný maglajz...

O akci vyšel článek na serveru Lezec.cz, který je mediálním partnerem Českého horolezeckého svazu. V rámci textu byly uveřejněny také fotografie, které ukazovaly mnohé lezce z Česka, Slovenska i zahraničí, jak v tradicionalistické oblasti lezou se zakázaným magnéziem na rukou.

Na to okamžitě poukázali mnozí diskutéři.  

Neřeknu nic a raději ani nenapíšu 

Zeptali jsme se tedy na problém magnézia v Adršpachu místopředsedy Petra Resche, který má v Českém horolezeckém svazu na starosti organizaci a média. Nejprve odmítl vyjádření po telefonu, po zaslání konkrétních otázek se nechtěl vyjádřit ani písemně. Prý odpoví až po jednání Výkonného výboru 12. listopadu. 

Jak probíhala naše komunikace? Přečtěte si, jak jsme se ptali na jednoduché záležitosti a jak jsme na ně nedostali nejen jednoduché, ale ani složité odpovědi:

HORYDOLY: V Adršpachu se lezlo částečně s magnéziem pod vedením Radka Lienertha a s jeho souhlasem a zřejmě i s jeho doporučením. Český horolezecký svaz to ústy Tvými a také ústy tajemnice schvaluje. V této souvislosti se ptáme:

1) Chápeme dobře, že používat magnézium na českém pískovci je OK?

2) Porušovat závazná nařízení orgánů ochrany přírody je OK?

3) Porušovat horolezecká pískovcová pravidla, které si ustanovilo samo sdružení, je OK?

4) Pokud tomu tak v bodech 1-3 není, jak je možné, že v případě Trad Meeting bylo lezení s magnéziem na pískovci v pořádku?

5) Jak se vedení Českého horolezeckého svazu srovnává osobně s tím, že se staví proti hlasu členské základny, která ho zvolila? Mnohá hlasování v posledních letech závazně určila, že se nesmí na pískovcích lézt s magnéziem s výjimkou několika nejtěžších cest z poslední doby. To cesty lezené na Trad Meeting jistě nebyly.

Zdeněk Hrubý.

Předseda Zdeněk Hrubý odmítl odpovědět 13. listopadu

ČESKÝ HOROLEZECKÝ SVAZ: Vážený pane Turku, výkonný výbor na svém včerejším zasedání projednal Vaše otázky a shledal je manipulativními, nebudeme na ně proto odpovídat. Našel jste si hnidu na úspěšné a oceňované akci, která stála spoustu práce. Předpokládám, že naši odpověď přijmete s porozuměním, neboť Vaše přízeň věnovaná Českému horolezeckému svazu, výkonnému výboru a mně osobně je již příslovečná.

HORYDOLY: Bohužel se tedy naši čtenáři nedozví, kam vede vedení Českého horolezeckého svazu své členy, ačkoliv Váš místopředseda Petr Resch odpovědi slíbil poslat po jednání Výkonného výboru.

Místopředseda Petr Resch sliboval 1. listopadu:

ČESKÝ HOROLEZECKÝ SVAZ: Protože členové Výkonného výboru považují téma za velmi zásadní, odpovíme na otázky až po nejbližším zasedání Výkonného výboru. To se koná 12. listopadu.

HORYDOLY: Prosím tedy ještě o vysvětlení. Chápu, že tyto otázky mohou být pro Výkonný výbor zásadní. Nechápu ovšem, co je na nich tak složitého k odpovědi. Opravdu by nám stačilo ano-ano nebo ne-ne. Existuje nějaký důvod, proč to nejsi schopen říci (nebo napsat) teď hned, když jde o tak jednoduché otázky? Otázky tedy uveřejníme s naším komentářem ještě dnes, a až dostaneme odpovědi, přidáme je do článku.

ČESKÝ HOROLEZECKÝ SVAZ: Těžko pohnu s tvým postupem, považuješ-li téma za tak horké, že nemůžeš počkat dva týdny na odpovědi. Akce samotná proběhla před více jak měsícem a o aktuálnosti lze těžko hovořit. Za Český horolezecký svaz jedná Výkonný výbor.

