Velkolepý hřeben Mont Blanc z Itálie do Francie

Velkolepý hřeben Mont Blanc z Itálie do Francie
Mont Blanc (4810 m).
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Trmácet se v nepřetržitém davu z francouzského Chamonix na Mont Blanc pokládá za čest a vyvrcholení svého života mnohý vysokohorský turista. Není divu, protože nejvyšší štít Evropy vábí milovníky hor jako mucholapka.

Jak na to

Průvodce

Nezbytností je detailní popis túry opsaný z horolezeckého průvodce. Nejpoužívanější jsou od Francouze Pioly nebo Angličana Griffina. Od věci není ani mobilní telefon, lavinový vyhledávač a ověřená pojistka pro vysokohorské túry.

Zdatnost

Výlet na Mont Blanc není pro každého. Nadmořská výška, hluboký sníh i led, vítr a trhliny dávají zabrat i za hezkého počasí. Když se jen trochu zhorší, jde o život a každá se chyba tvrdě platí.

Skupina zkušených turistů, kteří se nahoru vydají, tedy musí umět zacházet s lanem, cepínem a mačkami, dobře se orientovat podle mapy a busoly, umět ošetřovat omrzliny a zlomeniny a mít zažité zimní táboření. Prakticky to znamená, že Roháče v zimě musejí přejít s prstem v nose, bez potíží prošli nějaké nižší ledovcové hory jako například Dachstein a před Mont Blankem si zvykli na výšku na nějakých alpských čtyřtisícovkách.

Horský vůdce

V centru Courmayeru u kostela je možno si najmout autorizovaného horského vůdce. Túra na Monte Bianco, jak Italové horu nazývají, s ním vyjde na něco okolo dvaceti tisíc korun. V ceně je nejen vedení jednoho až dvou turistů, ale také jejich výstroj a výzbroj, přenocování na chatách a pojištění. Jednodenní vysokohorská túra pod Mont Blankem od chaty Torino k Midi přijde jednoho klienta přibližně na pět tisíc korun. Horský vůdce může vzít na lano nejvíce čtyři.

Pozor!

Nikdy nechodit s českým autobusovým zájezdem, kde bývá mnoho špatně vybavených nebo nezkušených lidí. Třicet lidí vodívají dva až tři nepříliš zkušení čeští průvodci, jejichž případná pomoc za špatných podmínek je iluzorní.

"Mont Blanc má čarokrásné jméno - Bílý vrch. Žádný jiný štít nemá takové pěkné, takové svítící, takové přísné jméno," podlehl jeho kouzlu v šedesátých letech minulého století nejslavnější horský vůdce všech dob Gaston Rébuffat.

"Zázračné kruhovité seskupení štítů s čistými, jemnými, do výšek letícími liniemi, mu vytváří neporovnatelně krásnou družinu," napsal ve svém průvodci z přelomu století slavný horolecký průkopník Vallot.

Mimo přeplněné koridory

Přes Mont Blanc ovšem vede i velkolepá túra, která je daleko krásnější než dvě přeplněné tak zvané normálky z Francie. Je to přechod z Itálie přes sedlo Grises na vrchol a z něho přes vrcholy Maudit a Tacul do sedla Midi ve Francii. Na této nejdelší hřebenovce vystřídá turista všechno - překonává horské potoky, přechází ledovce, kličkuje mezi trhlinami, leze po skalách, vznáší se po ledových hřebenech a sestupuje firnovými stěnami.

Zdá se to těžké, ale Gaston Rébuffat poznamenává: "Vrchy pomáhají mužům probudit v sobě odložené sny." Zároveň je jisté, že kdo nemá s vysokohorskými túrami zkušenosti, nemůže se tudy na hřebeny Mont Blancu vydat. Vždyť tři sta mrtvých turistů a návštěvníků ročně v oblasti Mont Blancu hovoří jasné. Rovnici 1 den = 1 mrtvý stvrzují záchranné vrtulníky, které neustále pendlují především podél normálek. Někdy se vracejí s podvěšeným černým pytlem.

Dlouhý ledovec Miage

Celý první den výstupu se horolezci trápí na ledovci Miage. Půl dne se kličkuje mezi kupami nahrnutého kamení, z nichž se občas šklebí černá trhlina. Je ovšem potřeba za každou cenu dojít na chatu Gonella.

