Divoká strouha z Kotelského sedla v zimě na lyžích

Divoká strouha z Kotelského sedla v zimě na lyžích
Skialpinismus Krkonoše.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

SKI GUIDE Jeden z méně známých lyžařských sjezdů ve volném terénu Krkonoš vede z Kotelského sedla k Mumlavě. 

Divoká strouha z Kotelského sedla v zimě na lyžích
Turistická značka u Krakonošovy snídaně v tuhé zimě.
Autor snímku Kuba Turek

Obrovskému uzávěru údolí, které odvodňuje Mumlava, dominuje Kotel (1435 m). Pod ním v Mumlavském dole se stéká poblíž rozcestí Krakonošova snídaně pět zdrojnic - Velká Mumlava, Malá Mumlava, Divoká strouha, Hraniční potok a Vosecký ručej.

V Kotelském sedle (dříve Tor) mezi Kotlem (dříve Kokrháč, Krkonoš či Kesselkoppe) a Lysou horou (dříve Kahleberg) pramení potok Divoká strouha (dříve Wildbach). Pro úplnost dodejme, že na druhou stranu teče Kozelský potok do Jizerky a Jizery. Vody z obou stran sedla se setkají po padesáti kilometrech u Jilemnice. Německá toponyma můžete prostudovat na mapě z roku 1939.

Divoká strouha vytéká z horského rašeliniště pod širokým Kotelským sedlem (1311 m). Nemá tedy jediný pramen, ale spousta malých vodotečí vytváří dvě ramena většího potoka v nadmořské výšce zhruba 1270 metrů.

VIDEO Divoká strouha Krkonoše

Horydoly.czJAK SE CO JMENUJE: Německé názvosloví v Krkonoších

Sedlo se opouští na turistickém rozcestníku poblíž bývalého bunkru H3/212/A-140 a širokou mělkou depresí na severozápad se sjíždí k bunkru H3/33/A-120.

Památky na obranu Československa před 2. světovou válkou se nacházejí v I. zóně národního parku, kam je zakázaný vstup mimo značené cesty. Stojí v kosodřevině ve stavu, v jakém byly zanechány po odstoupení pohraničí Německu roku 1938 a lze na nich velice dobře sledovat postup výstavby. Zatímco řopíky při Vrbatově boudě jsou po stavební stránce dokončeny, u Harrachových kamenů nebyl proveden zemní zához a kamenná rovnanina, na západním úbočí Kotle chybí omítky a izolace a na Lysé hoře nemá poslední vybetonovaná pevnůstka osazený rám pancéřových dveří.

 

 

Uhýbá se doleva co nejvýše nad potok směrem k severním svahům Lysé hory. Kosodřevina se mění na horský smrk. Dají se najít lesní čistiny, kde se pěkně lyžuje v hlubokém sněhu.

Dlouhý traverz nad levým břehem Dlouhé strouhy končí ve strmé rokli pod soutokem s Velkou Mumlavou. Zde je potřeba přejet na pravý břeh. Víceméně po rovině a mírně s kopce se dojede po pravém břehu na Krakonošovu snídani (1031 m).

Kotel, Lysá hora, Mumlava.

Lanovkový okruh?

Ke sjezdu se dostaneme lanovkou z Rokytnice nad Jizerou na Lysou horu, případně vystoupáme po sjezdovce na lyžích. Od horní stanice mírně vystoupáme podél tyčí okolo vrcholu na východ a pak sjedeme na Kotelské sedlo celkem 1 kilometr.

Po sjezdu vede od Krakonošovy snídaně podél Mumlavy urolbovaná dálnice stále mírně s kopce až do Harrachova k autobusovému nádraží 6 kilometrů.

Celou trasu lze spojit do okruhu. Z Harrachova se vyvezete lanovkou na Čertovu horu. Sjedete přes Studenov a Kostelní cestu do Rokytnice. Vyvezete se lanovkou na Lysou horu. Sjedete Divokou strouhu na Krakonošovu snídani. Dovezete se nazpět do Harrachova.