HORYDOLY: Pohnout samozřejmě nemůžeš. Já ale žádal o vysvětlení: "Existuje nějaký důvod, proč to nejsi schopen říci (nebo napsat) teď hned, když jde o tak jednoduché otázky?" Myslel jsem, že ty osobně zavrhneš jednou větou maglajz na písku, porušování pravidel a zákonů. Není tomu tak a divím se tomu. Nic víc a nic míň.

ČESKÝ HOROLEZECKÝ SVAZ: Namísto diskusí, které vedou k tak zjednodušujícím pohledům, jak je prezentuješ ve větě "Ty osobně zavrhuješ…" obdržíš oficiální vyjádření Výkonného výboru Českého horolezeckého svazu, proto ta časová prodleva. Myslím, že vyjádření Výkonného výboru má větší vypovídající hodnotu. Je mi zcela zřejmé, jak se pěkně po mně ve svém článku svezeš.

HORYDOLY: Jasně že jo. Když jsi si tak spolu s Výkonným výborem tak dobře namydlil schody. Kdyby to byla legrace, bylo by to i zábavné...

Bohužel jsme tedy z Petra Resche nic podstatného nevypáčili. To vypovídá o tom, jak on osobně i vedení svazu strkají hlavu jako pštrosi do písku. Na jednu stranu si nechtějí naštvat část lezců, kteří lezou na pískovci o trochu lépe než horolezecký průměr, ale na druhou stranu jsou vázáni vyhláškami ochrany přírody, pravidly lezení na pískovci a vůlí členské základny.

Ochráncům přírody nakukáme cokoliv, ale za nic neručíme

O myšlení špiček Českého horolezeckého svazu vypovídá dopis, který dostal v kauze magnézia na pískovci v Adršpachu Roman Raška, bývalý instruktor horolezeckého oddílu Start Ostrava, od Boženy Valentové, tajemnice Českého horolezeckého svazu. (Uveřejnil ho v diskusi na serveru Lezec.):  

Zdravím, a reaguji za vedení ČHS na e-mail týkající se mezinárodního lezeckého setkání v Adršpachu, které zorganizoval ČHS. Všichni účastníci akce byli informováni o pravidlech lezení na písku, a to nejen v Adršpachu a v Teplických skalách, ale i v jiných pískovcových oblastech Čech, tj. byli upozorněni na zákaz používání magnézia, na to, že je součástí tradičního lezení na písku a současně je požadován ochranou přírody.

Zákaz používání magnézia byl v naprosté většině případů respektován, magnézium bylo použito skutečně jen v několika cestách v Teplicích a na Křižáku. K porušení pravidel tedy v několika případech opravdu došlo, ale v mezích, které odpovídají tomu, jak se v těchto oblastech leze a co se toleruje, ať už z hlediska místních lezců nebo ochrany přírody.

Vedení ČHS organizátory upozorní na vzniklý problém, zejména proto, aby při dalších akcích podnikli více opatření, která budou předcházet takovýmto chybám. Stanovisko ČHS k používání magnézia na písku je vyjádřeno v Pravidlech lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách, tj. používání magnézia není považováno za součást tradice pískovcového lezení a jeho použití "je považováno za nevhodné především v oblastech vnímaných jako klasické, v cestách nižší obtížnosti (do IXa) a u výstupů vzniklých před rokem 1980."

ČHS ctí pískovcové tradice a apeluje na lezce, aby platná pravidla i podmínky stanovené ochranou přírody dodržovali. Zastává ale realistický přístup, neboť si uvědomuje dvě věci: Za prvé - lezení se stále vyvíjí, a tento vývoj je třeba v rozumné míře reflektovat (viz citovaný výňatek z pravidel, jehož schválení před cca deseti lety by si těžko někdo představil). Za druhé – pravidla, lhostejno v jaké oblasti, bývají někdy porušována. Dochází-li k tomu jen v malém počtu případů, lze tato porušení považovat za sice nevhodný, ale okrajový jev – takto k věci přistupují i orgány ochrany přírody. Výkonný výbor je spokojen, že se akci podařilo zorganizovat. Je však škoda, že reakcí části lezecké veřejnosti na úspěšnou akci sloužící k propagaci pískovcového lezení v mezinárodní lezecké komunitě, je pouze kritika soustřeďující se na problém magnézia.

