Lyžování pod jižním sluncem

Lyžování pod jižním sluncem
Lyžařská škola.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Pokud je dost sněhu, jsou rájem pro lyžaře, kteří mají rádi sjezdování na suchém sněhu pod pálícím sluncem na modré obloze. Přírodní podmínky ve francouzských Alpách na jih od Grenoble trochu připomínají italské Dolomity. Není divu, protože hlavní hřeben kryje lyžařská střediska proti velkým větrům, zachytává oblačnost a umožňuje svítit slunci nějakých tři sta dnů v roce.

Jak na to

Doprava

Letadlem nebo rychlíkem TGV na sever do Grenoblu, případně na jih do Nice. Poté taxíkem nebo místním autobusem jednu až dvě hodiny do hor. Autem nebo autobusem se jezdí po dálnici přes Brennerský průsmyk a Miláno. Autobusem z Česka to trvá dvacet až dvaadvacet hodin, autem lze tuto vzdálenost zvládnout za dvanáct až patnáct hodin. 

Plavky s sebou

Jihoalpská zimní střediska sázejí na velmi široké mimolyžařské vyžití. Lyžařské permanentky, rozšiřující či ubytovací karty umožňují vstupy na kluziště, do bazénů, posiloven a sportovních hal. Nezapomeňte si tedy přibalit plavky a sportovní boty. Brusle bývají k půjčení zdarma.

Francouzské sjezdovky ovšem sahají do téměř dvojnásobné výše než jejich italské konkurentky, a tak mívají lepší přírodní sníh, více prašanu a nabízejí pravé vysokohorské panorama.

Ochrana před severními větry

Vysvětlení je podle animátora informačního střediska ve středisku Vaujany Juliena Richarda prosté: "Dva nejvyšší vrcholy Jižních Alp Les Ecrins a La Meije (oba dosahují výšek okolo čtyř tisíc metrů) zachycují sněhové mraky od severu, pářou je a občas z nich usypají nějaký sníh."

"Typickými návštěvníky Jižních Alp jsou v hlavní sezóně rodiny s dětmi, navíc na každé čtyři lyžaře připadá jeden nelyžař," uvádí bývalý lyžařských instruktor a později ředitel informačního střediska v Alpe dHuez Jean-Paul Lainé.

Střední třída a pohodoví lyžaři

Na rozdíl od anglického Meribelu, německého Val Thorens a kosmopolitního Chamomix byly jižní Alpy vždycky zaměřené na domácí klientelu. "Po pádu železné opony k nám začalo jezdit hodně Rusů.

Těší nás, že po první vlně, kdy přijížděli jen extrémně bohatí, sem nacházejí cestu i rodiny ze střední třídy," dodává Jean-Paul Lainé. "U vás Čechů je to obdobné. Teď sem jezdí především středostavovské rodiny s menšími dětmi."

Jihoalpská střediska mají ve Francii příjemnější atmosféru, než jejich konkurence o něco více na severu. Není to jen středomořským naturelem obyvatel a zaměstnanců, ale také vlastnickou strukturou.

Soukromé společnosti jsou ve Francii výjimkou

Ve Francii jsou dva způsoby, jak investovat do lanovek, ubytování a všeho ostatního okolo. Jižané dají spíše na soukromý kapitál, kdežto sever buduje stát.

Příkladem jižního přístupu je Alpe dHuez, kde je všechno soukromé. Investují sem privátní společnosti, které sdružují prostředky a jsou schopny i nákladných akcí. Lanovkářská společnost SATA vznikla už v roce 1934, kdy zde postavila první lyžařský vlek.

Firma patří především hoteliérům, obcím a finančním investorům. První dodávají firmě stabilitu, druhým patří pozemky a třetí přinášejí peníze na rozmach. Ubytovací kapacity patří jednotlivým soukromým nebo i polostátním společnostem.

V centrálních Alpách jsou státem vlastněné lanovkářské společnosti jako La Plagne, Les Arcs a Flaine. Stát je téměř stoprocentním vlastníkem celého nejstaršího skiareálu Courchevel včetně hotelů, ubytoven, sjezdovek a lanovek.

Kde se lyžuje

Každé středisko v Jižních Francouzských Alpách je samozřejmě jiné, ale všechny mají společnou románskou jižanskou atmosféru, lidské rozměry a hodně slunce.