Noc přichází na Miage rychle. Zatímco přes den se z okolních hor neustále sypou vagony skal a ledu, po ledovci tečou říčky a rachotící drobné kamení strhávají s sebou do podzemních jeskyní, pár minut po západu slunce všechno ztichne. O to hrozivěji ovšem nocí znějí rány, jejichž příčiny se v polospánku nedají poznat. Jednou spadne sérak z bočního ledovce, jindy se neočekávaně otevře nová trhlina. Stejné divadlo jako večer se opakuje ráno. Stačí první sluneční louče a po ledu zase tečou řeky a padají na něj skalní bloky.

Chata Gonella

Chata Gonella je přilepená jako orlí hnízdo nad další ledovec Dome a žlutě svítí do dáli. Je tak vysoko, že veškeré zásoby sem přináší vrtulník, a tak je potřeba si na jídlo a pití připravit naditou peněženku. Ti, kdo neoplývají penězi, ovšem mohou zaplatit jen za přespání. Takové obvykle chatařka posílá do nejstarší části chaty, kde jsou jen dvě patra dřevěných paland a na nich složené deky. Není radno přijít příliš pozdě, protože dek nemusí být dost.

"Chatařka se nám snažila prodat i vodu v plastových lahvích," vzpomíná Tomáš Radil. "Protože jsem měl zkušenosti z Asie, stačil mi jediný pohled, abych zjistil, že uzávěry lahví nejsou původní." Nekoupil a pár metrů za chatou našel pramínek, kde si zadarmo nabral tu samou vodu, jakou měl zaplatit. K vážnějším potížím, které chatařka řeší, ovšem patří neustálé odhánění návštěvníků z maličkého heliportu na přistávání vrtulníků. Při záchranné akci totiž musí jít všechno ráz na ráz a nikdo tam nesmí překážet.

Se spaním je to těžké

V chatě se každý snaží usnout co nejdříve, ale obvykle se to nedaří. Během noci totiž přicházejí odspodu poslední zájemci o výstup na Mont Blanc a s nimi se míchají opozdilci, kteří se z vrcholu teprve vracejí. Všichni si svítí čelovkami, cinkají cepíny a skřípají mačkami, k tomu působí nezvyklá výška, a tak se spáči jen neklidně převalují.

Po půlnoci stejně už první z nich vstávají, narychlo vaří nějakou polévku a čaj, a vyrážejí. Ve tři hodiny odcházejí poslední opozdilci. Až do ranního rozbřesku se stoupá ledovcem Dome na hranici mezi Itálií a Francií, která je v těchto místech zároveň hlavním hřebenem Alp. Stopa se kroutí každým dnem jinak. Některým rokem se dokonce chodí levou částí ledovce, jindy vpravo či uprostřed.

Světelné divadlo na hřebeni

Některá družstva stoupají mezi trhlinami bez navázání na lano, ale za rychlejší postup musí zaplatit velkým rizikem. Na hřebeni začíná za svítání velké divadlo. Nejdříve se postříbří obrovské sněhové převisy na štítě Trelatete, poté z temně fialové opony vystoupí pozlacený Bionnassay s hřebenem ostrým jako nůž, v dálce zasvítí kopule Mont Blancu a jen samotný hřeben zůstává ještě pár okamžiků temný. Je možno vypnout čelovky a pozorovat, jak se i on pozvolna prodírá ze tmy, mění barvu na neurčitou modř. Na obě strany spadají srázy strmé jako střecha stovky metrů do černých hlubin.

Postup ledovým hřebenem k vrcholu Gouter obvykle komplikuje tvrdý led. Není nic příjemného, když se do něho hroty maček a cepínů zakusují jen pár milimetrů. Zde není radno upadnout.

Stovky lidí na kopci

U neobhospodařované chatky Vallot se setkává naše cesta s dvěma nejpopulárnějšími výstupy od chat Grands Mulets a Gouter, a tak bývá obvykle plno. Kde je opuštěnost italské normálky, kterou za hezkého dne projde pět až deset družstev! Zde jsou stovky lidí a desítky vůdců. Někteří už jen pletou nohama, často se zvrací z námahy i nadmořské výšky, horolezci se tu nezdraví a ze závěrečného úzkého hřebene občas někdo spadne a sjede po zádech do bezedných dolin.