Že citovaný e-mail tajemnice svazu nebyl náhodným úletem úřednice, potvrdil ve stejné diskusi místopředseda Petr Resch: 

(...) Bohužel se málo dostávám do debat s ochranou přírody. Stane-li se tak, prosím vždy o pochopení, že vedení ČHS jen velmi těžko může striktně trvat na dodržování něčeho, co se obecně porušuje. Pravidla by měla být reálná, stejně, jako se mění podmínky pro provozování jiných činností na chráněných územích tak, jak se mění trendy společnosti, mění se i lezení samotné. (...)

Horydoly.cz Magnézium na Horydoly

2009 Magnezium na pískovci je legální (podle horolezců)

2007 Adam Ondra byl potrestán za magnezium

2007 Lezec maže magnézium

2007 Jarní písek na Ondřejovi

2007 Kdo ví, kam potečou peníze?

2005 Test tekutého magnézia

2004 Tekuté magnézium

2004 Lezou s magnéziem. No a co...?

2003 Trest za magnézium

2003 Bílé ruce - předmět doličný

2003 Legalizaci magnézia odmítáme

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Vím ale nepovím

a kdo to neví jako já je blbec a je to všecko ptákovina

Reaguj
Zameťme si každý před vlastním prahem, aneb porušovač pravidel křičí, chyťte porušovače pravidel.

Od toho novináři na světě jsou. Ne aby samy hodnotili, co je správné a co je dobré....

Novináři jsou na světě i od toho, aby psali správně česky (německy, anglicky ...)   ;-)

Bylo by toho podstatně víc na kritiku (hlavně obsah). Je neuvěřitelné, kolik energie věnujete oba na takovou ptákovinu. 

 • Autor Strážce čistoty jazyka
 • Datum a čas 21.11.2012 12:51
Reaguj
Zameťme si každý před vlastním prahem, aneb porušovač pravidel křičí, chyťte porušovače pravidel.

Asi jsme u jádra věci. Článek není žádné moralizování, ale prostý popis reality.

Od toho novináři na světě jsou. Ne aby samy hodnotili, co je správné a co je dobré. Když už se hodnocení dopustí, tak by to mělo být označené jako komentář, glosa, analýza nebo podobně.

Tento článek říká jediné (opakuji to po několikáté): Napsali jsme fakta, že Zoban a spol. podporovaní VV ČHS použili na Trad Meeting mágo proti horolezeckým pravidlů, a proti ochranářským požadavkům. Oboje zavazuje ČHS. Zeptal jsem se proto VV ČHS, co na toto porušování říká. Místopředseda slíbil odpověď a předseda ji poté odmítl.

Nic více a nic méně. Jaké si z toho kdo udělá závěry, záleží už jenom na čtenářích.

Všechny ostatní věci, které zmiňuješ, jsem se Ti pokusil poctivě posat, jak to vidím já. Nijak to nesouvisí  s tímto článkem. Ještě jsme si všimnul, že Ti dlužím odpověď ohledně mého členství v ČHS. Ano jsem členem a zároveň instruktorem HAL.

Reaguj
Zameťme si každý před vlastním prahem, aneb porušovač pravidel křičí, chyťte porušovače pravidel.

Jak píšete: "Článek je ale o tom, že vedení ČHS nechává porušovat vlastní pravidla, dohody s ochránci přírody a ochranářské předpisy bez jakéhokoliv zásahu, bez kometáře a ještě na oficiální akci pro mezinárodní veřejnost."

No a moje reakce je o tom, že Vy evidentně necháváte porušovat základní pravidla lezení na nepískovcových skalách a ochrany přírody, bez jakéhokoli zásahu, ve svých komentářích toto jednání obhajujete a zlehčujete a ještě to zveřejňujete na  Webu.

Ohledně Kozích hřbetů je Vaše argumentace: Já nic, já jen fotil, to voni, taková úsměvná. Nás když chytli na hruškách, tak taky kamarád tvrdil, že on jen hlídal, jestli nejde sadař. Navíc o lezení s železy v dané lokalitě jsem za 28 let slyšel (četl) pouze od Vás.

A to Vaše neomylné rozdělování podle Vašeho zdravého rozumu je taky poměrně zvláštní. Porušenej zákaz je porušenej zákaz, i když je zákaz sám blbej.

Prostě a jednoduše. Pokud chcete vést křížové tažení proti nešvarům, měl by jste se jich sám vyvarovat. V opačném případě trošku připomínáte protikorupční aktivity naší vlády.