Vars a Risoul

Dva spojené skiareály trochu připomínají zvětšený slovenský Chopok. Jezdí se od nejvyšších poloh po travnatých nepříliš příkrých svazích, až dolů do lesního pásma, kde se dá ukrýt před větrem a mraky. Mezi oběma středisky se přejíždí na lyžích a platí v nich jednotná permanentka.

Horydoly: Vars - český skiareál ve Francii

Puy St. Vincent

Na alpské poměry nevelké středisko je typicky rodinné. Z Čech sem proto jezdí především rodiče s malými dětmi a ustálené party dospělých, kteří si chtějí užít nejenom lyžování, ale také nepříliš drahého jídla i pití, horské atmosféry a večírků na pokoji až do ranních hodin.

Briancon

Tady neleží sníh pořád, ale když napadne, je zde působivé lyžování. Jezdí se na prudkých svazích vysoko nad středověkým městem Briancon, které chrání tři pevnosti nad třemi údolími.

Pra Loup a Val dAllos

Spojená oblast několika menších skicenter slouží především k rekreaci. Slunce, teplo a modrá obloha jsou tu téměř zaručeny. Kromě sjezdovek se upravuj rozsáhlá síť perfektně uválcovaných stop pro běžkaře a tratí pro sněžnice.

Serre Chevalier

Údolí říčky Guisane je posázeno vesničkami s historickými domy, kostely a rekreačními rezidencemi (rozuměj paneláky). Jednotná permanentka je spojuje pod jménem Serre Chevalier. Nejdelší sjezdovky vedou lesem a jsou chráněné proti větru. Ve vysokohorských údolích nad nimi je za dobrého počasí divoké lyžování mezi skalními masívy.

Montgenévre

Areál na italsko-francouzských hranicích je známý mezi rekreačními i závodními běžkaři. Sjezdaři se tady vyžijí především při nepříliš náročném lyžování na dobře upravených tratích. Výhodu za špatného počasí je, že spodní část areálu se ukrývá v lese a dá se tu obstojně lyžovat i za mlhy a sněžení.

Les 2 Alpes

Velké středisko je zajímavé především pro sjezdovkové lyžaře, kteří si občas odskočí do hlubokého sněhu vedle upravených tratí. Lyžování po celý rok je tu zaručeno především kvůli rozlehlému ledovci, který dovoluje sjezdovat až z nadmořské výšky 3600 metrů. Klenotem skiareálu je však velký a excelentně upravovaný skipark. V hlavní sezoně se na boulích, skocích a v rampách pohybuje přibližně třetina lyžařů a dvě třetiny snowboardistů. Jejich hemžení připomíná nepřetržitý mejdan na sněhu.

Horydoly: V lednu do Les 2 Alpes

Les Orres

Vše pro děti! To je heslo, kterým se tu řídí život. Rodinné středisko par excellence poskytuje vše, na co si caparti i jejich rodiče pomyslí. Tady je radost se učit lyžovat.

La Grave

Mekka milovníků hlubokého sněhu a dobrodružství v zasněžených kuloárech je raritou mezi evropskými skiareály. Tratě jsou tu vyznačené, ale sjezdovky se neupravují! V žádném případě se nedoporučuje je opouštět, protože výjezd mimo ně hrozí zřícením do skalních strží, nebo ledovcových trhlin. Nahoru se dostanete soustavou lanovek, nebo se ve vedlejším středisku Les 2 Alpes připojíte pomocí lana k rolbě a necháte se přetáhnout přes kopec. Vše je v ceně permanentky.

Alpe dHuez

Obří skiareál disponuje stovkami kilometrů sjezdovek, desítkami vleků a lanovek a ledovcem. Zajímavostí je rozsáhlá zóna pomalé jízdy v nejbližším okolí střediska, která je určená především pro začátečníky a málo zdatné rekreační lyžaře. Zahrnuje široké mírné sjezdovky ve spodní části skiareálu, kde bývá dobré počasí a měkký sníh.