Nezbývá než dorazit s vypětím zbylé vůle na vrchol Evropy, pokochat se výhledem, udělat skupinové foto a honem dolů. Ještě totiž není všem dnům konec a podat si ruku na znamení vítězství lze až po dlouhém sestupu.

me300x250.jpg

Nehostinné sedlo Brenva

Plochou sněhovou stěnou se sestupuje do širokého sedla Brenva. V mracích je nutno pečlivě kontrolavat správnou cestu pomocí busoly a mapy. Vůdce Gaston Rébuffat v jedné ze svých knih o tomto místě poznamenává: "Za bouřky tu magnetka často bláznivě létá, a tak se nedá vůbec nic dělat." O samotném širokém sedle píše: "V celém masivu Mont Blancu tudy věje za vichřic nejprudší vítr." Každý, kdo jím prochází, tedy musí překonávat menší či větší na kámen udusané sněhové vrásy, karfioly, římsy, rolety a závěje.

Z Brenvy následuje dlouhý traverz štítu Maudit, který turisty dovádí do sedélka stejného jména. Sestup z něho bývá dramatický, protože pod nohama máme je neustále vidět prudká ledovatá stěna. Často se tu jistí lanem, mnohdy i slaňuje z vlastní ledovcové skoby.

Okouzlující a nebezpečné séraky

Celý další sestup je krásný a zároveň nebezpečný. Z Mauditu se totiž schází mezi obrovitými séraky, sněhovými a ledovými věžemi a převisy velikosti námořních lodí. Stopa mezi nimi kličkuje jakoby nic, ale občas se některý z nich bezhlesně sesune a cestu pohřbí. Je špatné být v tu chvíli na ní. Stejné je to k večeru z Taculu do sedla Midi. Poslední ledová stěna chlácholí unavené turisty svojí malou strmostí, ale z lana se neradno odvázat. Trhlin je tu jako máku.

Na široké pláni pod skalní věží Midi obvykle stojí několik desítek stanů, stačí si jen najít nejlepší místo a přespat. Movitější mohou zvolit noc v nedaleké chatě Cosmiques.

Užijte si cestu dolů

Poslední den nebude dlouhý, a tak není třeba spěchat se vstáváním. Seběhneme dolů k ledovci Giant, projdeme pod skalními stěnami Taculu a vystoupáme sněhovým svahem k chatě Torino, kam jezdí lanovka z italské strany. Cesta pod Taculem vypadá bezpečně, ale i na ní číhají desítky velkých a stovky malých trhlin.

Závěrečný hodinový výstup sněhovým svahem k chatě Torino je nekonečný. Nepříjemnost se ještě zvyšuje horkem, protože se jím obvykle stoupá okolo poledne.

Od chaty sjíždí většina návštěvníků lanovkou do Courmayeru. Pokud je nutné šetřit, je dobré sjet aspoň na mezistanici Belvedere, která je už těsně nad pásmem lesa. Výš jsou totiž jen lámavé skály, občas nějaký led a tak si kolena přijdou na své. Sestup lesem je sice dlouhý a otravný, ale aspoň vede po vyšlapaných stezkách a podkladem není tvrdé kamení, ale měkká hlína.

Popis túry na Mont Blanc

Autobusem z Courmayeru k usedlosti Visaille (1659 m n.m.) v údolí Veny. Odtud přes zarostlou morénu ledovce Miage ke skalám. Pod nimi k jezeru Marmotte (1957) do míst, kde ledovec nestačil rychle zatočit okolo skalní ostruhy. Prudkým svahem vyšlapanou cestičkou na ledovec.

Ten je zpočátku pokrytý sutí a proto se držíme spíše vpravo ve směru pochodu na firnových polích a nahrnutých kamenných kupách. Málo znatelná stezka asi v polovině ledovce přechází na jeho levou stranu a již ve firnu se vyhýbá pásmu trhlin po pravé ruce. Nad nimi se stáčí znovu doprava a míří k výrazné tmavé skalní ostruze. Na ní je namalován zdáli viditelný barevný terč (2608), který signalizuje začátek zajištěné cesty k chatě Gonella (3071).

Cesta kličkuje mezi skalními bloky, místy je zajištěná lany a skobami, občas vede po žebřících. Od Gonelly klesá zřetelná cesta k ledovci Dome. Jím se stoupá podle stavu trhlin ke skalkám nad sedlem Grises, které vedou až na hlavní hřeben Alp kousek nad sedlo Bionnassay. Zde je poprvé vidět vrchol Mont Blancu.

Po ostrém firnovém hřebenu se stoupá na kopuli Dome du Gouter (4003), kde se stýkají tři nejpoužívanější výstupové trasy - jedna z Itálie a dvě francouzské. Vyšlapaná stopa pokračuje na chatu Vallot (4362) a přes pahrbky Bosses (4657) na vrchol Mont Blanc (4810).