I když na druhou stranu. Tak hluboce jsem do toho zabředl, že jsem ve stejné pozici jako Vy. Snažím se Vás moralizovat a kárat a přitom sám spím v lese, sice beze stanu, ale přece, lezl jsem s Mg v osmdesátých letech, kdy byl postoj ČHS zamítavý, snažím se ušetřit na daních a když se vožeru a nechce se mi do práce, tak si vymyslím virózičku.

Nicméně se nesnažím, snad s momentální vyjímkou týkající se Vás, někoho poučovat, soudit a hnát k zodpovědnosti, právě pro svou, možná v dnešním světě  až přehnanou, míru sebereflexe.

 • Autor Dudy
 • Datum a čas 21.11.2012 07:48
Reaguj
Zameťme si každý před vlastním prahem, aneb porušovač pravidel křičí, chyťte porušovače pravidel.

Drytooling - těžko mi budete vyčítat lezení, když jsme uvedený jako autor videa a autor fotky Viz Vaše tvrzení: "...když jste třeba drápal po skalách, v rozporu s pravidly, cepínem"

Kde beru jaký mandát? Ve své první odpovědi pro Vás jsem jasně uvedl, že Vaše otázky nesouvisí s článkem. Na tom stále trvám, ale pokusil jsem se Vám odpovědět. Zřejmě to stále nechápete, a tak opakuji znovu, ale poněkud jinak:

"Tak kde, sákryš, berete ten mandát rozhodovat, které porušení je podle zdravého rozumu a kde se jedná o hrubé porušení pravidel." Žádný takový mandát nepotřebuji, neboť nic takového neřeším. Zdravý rozum mi říká, že lidé na fotce, kteří spali ve škarpě lesní silnice s provozem těžké lesní techniky, nemohli udělal škody na přírodě.

Článek je ale o tom, že vedení ČHS nechává porušovat vlastní pravidla, dohody s ochránci přírody a ochranářské předpisy bez jakéhokoliv zásahu, bez kometáře a ještě na oficiální akci pro mezinárodní veřejnost.

Reaguj
Zameťme si každý před vlastním prahem, aneb porušovač pravidel křičí, chyťte porušovače pravidel.

Kozí hřbety: Vždycky se tady tak lezlo. Cvičné tlučení skob a zimní lezení je dokonce zmíněno v některých starších průvodcích. Prvovýstupci osobně mi to tadxy kdysi ukazovali. Jestli se něco změnilo, nevím o tom. 

Jizerky: Táboření není bivakování. Viz rozhodnutí správního soudu.

Hostivař: Jedna cesta vede pod skalkou a druhá nad skalkou.

Reaguj
Zameťme si každý před vlastním prahem, aneb porušovač pravidel křičí, chyťte porušovače pravidel.

Navíc tedy ve Vaší reakci píšete: "Podle zdravého rozumu přespat na silnici, kudy jezdí těžká technika, není nic, co by ničilo přírodu."

Nezlobte se na mě, ale podle mého zdravého rozumu není použití magnézia na písku, nic co by ničilo přírodu. Tak kde, sákryš, berete ten mandát rozhodovat, které porušení je podle zdravého rozumu a kde se jedná o hrubé porušení pravidel.

Nebo pro Vás, jako člena ČHS (alespoň doufám, že jím jste, protože v opačném případě je to vskutku komedie) platí zákaz maglajzu, zákaz taboření však ne? A to už vůbec nezmiňuji Vaše drytoolové snažení, kde jak sám podotýkáte na fotografiích nejste, ale, světe div se,  jste uveden jako autor článku, stejně jako autor snímku. 

 • Autor Dudy
 • Datum a čas 20.11.2012 17:27
Reaguj
Zameťme si každý před vlastním prahem, aneb porušovač pravidel křičí, chyťte porušovače pravidel.

No tak, pane Turku.

Kozí hřbety: citace z Pravidel lezení na nepískovcových skalách: 

Článek 2

Ochrana přírody

Lezcům je zakázáno:

b)      používat při lezení po skále zimní horolezeckou výzbroj (stoupací ledovcová železa, cepíny, zimní kladiva apod.). Výjimku může udělit OVK (např. pro bývalé lomy a nepřírodní terény). 

 

 

Jizerky:

zákon č. 114/1992 Sb.

