Koloběžka Kostka po dvou letech: oprava brzd a gripů
Dva roky jezdíme na koloběžce Kostka RE-HA Maxi. Teď nastal čas, aby si ji podrobně prohlédl servisman. Po třech tisícovkách kilometrů v tvrdém režimu ve městě i v přírodě bylo potřeba na brzdách vymněnit bovdeny, botky a jedno vodítko. Vyměněn byl zadní rychloupínák a oba gripy. Následovalo celkové vyčištění a seřízení.
Co je koloběžka Kostka RE-HA Maxi? Je to vlastně silně vybavený Hill, nejprodávanější model od Kostky.
RE-HA je určená speciálně pro starší koloběžkáře, lidi s horší pohyblivostí a také ty, kteří se z různých důvodů bojí jezdit na kole.
Standardní rám (Kostka), kola (přední 20" a zadní 16") a brzdy (Alivio) jsou doplněny odpruženou sedlovkou a sedlem, držáky na francouzské hole nebo trekkingové hůlky, nosičem na řídítkách a nastavitelným představcem. S tím jsme jezdili půl roku pomalým tempem za účelem testování.
Poté jsme zvláštní vybavení odmontovali a z koloběžky se stal nástroj na turistické ježdění a dopravu po městě. Koloběžka jezdí za jakéhokoliv počasí průměrně třikrát týdně na trasách od tří kilometrů do šedesíti kilometrů za den. Běžně se vozí tramvají, metrem, autobusem a vlakem. Zajíždí na lesní i polní cesty, sviští po okreskách a kličkují městem.
Dva roky jsme nebyli v servisu
Vlastně jsme se o koloběžku dva roky vůbec nestarali. Jednou jsme píchli a zalepili duši, několikrát utáhli představec, párkrát jsme ji opláchli od bahna a čas od času utáhli brzdová lanka. Nic víc. Za dva roky si tedy nějakou péči zasloužila.
Brzdy už byly měkké a zároveň brzdové páky kladly velký odpor. Po prohlídce v cykloservisu bylo nutno oba bowdeny vyměnit a vyčistit jejich dráhy. Zároveň už byly probržděné všechny čtyři brzdové botky na véčkových brzdách. Ty jsme také nechali vyměnit. Nakonec se měnilo vodítko jedné brzdy.
Zadní rychloupínák jsme během ježdění někde urazili, a tak i ten bylo potřeba vyměnit.
Zcela jsme prošoupali za dva roky gripy (ručky na řídítkách) až na kov. Nechali jsme si teď namontovat dražší, ale pohodlnější ergonomické gripy a komfort jízdy se značně zvýšil především na kratší vzdálenosti
Pneumatiky i duše jsou zcela v pořádku. Vzorek vydrží jistě ještě jednou tolik, co dosud. Bez problémů jsou i brzdové páky, ačkoliv dostávaly zabrat nejen během občasných pádů, ale také při různím páčení a zaklínění v dopravních prostředcích. O rámu ani nemluvě. Ten kromě ošlapaného vršku nášlapu nejeví žádné známky opotřebění.
Problematický je hlavové složení, které se už vykloktalo. Nevadí to při běžné jízdě a nebo šlapání, ale při poskakování na kořenech a v kamenitém terénu, nebo třeba hrubých městských dlažkách a obrubnících jsou cítit v rukou pohyby a nárazy uvnitř představce. Podle našeho servismana s tím však už neuděláme, protože případná oprava by byla nepatřičně drahá.
Zároveň zůstává problém s představcem, který by měl sloužit k nastavení polohy řídítek. Ten se stále uvolňuje a jednou za čas je potřeba ho pevně dotáhnout. Řešíme to tak, že řídítka jsme nastavili do krajní polohy (která nám naštěstí vyhovuje), a utáhli je natvrdo, tak že už s nimi nehýbeme. Oprava tohoto dílu by také byla zbytečně drahá.