Túra dále pokračuje sestupem po širokém svahu do sedla Brenva (4303) a traverzem severních svahů Mont Maudit (4455) do sedélka Maudit (4354). Zde prudce dolů (někdy je potřeba slaňovat tři trhliny) do svahů s obrovskými séraky a zrádnými trhlinami. Přes sedlo Tacul (4035) na plochý vrchol Tacul (4248) a z něho severozápadní firnovou stěnou prokličkujeme mezi mnoha trhlinami na rozlehlou plošinu sedla Midi (3532) pod stejnojmenou skalní jehlou se stanicí lanovky.

Spát se dá na chatě Cosmiques nebo ve stanu přímo na sedle. Od sedla Midi skrz sedlo Gros Rognon (3415) do horní části obrovského ledovcového kotle Géant do sedla Flambeaux (3407) a k chatě Torino (3428). Odtud se obvykle sjíždí lanovkou do Courmayeru. Dva tisíce metrů převýšení se dá i sejít pěšky, ale není o co stát. Všechno krásné jsme už viděli.

Doporučené vybavení

Mačky, turistický cepín, teleskopické hůlky, batoh 40-50 l, přilba, zimní oblečení, pevné kožené nebo plastové pohorky, lano 9 mm/30 m, ledovcová skoba, 3 karabiny, 1 smyčka, 2 prusiky, bivakovací pytel, ledovcové brýle, krém proti slunci, podrobná mapa a GPS, sportovní hodinky s výškoměrem, lékárnička, čelová svítilna, mobilní telefon, jídlo na 3-5 dní, teplé pití v termosce, fotoaparát.

Pokud plánujete spaní mimo chaty: stan, teplý spací pytel, karimatka, vařič, nádobí, lžíce, nůž, zapalovač nebo křesadlo.

Dobrý průvodce v češtině: 
Mont Blanc. Klasické sněhové, ledovcové a kombinované výstupy. Napsali Jean-Louis Laroche a Florence Lelongová.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Mont Blanc na Horydoly

3 MOUNTS TRAVERSE Mont Blanc od sedla Midi

GOUTER ROUTE Užijte si Mont Blanc, ale bez znalostí to nepůjde

GOUTER ROUTE Lucie Výborná na Mont Blanc

GOUTER ROUTE Čeští turisté na Blanku

GOUTER ROUTE Francouzská normálka na Mont Blanc

GONELLA ROUTE Italská normální cesta na Mont Blanc

KOMPLETNÍ HŘEBEN Mont Blanc z Itálie do Francie

FOTO Historický Mont Blanc

CYKLO Patrik Bém sjel Mont Blanc na kole

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Mont Blanc
kraliku ses vul
 • Autor aaa
 • Datum a čas 27.3.2010 23:18
Reaguj
Re: Mont Blanc
Pro srandu kralikum jste spis Vy. Naucte se psat cesky.
 • Autor chechtak
 • Datum a čas 18.7.2005 12:14
Reaguj
Mont Blanc
Vodim lidi na Blanc jiz vic, jak 15 let a podrizuji se zakonum oblasti ChamonixNikdy nemam vic, jak tri lidiNa ledovcich jdem vzdy navazani na laneNebudujem stany na mistech pro helilopteruPocasi je vzdy viz MajorV Chamonix je 300 horskych vudcu a nemaji praciCeske cestovky porusuji vse a jejich vedouci jsou pro srandu kraliku a o jejich klienty mam jen strachjiri schmiedt h.v.
Reaguj
Drobná otázečka
Týká se tvého upozornění. Kterou cestovku jsi měl na mysli? Která z nich dělá autobusový zájezdy na tuto túru? Já žádnou takovou neznám... Můžeš mi pomoct
 • Autor Já a Frenky
 • Datum a čas 4.7.2005 12:25
Reaguj
Ještě jednou autobus
Schválně jsem si přečetl ten odkaz. K Adventuře tam bylo, že 4 průvodci se snažili dodržet veškerá bezpečnostní pravidla, a proto se postupovalo velmi pomalu ... Klídek - poměřujte věci poměrem cena/výkon. Když se vám to nezdá, kontaktujte certifikovaného horského vůdce (nejlépe švýcarského), nabídněte mu 100 až 200 eur a uvidíte, jak vám zajistí dopravu, instruktáž, výstup, ... Já s "autobusáky" nejezdím právě kvůli té nutnosti se přizpůsobovat "tempu" a celkové nesamostatnosti účastníků. Ale pro mnohé lidi to je dobrá střední cesta mezi samostatnou akcí (na kterou si netroufají - většinou rozumně) a nedostižně vysokou cenou alpských horských vůdců.
 • Autor husky
 • Datum a čas 1.7.2005 09:54
Reaguj
Re: autobus
Nikde nikoho nenechali? A co mrtví zavalení lavinou při skialpinismu v rumunském Tarcu? To byla evidentní chyba vedoucích.
 • Autor Jo?
 • Datum a čas 1.7.2005 08:49
Reaguj
autobus
MB - jo tam záleží na počasí víc, než kde jinde ... Hele - zaujala mne poznámka o českém autobusovém zájezdu. Nevím, že by jezdila nějak česká cestovka autobusem na výstup Mont Blancu. Nic méně mám pár zkušeností s autobusovým zájezdem na běžnou VHT - klienti jsou neuvěřitelně rozdílné výkonosti, zkušeností a představ. Ale dobrá cestovka je dokáže "roztřídit" během několika hodina. Nechci dělat reklamu Adventuře, ale tam s takovým zájezdem jezdí až 5 průvodců, klienty roztřídí prvním rychlým přesunem či na první skalce a natvrdo zabrání ve výstupu těm nejděsivějším exotům. Sám jsem už pár let s cestovkou do hor nejel (a nehodlám to ani v dohledné době), ale na kluky z Adventury vzpomínám rád a myslím, že nikdy nikde nikoho nenechali.
 • Autor husky
 • Datum a čas 1.7.2005 07:40
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