Horydoly: I stupidní projekty se někdy uskuteční

Vaujany

Zapadlá vesnice v hlubokém údolí si před pár lety pomohla k obrovským státním dotacím a postavila za ně lanovky zvící železničních vagonů. Díky nim se propojila do lyžařského ráje Alpe dHuez - Oz – Vaujany, ale zároveň zůstala romantickou obcí mimo hlavní společenský ruch. Nejvíce si tu užijí lyžaři a snowboardisté hledající dobrodružství na prudkých svazích se spoustou prašanu.

Horydoly: V Alpe dHuez mimo sjezdovky

Isola

Nejjižnější skiareál na italsko-francouzských hranicích nabízí především slunce. Mísí se v něm italská kvalita úpravy sjezdovek a šarm francouzských hor.

Auron

Kromě běžného sjezdování se do Auronu jezdí také za alternativními zimními horskými sporty. Jezdí se sem slézat zmrzlé vodopády, sáňkovat, chodit na túry na sněžnicích nebo jezdit na běžkách do panenského terénu. Na Azurové pobřeží je to odtud pouhých devadesát kilometrů.

Superdevoluy

Středisko pro odpočinkové lyžování. Tady můžete zkusit všechno bez velkého vypětí sil. Jsou libo sjezdovky? Doporučujeme zdejší dobře vybavené půjčovny. Když za týden vyzkoušíte desatero lyží, budete vědět, který model koupit pro sebe. A co dál? Běžky, saně, sněžnice, sněžné skútry… Nečekají vás žádné velké kopce, nebezpečné tratě ani záludné počasí. Jste přece v jižních Alpách!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Brno: industriální stezka u řeky Svitavy

Brno: industriální stezka u řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současnosti dochází k přeměně průmyslových areálů. Než úplně zanikne výrobní zóna, je dobré přímo v místě dřívějšího průmyslového rozmachu upozornit... celý článek

5 pravidel, když si půjčujete auto nebo motorku v autopůjčovně

Bílá skála v Libni: lezení po hnědé skále nad modrou Vltavou

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Statistika nehod ve švýcarských horách 2019

Statistika nehod ve švýcarských horách 2019

54 osob zahynulo při vysokohorské turistice ve Švýcarsku, 27 při lyžařské túře, 18 při alpinismu ve vysokých horách. 10 osob zahynulo při lyžařských sjezdech v terénu mimo kontrolované oblasti, 4 se zabili
Čtyři póly Prahy - sever, jih, východ, západ

Čtyři póly Prahy - sever, jih, východ, západ

Pražské póly je označení nejsevernějšího, nejjižnějšího, nejzápadnějšího a nejvýchodnějšího místa hlavního města Prahy. Od letoška na těchto místech stojí betonové patníky a jejich návštěva se stala turistickou atrakcí. 
Vzpomínky na Divoký Západ: drsné hospody v Karlových Varech

Vzpomínky na Divoký Západ: drsné hospody v Karlových Varech

NOVÉ FOTKY Všichni, kdo píší o Karlových Varech, se snaží vypodobnit jejich krásu a starobylost. Vyhlídky, rozhledny i půvab lázeňských domů, jakož i celou scenérii noblesních kaváren a vináren. O divokých hospodách a nálevnách alkoholu nikdo nenapsal
Dobijte energii u jezer v Trentinu

Dobijte energii u jezer v Trentinu

Trentino je proslulé smaragdovými alpskými jezery a nekonečnými lesy, které se na jaře zbarvují do jasně zelených odstínů. Příroda nabízí dobití energie a nalezení vnitřní rovnováhy.
Léčebný potenciál konopné masti s obsahem CBD

Léčebný potenciál konopné masti s obsahem CBD

Užívání CBD je jednoduché. Sáhnout po tom nejvhodnějším je ovšem produktu obtížnější, hlavně pokud máme dnes na trhu tak široký výběr. Dříve než zvolíte, kde nakoupit, musíte se rozhodnout, která

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Giro d´Italia Itálie 8.-30.5. Silniční cyklistika 8.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 14.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Trail Running Cup Praha, Petřín 16.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 22.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Běhej lesy Karlštejn Mořina 22.5.
Bystřička - splutí Bystřička 29.5.

Diskuse

Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků
po vlastním L, 5.5.2021 11:04, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slovenské lázně po korona... Horydoly , 14.5.2021 20:40
Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06