 

o ochraně přírody a krajiny,     

 

                                                                                                                                                                                                                                            § 26

Základní ochranné podmínky chráněných krajinných oblastí
(1) Na celém území chráněných krajinných oblastí je zakázáno

a)zneškodňovat odpady mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody,

b)tábořit a rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánochrany přírody,Hostivař:Máte pravdu. Není zde lezení zakázáno ze zákona, pouze na informačních tabulích je žádost zřizovatele Přírodního parku o to, aby se návštěvníci pohybovali po cestách a nikoli mimo ně.Dodržování tohoto přání je pouze na Vašem svědomí. 

 

 

 

 • Autor Dudy
 • Datum a čas 20.11.2012 17:09
Reaguj
Zameťme si každý před vlastním prahem, aneb porušovač pravidel křičí, chyťte porušovače pravidel.
Neplánuji. Proč se ptáte? Chtěl byste, abych Vás zastupoval v nějakém voleném orgánu? 
Reaguj
Zameťme si každý před vlastním prahem, aneb porušovač pravidel křičí, chyťte porušovače pravidel.

Milý pane Turku.

Pouze dotaz. Neplánujete vstup do politiky?

řekl bych, že jste ideální kandidát.

 • Autor Dudy
 • Datum a čas 20.11.2012 15:42
Reaguj
Celkem 34 příspěvků v diskuzi


Šťastné a veselé v Londýně

Šťastné a veselé v Londýně

AKTUALIZACE Poslední měsíc v roce je skvělým obdobím k návštěvě Londýna. Ulice, parky a domy jsou krásně nasvícené, vyzdobené a město nabízí tisíce nádherných zákoutí, kde si budete připadat jako v zimní pohádce.... celý článek

Historie kasin v České republice

Domácí trenažér na drytooling

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

RIVER GUIDE Nízké a studené podzimní slunce svítí do očí celý den. Plujeme po Vltavě ze Štěchovic na Slapy a zpět. Hluboko pod nám kdysi tekly divoké Svatojánské proudy. Pádlujeme po klidné
Život v dodávce

Život v dodávce

RECENZE Po absolvování roku bydlení na cestách v Dodynce s přítelkyní Barborou a psem Samuelem autor zasedl a sepsal tuto knihu. Je to cestopis hlavně po evropských zemích, i když zavítá i do Maroka. Především ukazuje, že
Po Labi do Pardubic na podzim

Po Labi do Pardubic na podzim

Tři dny slunečného podzimu na vodě jsme užili na konci října. Pádlovali jsme na nafukovací lodi po Hostivařské přehradě v Praze, po Štěchovické přehradě na Vltavě a nakonec na Labi z Hradce Králové
Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice je hřeben mezi Jabloncem a Tanvaldem. Pro horolezce je vstupní bránou k dobrodružnému lezení v Jizerských horách. Žula je zde přívětivá, pevná a chytovatá.
Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

V současné době je v plánu 5 nových malých vodních elektráren na řekách, které se intenzivně využívají k vodní turistice. Asociave vodní turistiky a sportu  je ve všech řízení účastníkem a snaží se v této věci prosazovat

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava Litomyšl, zámek 3.12.-13.2. 3.12.
Betlémy - výstava Rosice, zámek  4.-17.12. 4.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Nebeská past - diashow Liberec, Šutr Přednáší Radek Groh 6.12. 19:00
Valašsko z lufta - diashow Vsetín, zámek Přednáší Jan Husák 7.12. 17:00
Setkání skialpinistů Dvoračky 10.-12.12. 10.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Otužilci - plavání Náchod, Plhov   11.12. 11:30
Praha - Dobříš maraton Praha Běh 11.12.
Race Across America - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší Daniel Polman 14.12. 18:00

Diskuse

assignment help assignment help, 6.12.2021 9:22, 118 příspěvků
Australia Assignment Help david, 6.12.2021 6:54, 118 příspěvků
Rozlučka s demagogy Martys, 5.12.2021 17:21, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 23:51, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Martys, 4.12.2021 19:50, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 18:47, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 18:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá PK, 4.12.2021 16:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 13:56, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Horydoly, 3.12.2021 17:03, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pointa online nakladatelství Horydoly Open, 3.12.2021 12:40
Karin Mack: Pod víčky Horydoly , 1.12.2021 0:27
Na virtuálních charitativ... Horydoly , 30.11.2021 14:20
Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56