ČERNÁ VDOVA Rakouské horolezecké ikony David Lama (28 let) a Hansjörg Auer (35) a spolu s nimi špičkový americký horolezec Jess Roskelley (36) jsou nejspíš po smrti. Zabila je obrovská lavina v kanadském pohoří Rocky... celý článek

Velikonoce se slaví v Plzni

České hory AKTUÁLNĚ 2018/2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Pallavicini patří do horolezecké maturity

Pallavicini patří do horolezecké maturity

CLIMBING GUIDE Hrabě Pallavicini byl frajer! V roce 1876 se třemi společníky vystoupal největší sněhovou roklí přímo na vrchol nejvyšší rakouské hory Velkého Zvoníka. Několik desítek let nebyl schopen výkon "nejsilnějšího
Hurá na písek!

Hurá na písek!

AKTUALIZACE Skalní města jsou plná postaviček stoupajících kolmými stěnami jako mouchy na vrcholy impozantních věží. Pískovec je ovšem velmi porézní a měkká hornina. Stačí krátká dešťová přeháňka a z pevné skály se
Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po
Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Dendrologická zahrada v Praze - Průhonicích právě kvete do žluta, bíla a růžova. Návštěvníci obdivují desítky druhů narcisů, tulipánů a magnolií. Mezi nimi sem tam vykukuje modřenec, petrklíč, pomněnka či dymnivka. Pomalu začínají kvést

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce - výstava Mělník, Regionální muzeum 9.-28.4. 9.4.
Velikonoce v hornickém domku Příbram, Hornické muzeum 13.-14.4. a 18.-21.4. 13.4.
Velikonoce na statku Piletice, Šrámkův statek 18.-22.4. 18.4.
Velikonoce ve skanzenu Vysoký Chlumec, skanzen 18.-21.4. 18.4.
Světové setkání karavanistů Heřmanův Městec, Konopáč 18.-22.4. 18.4.
Velikonoční dny astronomie
Jindřichův Hradec, hvězdárna F. Nušla 18.-19.4. 18.4. 20:00
Velikonoce Veselý Kopec, skanzen 19.-22.4. 19.4.
Bitva u Liberce Liberec 19.-20.4. Rekonstrukce bitvy 19.4.
Velikonoce v ZOO Brno, ZOO 19.-22.4. 19.4.
Velikonoce na zámku LEmberk 19.-22.4. 19.4.

Diskuse

Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 2 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 5 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 5 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 2 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky
Chybi Alisy Bike Babi leto Horydoly , 16.4.2019 17:12, 15 příspěvků
Opalovaci krem Jana Bokšová, 16.4.2019 17:04, 3 příspěvky
Opalovaci krem Petr, 16.4.2019 14:18, 3 příspěvky
most inteligence a nekvalita Lukas B., 16.4.2019 14:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54