Horydoly.czFREERIDE: Krkonošské terénní sjezdy


Zobrazit místo Krkonoše - skialpinismus na větší mapě

Doporučené vybavení

Lavinové vybavení: vyhledávačsondalopata - nezapomeňte se předem informovat na lavinovou situaci
Skialpinistická výbava: skialpové lyžeskialpové pásyskialpové holeskialpové botylyžařské brýlehelma
Turistická výbava: batoh 20 lmapalékárničkamobil.
Teplé oblečení: čepicekalhoty a bundarukavicefunkční prádloponožky, fleece nebo softshell.
* Peníze, doklady, pojištěníkompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Bezručova vyhlídka na Kopřivnici - nešťastná rozhledna za milion

Bezručova vyhlídka na Kopřivnici - nešťastná rozhledna za milion

Vyhlídka za milion! Doslova! Nad Kopřivnicí stojí v lese dřevěná turistická rozhledna, která má dvě chyby - rozhled z ní je zarostlý lesem, takže skoro nic nevidíme, a je z ní odstraněno schodiště, pročež se... celý článek

Od turistických stezek k live výsledkům: jak se mění víkendová zábava Čechů

Velkoformátové dlažební desky: moderní řešení pro terasy a zahradní chodníky

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Ríšova studánka v Podkomorských lesích u Brna

Ríšova studánka v Podkomorských lesích u Brna

Obnovu Ríšovy studánky v Podkomorských lesích u Brněnské přehrady zajistily Lesy České republiky. V okolí jsou lavičky a umělecký reliéf připomínající jednu z hlavních postav Mrštíkovy Pohádky máje. Klasický román se totiž odehrávají i v těchto
Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka Českým Švýcarskem patří mezi nejzajímavější dálkové trasy, které můžete v Evropě projít. 100 kilometrů a 6 etap se dostalo mezi 24 nejkvalitnějších dálkových pěších tras v Evropě. Hřebenovka získala certifikát Leading Quality Trails.
Kam v létě vyrazit, když nechcete dovolenou mezi davy?

Kam v létě vyrazit, když nechcete dovolenou mezi davy?

Oblíbená přímořská letoviska mají své výhody. Jsou dostupná, dobře známá a většinou nabízejí kompletní turistické zázemí. Jenže právě proto bývají v hlavní sezoně přeplněná, dražší a pro mnoho cestovatelů už trochu předvídatelná.
Od hor až do města. ZAJO slaví 30 let a přináší kolekci, která nemá kompromisy

Od hor až do města. ZAJO slaví 30 let a přináší kolekci, která nemá kompromisy

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Nová kolekce ZAJO přichází přesně v roce, kdy značka slaví 30 let své cesty v horách i ve městě. Tři dekády vývoje, zkušeností a neustálého hledání rovnováhy mezi funkčností, jednoduchostí a stylem se
Jak zvládat společenské situace jako vegan, aniž by to bylo trapné

Jak zvládat společenské situace jako vegan, aniž by to bylo trapné

Být vegan dnes už není nic výjimečného. Přesto se mnoho lidí, kteří se rozhodli pro veganský životní styl, setkává s nepříjemnými nebo rozpačitými situacemi ve společnosti. Ne proto, že by dělali

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Loire 725 - vodácký maraton Francie, Roanne 14.-20.6. 14.6.
Yukon River Quest USA, Whitehorse 17.-20.6. Vodácký maraton 17.6.
Zugspitz Extremberglauf Německo, Garmisch-Partenkirchen 18.-20.6. Horský běh 18.6.
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 18.-21.6. 18.6.
Bike sraz na Vysočině Vír 19.-21.6. Horská kola 19.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 19.-20.6. 19.6.
Slavnosti pětilisté růže Český Krumlov 19.-21.6. 19.6.
Peakfest Jizerka 19.-21.6. 19.6.
Masožravé rostliny - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 19.-28.6. 19.6.
Krakonošova 100 Vrchlabí 19.-20.6. 19.6.

Diskuse

apotek kvГ¤llsГ¶ppet Raymondblunk, 19.6.2026 17:21, 19 příspěvků
ashwagandha gravid EdwinThosy, 19.6.2026 16:42, 19 příspěvků
Odkaz na další článek Petr Skála, 18.6.2026 22:44, 1 příspěvek
Inu kolik stály boty ve s... Honza, 17.6.2026 21:30, 3 příspěvky
Inu kolik stály boty ve s... Horydoly, 17.6.2026 19:00, 3 příspěvky
Diky Kuba Turek, 17.6.2026 18:48, 2 příspěvky
Diky Tichacek, 17.6.2026 18:12, 2 příspěvky
Inu Honza, 16.6.2026 8:10, 3 příspěvky
toto \"umění\" je vandali... Lada Krausová, 14.6.2026 23:18, 3 příspěvky
Inu Pišišvor, 14.6.2026 19:58, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Combo ski febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49
Skialpy v Krkonoších William Whitfield, 17.6.2026 11:44
Re: Combo ski - hloupost febit61013 febit61013, 17.6.2026 11:25
Re: Monolyže kiheto6821 kiheto6821, 16.6.2026 14:14
Ženy v běhu Horydoly , 11.6.2026 10:30
Zdravotní pojišťovna mini... Horydoly , 5.6.2026 23:08
HERO SÜDTIROL DOLOMITES Horydoly , 4.6.2026 9:56
Prokletije febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:01