Pro porovnání: Ve stejném provozu je už tři roky koloběžka Kostka Hill, které po dvou letech praskl příliš slabý rám a bylo třeba ho opatrně svařit, a jeden rok jezdíme na Kostka Hill 3, kde jsme zatím pouze několikrát lehce utahovali brzdy.
Koloběžky na HORYDOLY
SERIÁL Nejlepší turistické trasy na koloběžku
TEST Koloběžka Kostka Kostka Hill 3
TEST Koloběžka Kostka RE-HA Maxi
TEST Tři koloběžky Kostka
TEST Yedoo Mezeq
TEST Kostka Hill
TEST Kostka Rebel
Diskuse
Diskuze k článku
Mezi hotelovými hosty jsou zloději
Svatý Ivan ve Svatém Janu pod Skálou
Nejčtenější články
Elektrokoloběžky a elektrokola 2026
Zamrzlé Malvíny - eldorádo pro bruslaře
Ze zákulisí: jaké to je pracovat v kasinu
Tromsø: lov polární záře v Norsku
Maledivy - tropické ostrovy v Indickém oceánu
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Vídeňský ledový sen - bruslení | Rakousko, Vídeň | 22.1.-8.3. | 22.1. | |
| Benátský karneval | Benátky, Itálie | 31.1.-17.2. | 31.1. | |
| 3 póly - diashow | Police nad Metují, Pellyho domy | Přednáší Petr Horký | 3.2. | 19:00 |
| IMTM - veletrh | Izrael, Tel Aviv | 3.-4.2. Cestovní ruch | 3.2. | |
| Vírský cepín | Vír | Ledové lezení na rychlost | 4.2. | 17:00 |
| Kanada, Nepál, divadlo - přednášky | Praha, Národní Muzeum | Přednáší Stanislav Bernard, Miroslav Donutil, Lukáš Hanulák | 4.2. | 19:00 |
| Reisen - veletrh | Německo, Hamburg | 5.-8.2. Turismus a karavaning | 5.2. | |
| Balttour - veletrh | Lotyšsko, Riga | 6.-8.2. | 6.2. | |
| Vysoké Hory - festival | Pohronský Inovec, chata Inovec | 7.2. | 16:30 | |
| Lipno Ice Marathon | Černá v Pošumaví | Běh | 7.2. |
Diskuse
| Домашний интернет и телев... | DominusRah, 3.2.2026 3:51, 123 příspěvků |
| система выравнивания плит... | Stephenmow, 3.2.2026 3:29, 1 příspěvek |
| Как сделать шумоизоляцию ... | ShumoizolyaciyaArokFug, 3.2.2026 1:46, 123 příspěvků |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Skiák, 2.2.2026 16:44, 68 příspěvků |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Apuka, 2.2.2026 16:41, 68 příspěvků |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Tom, 2.2.2026 15:59, 68 příspěvků |
| Apuka | Tom, 2.2.2026 15:49, 68 příspěvků |
| Lavinovy batoh a svata tr... | Apuka, 2.2.2026 15:48, 68 příspěvků |
| Apuka | Kuba Turek, 2.2.2026 15:25, 68 příspěvků |
| Timsothyenush | OLanebal, 2.2.2026 15:21, 123 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Kam za vínem v únoru? | Horydoly , 29.1.2026 21:11 |
| Jazz at Lincoln Center oz... | Horydoly , 29.1.2026 16:43 |
| FITUR Madrid | Horydoly , 27.1.2026 23:33 |
| Re: Po dlouhém pracovním ... | freide freide, 23.1.2026 15:57 |
| Po dlouhém pracovním dni ... | jonas williams, 23.1.2026 15:56 |
| Slušný ředitel Lesů ČR Ša... | Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30 |
| Re: Důvěra ve odborníka | jonas williams, 12.1.2026 21:57 |
| Důvěra ve odborníka | freide freide, 12.1.2026 21:55 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH